Przed nami majowe święta, aby je uczcić oraz sprawdzić wiedzę naszych najmłodszych uczniów zaprosiliśmy klasy I - III do udziału w błyskawicznym turnieju wiedzy o Polsce.
Zasady turnieju były bardzo proste, każda klasa musiała w czasie 15 minut odpowiedzieć na 30 pytań dotyczących ważnych wydarzeń historycznych, wiedzy geograficznej i znajomości symboli narodowych. Liczyła się szybkość ale przede wszystkim współpraca. Klasy podzielone były na grupy, które odpowiadały na swoje pytania, w razie trudności z samodzielną odpowiedzią można było skorzystać z podpowiedzi, które znajdowały się na korytarzu szkolnym. Taka forma powtórki, rywalizacji ale również nauki bardzo przypadłą do gustu najmłodszym. Wszystkie klasy ukończyły zadania w wyznaczonym czasie i zasłużyły na pamiątkowe dyplomy.
Mamy nadzieję, że spędzając długi majowy weekend w gronie rodziny nasi uczniowie będą wiedzieli z okazji jakich świąt mają tą krótką przerwę w nauce
29 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Święto mające na celu podkreślenie znaczenia solidarności i współpracy pomiędzy różnymi pokoleniami.
Dzień ten przypomina nam o konieczności wzajemnego szacunku, zrozumienia i wsparcia między młodszymi i starszymi osobami. Zwraca uwagę na możliwości wzajemnego dzielenia się wiedzą, umiejętnościami i pasjami.
Dzisiaj uczniowie naszej szkoły mieli okazję doświadczyć tej wiedzy i pasji od dużo starszego pokolenia, goszcząc przedstawicieli Chojeńskiej Grupy Motocyklowej Trefl. Wszyscy byli oszołomieni zaprezentowanymi motorami, klasą i życzliwością naszych gości, którzy chętnie rozmawiali z dziećmi, dzielili się wiedzą i pozwalali dosiadać swoich jednośladów.
Bardzo dziękujemy za odwiedziny i przypomnienie nam, że warto korzystać z wiedzy i doświadczenia starszych pokoleń.
Dnia 22.04.2024 r. odbyły się Rejonowe Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej Chłopców. Celem turnieju było propagowanie gry w piłkę nożną wśród dzieci i integracjauczniów. Ideą turnieju było również krzewienie sportowej rywalizacji w duchu zasad „fair play”. Do rywalizacji przystąpiło osiem zespołów. Reprezentacja naszej szkoły wyszła z grupy i miała możliwość zagrania w finale. Ostatecznie po bardzo wyrównanym pojedynku przesądziły rzuty karne. Rozgrywki odbywały się zgodnie z zasadami zdrowej i sportowej rywalizacji a zawodnicy bez zastrzeżeń przestrzegali zasad „fair play”. Poszczególnym meczom towarzyszyły wielkie sportowe emocje i mnóstwo wrażeń. Po ostatecznej klasyfikacji reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce w rejonie. Wszystkim zawodnikom gratulujemy sportowej postawy i wielkiego ducha walki.
Czy życzenia się spełniają? Nasze spełniło się w stu procentach. W marcu, po wspaniałym występie w etapie powiatowym życzyliśmy Marysi sukcesów w etapie wojewódzkim. Nasza mała ciałem ale jak się okazało wielka duchem zdolna, pracowita i przeurocza pierwszoklasistka i tym razem nie zawiodła oczekiwań. Gratulujemy Marysi zdobytego tytułu i niebywałego talentu.
To, że śniadanie daje moc i warto je jeść ustaliliśmy wczoraj. Wtedy też zgłębiliśmy teorię dotyczącą wagi tego posiłku i zasad zdrowego odżywiania. Dzisiaj zdobytą wiedzę wykorzystaliśmy w praktyce. Przygotowane w domach lub na zajęciach zdrowe i pełnowartościowe śniadania zostały zjedzone na wspólnych kocach i przy wspólnych stołach.
Ze względów na niekorzystane warunki pogodowe piknik śniadaniowy klas 0-III odbył się w auli szkolnej. I chociaż nie taki był plan, to i tak wszystkim forma wspólnego posiłku bardzo przypadła do gustu. Było smacznie gwarno i przede wszystkim zdrowo.
Klasy starsze również włączyły się do akcji spędzając ten czas przy wspólnych stołach ze zdrowym śniadaniem, zacieśniając swoje więzi.
Bo dzisiejsze śniadanie to nie tylko lekcja zdrowego stylu życia ale przede wszystkim wspaniała okazja na budowanie szkolnej wspólnoty.
Kwiecień jest miesiącem Świadomości autyzmu, dlatego 24 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Chojnie marszu "Autyzm - Poznaj zanim ocenisz". Inicjatywa ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz okazania wsparcia dla osób z tą diagnozą. Zaburzenia ze spektrum autyzmu to zaburzenia neurorozwojowe. Objawy zaburzeń widoczne są w trzech sferach: komunikacja, interakcje społeczne oraz powtarzalne, stereotypowe wzorce zachowania. Każda osoba w spektrum autyzmu ma charakterystyczne zachowania i cechy, które w dużym stopniu wpływają na jej życie. W ciągu ostatnich lat zwiększyła się świadomości na temat tego zaburzenia. Mimo to osoby ze spektrum autyzmu nadal spotykają się z nierozumieniem ze strony społeczeństwa, dlatego bardzo ważne jest zwiększania świadomości na ten temat i kształtowanie w dzieciach postawy akceptacji, szacunku i tolerancji dla innych.
Uczniowie klas 0-III spotkali się dzisiaj, żeby ustalić czy rzeczywiście śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Po przeanalizowaniu przyniesionych produktów z pomocą zaprzyjaźnionych pań kucharek - Kasi i Karoliny, bezbłędnie rozdzielili je na wersje śniadania mistrzów i opcje poprawną. Obejrzany film edukacyjny potwierdził ogólnie znaną prawdę, że bez siadania ani rusz. Ale też uświadomił, że ważna jest również jego jakość.
Nasze dzisiejsze spotkanie utwierdziło nas w pewności, że jutrzejszy Europejski Dzień Śniadania będziemy świętować jego zdrową wersją.
W poniedziałkowe popołudnie, 22 kwietnia br. dziesięcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły (kl. 5 i 6) przystąpiła do egzaminu praktycznego z zakresu karty rowerowej, który odbył się na boisku szkolnym. Zadaniem uczniów było przejechanie rowerem po mobilnym miasteczku ruchu drogowego. Ocenie podlegały następujące umiejętności:
Umiejętności zdających oceniali zaproszeni Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komisariatu Policji w Chojnie.
Wszyscy zdający uzyskali pozytywny wynik z egzaminu.
Gratulujemy uzyskania pierwszego „prawa jazdy”!
W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Forsowania Odry, na których nie zabrakło przedstawicieli naszej szkoły. W czasie obchodów można było uczestniczyć w uroczystości forsowania Odry, po raz pierwszy zobaczyć żywe dioramy historyczne wszystkich stron walczących o Odrę, zwiedzić Cmentarz Wojenny w Starych Łysogórkach z przewodnikiem, obejrzeć wystawę militariów z II w. ś. i pojazdy pancerne lub delektować się żołnierską wałówką. Dla wielu udział w tej żywej lekcji historii był nie tylko podróżą w czasie uświadamiająca wagę tego wydarzenia, ale przede wszystkim wspaniałą lekcją wychowania patriotycznego.
O tym, że warto mieć marzenia i pasję żeby je spełniać przekonali się dzisiaj uczniowie Korczaka. Dziękujemy panu Norbertowi za poświęconym czas i zarażanie pozytywną energią. Po spotkaniu z Panem Norbertem wyzbyliśmy się arachnofobii i awiofobii, co więcej złapaliśmy bakcyla pasji i aktywności, poznając niezwykłą pasję niezwykłego człowieka.
10 kwietnia 2024r. nasi uczniowie wzięli udział w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE POETYCKIM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-IV zorganizowanym przez SP 2 w Chojnie. Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich uczniów, upowszechnianie poezji krajów anglojęzycznych oraz doskonalenie znajomości języka angielskiego. Przedstawiciele chojeńskiego Korczaka wspaniale zaprezentowali się podczas english recitation contest zdobywając wysokie miejsca oraz udowodnili, że angielski, nawet literacki to dla nich żaden problem.
Gratulujemy Marii M. z klasy 1b zajęcia I miejsca, Aleksandrowi C. z klasy 3c zajęcia I miejsca oraz Hannie G. z klasy 4b zajęcia II miejsca w swoich kategoriach wiekowych.
Laboratoria Przyszłości #Laboratoria Przyszłości to program realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM # STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach programu nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 109 200 zł. Pozyskane fundusze pozwoliły na doposażenie pracowni
w nowoczesne pomoce dydaktyczne # pomoce dydaktyczne. Więcej informacji o programie można znaleźć https://www.gov.pl/web/laboratoria/o-programie2.20171121121256.pdf.
Pozyskane w ramach programu zasoby cieszą cię dużym zainteresowaniem wśród uczniów i są chętnie wykorzystywane na zajęciach lekcyjnych, rozwijających zainteresowania oraz terapeutycznych. W ostatnim czasie wykorzystaliśmy #długopisy 3D Banach School# Banach School https://banach3d.pl/dlugopisy-3d/, https://banach3d.pl/. Praca z w/w sprzętem służy coraz szerszemu rozwijaniu wyobraźni i kreatywności wśród młodzieży, sprzyja kształtowaniu umiejętności pracy zespołowej, pozwala podążać za nowymi technologiami.
Z długopisów 3D można korzystać na wszystkich lekcjach, na zajęciach rozwijających zainteresowania oraz prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W naszej pracy użyliśmy szablony załączone do zestawu długopisów 3D. Zestawy szkolne GeniBot #Genibot wykorzystane zostały na lekcjach informatyki, na zajęciach terapeutycznych i rozwijających zainteresowania uczniów. Genibot - robot do nauki kodowania offline
i online wyposażony w wiele funkcji do nauki programowania. Otwiera dzieciom drzwi do świata nowoczesnych technologii i edukacji w nurcie STEAM (science, technology, engineering, art, maths). Zachęca do eksperymentowania i poszukiwania kreatywnych rozwiązań. GeniBot mówi w dwóch językach - polskim oraz angielskim, co ułatwia naukę młodszym dzieciom, ale także daje dodatkowe możliwości nauki języka angielskiego. Karty do kodowania #kodowanie oraz instrukcja są również przygotowane w języku polskim
i angielskim. Gogle VR ClassVR to nowoczesne urządzenie VR, które zapewnia fascynujące doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości. Okulary VR cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów i były wykorzystywane na zajęciach lekcyjnych, rewalidacyjnych i rozwijających zainteresowania uczniów.
10 kwietnia 2024r. godz. 17.00 - 18.00 Zebrania wychowawców z rodzicami
17.00 - 19.00 - Dyżur nauczycieli w szkole
17.00 - 19.00 - Dyżur pedagogów szkolnych
17.00 - 19.00 - Dyżur dyrekcji szkoły
17.00 - 19.00 - Dyżur kierownika świetlicy i wychowawców
Uwaga Rodzice.
Informujemy, iż w dniach od 5 kwietnia do 12 kwietnia 2024 r. rodzice/opiekunowie prawni powinni złożyć pisemne Oświadczenie woli przyjęcia do oddziału przedszkolnego:
Oswiadczenie_woli_przyjecia_do_oddz.przedszkolnego_2024-25.pdf
oraz Oświadczenie woli przyjęcia do klasy I (dotyczy kandydata spoza obwodu szkoły):
Oswiadczenie_woli_przyjecia_do_klasy_I_spoza_obwodu_szkoly_rok_szkolny_2024-2025.pdf
23 marca 2024 r. w Pałacyku pod Lwami w Gryfinie podczas powiatowego etapu Małego Konkursu Recytatorskiego zaprezentowała się uczennica naszej szkoły Maria M. z klasy 1b.
Jej występ chrakteryzujący się artystyczną wrażliwością i wyczuciem tekstu został doceniony przez jury i uzyskała ona tytuł laureata powiatowego etapu Małego Konkursu Recytatorskiego.
Marysia będzie reprezentowała powiat gryfiński i naszą szkołę w wojewódzkim etapie konkursu, który zaplanowany jest w drugiej połowie kwietnia w Kołobrzegu.
Gratulujemy Marysi wspaniałego występu i życzymy aby był on zapowiedzią dalszych sukcesów.
21.03.2024 r. w ramach współpracy polsko – niemieckiej odbyły się zawody pływackie na basenie Laguna w Gryfinie. Celem spotkania była popularyzacja pływania wśród młodzieży, zachęcanie do aktywnego i sportowego sposobu spędzania czasu, propagowanie zdrowego stylu życia, upowszechnienie pływania jako sportu, który w wyjątkowy sposób wpływa na samopoczucie i kondycję fizyczną. Propagowanie współzawodnictwa sportowego, integracja młodzieży, przełamywanie barier językowych i zawieranie przyjaźni pomiędzy uczestnikami oraz nabywanie umiejętności pracy w zespole. W ramach zawodów prowadzący przeprowadził szereg konkurencji pływackich, które sprawiły, że uczestnicy walczyli wytrwale do końca, nie poddając się. Sportowcy spisali się na medal. Po zaciętej rywalizacji udali się na baseny rekreacyjne, gdzie mogli wspólnie spędzić czas.
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Drodzy Rodzice! Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie będzie pełniła dyżur wakacyjny
od 1 do 18 sierpnia 2024 r. Prosimy o zapoznanie się z zasadami funkcjonowania dyżuru wakacyjnego, informacjami oraz harmonogramem. Wnioski można składać do 31 maja 2024 r. Wszystkie informacje znadą Państwo w zakładce Dyżur wakacyjny.
Podsumowaliśmy tegoroczną akcję „Góra Grosza”. W naszej szkole udało się zebrać 1238,70 zł. Zebrane pieniądze zostały przekazane na potrzeby dzieci i rodzin w całej Polsce.
Najwięcej pieniędzy (tak jak w ubiegłym roku szkolnym) zgromadziła klasa 6a, następnie 1b i 1c. Gratulujemy i dziękujemy! Słowa wdzięczności kierujemy również do wszystkich pozostałych klas biorących udział w zbiórce. Dobro powraca!
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny.
W każdej możliwej kategorii uczniowie przemierzali, niezbadane dotąd przez żadnego człowieka, zadania konkursowe. Teraz czas oczekiwania na wyniki.