Małe radości
i drobne gesty życzliwości,
są najpiękniejszymi iskierkami
naszej codzienności...
Szkoła Podstawowa nr 1 im Janusza Korczaka w Chojnie, brała udział w Kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”. Akcja miała na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwały od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Kampania koncentrowała się na:
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Inauguracja kampanii odbyła się 8 października br. w Sejmie RP. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono.
Kampania pomyślana jest jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują w czasie trwania kampanii różne inicjatywy edukacyjne nt. ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy została objęta patronatami przez Marszałka Sejmu RP Szymona Hołownię, Marszałkinię Senatu RP Małgorzatę Kidawę-Błońską i Ministrę ds. Równości Katarzynę Kotulę.
Poniżej przedstawiamy listę uczniów, którzy zakwalifikowali się do Konkursów rejonowych w roku szkolnym 2024/2025 organizowanych przez Kuratorium Oswiaty w Szczecinie.
Drodzy Rodzice i Uczniowie, informujemy, że od dnia 18.11.2024 do 28.02.2025 po raz kolejny odbywa się ogólnopolska akcja GÓRA GROSZA. Jak co roku nasza szkoła bierze w niej udział. Zapraszamy więc wszystkich uczniów, rodziców do udziału w tym szczytnym przedsięwzięciu i zbiórce drobniaków.
„Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd dziś cała Polska składa…”
Ludwik Wiszniewski „11 listopada”
Zapraszamy wszystkich do udziału w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
W tym roku już po raz dziewiąty szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprosił uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich do udziału w konkursie „Wokół symboli narodowych”. Tak jak w ubiegłych latach również teraz wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły. Celem tego konkursu jest upowszechnianie i popularyzacja wśród uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej znajomości historii Polski, smutnych czasów rozbiorów, trudnej drogi do niepodległości, ważnych dat i wydarzeń naszej historii oraz szczegółowa znajomość polskich symboli narodowych: flagi, godła i hymnu.
W naszej szkole do konkursu przystąpiło 22 uczniów. Sprawdzili oni swą wiedzę o historii Polski odpowiadając na wiele pytań związanych z symbolami narodowymi i ważnymi momentami historii naszego kraju. Życzymy wszystkim uczestnikom jak najlepszych wyników.
Smutne to były czasy, gdy naszego pięknego kraju przez ponad sto dwadzieścia lat nie było na mapie Europy… Ale przecież odważni Polacy żyli także i wtedy, walcząc dzielnie z germanizacją i rusyfikacją, w tajemnicy czytając polskie książki, modląc się po polsku, dbając, by mowa ojczysta nie uległa zapomnieniu.
Dzisiaj my, Dzieci Niepodległej, szczęśliwie nie wiedzący czym są okrucieństwa wojny, naszej ojczyźnie możemy oddać hołd, śpiewając patriotyczne piosenki, mówiąc wiersze o naszym kraju, zaś na co dzień będąc dobrym człowiekiem - być dobrym patriotą.
Życząc naszej ojczyźnie dalszych lat niepodległości, 7 listopada zorganizowaliśmy gminny konkurs recytatorski dla dzieci z klas 0-3. Konkurs pod znamienną nazwą „Dzieci Niepodległej”, odbywający się w szkolnej auli, zgromadził najmłodszych deklamujących przedstawicieli szkolnych społeczności z obydwu szkół podstawowych w Chojnie, ze Szkoły Podstawowej w Grzybnie, Nawodnej i Krzymowie.
Honorowy Patronat nad siódmą już edycją naszego konkursu objęła Burmistrz Gminy Chojna Barbara Rawecka za co serdecznie dziękujemy.
A oto zwycięzcy: w klasach "0"
I miejsce Zuzanna Werens ze Szkoły Podstawowej w Grzybnie
II miejsce Szymon Żaba ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie
III miejsce Filip Kucharczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chojnie
Klasy I
I miejsce Nikodem Remis ze Szkoły Podstawowej w Nawodnej
II miejsce Hubert Błażkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie
III miejsce Wiktoria Bogusz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chojnie
III miejsce Antonina Ikiert ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie
Klasy II
I miejsce Helena Tylus SP nr 2 w Chojnie i Maria Madejczyk SP nr 1 w Chojnie
II miejsce Karol Szobak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie
III miejsce Kacper Kucharski ze Szkoły Podstawowej w Nawodnej
Klasy III
I miejsce Aleksander Józefacki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie
II miejsce Marta Wojtczuk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie
III miejsce Julia Krakowiak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chojnie
Wyróżnienie otrzymał Maksymilian Jakubiszyn ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chojnie
Serdecznie Gratulujemy!!!
Nowa galeria Gminny Konkurs Recytatorski została dodana do albumu fotograficznego
Już po raz szósty nasza szkoła wzięła udział w akcji polegającej na wspólnym zaśpiewaniu hymnu Rzeczpospolitej Polskiej "Mazurek Dąbrowskiego". 8 listopada 2024 r. o godz. 11.11. uczniowie zgromadzeni w auli szkoły dumnie odśpiewali hymn Polski. W ten sposób wspólne świętowalismy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
06.11.2024 r. w ramach współpracy polsko- niemieckiej odbyły się w naszej szkole warsztaty fotograficzne. Celem zajęć była integracja młodzieży, rozwijanie zainteresowań fotografią oraz uchwycenie w obiektywie piekna jesiennej przyrody.
Oprócz zaproszonych uczniów odwiedził nas wraz z opiekunem pies Semi - pies terapeuta, który na co dzień przebywa w szkole i jest specjalnie trenowany, o czym mogli się przekonać uczniowie z klas młodszych. Zajęcia przebiegały w bardzo milej atmosferze i już z niecierpliwością czekamy na kolejne, tym razem wiosną.
Projekt dofinansowała Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży.
6 listopada 2024 r. godzina 17.00 - 18.00 - Zebrania wychowawców z rodzicami
17.00 - 19.00 - Dyżur nauczycieli w szkole
17.00 - 19.00 - Dyżur pedagogów szkolnych
17.00 - 19.00 - Dyżur dyrekcji szkoły
17.00 - 19.00 - Dyżur kierownika świetlicy i wychowawców
W dniu 04.11.2024 r. nasza drużyna chłopców z rocznika 2012, wzięła udział w finale wojewódzkim turnieju piłki nożnej w ramach programu rządowego "Z Orlika na Stadion". W zawodach uczestniczyły drużyny z całego województwa, które wcześniej zakwalifikowały się w etapach lokalnych, powiatowych i regionalnych. Nasza drużyna zajęła 7. miejsce w województwie. Gratulujemy. Jest to znaczące osiągnięcie, biorąc pod uwagę wysoki poziom umiejętności i rywalizację ze strony innych szkół oraz drużyn. Nasi zawodnicy wykazali się dużym zaangażowaniem, duchem sportowym oraz umiejętnością współpracy na boisku. Turniej był dla zawodników wspaniałą okazją do zdobycia doświadczenia na wyższym poziomie rywalizacji i konfrontacji z drużynami z całego województwa. Zajęcie 7. miejsca wśród najlepszych drużyn województwa jest dużym sukcesem i motywacją do dalszego treningu
30 października uczniowie klas 0 - III wzięli udział po raz pierwszy w naszej szkole w Balu Wszystkich Świętych. W sali balowej zaroiło się od świętych , aniołów i innych postaci religijnych. Zabawa była wzniosła, jak na bal w tak doborowym towarzystwie przystało.
Październik - Europejskm Miesiącem Cyberbezpieczeństwa 2024 #ThinkB4UClick
Jest to doroczna kampania promująca bezpieczeństwo i najlepsze praktyki w sieci. Tematem tegorocznej edycji #ThinkB4UClick jest przede wszystkim ochrona przed coraz powszechniejszą inżynierią społeczną, czyli zjawiskiem obejmującym oszustwa z wykorzystaniem fałszywej tożsamości, e-maili typu phishing lub z fałszywymi ofertami.
Uczniowie naszej szkoły brali również udział w tym wydarzeniu. Na lekcjach informatyki i zajęciach rozwijających zainteresowania uczniowie poznali zagrożenia, które można spotkać w sieci ich skutki oraz sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach.
UCZNIU! CYBERZAGROŻENIE – gdzie szukać pomocy?
Jeżeli jesteś/byłeś ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy lub niepokoi Cię jakieś zdarzenie związane z bezpieczeństwem cyfrowym porozmawiaj z rodzicem, nauczycielem lub inną, bliska Ci osobą. Możesz również skorzystać z telefonów zaufania.
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Telefon jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00 (połączenie bezpłatne). Jeśli zadzwonisz tam w godzinach nocnych i zostawisz informację o sobie i swój numer - konsultanci do Ciebie oddzwonią.
116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - www.116111.pl
Bezpłatna i anonimowy telefon dla dzieci i młodzieży prowadzony od 2008 roku przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
800 100 100 - Telefon dla rodziców w sprawie bezpieczeństwa dzieci - www.800100100.pl
To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.
Incydent dotyczący cyberprzestrzeni można zgłosić do zespołu ekspertów
z CSIRT NASK - na stronie https://incydent.cert.pl/.
#cyberprzemoc
#cyberbezpieczenstwo
Samorząd Uczniowski rozpoczął akcję charytatywną dla Aurelii. Akcja ma na celu wsparcie finansowe niepełnosprawnej dziewczynki poprzez sprzedaż bransoletek i jest efektem współpracy z Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko. Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji - każda zakupiona przez was bransoletka to maleńki, tak potrzebny promyk słońca.
Za nami akcja CEBULKA DO CEBULKI - 17 października uczniowie klas 0-3 posadzili przy niewielkim wsparciu pań i starszych kolegów zebrane cebulki kwiatów tulipanów, krokusów, hiacyntów i żonkili. Teraz wszyscy z niecierpliwością będziemy wyczekiwać wiosny, żeby zobaczyć dzieło wspólnej pracy.
#EkoSzkoła
Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jest to czas, aby pokazać wszystkim zalety płynące z czytania, jest to czas, aby organizować różnego rodzaju wydarzenia czytelnicze. Jednym z nich było uczestniczenie w dniu 25 października już po raz czwarty w naszej szkole w biciu rekordu w liczbie czytajacych uczniów podczas przerwy -V MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VIII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Celem akcji jest m.in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Bo czytanie to same plusy i okazuje się też, że świetna zabawa. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły codziennie znajdą sobie taką przerwę na czytanie.
Dnia 23 października w naszej szkole odbyły się półfinały wojewódzkie w piłce nożnej chłopców rocznika 2012 czyli U13. Impreza ta jest organizowana w ramach Projektu Rządowego "Z Orlika na stadion". W rywalizacji brało 8 zespołów. W klasyfikacji końcowej do finału wojewódzkiego zakwalifikowały się dwie drużyny SP 3 Stargard i nasz zespół SP 1 Smyki. Finały wojewódzkie odbędą się 4 listopada w Szczecinie. Z tego etapu rozgrywek dwa najlepsze zespoły będą uczestniczyły w Finale Ogólnopolskim w Warszawie na stadionie Narodowym.
Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do realizacji Projektu OSEhero, największego w Polsce projektu edukacyjnego dotyczącego bezpieczeństwa w internecie, którego celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej cyberzagrożeń. Organizatorem i wykonawcą projektu OSEhero jest NASK-PIB. Projekt jest realizowany w ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Na bieżąco będziemy informowali o przedsięwzięciach i wydarzeniach związanych z realizacją projektu.
#Osehero
@Osehero
#cyberzagrożenia