8 maja 2014 r. w naszej szkole została zorganizowana debata nt. funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej z okazji 10- lecia członkostwa Polski w UE.
Głównym celem debaty było przedstawienie uczniom wad i zalet przynależności do Polski do Unii. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie mogli wyrobić sobie zdanie nt. roli Polski w UE.
W roli ekspertów, którzy zgodzili się podzielić swoją wiedzą, doświadczeniem i spostrzeżeniami przybyli Pan A. Fedorowicz - burmistrz gminy Chojna, Pan K. Komorzycki - przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnie, Pan G. Lemke - przewodniczący chojeńsko - gryfińskiego Stowarzyszenia wspólnej Europy, Pani A. Przytulska - kluczowy doradzca Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Szczecinie przy zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju, Pan M. Rębilas - pracownik ds Informacji Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w regionie stargardzkim, Pan R. Rys - redaktor naczelny Gazety Chojeńskiej, Pani E. de La Torre - sekretarz Gminy i wiceprzewodnicząca chojeńsko - gryfińskiego Stowarzyszenia wspólnej Europy, Panie A. Małysa i E. Turkiewicz - przedstawicielki banku PEKAO S.A. oraz Pani W. Jesiołowska - dyrektor naszego Gimnazjum.
Debata składała się z trzech etapów. Po każdym etapie publiczność mogła zmienić miejsce siedzenia, określając w ten sposób czy przekonały ją argumenty euro entuzjastów, czy może eurosceptyków.
Na zakończenie burzliwej i emocjonującej debaty odbył się krótki konkurs nt. wiedzy o UE. Aby jeszcze donioślej uczcić 10-lecie wstąpienia Polski do UE wszyscy uczestnicy mogli wysłuchać polskich i zagranicznych przebojów muzyki rozrywkowej w wykonaniu szkolnego zespołu "Fermata"
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Moryń - Festiwal Nauki - Dzień Głazu.
Uczniowie oraz opiekunowie z naszej szkoły wzięli udział w "Majówce Europejskiej" przyczyniając się do do zwiększenia atrakcyjności spotkania jak i wiedzy mieszkańców Pomorza zachodniego. Występ naszych uczniów cieszył się ogromnym zainteresowaniem gości majówki. A oto podziekowania: podziekowanie.pdf.od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pana Olgierta Geblewicza oraz Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy Panią Katarzynę Brzychcy.
Powyżej fotorelacja z "Majówki" w Szczecinie
Dnia 30.04.2014 r. 20-osobowa grupa uczniów Gimnazjum uczestniczyła w Festiwalu Nauki Dzień Głazu w Moryniu.
Festiwal promował moryńskie walory przyrodniczo-historyczne i rolę materiału geologicznego w kulturze materialnej człowieka. Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego - Wydział Nauk o Ziemi oraz Szczecińskiego Buira Dokumentacji Zabytków przeprowadzili zajęcia z uczniami w kilku punktach Morynia. Prowadzili odręczne odwierty gleby, omawiali próbki skał - obserwacje pod mikroskopami. Dr Przemysław Sztajner wygłosił wykład pt. "Skamieniałości przyniesione przez lodowiec - świadkowie historii Ziemi" połączony z prezentacją multimedialną.
Gimnazjaliści uczestniczyli również w warsztatach dotyczących budownictwa ryglowegoo z wykorzystaniem gliny. A wszystkim działaniom przyświecała myśl przewodnia Festiwalu Nauki "Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem" (Konfucjusz). Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu "Wiedza moim kapitałem" pod opieką pani Anity Porczyńskiej.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Szlakiem Pamięci Narodowej 2014.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Debata o Unii Europejskiej - 8.05.2014.
Najwyższą frekwencję uzyskała klasa
1b – 93,3%
II miejsce – 2g – 92,56 %
III miejsce – 2b – 91,1 %
Najniższą frekwencję miała klasa
3a – 77,72%
II miejsce – 1a – 81,9%
III miejsca – 2e i 3e – 84 %
Jak mówił profesor Gaś, wybitny specjalista zajmujący się psychoprofilaktyką i pomaganiem osobom uzależnionym, „dostarczanie rzetelnej informacji to zamiana mitów na fakty.” Celem spotkania, które zorganizowano w dniu 10 kwietnia w szkolnej auli dla wszystkich uczniów, było przekazanie wiedzy na temat wybranych zagrożeń współczesnego świata, oferującego młodym ludziom mnóstwo pseudoatrakcji, typu: narkotyki, dopalacze, alkohol, papierosy, łatwy zarobek czy sposób na odreagowanie złości na nielubianym koledze lub koleżance. Stalking, cyberprzemoc, nakłanianie do lajkowania niechcianych stron internetowych, problemy z samoakceptacją, handel ludźmi to nie tylko określenia znane z telewizyjnych newsów – to elementy naszego życia. Czym są, skąd się biorą, dlaczego są groźne i wreszcie – jak ich unikać – oto pytania, na które po uważnym obejrzeniu przygotowanych spotów, każdy poznał odpowiedzi. Nie można traktować tych problemów jako takich, które Nas nie dotyczą, z którymi nigdy nie będziemy mieli kontaktu. Życie jest tylko życiem, zależy od splotu wielu przypadkowych decyzji, a jak mówił Nasz patron, Janusz Korczak, nawet z dziecka z dobrego domu wyrosnąć może ulicznik. Wiedza, zdobyta podczas trzech czterdziestopięciominutowych pokazów antyuzależnieniowych, miała dostarczyć prawdziwych informacji o tym, czym są nałogi, jak łatwo im ulec i jak się ich wystrzegać.
Czworo uczniów naszego gimnazjum przeszło pierwszy etap i zakwalifikowało się do finału konkursu matematycznego PANGEA, pokonując prawie 100 tys. uczniów. W piątek 28 marca 2014r w auli VISTULA UNIVERSITY w Warszawie uczniowie: Mariusz Sobczak kl.3, Michał Miller kl.2, Maciej Mak kl.1 i Agnieszka Juś kl.1 przystąpili do części finałowej. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i poszczególne oddziały kuratorium, w tym kuratorium w Szczecinie. Wyniki zostaną ogłoszone 29 kwietnia br. Gratulujemy dotychczasowych sukcesów i trzymamy kciuki za gimnazjalistów.
Przy okazji pobytu w Warszawie uczniowie pod opieką pani Edyty Wardy zwiedzili Centrum Nauki Kopernik, gdzie technika, nauka, teoria i praktyka idą w parze z dobrą zabawą.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Sukces naszych matematyków.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI BANKU PEKAO.
W dniach 07.04.2014r.- 09.04.2014r. – uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych, które prowadził ks. dr Lucjan Chronchol wraz z siostrami zakonnymi ze zgromadzenia Uczennic Krzyża. Jak co roku zajęcia podzielone były na dwa etapy: spotkania w kościele i zajęcia warsztatowe w szkole, w czasie których uczniowie min. wykonywali palmy wielkanocne z przeznaczeniem na cele charytatywne. W ostatnim dniu rekolekcji uczniowie mogli obejrzeć misterium pt. „ OTO JA JESTEM Z WAMI” przygotowane przez p. H. Grzegórzek i p. J. Lipińską. W czterech odsłonach uczniowie ukazali Drogę Krzyżową i upadki współczesnego świata i człowieka. Nadzieją i mocą dla nich okazał się zmartwychwstały Jezus.
Na nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego życzymy miłości, radości i nadziei. Radosnego Alleluja!
W czwartek 3.04.2014r grupa uczniów klas drugich i pierwszych pod kierunkiem pani Edyty Wardy gościła w naszej szkole przedstawicieli banku PEKAO . Uczniowie dzięki prelekcji pani dyrektor Anny Małysa oraz prezentacji pani Ewy Turkiewicz (absolwentki naszego gimnazjum) poszerzyli wiedzę ekonomiczną , poznali instrumenty finansowe banku, zasięgnęli informacji na temat rozsądnego zadłużania, możliwości korzystania z kart płatniczych dla młodzieży oraz nowoczesnych form płatności. Poznali również szeroki zakres ekonomicznego słownictwa. Spotkanie było bardzo owocne, uczniowie uzyskali odpowiedzi na wiele pytań przygotowując się do konkursu ekonomicznego.
W piątek 4.04.2014r po raz pierwszy 19-stu uczniów naszego gimnazjum przystąpiło do konkursu IX edycji Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów. Konkurs ten co roku ogłasza Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej w Gdyni. Wypełniając formularz zgłoszeniowy uczniowie musieli rozwiązać test, zadania i ułożyć opowiadanie na temat internetowego zakupu. W tym roku hasłem przewodnim konkursu było rozsądne zadłużanie. Czwartkowe spotkanie z przedstawicielami banku PEKAO w Chojnie pomogło uczniom w zdobyciu dodatkowych informacji na ten temat. Szkolnym organizatorem konkursu była pani Edyta Warda.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Rekolekcje wilekopostne.
Moduł Dokumenty szkolne został zmodyfikowany
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Wycieczka do Długogóry.
Dnia 27 marca br. uczniowie gimnazjum wzięli udział w wycieczce do rezerwatu przyrody Długogóry w Nadleśnictwie Różańsko. Pod opieką leśniczego wkroczyliśmy do lasu na ścieżkę dydaktyczną. Przedzieraliśmy się przez błoto i zwalone konary, odpoczywaliśmy przy tablicach informacyjnych. Zaglądaliśmy do licznych oczek wodnych, na razie pozbawionych żabich lokatorów. W sezonie godowym zameldują się w nich traszki, żaby i kumaki. Wspięliśmy się na najwyższe w regionie wzniesienie – Długogórę (144 m n.p.m.). Udało nam się zaobserwować kilka zwierząt – sarnę, jaszczurki, żabę i liczne owady. Po spacerze uzupełniliśmy kalorie kiełbaskami upieczonymi nad ogniskiem. Po rezerwacie oprowadzał nas pan A. Smoliga. Wycieczkę zorganizowali Z. Olszewska, A. Porczyńska i J. Kafar.
Uwaga uczniowie !
Zespół Interdyscyplinarny do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Gminie Chojna ogłasza dla uczniów gimnazjum konkurs plastyczny na plakat pod hasłem:
„Przemoc –jestem przeciw ! ”
Cel konkursu:
Plastyczna realizacja przez młodzież hasła: „Przemoc –jestem przeciw !”
- dostrzeżenia problemu przemocy w środowisku rówieśniczym, sytuacjach rodzinnych, szkolnych, a także w mediach.
Warunki konkursu:
1. Technika dowolna: malarstwo, rysunek, grafika, grafika komputerowa.
(Organizator nie stawia żadnych ograniczeń jeśli chodzi o technikę
wykonania prac).
2. Prace muszą zawierać wyraźną realizację hasła:
„ Przemoc –jestem przeciw ! ”.
3. Uczestnik może przekazać tylko jedną pracę.
4. Format pracy: A3
5. Prace muszą być dokładnie opisane literami drukowanymi na odwrocie
pracy ( imię i nazwisko autora, wiek, klasa).
Termin i miejsce składania prac:
Prace wykonane zgodnie z wymogami regulaminu należy przekazać
p. Irenie Tołłoczko ( gabinet nr 6) do dnia 10 kwietnia 2014 r. (czwartek).
Uwagi końcowe:
a) Prace zbiorowe, zrolowane, nieprawidłowo opisane nie będą oceniane.
b) Organizator przewidział dla uczestników trzy nagrody indywidualne.
c) Komunikat Jury będzie umieszczony na gazetce pedagoga szkolnego oraz przez
radiowęzeł szkolny.
d) Laureaci o wynikach konkursu i terminie odebrania nagród będą poinformowani
osobiście.
e) Prace przekazane na konkurs stają się własnością organizatora.
f) Organizator zastrzega sobie możliwości wprowadzenia zmian w regulaminie konkursu.
Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w konkursie
Koordynator konkursu: Irena Tołłoczko – pedagog szkolny