Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu XII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Dla Szkół Gimnazjalnych.
Dnia 29 maja 2014 r. w auli naszego gimnazjum odbyła się XII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Dla Szkół Gimnazjalnych „ W drodze Ku wielkiej scenie”. Od dwunastu lat przegląd – zarówno dla recytatorów- jak i słuchaczy jest okazją do spotkania z literackim słowem w jego odświętnej szacie.
Bo: „ W słowie siła tej sztuki
i w nim jej zaleta”
Arystofanes: „Chmury”
„ Bo więcej waży jedna dobra strofa
Niż ciężar wielu pracowitych stron”
Czesław Miłosz
Koncert recytatorski uroczyście otworzyła Dyrektor szkoły – Pani Wioletta Jesiołowska.
Kunszt recytatorski oceniało jury w składzie: Panie: Eugenia Hajduk, Ewa Szeremeta oraz wicedyrektor szkoły- Pani Ewa Kaniewska.
Werdykt jury brzmiał:
Nagrodę główną- grand prix XII edycji konkursu otrzymała uczennica Publicznego Gimnazjum
W Choszcznie- Jagoda Wolnik.
I miejsce zajął uczeń „Korczaka”- Kamil Stasiak.
II miejsce ex aequo – Julia Sawicka (Gimnazjum w Chojnie) i Anna Zakrzewska (Gimnazjum
W Choszcznie).
III miejsce, również ex aequo, Maria Wojtaś („Korczak”) i Lidia Kiela (Choszczno).
Dyplomy oraz cenne nagrody książkowe wręczyła Dyr. Pani Wioletta Jesiołowska.
Nagrody ufundowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękują organizatorzy:
Bernarda Pasek-Macyszyn, Bożenna Rusak i Lech Żarkowski.
Dnia 29 maja Barbara Nadkańska, Justyna Leszczyńska, Dominika Wieder reprezentowały naszą szkołę w XV Powiatowym Konkursie Krajoznawczo - Przyrodniczym w Dębnie. Konkurs ma na celu popularyzowanie wiedzy na temat województwa zachodniopomorskiego, kształtowanie zachowań prokeologicznych, poszerzanie wiadomości z zakresu ochrony przyrody.
Uczestniczki rozwiązywały testy, wykonywały zadania praktyczne, m.in. rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt.
Zmagania konkursowe zakończyły się sukcesem - trzecie miejsce.
Nadleśnictwo Dębno zaprosiło nas również na wycieczkę do Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego w Porzeczu.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczo - Przyrodniczy w Dębnie.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Ćwiczenia straży pożarnej w naszej szkole.
22 czerwca 2014 r. w ramach współpracy polsko – niemieckiej w naszej szkole odbył się Turniej Piłki Nożnej Chłopców. Rywalizacja stała na wysokim poziomie sportowym. Rozegrane zostały dwa mecze. W pierwszym drużyna z Gimnazjum przegrała z drużyną z Niemiec 5:3. Tym samym przechodni puchar turnieju powędrował do Niemiec. Natomiast drugie spotkanie było czysto towarzyskie z drużynami mieszanymi.
Imprezie towarzyszyła bardzo miła atmosfera i piękna pogoda. Uczniowie mogli pogłębiać istniejące już od dłuższego czasu przyjacielskie kontakty, a urozmaicony program turnieju oferował możliwość nowych doświadczeń.
Na zakończenie turnieju w przyjaznej atmosferze wszyscy uczestniczyli we wspólnym grillowaniu. Tak piękne nagrody, oraz przepyszne posiłki uczniowie mogli uzyskać dzięki wsparciu finansowemu Euroregionu ,,Pomerania”.
10 kwietnia 2014r. odbył się Turniej Tenisa Stołowego w ramach współpracy polsko – niemieckiej. Organizatorem i gospodarzem turnieju była nasza szkoła. Wspólnie z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły uczniowie mogli doskonalić umiejętności językowe, nabierać pewności siebie i przełamywać zahamowania wewnętrzne. W czasie turnieju uczniowie efektywniej posługiwali się językiem niemieckim, stawali się bardziej otwarci i aktywni, a także chętniej i częściej brali udział w rozmowach, poznając niemieckich partnerów.
Atmosfera turnieju była bardzo przyjazna, również rywalizacja – bardzo zacięta. Ostatecznie wygrała drużyna z Gimnazjum zajmując wszystkie miejsca na podium.
I miejce zajął ROBERT BAŁACHOWSKI – 2f
II miejsce zajął MICHAŁ OLEJNIK – 3e
III miejsce zajął KAROL KŁONOWSKI – 2f
Na zakończenie turnieju wręczone zostały wspaniałe nagrody, a młodzież niemiecka mogła zasmakować tradycyjnej polskiej kuchni w stołówce szkolnej.
Dzięki wsparciu finansowemu Euroregionu Pomerania mógł odbyć się tak emocjonujący turniej.
15 maja troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w etapie wojewódzkim olimpiady IDEA z języka angielskiego. Gimazjaliści wygrali wcześniejszy etap i zostali wyłonieni spośród 30 uczestników naszej szkoły biorących udział w olimpiadzie ogólnopolskiej. Najwyższe wyniki otrzymali:
Katarzyna Konieczna z klasy 3d
Szymon Boruciński z klasy 2a
Michał Miler z klasy 2d
W dniach 21-22 czerwca 30-stu uczniów naszej szkoły przystąpi do państwowego egzaminu z języka angielskiego PET. Egzamin Preliminary English Test jest jednym z najpopularniejszych egzaminów Cambridge , jest uznawany przez pracodawców oraz instytucje edukacyjne na świecie. Kandydaci uzyskają certyfikat przyznawany przez University of Cambridge . Koszty egzaminu zostały pokryte w ramach projektu „ Wiedza moim kapitałem”. Uczniowie uczęszczali na roczny kurs przygotowujący do egzaminu prowadzony przez panią Magdalenę Bławat. W ramach współpracy z British Council szkoła bierze udział z 7 edycji programu partnerskiego oraz otrzymała srebrny pozom w tej edycji.
Wycieczka na Wiosnę Biologów, w której wzięli udział uczniowie aktywnie uczestniczący w projekcie ‘Wiedza moim kapitałem” odbyła się 9 maja br.
Obejrzeliśmy 2 pokazy i 2 wykłady przygotowane przez pracowników Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.
Pierwszy pokaz dotyczył plemników i nasienia zwierząt. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą budowy plemników oraz specyficznych cech tych komórek, umożliwiających zapłodnienie. Następnie podziwialiśmy mikroskop sprzężony z komputerem- sprzęt do oceny jakości plemników oraz film spod mikroskopu, na którym plemniki dziarsko sunęły do celu.
Widzieliśmy także akwaria, w których małe trocie uczą się jak żyć i przeżyć.
Na zajęciach dotyczących pracy hydrobiologów rozpoznawaliśmy drobne żyjątka ze zbiorników wodnych. Tropiliśmy tajemnicze Protozoa pod mikroskopem. Oglądaliśmy chruściki, larwy ważek i pijawki pod binokularem a także patrzyliśmy, jak pracuje serce rozwielitki.
Na wykładzie poświęconym nietoperzom dowiedzieliśmy się, że nietoperze nie zasługują na złą sławę. Są pożyteczne, bo zapylają kwiaty i łapią dokuczliwe owady. A kiedy są małe, niekiedy chodzą do przedszkola.
Ostatni wykład, poświęcony psom, otworzył nam oczy na relacje między człowiekiem i psem. Okazało się, że często w ogóle nie rozumiemy naszego psa!
Czekamy na kolejną edycję Wiosny Biologów.
Wycieczkę zorganizowały i sprawowały opiekę nad uczniami: Zofia Olszewska i Anna Zatorska.
Wycieczka odbyła się dnia 21 maja br., w ramach projektu edukacyjnego „Wiedza moim kapitałem”. Przy upalnej pogodzie dzielnie poznawaliśmy walory przyrodnicze Wrzosowisk Cedyńskich i Doliny Świergotki. Ci, którzy mieli dość energii wspięli się także Górę Czcibora.
W Dolinie Świergotki, dziarsko maszerując brzegiem rzeki, poznawaliśmy różne typy siedlisk oraz zapoznaliśmy się z ksylobiontami, tajemniczymi organizmami żyjącymi w martwych drzewach. Przyjemny mikroklimat rezerwatu pozwolił nam się schronić przed upałem.
Na koniec upiekliśmy nad ogniskiem kiełbaski i uzupełniliśmy stracone kalorie.
Wycieczkę zorganizowała p. Zofia Olszewska przy współpracy z Nadleśnictwem Chojna. Opiekę nad uczniami sprawowali p. Anita Porczyńska i p. Janusz Kafar.
W dniach 25-26 kwietnia uczennice naszego gimnazjum brały udział w eliminacjach wojewódzkich XLII Ogólnopolskiego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego w Lipianach. Celem turnieju jest poznawanie piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako fromę aktywnego wypoczynku. Organizatorem turnieju jest PPTK. Dwa trzyosobowe zespoły zmagały się z wieloma zadaniami: testy krajoznawcze, wiedzy turystycznej i topograficznej, przepisy ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód, zasady udzielania pierwszej pomocy i turystyczny marsz na orientację.
Trze miejsce w województwie zdobyła drużyna w składzie: Maja Młynarczyk, Katarzyna Skibińska, Dominika Wieder. Natomiast czwartą lokatę uzyskała grupa: Katarzyna Szymkowiak, Justyna Leszczyńska, Barbara Nadkańska.
Serdecznie gratulujemy.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Polsko-niemiecki turniej w piłkę nożną.
Najwyższą frekwencję uzyskała klasa
1c – 90,92%
miejsce II – 2e – 89,17%
miejsce III – 2g – 86,66%
Najniższą frekwencję miała klasa
2a – 73,75%
miejsce II – 1e – 75,7%
miejsce III – 3f – 78,18%
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Pokaz multimedialnych spotów w ramach Dni Profilaktyki.
8 maja 2014 r. w naszej szkole została zorganizowana debata nt. funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej z okazji 10- lecia członkostwa Polski w UE.
Głównym celem debaty było przedstawienie uczniom wad i zalet przynależności do Polski do Unii. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie mogli wyrobić sobie zdanie nt. roli Polski w UE.
W roli ekspertów, którzy zgodzili się podzielić swoją wiedzą, doświadczeniem i spostrzeżeniami przybyli Pan A. Fedorowicz - burmistrz gminy Chojna, Pan K. Komorzycki - przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnie, Pan G. Lemke - przewodniczący chojeńsko - gryfińskiego Stowarzyszenia wspólnej Europy, Pani A. Przytulska - kluczowy doradzca Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Szczecinie przy zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju, Pan M. Rębilas - pracownik ds Informacji Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w regionie stargardzkim, Pan R. Rys - redaktor naczelny Gazety Chojeńskiej, Pani E. de La Torre - sekretarz Gminy i wiceprzewodnicząca chojeńsko - gryfińskiego Stowarzyszenia wspólnej Europy, Panie A. Małysa i E. Turkiewicz - przedstawicielki banku PEKAO S.A. oraz Pani W. Jesiołowska - dyrektor naszego Gimnazjum.
Debata składała się z trzech etapów. Po każdym etapie publiczność mogła zmienić miejsce siedzenia, określając w ten sposób czy przekonały ją argumenty euro entuzjastów, czy może eurosceptyków.
Na zakończenie burzliwej i emocjonującej debaty odbył się krótki konkurs nt. wiedzy o UE. Aby jeszcze donioślej uczcić 10-lecie wstąpienia Polski do UE wszyscy uczestnicy mogli wysłuchać polskich i zagranicznych przebojów muzyki rozrywkowej w wykonaniu szkolnego zespołu "Fermata"