Nawigacja

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - o programie Realizacja NPRCz - klasy I-VIII Realizacja NPRCz - Oddziały przedszkolne

NPRCz

Realizacja NPRCz - klasy I-VIII

Z okazji Światowego Dnia Książki uczniowie klas pierwszych i oddziałow przedszkolnych odwiedzili szkolną bibliotekę. Zapoznali się z historią ksiażki, budową książki, poznali ciekawostki dotyczące książek  jak na przykład: kto w Europie czyta najwięcej książek, jaka książka została przetłumaczona na 80 języków. Przyszli czytelnicy mogli również poznać księgozbiór gromadzony w bibliotece, a na pamiątkę wszyscy otrzymali zakładki do książek, bo "karteczki się gniewają, gdy je dzieci zaginają". 


Owierajac drzwi biblioteki otwierają się drzwi wyobraźni, magii, przygody, mądrości, magii. Książki zaś to skrzydła, które mogą unieść czytelnika wysoko, ku niezapomnianej przygodzie! Bywa, że wystarczy jedna dobra książka, aby już na zawsze obudzić w dziecku miłość do literatury. Dlatego tak ważne jest obcowanie dzieci z literaturą. Najmłodsi z oddziału przedszkolnego 0c rozpoczęły już swoją przygodę z biblioteką szkolną. Dzieci zapoznały się z gromadzonym w bibliotece księgozbiorem, poznały zasady korzystania z książek "O co prosi książka" i wysłuchały pieknej historii Iwony Pietrzak-Płachty "Wypożyczalnia skrzydeł"

                                                     


BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA:

                                                                                        

 


Kolejni uczniowie Korczaka bajali i czytali uczestnicząc w "Świątecznym bajaniu - głośnym czytaniu". Nasi najmłodsi uczniowie odwiedzają Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnie, gdzie słuchają fragmentów "Choinkowych wierszyków", zagłębiają się w biblioteczne zbiory. Tym razem czekała na nich jeszcze  niespodzianka. Smakowitą atrakcją spotkań było dekorowanie i kosztowanie świątecznych pierników. A wszystko w ramach wspólpracy z Miejską Biblioteką Publiczna w Chojnie #NPRCz


     


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 

6 listopada obchodziliśmy nietypowe święto – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto ustanowione w rocznicę urodzin Walta Disneya to okazja, by celebrować i świętować ulubione postacie z klasycznych bajek Disneya i innych popularnych filmów i książek dla dzieci. To inicjatywa, która promuje czytanie, kreatywność, gwarantuje rozrywkę, a jednocześnie przywraca wspomnienia z dzieciństwa.Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, uczniowie naszej szkoły udali się w magiczną podróż w krainę baśni. 

Odiwdziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie:

uczniowie, sami przebrani za różne postaci, wzięli udział w konkursie literackim przybliżającym wiele znanych i mniej znanych postaci z bajek. Zwycięską grupę nagrodzono książkami. Nagrodzono również autorkę najładniejszej pracy plastycznej.

Również w świetlicy szkolnej pamiętaliśmy o Dniu Postaci Bajek. Było czytanie ulubionych bajek i baśni. Była gra o ulubionych postaciach, kolorowanie. Wszyscy chętnie brali udział w tej zabawie. 

                


Spotkanie z Justyną Bednarek

Pani Justyna Bednarek to poczytna autorka książek dla dzieci, znana min. z serii książek o skarpetkach i nie tylko (Przygody dziesięciu skarpetek.., Pięć sprytnych kun, Babcocha, O srebrnej łyżce). Uczniowie klas III mieli przyjemność spotkać się z autorką, porozmawiać o jej twórczości i okolicznościach powstania jej pierwszej książki "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)". Pani Justyna przeczytała fragmenty swojej ksiażeczki, sprawdziła wiedzę uczniów, rozdawała autografy. Wszystkim naszym uczniom takie spotkania bardzo się podobają, a zwłaszcza z autorką ulubionych książek po które, często sięgają. Takie wydarzenie to niesamowite emocje!

              

 


Biblioteka poleca...

Tym razem biblioteka szkolna zacheca do literatury z dreszczykiem. Zjawy, robale, grabarze, wiedźmy… dzieci uwielbiają opowieści z dreszczykiem. I takie ksiązki znalazły się w polecajce czytelniczej. 

                       

                                 


Już po raz trzeci nasza szkoła dołączyła do akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się 27 października  2023 r. i polegało na czytaniu książek przez uczniów, nauczycieli, (każdy czytał swoją) na przerwie po 2 lekcji i tym samym mamy nadzieję, że wspólnie ustanowiliśmy kolejny rekord w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie". Czytać można wszędzie i my także czytaliśmy na korytarzach szkolnych (nawet leżąc na podłodze :)  Naszym najmłodszym czytały uczennice ze starszych klas, a także pani Dyrektor, pani pielęgniarka. Uczniowie z chęcią sięgali po nowości zakupione do biblioteki szkolnej w ramach NPRCz.

                                                                 


Uczniowie klasy 2a po lekturze książki Felicity Sali "Przepisy z balkonu i ogródka" zakupionej do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wykonali pyszną sałatkę owocową. Było słodko, a do tego mało kalorycznie. Uczniowie uczyli się jak poprawnie korzystać z przepisów umieszczonych w książce, jak komponować składniki, wszystko dzięki autorce Felicity Sale.

                                                   


W poniedziałek 30 października w naszej szkole miała miejsce awantura i to nie byle jaka, bo jarzynowa. Uczniowie kl. 2b zaprezentowali swoim młodszym kolegom z oddziału 0b przedstawienie przygotowane na podstawie tekstu Barbary Kosmowskiej, promujące zasady zdrowego odżywiania się. Ich występ spotkał się z ciepłym przyjęciem co dobrze wróży obiecującej grupie aktorów z klasy 2b. Książki Barbary Kosmowskiej trafiły do uczniów dzieki #NPRCz

               


Książki o emocjach dla dzieci to skuteczny sposób na nauczenie dzieci, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Pomagają one dzieciom zrozumieć, że ich uczucia są normalne i znaleźć sposoby na ich przetwarzanie. W przystępny dla nich sposób pokazują, jak trafnie odczytywać swoje uczucia, które pojawiają się w bieżącym momencie, a także jak dobrze zaopiekować się nimi i pozwolić im wybrzmieć tak, żeby nie krzywdzić siebie ani nikogo innego. Dają również swoim małym czytelnikom nieocenione wskazówki, jak radzić sobie z rozmaitymi emocjami, szczególnie tymi silnymi i często trudniejszymi w przeżywaniu. Znakomitym przykładem jest tutaj złość, z którą dzieci często mają ogromny problem. Podobnie jest także ze strachem, lękiem i smutkiem. Wystawka książek w szkolnej bibliotece zakupionych z #NarodowyProgramRozwojuCzytelnictwa pozwoli  uczniom zrozumieć swój stan, okreslić swoje uczucia.

                                                         

Jak poznać i oswoić emocje podpowiada fenomenalna i prosta w treści i formie książka „Co robią uczucia?”. Lektura pokazuje interesujący świat sympatycznych lub, rzadko, ale jednak wrogich, istot. Stwory przybierają imiona będące nazwą uczucia, nastroju, cechy charakteru, usposobienia, zdolności, a nawet wyobrażeń. Czytelnik przygląda się sytuacjom z ich codziennego życia i dowiaduje się, zgodnie z tytułem książki, co robią uczucia.


Niegdyś lekcja poza szkolną klasą kojarzyła się ze swobodnym spędzeniem czasu, a nie nauką. Obecnie, podejście się zmienia, a zajęcia na świeżym powietrzu mają określony harmonogram. Oznacza to, że dzieci nabywają wiedzę i jednocześnie korzystają z dobrodziejstw, jakie daje natura. Korzystając z uroków polskiej złotej jesieni uczniowie klasy 1b zapoznali się z budową drzewa oraz odkrywali piękno natury wykonując prace plastyczne w plenerze. W zdobyciu niezbędnej wiedzy przyrodniczej uczniom pomogły książki zakupione dzięki #NarodowyProgramRozwojuCzytelnictwa : "Poradnik Młodego ekologa" i "Którędy do Yellowstone?".

                                                             

 


 

Uczniowie klasy 3c zaprosili do biblioteki swoich rodziców, dziadków i im czytali wiersze Danuty Wawiłow (książki zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa). Godzinne spotkanie owocowało wieloma zwrotami akcji, do czytania przyłączyli się również zaproszeni goście. 

                                              


29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głosnego Czytania. Patronką tego dnia jest pisarka Joanna Porazińska, która tego dnia obchodzi swoje urodziny. Ten dzień to propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Czytanie na głos ma wiele zalet min: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Dzięki temu dorosły buduje silną więź  z dzieckiem.  Dzień Głośnego Czytania będzie trwał w naszej szkole jeszcze kilka dni! Książki zakupione
z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa stanowiły podstawę do spotkań z najmłodszymi czytelnikami.

                   


Do biblioteki zapraszamy nie tylko po lektury. #NarodowyProgramProgramCzytelnictwa

W bibliotece szkolnej znajdziecie nie tylko lektury czy popularne powieści. Na naszych półkach czekają na Was książki, które poruszają tematy radzenia sobie z emocjami, pomagające zrozumieć otaczający świat i zachowania dorosłych. Nie musicie się jednak martwić, że są nudne i napisane trudnym językiem. W świat uczuć zabiorą Was m.in. Smerfy 

Drodzy rodzice, dla Was także mamy klika bardzo ciekawych pozycji, które pomogą Wam nawiązać lepszy kontakt z dzieckiem. Pamiętajcie, że ze szkolnej biblioteki możecie korzystać bez problemu. Zapraszamy!

Zakup książek został sfinansowany z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

                                  


Pierwsza lektura w klasie 1b

W dniu 9.10.2023 r. w bibliotece szkolnej uczniowie z z klasy 1b zapoznali się ze swoją pierwszą lekturą, a była to książka "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" autorstwa Justyny Bednarek. Wychowawczyni klasy przeczytała swoim uczniom fragmenty tej książki. Przygody skarpetek spotkały się z dużym zaciekawieniem najmłodszych czytelników naszej szkoły. Na  wszystkich ciekawskich czekają następne części przygód niesfornych skarpetek, a mianowicie: "Zielone piórko Zbigniewa czyli Skarpetki kontratakują" i "Nowe przygody skarpetek - jeszcze bardziej niesamowite". Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy jedną - 1b już wie, gdzie możemy ich szukać.

Książki zostały zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

                                                                                         


Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.  9 września w całym kraju oraz poza granicami Polski odbyła się 12. edycja akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.  Tym razem czytanie wybranych fragmentów utworu odbywało się podczas zajęć lekcyjnych w klasach VI. Uczniom spodobała się gra w literacki escape room Legendy o Janie i Cecylii.

                                

 


Czytanie na polanie

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Czytanie na polanie #czytanienapolanie której celem jest promocja czytelnictwa wśród uczniów. Czytać można wszędzie, również na świeżym powietrzu, na trawie, polanie w otoczeniu ptaszków, motylków, koleżanek i kolegów. Naszym uczniom bardzo spodobało się takie czytanie na łonie przyrody. Czytali sami, czytali wspólnie i razem słuchali historyjek czytanych przez nauczycieli. #czytanienapolanie będzie stałym punktem w promocji czytelnictwa w naszej szkole.

                                                                                         

 


Wizyta w Książnicy Szczecińskiej

W piątek 02 czerwca 2023 r. uczniowie kl. 8 „c” uczestniczyli w klasowej wycieczce  do Szczecina. Pierwszym punktem programu była niecodzienna wizyta w Pracowni Konserwacji i Introligatorni Książnicy Pomorskiej #Książnica Pomorska, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak odbywa się renowacja #renowacja książek #ksiązki i starodruków #starodruki. Na koniec spotkania każdy z uczestników otrzymał upominek, a na ręce nauczycieli zostały przekazane trzy publikacje do biblioteki szkolnej. 

                                


Spotkanie z adwokatem

W dniach 18-19 maja 2023 r. gościliśmy w naszej szkole mamę naszego ucznia p. Monikę Budynkiewicz-Szymańską, która jest adwokatem.  Pani adwokat spotkała się z klasami pierwszymi i drugimi. Nasz gość w przystępny i bardzo interesujący sposób opowiedział uczniom o pracy adwokata. Dzieci poznały zawody związane z sądownictwem. Wzbogaciły wiedzę na temat pracy: notariusza, adwokata, prokuratora, sędziego czy radcy prawnego. Miały również okazję przymierzenia stroju adwokata. Z ciekawością wysłuchały historię autorstwa Ewy Ruszkiewicz pt. „Leśne spawy Misia Adwokata”. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i wręczeniem zakładek oraz kolorowanek. Najwięcej frajdy sprawiło naszym uczniom mierzenie togi – stroju adwokata. Bardzo dziękujemy pani Monice Budynkiewicz-Szymańskiej za wizytę w naszej szkole i za ciekawą lekcję.

                              


XV Sztafeta Literacka  

 Z okazji Tygodnia Bibliotek, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie wraz z biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka zorganizowała już po raz piętnasty Sztafetę Literacką. W tym roku hasłem sztafety jest temat "Strofy o książce i bibliotece". Uczniowie naszej szkoły głośno czytali wiersze związane z tym tematem. Wcześniej obejrzeli prezentację o historii książki i zapoznali się z książkami o książkach właśnie. Czytelnicy z klas 5a, 5b i 7a czytali strofy o ksiąźce i bibliotece. Nie zabrakło również życzeń dla pań bibliotekarek, które 8 maja obchodziły swoje święto. Tak rozpoczynamy dzialania w ramach #NPRCz

                                                                        

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Janusza Korczaka w Chojnie
    ul. Szkolna 15
  • 091 4143955

Galeria zdjęć