Nawigacja

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - o programie Realizacja NPRCz - 2023 - klasy I-VIII Realizacja NPRCz - 2022 - Oddziały przedszkolne Realizacja NPRCZ 2024 - I-VIII

NPRCz

Realizacja NPRCz - 2023 - klasy I-VIII

Projekt czytelniczy "Pamiętnik Czytusia"

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klas III  realizowali w roku szkolnym 2023/2024 klasowy projekt edukacyjny pt.: „Pamiętnik Czytusia”. 

Celem projektu było rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do literatury i spędzania wolnego czasu z książką. Czytuś - to pluszowa maskotka, którą każde dziecko na tydzień czasu zabiera do domu, wraz z Jego pamiętnikiem i po przeczytaniu min. 15 minut książki, wypożyczonej z biblioteki szkolnej, uczeń samodzielnie wpisywał do pamiętnika, to co przeczytał oraz wykonał ilustrację. „Pamiętnik Czytusia” ma przekonać dzieci, że czytanie może rozwijać ich wyobraźnię, poszerzać wiedzę na temat ludzi i świata, wpływać na to, że język, jakim się posługują będzie bogatszy i piękniejszy. Rodzice uczniów podpisywali się  w pamiętniku potwierdzając wykonanie zadania.
Dzięki projektowi uczniowie zdecydowanie udoskonalili technikę czytania.

                    


„Czytanie na polanie”

Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Czytanie na polanie” edycja 2024, która realizowana jest w ramach kampanii „ Cała Polska czyta dzieciom”.

Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Ze względów pogodowych cześć akcji zamieniła się w "Czytanie na dywanie", ale każda forma czytania bardzo przypadła uczniom do gustu.

Sama akcja była też wspaniałą okazją do rozwijania współpracy z lokalnym środowiskiem, gdyż Klasa "0b" realizowała jej zadania wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Chojnie.

#NarodowyProgramRozwojuCzytelnictwa #czytanienapolanie #MiejskaBibliotekaPublicznawChojnie

                                                


Leśne sprawy Misi Adwokatki

17 czerwca kolejny raz uczniowie klasy 3c mieli przyjemność spotkać się z panią adwokat Moniką Budynkiewicz- Szymańską i porozmawiać o zawodzie adwokata. Tym razem pani adwokat zapoznała nas z historią Misi Adwokatki, nowej pracownicy leśnej kancelarii.

Pani Monika czytając książkę „Leśne sprawy Misi Adwokatki” przybliżyła dzieciom specyfikę zawodu adwokata. Uczniowie dowiedzieli się, czym zajmują się pracownicy adwokatury, jak nazywa się ich biuro, w co się ubierają, a także, co oznaczają kolory żabotu w togach.

Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowiadania o leśnych sprawach zwierząt i wspaniale odpowiadali na pytania pani adwokat.

Na koniec klasa otrzymała pamiątkowy dyplom wzięcia udziału w akcji oraz egzemplarz czytanej książki, który możecie obejrzeć w naszej szkolnej bibliotece. Wszyscy uczniowie otrzymali także zakładki do książek, a w ramach utrwalenia zdobytej wiedzy, dzieci mogły skorzystać z przygotowanych kolorowanek.

Dziękujemy pani Monice za kolejne ciekawe spotkanie.

               


Witamy nowych czytelników

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej, to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. W tym dniu następuje oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i rozwijania umiejętności czytania. Na początku pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie „Urodziny Kopciuszka” Historię pięknie i z wielkim zaangażowaniem przedstawiły uczennice z klasy 6b uczęszczające na spotkania koła „Koła Przyjaciół Biblioteki”. Po przedstawieniu uczniowie wysłuchali także kilku wierszy ukazujących opłakane skutki braku dbałości o książki. Następnie pierwszoklasiści odgadywali zagadki, które sprawdziły ich znajomość treści oraz tytułów baśni czy historyjek dla dzieci, a także bajkowych postaci. Pierwszoklasiści świetnie też poradzili sobie ze znajomością podstawowych zasad korzystania z biblioteki szkolnej. Po takim wprowadzeniu dzieci, skupione i poważne, uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Dzieci otrzymały specjalne Wyprawki Czytelnicze z ogólnopolskiego projektu „Mała książka - wielki człowiek”.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze i myślę, że odtąd biblioteka będzie kojarzyła się dzieciom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

           


XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom!

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to czytelnicze święto, które od ponad dwudziestu lat jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom oraz czytelnictwa.

Jest obchodzone w dniach 1-7 czerwca w setkach placówek bibliotecznych oraz oświatowych w całym kraju.

To kolejna okazja żeby przypomnieć wszystkim, że czytanie książek, pomaga nam się uczyć i rozumieć oraz czyni nas mądrzejszymi, nie wspominając o rozwijanej przez nas wiedzy, słownictwie i umiejętnościach myślenia.

I właśnie z tej okazji skorzystali wczoraj uczniowie klasy 2 b włączając się aktywnie w Ogólnopolski Tydzień Czytelnictwa na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnie.

#NPRCz

                                                                                                                         


Mistrzowie są wśród nas #NarodowyProgramRozwojuCzytelnictwa

Według definicji - mistrz to: człowiek przewyższający innych umiejętnością czegoś, biegłością w czymś, niedościgniony w jakiejś dziedzinie; człowiek godny naśladowania, uznany przez innych za wzór.

A jak nazwać kogoś, kto pięknie czyta, posiadł umiejętność interpretacji tekstu i doskonale posługuje się żywym słowem? 

Oczywiście, że: Mistrz Pięknego Czytania.

O ten wspaniały tytuł w swoich kategoriach wiekowych walczyło wczoraj 16 uczniów klas I-III. Konkurs odbył się w szkolnej bibliotece i trzem uczniom udało się wyczytać tytuły mistrzów. Gratulujemy Oskarowi Ogrodnikowi z klasy 1c, Aleksandrowi Józefackiemu z klasy 2b i Aleksandrowi Peli z klasy 3b.

Mamy nadzieję, że staną się oni doścignionymi wzorami do naśladowania dla innych.

                               

                                                              

                                                                           


Jak zachęcić dzieci do przeczytania książki? #NarodowyProgramRozwojuCzytelnictwa

Nad tym pytaniem duma nie jeden nauczyciel i rodzic. Jak wiadomo dziecko uczy się przez naśladowanie, dlatego to starsi swoim przykładem powinni pokazać młodszym, że czytanie jest super! 

Za to bardzo ważne zadanie zabrali się trzecioklasiści, którzy w sposób niezmiernie ciekawy przedstawiali klasie 1b walory książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.

Klasa 3a pod wodzą swojej wychowawczyni p. Agnieszki Nowak prezentowała swoje „pudełka lekturowe”. Zapytacie, cóż to takiego? To nic innego jak karton dowolnej wielkości, np. po butach, wypełniony przedmiotami codziennego użytku, które wiążą się z treścią konkretnej lektury szkolnej. Podczas zajęć w bibliotece uczniowie opowiadali o zawartości swojego pudełka, co pozwoliło młodszym kolegom poznać różne sposoby rozumienia tekstu i zapoznać się z twórczością wybitnej szwedzkiej pisarki.

Taki sposób opowiadania o literaturze bardzo spodobał się pierwszakom i zachęci na pewno następne pokolenie do poznania wielu ciekawych książek.

                                                                                                                                    


Projekt w klasie VIII - "Moja ulubiona książka"

W grudniu  na zajęciach języka polskiego uczniowie kl. 8 wzięli udział w projekcie czytelniczym, który polegał na zaprezentowaniu kolegom z klasy wybranej  przez siebie książki. Prace mogły być wykonane w formie prezentacji multimedialnej.

  Główną myślą przyświecającą temu działaniu było  pokazanie literatury w przyjazny sposób oraz odkrycie kawałka swojego świata – tego, co lubię czytać, co mnie w świecie fikcji porusza i co fascynuje.

  Najważniejsze przesłanie płynące z tej akcji, to wzbudzenie zainteresowania książką, ponieważ jak powiedział Jerzy Pilch: Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać. Czytajmy więc przede wszystkim dla przyjemności!

Prezentacja1.pptx

Prezentacja2.pptx

Prezentacja3.pptx


Jak powstaje książka?

Nad tym pytaniem pochylali się dzisiaj uczniowie klasy 3b i 3c korzystając z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Chojnie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach lekcji bibliotecznej. Dowiedzieli się, jak zmieniała się książka poczynając od czasów najstarszych do współczesności. Nawet wypróbowali swych sił w piśmie klinowym. Poznali różne sposoby zdobień, druku i etapy tworzenia książki. Uświadomili sobie jak wiele osób zaangażowanych jest w cały ciąg wydarzeń i zadań zanim dotrze do nas finalny produkt.

Na własnej skórze przekonali się jak żmudny jest proces powstania książki kiedy zabrali się za wykonanie własnych dzieł.

Wszyscy z rozmachem i kreatywnie zaangażowali się za ich tworzenie. Oczywiście okazało się, że stworzenie własnej książki to nie lada wyzwanie i potrzeba na to zdecydowanie więcej czasu niż kilka godzin. 

Wiedza zdobyta podczas warsztatów jest na pewno bardzo cenna ale najcenniejszą wartością dzisiejszego spotkania w bibliotece okazało się przekonanie wszystkich a zwłaszcza tych mniej zagorzałych czytelników, że książka to jednak fajna rzecz

#NPRCz

                                     


Marcin Szczygielski - jego tworczość - wystawka nowości w szkolnej bibliotece

W ramach zakupu nowości z NPRCz zakupiono do szkolnej biblioteki ksiązki Marcina SZczygielskiego. Ksiązki tego polskiego pisarza znalazły sie na liście życzeń uczniów naszej szkoły. 

Laureat m.in. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (Klątwa dziewiątych urodzin), trzykrotny zwycięzca Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren (Czarny Młyn, Arka Czasu, Teatr Niewidzialnych Dzieci), czterokrotny laureat konkursu Książka Roku IBBY (Omega, Klątwa dziewiątych urodzin, Serce Neftydy, Antosia w bezkresie) oraz dwukrotny zwycięzca konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka (Bez piątej klepki i Pomylony narzeczony). Za powieść Teatr Niewidzialnych Dzieci otrzymał Nagrodę Czytelników w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego, a jego powieść Arka Czasu w Austrii została wybrana przez Jury der Jungen Leser na dziecięcą Książkę Roku 2015. Za całokształt twórczości literackiej autor został uhonorowany nagrodą literacką Guliwer w Krainie Olbrzymów oraz brązowym medalem Gloria Artis.

W 2016 r. odbyła się premiera filmowej adaptacji jego książki Za niebieskimi drzwiami, a w 2021 r. do kin trafiła ekranizacja Czarnego Młyna

Powieści Marcina Szczygielskiego przekładane były dotąd na języki: bułgarski, hiszpański, łużycki, macedoński, niemiecki, serbski, rosyjski i ukraiński.


     


"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

chińskie przysłowie

 Z okazji Światowego Dnia Książki uczniowie klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych odwiedzili szkolną bibliotekę, miejsce, gdzie na każdego czeka książka, bo: "W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz, starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz.'' - Krystyna Wodnicka.  Uczniowie zapoznali się z historią i budową książki, poznali ciekawostki dotyczące książek,  kto w Europie czyta najwięcej, jaka książka została przetłumaczona na 80 języków. Przyszli czytelnicy mogli również poznać księgozbiór gromadzony w bibliotece, a na pamiątkę wszyscy otrzymali zakładki do książek, bo "karteczki się gniewają, gdy je dzieci zaginają".

               


Autyzm - Poznaj zanim ocenisz

Kwiecień jest miesiącem Świadomości Autyzmu, dlatego 24 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Chojnie marszu "Autyzm - Poznaj zanim ocenisz". Inicjatywa ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz okazania wsparcia dla osób z tą diagnozą.

Natomiast nasza biblioteka szkolna oferowała naszym uczniom książki związane z tematyką autyzmu, by mogli poznać, jak funkcjonują, co czują, jak są postrzegane osoby z autyzmem. 

#NPRCz


Europejski Dzień Śniadania

To, że śniadanie daje moc i warto je jeść zgodnie ustatlili wszyscy uczniowiej. Zgłębil teorię dotyczącą wagi tego posiłku i zasad zdrowego odżywiania. Dzisiaj zdobytą wiedzę wykorzystaliśmy w praktyce. Przygotowane w domach lub na zajęciach zdrowe i pełnowartościowe śniadania zostały zjedzone na wspólnych kocach i przy wspólnych stołach. Natomiast w szkolej bibluotece pojawiła się wystawka ksiązek o wartości zdrowego odżywania, a także ksiązki z przepisami kulinarnymi dla najmłodszych.

#NPRcz


79. rocznica Forsowania Odry – żywa lekcja historii

20 kwietnia 2024 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Forsowania Odry, na których nie zabrakło przedstawicieli naszej szkoły. W czasie obchodów można było uczestniczyć w uroczystości forsowania Odry, po raz pierwszy zobaczyć żywe dioramy historyczne wszystkich stron walczących o Odrę, zwiedzić Cmentarz Wojenny w Starych Łysogórkach z przewodnikiem, obejrzeć wystawę militariów z II w. ś. i pojazdy pancerne lub delektować się żołnierską wałówką. Dla wielu udział w tej żywej lekcji historii był nie tylko podróżą w czasie uświadamiająca wagę tego wydarzenia, ale przede wszystkim wspaniałą lekcją wychowania patriotycznego. Nawiązując do tego wydarzenia, szkolna biblioteka zaproponowała uczniom wystawkę książek o tektyce historycznej. 
Historia, tradycje i kultura naszego kraju są bardzo silnie naznaczone wojennymi doświadczeniami, które mocno wybrzmiewają choćby w uroczystościach czy lekturach szkolnych.
W bibliotece znajdziecie naprawdę dobre wojenne tytuły dostosowane do waszej wrażliwości, pięknie zilustrowane i doskonale napisane. Są tutaj historie opowiedziane z perspektywy dziecka, opowieści z wojną w tle czy też książki popularnonaukowe
o wojnach w historii ludzkości.
Wojny to ogromna część naszych dziejów, ale też współczesności i choć to trudny temat, książki ułatwią wprowadzić pojęcie wojny w sposób dopasowany do wieku i waszej wrażliwości.

#NPRcz

                                    


Owierajac drzwi biblioteki otwierają się drzwi wyobraźni, magii, przygody, mądrości, magii. Książki zaś to skrzydła, które mogą unieść czytelnika wysoko, ku niezapomnianej przygodzie! Bywa, że wystarczy jedna dobra książka, aby już na zawsze obudzić w dziecku miłość do literatury. Dlatego tak ważne jest obcowanie dzieci z literaturą. Najmłodsi z oddziału przedszkolnego 0c rozpoczęły już swoją przygodę z biblioteką szkolną. Dzieci zapoznały się z gromadzonym w bibliotece księgozbiorem, poznały zasady korzystania z książek "O co prosi książka" i wysłuchały pieknej historii Iwony Pietrzak-Płachty "Wypożyczalnia skrzydeł"

                                                     


21 marca - Światowy Dzień Poezji

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie.

W  ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa , w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę poświęconą wybitnym Poetom Polskim.

Celem obchodów jest popularyzowanie poezji polskiej .

                                                                                     


Korczakomania w szkolnej bibliotece

Uczniowie w szkolnej bibliotece poznają dzieła naszego patrona Janusza Korczaka lub książki opowiadające o nim. Na wspólnym czytaniu książki "Jest taka historia, opowieść o Januszu Korczaku" autorstwa Beaty Ostrowickiej spotkały się klasy 3c i 5b . Przedstawiciele klas odczytywali jej fragmenty odkrywając przed swoimi kolegami detale z życie Janusza Korczaka. Wszystkim przypadło do gustu spotkanie przy wspólnej lekturze.

                                 

                                   


Dzień Kota

7 lutego w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Kota, święto to ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka ale również zwrócenia uwagi ludzi na ciężki los niektórych z nich.

Właśnie z tej okazji uczniowie klas 0a, 0b, 0c, 2b, 3b, 3c i 5b uczestniczyli w spotkaniu z panią Justyną z Chojeńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt - Psijaciele i jej kotem Bułką.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest zapewnienie zwierzętom domu, miłości i troski. Poznali wiele ciekawostek na temat kotów ich funkcjonowania i właściwej opieki nad nimi. Otrzymali wiedzę na ten temat pracy schroniska, korzyści płynących z adopcji oraz odpowiedzialności związanej z posiadania pupila - kota lub psa. Poznali także literaturę zgromadzoną w szkolej bibliotece na temat futrzanych przyjaciól, zarówno popularnonaukową, jak i literaturę piękną, bajki i bajeczki.

#NPRcz

       


Szkolny Konkurs Recytatorski

20 lutego 2024r r. po raz kolejny staliśmy się areną recytatorskich zmagań naszych najmłodszych uczniów. Szkolny Konkurs Recytatorski na stałe wpisał się do naszego kalendarza wydarzeń edukacyjnych i nie brakowało chętnych, by stanąć w szranki rywalizacji. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje niebywałe umiejętności: doskonałą pamięć, wzorową intonację oraz dykcję. Mimo ogromnej tremy wszyscy uczestnicy wypadli świetnie prezentując swoje talenty recytatorskie. W wyborze wierszy do recytcji posłużyła literatura zgromadzona w bibliotece szkolnej, a zakupiona dzięki udziałowi szkolnej biblioteki w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

                                                
                                                        

 


"Miłość w swej prostej i nieśmiałej mowie, powie najwięcej, kiedy najmniej powie"

                                                                                                        William Shakespeare

Walentynki  - coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego zawitało również do naszej szkoły i zaczerwieniło jej korytarze. Samorząd Uczniowski przy wsparciu szkolnej biblioteki przygotował dla wszystkich mnóstwo atrakcji. Zaczynając od poczty walentynkowej, poprzez zagadki i zadania z sercem w tle, książki z miłosnymi historiami, a kończąc na dekoracjach wprowadzających nas w świąteczny nastrój.

Biblioteka szkolna zachęcała do przeczytania ksiązek z miłością w tle, przedstawionych na szkolnej wystawce, a także wypożyczenia z sercem. Uczniowie losowali serduszka z numerami pod którymi ukryte były nowości zakupione do szkolnej biblioteki w ramach NPRCz.

                                                                                                          


Spotkanie z ciekawym człowiekiem

7 lutego w naszej szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z panią Mariolą Szydlik. W czasie spotkania młodzież mogła posłuchać ciekawych i inspirujących opowieści naszego gościa i zapoznać się z jej twórczością. Dowiedzieć się, że do tego, aby żyć według własnego planu i nie oglądać się na innych, wystarczy jeden maleńki krok. Krok, który zazwyczaj bardzo trudno jest postawić, gdyż boimy się nieznanego. Ale gdy go już zrobimy okazuje się, że warto. Jeżeli jednak nie wiemy jak go zrobić to najlepiej zainspirować się tymi, którzy mają go już za sobą. Takimi osobami są bohaterowie książki "Pod niebem Kenii" napisanej przez panią Mariolę.

                     


Konkurs na okładkę ulubionej książki

Miesiąc październik był Miesiącem Bibliotek Szkolnych, dlatego nasza biblioteka z tej okazji przygotowała konkursy dla uczniów.

Konkurs  „Okładka ulubionej książki” dedykowany był dla uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VIII. Prace, ktore wpłynęły były wykonane różnymi technikami. Trudno się było zdecydować, kogo nagrodzić, ale z pomocą przyszła część grona pedagogicznego. Wyłoniono zwycięzców, którym dyplomy i nagrody wręczyła p. dyrektor szkoły.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, ktorzy wzięli udział w konkursie, a szczególnie laureatom!

                       

                                               


BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA:

                                                                                        

 


Kolejni uczniowie Korczaka bajali i czytali uczestnicząc w "Świątecznym bajaniu - głośnym czytaniu". Nasi najmłodsi uczniowie odwiedzają Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnie, gdzie słuchają fragmentów "Choinkowych wierszyków", zagłębiają się w biblioteczne zbiory. Tym razem czekała na nich jeszcze  niespodzianka. Smakowitą atrakcją spotkań było dekorowanie i kosztowanie świątecznych pierników. A wszystko w ramach wspólpracy z Miejską Biblioteką Publiczna w Chojnie #NPRCz


     


Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

  


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 

6 listopada obchodziliśmy nietypowe święto – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto ustanowione w rocznicę urodzin Walta Disneya to okazja, by celebrować i świętować ulubione postacie z klasycznych bajek Disneya i innych popularnych filmów i książek dla dzieci. To inicjatywa, która promuje czytanie, kreatywność, gwarantuje rozrywkę, a jednocześnie przywraca wspomnienia z dzieciństwa.Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, uczniowie naszej szkoły udali się w magiczną podróż w krainę baśni. 

Odiwdziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie:

uczniowie, sami przebrani za różne postaci, wzięli udział w konkursie literackim przybliżającym wiele znanych i mniej znanych postaci z bajek. Zwycięską grupę nagrodzono książkami. Nagrodzono również autorkę najładniejszej pracy plastycznej.

Również w świetlicy szkolnej pamiętaliśmy o Dniu Postaci Bajek. Było czytanie ulubionych bajek i baśni. Była gra o ulubionych postaciach, kolorowanie. Wszyscy chętnie brali udział w tej zabawie. 

                


Podaruj Książkę Bibliotece!

Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w akcję „Podaruj książkę bibliotece szkolnej”. Akcja skierowana jest do wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe, co przyczyni się do rozwoju czytelnictwa w naszej szkole.

Jeżeli przeczytałeś lektury lub książki, które warto polecić innym - przekaż je do biblioteki. Nie skazuj ich na zapomnienie
i zarastanie kurzem na półce Twojej domowej biblioteczki. Wystarczy nawet jedna uwolniona książka z własnej kolekcji. Przekazane książki będą służyć innym czytelnikom. Książka otrzyma drugie życie i sprawi radość innym.

Mile widziane są również dokumenty elektroniczne (filmy, audiobooki itp).

Uwolnij książkę!

Książka czytana żyje dalej!

Regulamin akcji:

• Akcja rozpoczyna się z dniem ogłoszenia i trwa do zakończenia roku szkolnego.

• W ramach akcji do biblioteki można przekazać lektury szkolne, literaturę piękną (dla dzieci, młodzieży i dorosłych), literaturę popularnonaukową oraz dokumenty elektroniczne.

• Stan przekazywanych darów powinien być dobry.

• Zanim podarujesz książkę bibliotece, zapytaj o zgodę Rodziców.

• Lista darczyńców będzie udostępniona na stronie internetowej szkoły. Możesz zastrzec anonimowy udział w akcji.

                                  


Spotkanie z Justyną Bednarek

Pani Justyna Bednarek to poczytna autorka książek dla dzieci, znana min. z serii książek o skarpetkach i nie tylko (Przygody dziesięciu skarpetek.., Pięć sprytnych kun, Babcocha, O srebrnej łyżce). Uczniowie klas III mieli przyjemność spotkać się z autorką, porozmawiać o jej twórczości i okolicznościach powstania jej pierwszej książki "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)". Pani Justyna przeczytała fragmenty swojej ksiażeczki, sprawdziła wiedzę uczniów, rozdawała autografy. Wszystkim naszym uczniom takie spotkania bardzo się podobają, a zwłaszcza z autorką ulubionych książek po które, często sięgają. Takie wydarzenie to niesamowite emocje!

              


„Uwolnij książki, dziel się z innymi” -  Bookcrossing - właśnie taka półka znajduje się  przy naszej szkolnej bibliotece!

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

Zasady naszej akcji

PODZIEL SIĘ - Przynieś do biblioteki szkolnej swoje prywatne przeczytane już książki. Już teraz przejrzyjcie w domu swoje półki z książkami, może warto je uwolnić i wymienić się z innymi.

 PAMIĘTAJ - Jeśli zostawiasz książkę, wiedz, że jest ona darem dla innych. Poleć swoim znajomym książki, które zostawiłeś/aś.

CZYTAJ - na terenie naszej szkoły, albo weź książkę ze sobą do domu i oddaj po przeczytaniu, bez konieczności rejestracji w naszej bibliotece.

DZIEL SIĘ Z NAMI OPINIAMI -  Jeśli chcesz, wyraź swoją opinię o przeczytanej książce i zareklamuj ją innym.

SZANUJ - Korzystaj z książek tak, by czytający po Tobie również mogli czerpać z niej radość.

Wymień książkę i dziel się z nami radością czytania!

                                                                                        


Biblioteka poleca...

Tym razem biblioteka szkolna zacheca do literatury z dreszczykiem. Zjawy, robale, grabarze, wiedźmy… dzieci uwielbiają opowieści z dreszczykiem. I takie ksiązki znalazły się w polecajce czytelniczej. 

                       

                                 


Już po raz trzeci nasza szkoła dołączyła do akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się 27 października  2023 r. i polegało na czytaniu książek przez uczniów, nauczycieli, (każdy czytał swoją) na przerwie po 2 lekcji i tym samym mamy nadzieję, że wspólnie ustanowiliśmy kolejny rekord w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie". Czytać można wszędzie i my także czytaliśmy na korytarzach szkolnych (nawet leżąc na podłodze :)  Naszym najmłodszym czytały uczennice ze starszych klas, a także pani Dyrektor, pani pielęgniarka. Uczniowie z chęcią sięgali po nowości zakupione do biblioteki szkolnej w ramach NPRCz.

                                                                 


Uczniowie klasy 2a po lekturze książki Felicity Sali "Przepisy z balkonu i ogródka" zakupionej do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wykonali pyszną sałatkę owocową. Było słodko, a do tego mało kalorycznie. Uczniowie uczyli się jak poprawnie korzystać z przepisów umieszczonych w książce, jak komponować składniki, wszystko dzięki autorce Felicity Sale.

                                                   


W poniedziałek 30 października w naszej szkole miała miejsce awantura i to nie byle jaka, bo jarzynowa. Uczniowie kl. 2b zaprezentowali swoim młodszym kolegom z oddziału 0b przedstawienie przygotowane na podstawie tekstu Barbary Kosmowskiej, promujące zasady zdrowego odżywiania się. Ich występ spotkał się z ciepłym przyjęciem co dobrze wróży obiecującej grupie aktorów z klasy 2b. Książki Barbary Kosmowskiej trafiły do uczniów dzieki #NPRCz

               


Książki o emocjach dla dzieci to skuteczny sposób na nauczenie dzieci, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Pomagają one dzieciom zrozumieć, że ich uczucia są normalne i znaleźć sposoby na ich przetwarzanie. W przystępny dla nich sposób pokazują, jak trafnie odczytywać swoje uczucia, które pojawiają się w bieżącym momencie, a także jak dobrze zaopiekować się nimi i pozwolić im wybrzmieć tak, żeby nie krzywdzić siebie ani nikogo innego. Dają również swoim małym czytelnikom nieocenione wskazówki, jak radzić sobie z rozmaitymi emocjami, szczególnie tymi silnymi i często trudniejszymi w przeżywaniu. Znakomitym przykładem jest tutaj złość, z którą dzieci często mają ogromny problem. Podobnie jest także ze strachem, lękiem i smutkiem. Wystawka książek w szkolnej bibliotece zakupionych z #NarodowyProgramRozwojuCzytelnictwa pozwoli  uczniom zrozumieć swój stan, okreslić swoje uczucia.

                                                         

Jak poznać i oswoić emocje podpowiada fenomenalna i prosta w treści i formie książka „Co robią uczucia?”. Lektura pokazuje interesujący świat sympatycznych lub, rzadko, ale jednak wrogich, istot. Stwory przybierają imiona będące nazwą uczucia, nastroju, cechy charakteru, usposobienia, zdolności, a nawet wyobrażeń. Czytelnik przygląda się sytuacjom z ich codziennego życia i dowiaduje się, zgodnie z tytułem książki, co robią uczucia.


Noc Bibliotek 2023

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 włączyła się do ogólnopolskiej akcji promujacej czytelnictwo "Noc Bibliotek 2023". Uczennice skupione w Kole Przyjaciół Biblioteki uczestniczyły w wieczorze w szkolnej bibliotece podczas którego czytały nowości zakupione do szkolnej biblioteki w ramach NPRCz, a następnie polecały sobie nawzajem pozycje godne polecenia. Puste korytarze, późna godzina spotkania, sprzyjały detektywistycznym zagadkom. 

     


Niegdyś lekcja poza szkolną klasą kojarzyła się ze swobodnym spędzeniem czasu, a nie nauką. Obecnie, podejście się zmienia, a zajęcia na świeżym powietrzu mają określony harmonogram. Oznacza to, że dzieci nabywają wiedzę i jednocześnie korzystają z dobrodziejstw, jakie daje natura. Korzystając z uroków polskiej złotej jesieni uczniowie klasy 1b zapoznali się z budową drzewa oraz odkrywali piękno natury wykonując prace plastyczne w plenerze. W zdobyciu niezbędnej wiedzy przyrodniczej uczniom pomogły książki zakupione dzięki #NarodowyProgramRozwojuCzytelnictwa : "Poradnik Młodego ekologa" i "Którędy do Yellowstone?".

                                                             

 


 

Uczniowie klasy 3c zaprosili do biblioteki swoich rodziców, dziadków i im czytali wiersze Danuty Wawiłow (książki zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa). Godzinne spotkanie owocowało wieloma zwrotami akcji, do czytania przyłączyli się również zaproszeni goście. 

                                              


29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głosnego Czytania. Patronką tego dnia jest pisarka Joanna Porazińska, która tego dnia obchodzi swoje urodziny. Ten dzień to propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Czytanie na głos ma wiele zalet min: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Dzięki temu dorosły buduje silną więź  z dzieckiem.  Dzień Głośnego Czytania będzie trwał w naszej szkole jeszcze kilka dni! Książki zakupione
z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa stanowiły podstawę do spotkań z najmłodszymi czytelnikami.

                   


Do biblioteki zapraszamy nie tylko po lektury. #NarodowyProgramProgramCzytelnictwa

W bibliotece szkolnej znajdziecie nie tylko lektury czy popularne powieści. Na naszych półkach czekają na Was książki, które poruszają tematy radzenia sobie z emocjami, pomagające zrozumieć otaczający świat i zachowania dorosłych. Nie musicie się jednak martwić, że są nudne i napisane trudnym językiem. W świat uczuć zabiorą Was m.in. Smerfy 

Drodzy rodzice, dla Was także mamy klika bardzo ciekawych pozycji, które pomogą Wam nawiązać lepszy kontakt z dzieckiem. Pamiętajcie, że ze szkolnej biblioteki możecie korzystać bez problemu. Zapraszamy!

Zakup książek został sfinansowany z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

                                  


Pierwsza lektura w klasie 1b

W dniu 9.10.2023 r. w bibliotece szkolnej uczniowie z z klasy 1b zapoznali się ze swoją pierwszą lekturą, a była to książka "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" autorstwa Justyny Bednarek. Wychowawczyni klasy przeczytała swoim uczniom fragmenty tej książki. Przygody skarpetek spotkały się z dużym zaciekawieniem najmłodszych czytelników naszej szkoły. Na  wszystkich ciekawskich czekają następne części przygód niesfornych skarpetek, a mianowicie: "Zielone piórko Zbigniewa czyli Skarpetki kontratakują" i "Nowe przygody skarpetek - jeszcze bardziej niesamowite". Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy jedną - 1b już wie, gdzie możemy ich szukać.

Książki zostały zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

                                                                                         


List do rodziców - NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Szanowni Rodzice i Uczniowie,

w bieżącym roku szkolnym nasza szkołan przystąpiła do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 460 egzemplarzy książek o różnej tematyce. Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań w ramach tego programu jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz  rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. 

Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Zadaniem szkoły jest wytworzenie silnej motywacji do lektury, uczynienie lektury książki zajęciem atrakcyjnym i przyciągającym w taki sposób, aby książka zaspokajała różnorodne potrzeby i pragnienia dziecka, zarówno intelektualne jak i emocjonalne. Wychowanie do lektury nie należy jednak wyłącznie do zadań szkoły. Wymaga ono również zaangażowania rodziców i różnych pozaszkolnych instytucji oświatowych. Aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi, czytajmy dzieciom!

W dzisiejszym świecie, pełnym technologii i szybkiego dostępu do informacji, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad rolą, jaką odgrywa dla dziecka czytanie książek.

Warto czytać  książki, ponieważ:

  • Wspólne czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami
    a dzieckiem. Bliski kontakt z rodzicem daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.
  • Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: Jak myślisz, co wydarzyło się później?
  • Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
  • Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
  • Książki wyrabiają wrażliwość. Problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
  • Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
    W dziecięcym życiu są momenty, które dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem, jest niezastąpiona.
  • Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne części przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
  • Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Dzięki lekturze dowiadujemy się, co je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
  • Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
  • Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.

Co zrobić, aby Wasze dzieci czytały?

  • Czytajcie dziecku lub z dzieckiem przynajmniej 10 minut dziennie.
  • Dużo rozmawiajcie z dzieckiem. Słuchajcie, co ma Wam do powiedzenia.
  • Wspólnie z dzieckiem kupujcie książki w księgarni.
  • Kupujcie dzieciom czasopisma przeznaczone dla jego wieku.
  • Razem z dzieckiem odwiedzajcie bibliotekę.
  • Pomóżcie dziecku zorganizować własną biblioteczkę.
  • Dajcie dobry przykład dziecku – sami czytajcie książki.
  • Kontrolujcie czas spędzany przez dziecko przy komputerze, telefonie, telewizorze.
  • Wspólnie rozwiązujcie rebusy, krzyżówki, zagadki.

Drodzy Rodzice, zachęcamy Was do codziennego czytania z dziećmi. Wspólnie spędzony czas nad książką to inwestycja w przyszłość Waszych pociech. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, bardziej odporne na niekorzystne wpływy środowiska i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

„Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość…” (Irena Koźmińska-Prezes fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom).

Czytanie_-_poradnik_dla_rodzicow(1).pdf


Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.  9 września w całym kraju oraz poza granicami Polski odbyła się 12. edycja akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.  Tym razem czytanie wybranych fragmentów utworu odbywało się podczas zajęć lekcyjnych w klasach VI. Uczniom spodobała się gra w literacki escape room Legendy o Janie i Cecylii.

                                

 


Czytanie na polanie

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Czytanie na polanie #czytanienapolanie której celem jest promocja czytelnictwa wśród uczniów. Czytać można wszędzie, również na świeżym powietrzu, na trawie, polanie w otoczeniu ptaszków, motylków, koleżanek i kolegów. Naszym uczniom bardzo spodobało się takie czytanie na łonie przyrody. Czytali sami, czytali wspólnie i razem słuchali historyjek czytanych przez nauczycieli. #czytanienapolanie będzie stałym punktem w promocji czytelnictwa w naszej szkole.

                                                                                         


Bibliotekarz sporządził długą listę książek do zakupu, uwzględniając zainteresowania czytelnicze uczniów poznane w przeprowadzonym na przełomie maja i czerwca 2023 r. szkolnym plebiscycie pt. „Wybieramy książki do biblioteki”, obserwacji zapotrzebowań uczniów na podstawie ich zapytań o tytuły książek, sugestie rodziców, nauczycieli i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Chojnie. Przy jej tworzeniu posiłkowano się również opiniami i propozycjami książkowymi Fundacji ABCXXI (Cała Polska Czyta Dzieciom), redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i rynku księgarskiego.

Wykaz książek uzyskał pozytywne opinie Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnie.

                                        


Wizyta w Książnicy Szczecińskiej

W piątek 02 czerwca 2023 r. uczniowie kl. 8 „c” uczestniczyli w klasowej wycieczce  do Szczecina. Pierwszym punktem programu była niecodzienna wizyta w Pracowni Konserwacji i Introligatorni Książnicy Pomorskiej #Książnica Pomorska, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak odbywa się renowacja #renowacja książek #ksiązki i starodruków #starodruki. Na koniec spotkania każdy z uczestników otrzymał upominek, a na ręce nauczycieli zostały przekazane trzy publikacje do biblioteki szkolnej. 

                                


Spotkanie z adwokatem

W dniach 18-19 maja 2023 r. gościliśmy w naszej szkole mamę naszego ucznia p. Monikę Budynkiewicz-Szymańską, która jest adwokatem.  Pani adwokat spotkała się z klasami pierwszymi i drugimi. Nasz gość w przystępny i bardzo interesujący sposób opowiedział uczniom o pracy adwokata. Dzieci poznały zawody związane z sądownictwem. Wzbogaciły wiedzę na temat pracy: notariusza, adwokata, prokuratora, sędziego czy radcy prawnego. Miały również okazję przymierzenia stroju adwokata. Z ciekawością wysłuchały historię autorstwa Ewy Ruszkiewicz pt. „Leśne spawy Misia Adwokata”. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i wręczeniem zakładek oraz kolorowanek. Najwięcej frajdy sprawiło naszym uczniom mierzenie togi – stroju adwokata. Bardzo dziękujemy pani Monice Budynkiewicz-Szymańskiej za wizytę w naszej szkole i za ciekawą lekcję.

                              


XV Sztafeta Literacka  

 Z okazji Tygodnia Bibliotek, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie wraz z biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka zorganizowała już po raz piętnasty Sztafetę Literacką. W tym roku hasłem sztafety jest temat "Strofy o książce i bibliotece". Uczniowie naszej szkoły głośno czytali wiersze związane z tym tematem. Wcześniej obejrzeli prezentację o historii książki i zapoznali się z książkami o książkach właśnie. Czytelnicy z klas 5a, 5b i 7a czytali strofy o ksiąźce i bibliotece. Nie zabrakło również życzeń dla pań bibliotekarek, które 8 maja obchodziły swoje święto. Tak rozpoczynamy dzialania w ramach #NPRCz

                                                                        

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Janusza Korczaka w Chojnie
    ul. Szkolna 15
  • 091 4143955

Galeria zdjęć