To dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery, takie jak strach
i wynikająca z niego stygmatyzacja osób zakażonych HIV i chorych na AIDS.
Tegoroczne hasło brzmi: Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność.
Podczas, gdy uwaga całego świata skupiła się na pokonaniu pandemii COVID-19, hasło to nabrało szczególnego znaczenia. Globalna solidarność i wspólna odpowiedzialność skłaniają nas do spojrzenia na działania podjęte w celu zapobiegania HIV i zwalczania AIDS na nowo.
Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (social media, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/osobami bliskimi.
Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa
i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie
o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
W Polsce po trzydziestu pięciu latach od wykrycia pierwszego zakażenia szacuje się,
że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV. Duża część z tych osób nie wie o fakcie swojego zakażenia i może nieświadomie zakażać innych.
Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych
w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.
Na koniec października 2020 r. leczeniem w Polsce objętych było około 13 351 pacjentów, w tym 96 dzieci i 48 kobiet w ciąży.
Jak może dojść do zakażenia HIV?
HIV nie przenosi się poprzez:
Telefon Zaufania HIV i AIDS
Jeśli masz pytania, wątpliwości lub obawy związane z zakażeniem HIV i z AIDS, zapraszamy do skorzystania z Telefonu Zaufania HIV/AIDS.
Konsultanci czekają na pytania w godzinach 9.00-21.00 od poniedziałku do piątku –
z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
801 888 448* lub 22 692 82 26
* połączenie płatne tylko za pierwszą minutę.
Pedagog szkolny Danuta Bil
Psycholog szkolny Kamila Leśniak
Kolejne spotkanie w ramach polsko-niemieckiego projektu "wyGRAJ z COVID-19" dotyczyło dżumy. Dżuma, zwana inaczej zarazą morową, czarną śmiercią, to ostra bakteryjna choroba zakaźna. Występuje w Afryce, Azji i obu Amerykach, wywołują ją bakterie Yersinia pestis, których nosicielami są szczury i inne gryzonie. Człowiek zaraża się przez ugryzienie pchły bytującej na zarażonych zwierzętach lub drogą kropelkową. Inne ciekawostki dotyczące tej choroby znajdziecie w prezentacji poniżej:
dzuma_pokaz_slajdow.ppsx
Nasze nowe spotkanie polsko-niemieckie w ramach projektu "wyGRAJ z COVID 19" dotyczyło tematu jakże nam obecnie bliskiego, związanego z obecną sytuacją, a mianowicie dotyczyło rodziny koronawirusów. Załączona poniżej prezentacja pozwoli zrozumieć świat otaczajacych nas wirusów.
KORONAWIRUSY.ppsx
Pomimo pandemii udało nam się z sukcesem przeprowadzić III edycję Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Dzieci Niepodległej”. Jury przyznało każdemu uczestnikowi punkty biorąc pod uwagę kryteria zawarte w regulaminie. Dzięki temu możemy poznać laureatów:
Kategoria wiekowa – zerówka
1.miejsce - Ilona Przysiężna – SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie
2.miejsce - Zofia Juzyszyn – SP im. Wspólnej Europy w Nawodnej
2 miejsce - Oliwier Krajewski –SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie
3.miejsce - Julia Stolarska – SP im. Marii Konopnickiej w Grzybnie
wyróżnienie: Maria Frąk
Kategoria wiekowa – klasa pierwsza
1.miejsce - Miłosz Kucab – SP 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie
2.miejsce - Pola Janik - SP im. Marii Konopnickiej w Grzybnie
3.miejsce - Antoni Tylus - SP 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie
wyróżnienie: Kajetan Czerkies, Julia Kołoszyc, Hanna Górny, Nadia Makszanowska
Kategoria wiekowa – klasa druga
1.miejsce - Maja Rycerz - SP im. Marii Konopnickiej w Grzybnie
2.miejsce - Hanna Tulko - SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie
3.miejsce - Michał Lach - SP 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie
3.miejsce - Zuzanna Tylus - SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie
wyróżnienie: Kaja Ignar, Julia Kwaśniewska
Kategoria wiekowa – klasa trzecia
1.miejsce - Lena Klakla - SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie
2.miejsce - Magdalena Pipenhagen – SP im. Marii Konopnickiej w Grzybnie
3.miejsce - Aleksander Sawicki - SP 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie
wyróżnienie: Franciszek Kłapouch, Bartosz Prociów, Szymon Stroceń
Dziękujemy wszystkim uczestnikom ich opiekunom i rodzicom, a zwłaszcza członkom jury Dorocie Dobak – Hadrzyńskiej, Robertowi Ryssowi, Krystynie Leddin, za udział i zaangażowanie w tak nietypowe przedsięwzięcie.
Po wysłuchaniu prezentacji konkursowych Pani Dorota Dobak – Hadrzyńska napisała: „Gratuluję wszystkim uczestnikom. To bardzo trudny temat recytacji dla tak młodych uczestników. Dobra recytacja to taka, gdy widzom wydaje się, że mówimy od siebie, a nie cudzymi słowami. Kilku osobom się to naprawdę udało. Najważniejsze jest to, że chcecie coś powiedzieć innym i jest to coś bardzo ważnego dla was. W trudnych czasach potrzeba poezji i pokrzepienia serc. Wszyscy uczestnicy konkursu stali się medykami naszych dusz. Bardzo dziękuję za wszystkie wzruszenia, których doświadczyłam słuchając tych recytacji.”
W wyniku dalszych spotkań polsko-niemieckich w ramach projektu "wyGRAJ z COVID-19" tworzone są nowe prezentacje pokazujące historie medycyny pod kątem chorób zakaźnych, które dotknęły ludzkość. Załączona poniżej prezentacja przedstawia nam świat wirusów, czym są wirusy, jak się przenoszą, kogo atakują i jak można z nimi walczyć.
tajemnice_wirusow(1).ppsx
Wczoraj rozpoczął się organizowany przez nasza szkołę Finał Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Dzieci Niepodległej”, w tym roku w formie zdalnej. Występy uczniów można obejrzeć na www.facebook.com/Szkoła-Podstawowa-nr-1-im-Janusza-Korczaka-w-Chojnie
W konkursie biorą udział przedstawiciele pięciu szkół Gminy Chojna,
Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka,
Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego,
Szkoły Podstawowej im Olimpijczyków Polskich w Krzymowie,
Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Grzybnie,
Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Nawodnej.
Występy uczniów oceniać będzie komisja konkursowa w składzie: Dorota Dobak – Hadrzyńska, Robert Ryss, Krystyna Leddin.
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną na stronie szkoły w piątek, tj. 20.11.2020r. po godz. 12.00.
Życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom.
W tym roku już po raz szósty szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprosił uczniów klas drugich i trzecich do udziału w konkursie „Wokół symboli narodowych”. Tak jak w ubiegłych latach również teraz wzięli w nim udział nasi uczniowie naszej szkoły. Celem tego konkursu jest upowszechnianie i popularyzacja wśród uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej znajomości historii Polski, smutnych czasów rozbiorów, trudnej drogi do niepodległości, ważnych dat i wydarzeń naszej historii oraz szczegółowa znajomość polskich symboli narodowych: flagi, godła i hymnu.
W naszej szkole do konkursu przystąpiło 19 uczniów. Sprawdzili oni swą wiedzę o historii Polski odpowiadając na wiele pytań związanych z symbolami narodowymi i ważnymi momentami historii naszego kraju. Życzymy wszystkim uczestnikom jak najlepszych rezultatów.
Narodowe Święto Niepodległości jest świętem państwowym, które w Polsce obchodzi się co roku 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. Aby podkreślić dostojność, znaczenie i powagę święta, uczniowie naszej szkoły przygotowali okolicznościowe ozdoby. Ozdoba utrzymana jest w barwach flagi Polski. Kokarda jest kolistą rozetką złożoną z dwóch kolorowych wstążek i dwóch okręgów: białego centralnego oraz okalającego go czerwonego. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu.
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie, od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III, do 29 listopada br. przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII. Dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19 zapewnimy opiekę świetlicy szkolnej.
Wniosek zapisu dziecka do świetlicy dla rodzica zaangażowanego w walkę z pandemią covid - 19:
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych konkursy kuratoryjne zostaną przeprowadzone na terenie szkoły.
Szanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji MEN Szkoła do hymnu i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11.
W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii proponujemy wspólne śpiewanie w danej klasie lub grupie (dla tych, którzy będą tego dnia w szkole) lub połączenie się za pomocą komunikatorów i zaśpiewanie hymnu on-line.
12 i 13 listopada 2020 r. szkoła pełni dyżur – zapewnia uczniom zajęcia opiekuńcze od godz. 7.00 do godz. 16.00. Rodzice uczniów, którzy nie mogą zapewnić w tym dniu opieki dziecku, mogą zgłaszać dzieci do wychowawców poszczególnych klas.
Zebrania z rodzicami, które miały odbyć się 4 listopada 2020 r. nie odbędą się i zostają przełożone na późniejszy termin. Rodzice mogą kontaktować się z wychowawcami i nauczycielami przez dziennik elektroniczny Librus.
Akcje charytatywne uczą dzieci wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości, tolerancji oraz rozwijają empatię. Wypełniając swoją misję Samorząd Uczniowski wraz z Radą Rodziców dnia 21 października zorganizował kiermasz prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas 0-3. Każdy chętny uczeń, mógł wykonać pracę plastyczną o dowolnej tematyce. W wykonanie prac zaangażowali się wychowawcy oraz rodzice najmłodszych bohaterów akcji. Celem akcji było wsparcie zmagającego się z chorobą mieszkańca naszej społeczności Grzegorza. Jak zwykle nasi najmłodsi uczniowie nie zawiedli z wielkim sercem i zaangażowaniem wzięli udział w akcji. Pan Grzegorz wraz z rodziną podziękował dzieciom i organizatorowi akcji p. Magdzie za ten duży gest małych pomocników.
W Tygodniu Misyjnym 2020, Archidiecezjalna Komisja Misyjna i Papieskie Dzieła Misyjne w Szczecinie przyznały Różę św. Teresy – nagrodę za szczególne zaangażowanie na rzecz misji.
Różę otrzymują:
1. s. Agnieszka Piątkowska – felicjanka
2. Parafia św. Krzysztofa w Szczecinie
3. Publiczna Szkoła Podstawowa im. B. Krzywoustego w Wolinie
4. Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Chojnie
5. Szkoła Podstawowa nr 14 w Szczecinie
6. Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Ojca Pio w Zamościu
7. TVP Szczecin
8. Radio Szczecin
9. Fundacja Orlen
10. Organizatorzy ADM – Archidiecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży
Do etapu rejonowego konkursów przedmiotowych zakwalifikowali się następujący uczniowie:
Nasza szkoła ponownie bierze udział w akcji organizowanej przez MEN "Szkoła pamięta". „Szkoła pamięta” to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w środowisku szkolnym. W 2019 r. w akcję włączyło się prawie 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół. Młodzi ludzie ze swoimi opiekunami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, chcielibyśmy, aby działania realizowane w ramach akcji miały przede wszystkim charakter wirtualny bądź multimedialny i były realizowane w obrębie naszej szkoły lub placówki.
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas 0 - 3 szkół podstawowych.
Zasadniczym celem konkursu jest upowszechnienie kultury żywego słowa wśród najmłodszych uczniów, zainteresowanie uczniów poezją o charakterze patriotycznym, rozwijanie zdolności recytatorskich, uczenie się rywalizacji w przyjaznej atmosferze. W tym roku w związku z pandemią konkurs będzie miał inną formę. Finał konkursu odbędzie się w formie zdalnej. Szczegóły przebiegu konkursu znajdują się w linku do Regulaminu:
Regulamin_Gminnego_Konkursu_Recytatorskiego(1).docx
Zalacznik_1.docx
Od 01 września 2020 r. klasy 3a i 6c biorą udział w III edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”. Obie klasy z sukcesem ukończyły moduł pierwszy projektu – Kreatywność. Jednym z zadań do wykonania w ramach realizowanego modułu były obchody „Dnia Kropki”. Uczniowie zainspirowani historią Vashti wykonali prace plastyczne, zadania z kodowania i rozmawiali o swoich super mocach. Przed nami kolejny moduł projektu – Wyobraźnia.
Koronawirus COVID-19 niewątpliwie odcisnął swoje piętno również w systemie edukacji szkolnej. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele musieli w krótkim czasie wdrożyć nauczanie online. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie połączyła siły wraz z partnerem niemieckim Szkołą z Angermünde biorąc udział w projekcie transgranicznym, celem zacieśnienia współpracy w dziedzinie edukacji, nauki i kultury, ale przede wszystkim poszerzenia wiedzy w zakresie pandemii. W projekcie, który trwa od 28.09.2020 do 28.02.2021 bierze udział około 50 uczniów z Polski i Niemiec, po 25 uczniów z obu zaprzyjaźnionych szkół oraz 5 nauczycieli z Polski i 3 z Niemiec. W realizację projektu zaangażowani są nauczyciele szkoły Zofia Olszewska, Anna Zatorska, Beata Ogonowska, Monika Odróbka i Magdalena Bławat. Wartościowy projekt możliwy jest dzięki dofinansowaniu z Funduszu Małych Projektów (FMP) Euroregionu Pomerania.
Zdalne nauczanie uczniów w dwóch różnych krajach odbywa się za pomocą widokonferencji, prezentacji multimedialnych, szkoleń oraz wspólnej nauki. Podczas polsko-niemieckich spotkań uczniowie zdobywają wiedzę na podstawie materiałów opracowanych przez nauczycieli i uczniów po dwóch stronach Odry, szlifują język obcy oraz uczą się pracy w zespole. W trakcie trwania projektu powstanie również gra multimedialna „wyGRAJ z COVID-19!”, która będzie podsumowaniem cyklu spotkań online przeprowadzonych za pomocą nowoczesnych przekaźników multimedialnych.
Taki projekt to z pewnością dobry ruch w walce z COVID-19.