Nasza szkoła aktywnie właczyła się w akcję organizowaną przez MEN "Razem na Święta". Uczniowie i nauczyciele pomimo tak trudnego czasu w jakim przyszło nam funkcjonować, nie zapomnieli o tych, którzy tej pomocy potrzebowali. Były to zbiórki podarunków, wysyłanie własnoręcznie zrobionych kartek świątecznych i wiele innych gestów pomocy. Dziękujemy za okazaną dobroć wszystkim, którym na sercu leży dobro innych ludzi.
W Tygodniu Misyjnym 2020, Archidiecezjalna Komisja Misyjna i Papieskie Dzieła Misyjne w Szczecinie przyznały naszej szkole Różę św. Teresy – nagrodę za szczególne zaangażowanie na rzecz misji.
Szanowni rodzice,
18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I-III rozpoczną naukę stacjonarną w ścisłym reżimie sanitarnym. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważny dla dla dzieci jest powrót do szkoły - bezpośredni kontakt z wychowawcą, możliwość spotkania się z rówieśnikami, nawet w ograniczonym wymiarze. Przypominajmy dzieciom, że sytuacja zagrożenia epidemiologicznego niesie ze sobą bardzo wiele ograniczeń. Rozmawiajmy w domu i w szkole o konieczności zachowania dystansu od innych osób i reżimu sanitarnego. Przekazywanie tych informacji przez rodziców i pracowników placówki, wspólnie brzmiącym komunikatem, ułatwi funkcjonowanie i bezpieczną naukę w szkole.
Procedura_organizacji_zajec_od_18_stycznia(1).pdf
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-sanitarne-dla-klas-1-3
Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych nadal będą się uczyć zdalnie.
Jak co roku nasi uczniowie brali udział w etapie rejonowym konkursów przedmiotowych dla szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Do etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych zakwalifikowali się:
Zgodnie z kalendarzem konkursów przedmiotowych 1 lutego rozpoczyna się trzeci etap konkursów – etap wojewódzki.
Gratulujemy Martynie i Kosmie oraz życzymy powodzenia na kolejnym etapie konkursu.
Szczegółowe wyniki na stronie kuratorium:
http://www.kuratorium.szczecin.pl/pl/kuratorium/konkursy-zachodniopomorskiego-kuratora-oswiaty/konkursy-przedmiotowe/
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich tegoroczne ferie uczniowie spędzą głównie w domach. Chcemy, aby czas odpoczynku był jednak inspirujący i ciekawy, dlatego będziemy zachęcać do skorzystania z ofert, przygotowanych przez naszych partnerów na czas wolny od zajęć lekcyjnych. Zapraszamy do kanału ferie.tvp.pl
Gmina Chojna umożliwia udział w bezpłatnym badaniu na obecność przeciwciał w kierunku SARS-COV 2.
Informacje dostępne w ulotce poniżej.
Czy wierzycie w świętego Mikołaja? To pytanie słyszą w grudniu nie tylko grzeczne dzieci, ale także dorośli. My nie mamy żadnych wątpliwości, że on istnieje, przynosi prezenty i rozdaje nadzieję. A Wy?
Chociaż mijający rok był inny niż wszystkie, a świat wokół bardzo się zmienił, to jednak wciąż możemy na siebie liczyć. Nasze serca pozostały otwarte, wrażliwe i gotowe do niesienia pomocy. Nadal potrafimy dzielić się dobrem, a nawet je mnożyć …
Każda piękna inicjatywa zaczyna się od pomysłu. Kolejne kroki to szukanie wsparcia, organizacja i działanie. Na końcu pojawia się efekt, który tym razem przerósł nasze oczekiwania. Pomysł był prosty – wspólnymi siłami pomóżmy kupić kuchenkę dla rodziny, która nie prosi o pomoc, ale bardzo jej potrzebuje. Wiedzieliśmy, że ten drobny gest po prostu ułatwi jej codzienność. Wsparcie znalazło się natychmiast – odpowiedziało na nie Nadleśnictwo w Chojnie. Organizacja nie była trudna – koleżanki i koledzy z naszej szkoły mają w tym duże doświadczenie. Działanie okazało się najprostsze – dzięki hojności nauczycieli, pracowników szkoły i nadleśnictwa oraz Parafialnego Zespołu Caritas przy Par. Świętej Trójcy w Chojnie, zebraliśmy potrzebną kwotę. Kupiliśmy kuchenkę i …. wciąż zostały nam środki, by dalej dzielić się dobrem z tymi, do których Mikołaj nie może dotrzeć osobiście. Obdarowaliśmy więc dziesięcioro dzieci świątecznymi upominkami w postaci ubrań, przyborów szkolnych i gier edukacyjnych.
Dobro mnożyło się jednak nadal. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
w Chojnie także zorganizował swoją zbiórkę dla potrzebującej rodziny. Dzięki temu możliwe było zakupienie zestawu przyborów kuchennych i czajnika, idealnych na nową kuchenkę. Bardzo hojny okazał się również Mikołaj ze Szczecina, który z pomocą zaprzyjaźnionych pracowników Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, przygotował rodzinie piękne prezenty. Na dzień przed Mikołajkami dostarczył je osobiście, spełniając marzenia naszych uczniów i ich najbliższych.
Drodzy Darczyńcy! Chcemy Wam powiedzieć, że to, co zrobiliście, było piękne – otworzyliście swoje serca i zaufaliście, że zebrane środki zostaną dobrze wydane. Bardzo nas to wzrusza. Dziękujemy, że możemy na Was liczyć! Niech te Święta Bożego Narodzenia będą zdrowe, rodzinne i pełne miłości. Przy wigilijnym stole wspomnijcie wszystkich, dla których w tym roku staliście się św. Mikołajem. Teraz już chyba wierzycie, że on istnieje naprawdę …
Dyrekcja SP1 w Chojnie,
organizatorzy i pomysłodawcy świątecznej zbiórki
Mimo wyjątkowej sytuacji, a raczej tym bardziej w tym czasie, nasza szkoła nie zapomina o przyjaźni z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju. Ze względu na pandemię już od wiosny muszą oni przebywać w izolacji. To chroni ich życie i zdrowie, ale powiększa osamotnienie. Nasi uczniowie i ich rodzice, odpowiadając na apel szkoły i Wspólnoty Sant’Egidio, dostarczyli piękne podarunki, a wolontariusze zrobili z nich bogate paczki. Trafiły do nich także kartki z życzeniami przygotowane przez dzieci.
Pragniemy, by ten gest pamięci, mimo wielu trudności, pozwolił naszym przyjaciołom z DPS-u przeżyć radośniej święta ze świadomością, że mają stałe miejsce w naszych sercach.
Uczniowie klasy 6c ukończyli realizację II modułu - WYOBRAŹNIA. Wykonywaliśmy różne zadania. Zapoznaliśmy się z opowiadaniem " Potęga wyobraźni". Każdy z uczniów stworzył własne drzewko wyobraźni. Przeprowadziliśmy dyskusję na temat: CZŁOWIEK WYOBRAŹNI. Następnie uczniowie stworzyli portrety ludzi z wyobraźnią. Podczas wykonywania poszczególnych zadań szukaliśmy odpowiedzi na kilka pytań. Co to jest wyobraźnia? Jakie znacznie ma wyobraźnia w życiu człowieka? Jaki jest człowiek wyobraźni? Zadania były realizowane w formie on-line. Nie przeszkodziło to jednak w rozbudzeniu naszej wyobraźni i kreatywności. Opiekunem projektu była p. Danuta Skarżńska
Nasza szkoła w ramach realizacji zadań ogólnopolskiego projektu "Eko Szkoła" zorganizowała w piątek 11 grudnia warsztaty upcyklingowe "Ręczni zrobione a nie kupione". W warsztatach zorganizowanych online brało udział ok 150 uczniów z wszystkich klas. Łączyliśmy się na czterech komputerach poprzez aplikację Zoom. Podczas spotkania panie Agnieszka Szpilska, Justyna Woźniak, Magdalena Sakowska i Agnieszka Nowak przedstawiły kilka propozycji na wykonanie ozdób z rolek po papierze toaletowym, skarpet, słoików, i innych dostępnych w domach rzeczy, którym w ramach upcyklingu możemy dać nowe życie. Koordynatorem warsztatów była pani Urszula Rados. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze bawiliście się podczas naszego spotkania i każdy znalazł dla siebie jakąś inspirację.
Uczniowie klasy III a zrealizowali II moduł „Wyobraźnia” z Projektu edukacyjnego "Emocja". W ramach realizacji zadań projektowych wysłuchaliśmy bajki „Potęga wyobraźni”, która zainspirowała nas do dyskusji na temat czym jest wyobraźnia i dlaczego jest tak ważna w życiu każdego człowieka. Potem każdy wykonał książeczkę dla Ani, według własnego pomysłu. W kolejnym etapie przeczytaliśmy opowiadanie „Żółty balonik”. Stało się ono inspiracją do świetnej zabawy, ozdabiania balonów, śpiewania i wykonania tańca wyobraźni.
Dodatkowym zadaniem projektowym było nawiązanie kontaktu z wylosowanymi szkołami z Polski do których wysyłaliśmy „Kartki z Iskierkami Emocji”. Uczniowie klasy 3a pomimo nauki zdalnej wykonali w domach kartki dla uczniów p. Agnieszki Pirogowicz ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 342 im. Jana Marcina Szancera z Warszawy i uczniów p. Agaty Madury ze Szkoły Podstawowej im. Ks. J. Twardowskiego w Strzeszkowic Dużych. W swoją pracę włożyli dużo serca i pozytywnych emocji. Mamy nadzieję, że będzie to początek naszej znajomości. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź od naszych partnerów.
W związku ze zmianami MEN dotyczącymi zmian w terminie ferii zimowych, przesunieciu uległy dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w naszej szkole to: 21.12.2020 i 22.12.2020 r. Przerwa świąteczna 23.12.2020 - 03.01.2021 r. Ferie zimowe: 4.01. - 17.01.2021 r.
Sto lat temu świat zmagał się z podobną pandemią jak my współcześnie. Grypa hiszpanka dokonała ogromnych spustoszeń wśród ludności na całym świecie. Medycy nie potrafili znaleźć skutecznego lekarstwa na tę chorobę, walczono na różne sposoby. Nasze polsko-niemieckie spotkanie "cowidowe" dotyczyło właśnie tej choroby. Młodzież biorąca udział w tym projekcie zapoznała się z przebiegiem hiszpanki, sposobami walki z nią. Poniższa prezentacja pozwoli wszystkim chętnym poszerzyć swoją wiedzę na temat choroby sprzed 100 lat.
GRYPA_HISZPANKA(1).ppsx
Stacjonarne funkcjonowanie szkół zostaje ograniczone do 3 stycznia 2021 r. - poza pewnymi wyjątkami. Już od 30 listopada 2020 r. będzie można prowadzić zajęcia sportowe w szkołach sportowych oraz praktyczną naukę zawodu w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka to święto, które obchodzimy, by podkreślić wagę podpisanej 10 grudnia 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące każdemu z nas wynikające
z samego faktu bycia człowiekiem np.: prawo do życia, wolność słowa, zrzeszania się, czy prawo do edukacji. Źródłem wszystkich praw i wolności jest godność każdego człowieka.
Prawa człowieka mają charakter:
PODSTAWOWE PRAWA CZŁOWIEKA
Inne prawa człowieka:
Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw, a każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa.
Pedagog szkolny Danuta Bil
Psycholog szkolny Kamila Leśniak
Dzień ten został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku.
Celem tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób niepełnosprawnych, u których występują pewne ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu.
Każdy chce być możliwie samodzielny, radzić sobie w codziennym życiu, być częścią społeczeństwa, a osoby niepełnosprawne nie są wyjątkiem.
Integracja to słowo, które w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych powinno wybrzmiewać jak najgłośniej – niepełnosprawność nie musi ograniczać.
Powinniśmy pamiętać o tym przez cały rok, ale dzisiejsze święto to dobra okazja, by podkreślić, że społeczeństwo tworzymy my wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku, wykształcenia czy sprawności.
Różni ludzie, różne rodzaje i stopnie niepełnosprawności, a w efekcie różne oczekiwania
i potrzeby.
13 grudnia 2003 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję Praw Osób Niepełnosprawnych, według której osoby niepełnosprawne maja zagwarantowane prawo do:
Jednym z przykładów osób niepełnosprawnych, których życie może być inspiracją dla innych, również osób w pełni sprawnych jest Nick Vujicic.
Zachęcamy do zapoznania się z jego historią:
https://www.youtube.com/watch?v=mX5JfQgQcOU
https://www.youtube.com/watch?v=kSO8tY8f7Jw
Wszystkim osobom niepełnosprawnym oraz ich bliskim życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności i wielu radości w codziennym życiu.
Niech w realizacji marzeń i planów oraz osiąganiu wyznaczonych celów zawsze towarzyszy Wam uśmiech i życzliwość.
Pedagog szkolny Danuta Bil
Psycholog szkolny Kamila Leśniak
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji organizowanej przez MEN "Razem na Święta". Celem inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna edycja akcji będzie miała nieco odmienny charakter. Jesteśmy jednak przekonani, że szczególnie w tym okresie wiele osób czeka na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości. Uczniom i nauczycielom proponujemy następujące działania: wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich sąsiadom (np. wrzucenie do skrzynek pocztowych), samodzielne przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliżej okolicy,przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, najbliżej okolicy, przyjaciół, zaoferowanie pomocy osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach, zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt, przygotowanie kartek dla kombatantów i Rodaków na Kresach, wsparcie organizacji oferujących pomoc Polakom i Polonii za granicą.
Czas nauki zdalnej nie jest łatwy zarówno dla uczniów, rodziców jak i nauczycieli. Dlatego w razie pojawienia się trudności emocjonalnych, motywacyjnych i edukacyjnych służymy radą i wsparciem. Zachęcamy do kontaktu przez dziennik elektroniczny lub telefonicznie 091 414 39 55, wewnętrzny 36.
Drodzy Rodzice! Kochani Uczniowie!
Czekamy już na Święta! W tym roku, ze względu na pandemię, ze szczególnymi, często mieszanymi uczuciami! Rozumiemy więc jak trudny to czas dla mieszkańców DPS-u w Trzcińsku - Zdroju, z którymi od lat przyjaźni się nasza szkoła. Co roku odwiedzaliśmy ich z kolędą i prezentami! I choć w tym roku nasza wizyta jest niemożliwa, tym bardziej nie chcemy o nich zapomnieć! Przygotujmy im wspólnie piękne, świąteczne upominki, które osłodzą ciężar samotności i choroby, i będą znakiem naszej szczerej pamięci!W załączniku znajdziecie plakat informacyjny, wyjaśniający szczegóły świątecznej zbiórki. Trwa ona do 14 grudnia 2020 r. Upominki można przynosić do szatni szkolnej od 6.30 rano do 16.30.