W dniach 25-26 września obchodziliśmy święto szkoły - VIII rocznicę przeniesienia na Nasze Gimnazjum im. Janusza Korczaka. W Roku Korczaka to wyjątkowo ważne wydarzenie dla całej szkolnej społeczności. Przez cały rok kalendarzowy w szkole odbywają się różne konkursy, informacje o patronie pojawiają się na gazetkach ściennych, na szkolnej stronie internetowej, przez radiowęzeł nadawane są Gadaninki Starego Doktora, bierzemy też udział w rozmaitych konkursach o charakterze wojewódzkim i ogólnopolskim.
Pierwszego dnia święta szkoły uczniowie klas pierwszych wzięli
udział w projekcji filmu Andrzeja Wajdy „Korczak”. Przed filmem mieli
przyjemność uczestniczyć w lekcji żywej historii, przeprowadzonej z udziałem
wieloletniego pracownika szkoły i zasłużonego korczakowca, p. Ewy Szeremety.
Następnego dnia pierwszaków czekały otrzęsiny, a uczniowie starszych klas wzięli udział w przygotowanych dla nich sesjach.
Klasy drugie zaprezentowały w szkolnej auli przepiękne listy, adresowane do Korczaka. Lektura dwóch tekstów porwała publiczność i jury. Wyróżniono wzruszający list Kamila Stasiaka z klasy IIc, a pierwsze miejsce przyznano Karolinie Liput z klasy IIg - „za ironiczny humor i lekkie pióro”.
Na kolejnych lekcjach klasy trzecie próbowały zachwycić jury i widownię swoimi prezentacjami multimedialnymi, wykonanymi do myśli naszego patrona: „Dziecko chce być dobre, jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może - pomóż." Laur zwycięzcy zdobył kwartet z klasy IIIh: Justyna Matunin, Agata Jasnos, Anna Kłapouch i Marta Wojewoda. Wyróżnienie przypadło w udziale uczniom z klasy IIIg.
O godzinie 11.40. rozpoczął się uroczysty apel, podczas którego dyrektor gimnazjum, p. Wioletta Jesiołowska, przy dzielnej asyście burmistrza, p. Adama Fedorowicza, dokonała pasowania na gimnazjalistę zastępu pierwszaków. W tym roku to grupa 162 beanów!
Po apelu zaproszeni goście i delegacje klas wzięli udział w przedstawieniu teatralnym „Jedna tylko babcia wierzyła w moją gwiazdę…”, czyli wspomnienie o Januszu Korczaku, przygotowanym przez koło teatralne Fanaberia prowadzone przez p. Bożenę Rusak, przy wsparciu p. Agnieszki Nowak i zespołu muzycznego, prowadzonego przez p. Sylwię Janiak vel Kubiak. Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że są niezwykle zdolni i w bardzo sugestywny sposób przybliżyli nam postać Janusza Korczaka.
Chcąc zachować ciągłość w pracy z patronem, zaplanowaliśmy wprowadzenie fragmentów tekstów Korczaka jako lektury uzupełniającej (kl. II i III); zwłaszcza: „Dzieci ulicy”, „Prawidła życia”, „Jak kochać dziecko”, „Pamiętnik” – przez cały rok szkolny,
a w październiku i grudniu 2012 - udział w czytaniu fragmentów tekstów Korczaka (klasami – wszystkie kl. pierwsze). Zaś w lutym … z ogromną przyjemnością obchodzić będziemy pięćdziesięciolecie nadania naszej placówce imienia Janusza Korczaka. Oj, będzie się działo…
Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Chojeńskiego Centrum Kultury za udostępnienie nam Sali widowiskowej i niezbędnego do projekcji filmu sprzętu.
Dnia 28 września członkowie koła przyrodniczego wzięli udział
w Nocy Naukowców zorganizowanej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Szczeciński i wkroczyli na kilka godzin w krainę cudów.
W Planetarium 3D nasze gwiazdozbiory widziane z drugiego końca galaktyki traciły sens. W gąbczastym laboratorium rosły gąbki z tworzywa sztucznego. Tajemnicza maszyna z wrzuconej do niej granulek wytwarzała plastykową taśmę. Ciecz ferromagnetyczna
w naczyniu ustawionym na magnesach ‘układała się” w sposób pozwalający śledzić linie pola magnetycznego. Róża zanurzona
w termosie z ciekłym azotem potłukła się jak szkło. Fale elektromagnetyczne emitowane przez nasze mózgi unosiły nad podłoże niebieską piłeczkę. Wielki rohatyniec stał na straży namiotu, w którym przyczajona modliszka i ukryty patyczak wyglądali zza szkła, a rośliny owadożerne z nadzieją na łup nastawiały pułapki.
Na szczycie budynku ZUT odkryliśmy obserwatorium astronomiczne i teleskop do obserwacji Słońca.
Wyjazd zorganizowali p. Z. Olszewska i p. J. Kafar
UWAGA!!!
KLASY PIERWSZE – DIAGNOZA WSTĘPNA :
· 27 września 2012- czwartek na 2l.- język angielski, na 4l.- język polski,
· 28 września- piątek- 2l.- przyroda, na 4l. – historia,
· 1 października – poniedziałek – 2l. – matematyka.
KONKURSY PRZEDMIOTOWE:
· Konkurs Historyczny z Elementami Wiedzy o Społeczeństwie – 1 października (pon.) godz. 1000 ,
· Konkurs Polonistyczny - 1 października (pon.) godz. 1200,
· Konkurs Matematyczny - 2 października (wt.)godz. 1000,
· Konkurs Biologiczny - 2 października (wt.) godz. 1200 ,
· Konkurs Geograficzny - 3 października (śr.) godz. 1000,
· Konkurs Chemiczny - 3 października (śr.) godz. 1200,
· Konkurs Języka Angielskiego - 4 października (czw.) godz. 1000,
· Konkurs Języka Niemieckiego - 4 października (czw.) godz. 1200,
· Konkurs Fizyczny z Elementami Astronomii - 5 października (pt.) godz. 1000.
W dniach 17-18 września w Kielcach odbył się Ogólnopolski Zlot Szkół im. Janusza Korczaka. Na spotkanie przyjechało blisko dwieście pięćdziesięcioro uczniów i nauczycieli z całej Polski. Uczestnicy zlotu zwiedzali województwo świętokrzyskie, brali udział w konferencji, w marszu jedności Korczakowców, w zajęciach plastycznych i warsztatach muzycznych – impreza była jedną z wielu inicjatyw organizowanych z okazji Roku Janusza Korczaka. Organizatorami Zlotu byli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Podbereska i Klaudia Zielinkiewicz, pod opieką p. Jolanty Mazur
Dnia 14 września br. nasza szkoła wzięła udział w akcji Sprzątanie Świata.
Uczniowie klas drugich pod czujnym okiem wychowawców sprzątali las w miejscowości Stoki (klasy 2a i 2e) oraz teren nad Jeziorem Barnkowskim (klasa 2b i 2d). Po pracach porządkowych uczniowie pokrzepili się kiełbaskami upieczonymi nad ogniskiem oraz pieczywem sponsorowanym przez Nadleśnictwo Chojna.
Uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawców sprzątali ulice
w sąsiedztwie terenu szkoły.
Akcję zorganizowały p. A. Zatorska i p. Z. Olszewska.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Chojna za pomoc
w organizacji akcji.
Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów naszej szkoły na zebranie, które odbędzie się dnia 19.09.2012 r . (środa) o godzinie 17.00 :
- zebranie ogólne rodziców w auli
- spotkania z wychowawcami klas.
Po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny 2012/2013.
Serdecznie wit amy w naszej szkole pierwszoklasistów. Mamy nadzieję, że będziecie dumni z tego, że jesteście uczniami Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie. Wszystkim życzymy sukcesów, owocnej pracy, dużo uśmiechu i życzliwości.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 odbędzie sie dnia 03.09.2012r. (poniedziałek)
o godz. 9.00; msza św. odbędzie się w Kościele Św. Trójcy o godz. 8.00
Dnia 21 czerwca w szczecińskim Teatrze Lalek Pleciuga odbyła się uroczysta wojewódzka gala, podsumowująca konkursy dla dzieci i młodzieży woj. zachodniopomorskiego, w ramach obchodów Roku Korczakowskiego 2012. Gimnazjum chojeńskie, w docenieniu ciekawej oferty przygotowanej na ten rok w pracy z patronem, zostało poproszone przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie o przedstawienie krótkiej części artystycznej. Trzy nasze uczennice: Emilia Hadrzyńska, Katarzyna Ochal i Ewa Sokołowska zaprezentowały dwie piosenki o Korczaku. „ABC Korczak w pigułce”,w rytmie hip-hop, spodobała się bardzo, a druga, melancholijna „Pestalozzi nasz”, zaśpiewana do tęsknego, żydowskiego klimatycznie podkładu, wywołała burzę oklasków. Teksty obydwu piosenek napisała Agnieszka Nowak. Po występach, uświetnionych obecnością wielu ważnych osobistości z regionu, uczennice uczestniczyły w słodkim poczęstunku i udzieliły wywiadu do „Kuriera Szczecińskiego”. Przygotowania uczennic do występów podjęły się S. Janiak vel Kubiak, A. Nowak, H. Grzegórzek i A. Ułasowicz.
W sierpniu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, prezentowana jest wystawa poświęcona naszemu patronowi. W dziale dziecięcym można obejrzeć ciekawe pamiątki, różne wydania dzieł literackich Janusza Korczaka, przeczytać ciekawostki o Starym Doktorze i jego współpracownikach, podziwiać tron Króla Maciusia,a nawet rzucić okiem na chusty z Korczakowa. Zachęcamy do obejrzenia ekspozycji, ponieważ to kolejny krok, by dowiedzieć się czegoś ciekawego o tym wspaniałym człowieku, a ponadto mieliśmy duży wkład w jej przygotowanie. Fotki z wystawy można znaleźć na www.ckchojna.pl.
W dniach 27 - 28 czerwca odbędzie się w naszej szkole Kiermasz Podreczników.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego o godzinie 900
Msza święta z okazji zakończenia roku szkolnego o godzinie 800
Dnia 27.06.2012r. grupa uczennic z Gimnazjum im. J. Korczaka w Chojnie, już po raz drugi na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego odebrała dyplom i nagrody za osiągnięcia w projekcie
„ Z fizyką, matematyką i przedsiębiorczością zdobywamy świat”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Uczennice: Będzak Amelia, Borczyńska Monika, Kasuła Kamila, Kołodziej Małgorzata, Moćko Klaudia, Momot Adrianna, Prociów Daria, Stefańska Dominika, Tołłoczko Sandra i Zalcewicz Patrycja pod opieką pani Edyty Wardy tworzyły grupę o kompetencji przedsiębiorczość i pracowały w projekcie przez trzy lata edukacji w gimnazjum wykonując w sumie 8 prezentacji multimedialnych o tematyce ekonomicznej. Ostatni rok projektu to spektakularne sukcesy tej grupy: I miejsce za prezentację „Branding” oraz II miejsce w rocznym rankingu projektowym. Z tego też powodu w auli US na ul. Wielkopolskiej uczennice zaprezentowały szkołę i najwyżej ocenioną prezentację na Festiwalu Projektowym w Szczecinie. Uczestniczyły również w wykładach dr Grzegorza Szkibiela „Szyfrowanie i arytmetyka” oraz prof. Jacka Batóga „Przyczyny i skutki oraz ocena kryzysów gospodarczych”.
Warto podkreślić, że w kompetencji przedsiębiorczość brało udział 38 szkół z województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Zdobycie więc odpowiednio I-go i II-go miejsca jest dużym sukcesem grupy, co wyraźnie podkreślił koordynator projektu dr hab. Jacek Styszyński prof. US podczas otwarcia festiwalu.
Szanowni mieszkańcy miasta i gminy Chojna. Rok 2012 został ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka, o czym 16 września 2011r. zadecydował Sejm RP. Chojeńskie gimnazjum ma zaszczyt nosić imię tego wielkiego człowieka. Staramy się wcielać w życie idee głoszone przez Starego Doktora i krzewić jego myśl pedagogiczną. W tym roku robimy to po trosze każdego miesiąca. Począwszy od stycznia uczniowie naszej szkoły mogą wysłuchiwać Gadaninek Starego Doktora – audycji nadawanych przez szkolny radiowęzeł, brać udział w szkolnych i międzyszkolnych konkursach, dowiadywać się ciekawostek z życia patrona. Walczymy ze stereotypem, że Korczak kojarzy się tylko z Królem Maciusiem. Na szkolnej stronie internetowej co miesiąc umieszczamy inną myśl Korczaka, propagujemy jego twórczość, zachęcamy do odwiedzania ciekawych stron www Jemu poświęconych. Planujemy stworzenie specjalnej zakładki dedykowanej rozpowszechnianiu naszej pracy z patronem. Chcielibyśmy także Państwa zachęcić do udziału w swoistym reklamowaniu Korczaka w naszej okolicy. Każdy z nas był w jakiś sposób kiedyś związany z tą niegdyś jedyną szkołą w okolicy i ma z pewnością do opowiedzenia niejedną ciekawą historię.
A przecież wspomnienia są naszym największym skarbem. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się z nami swoimi zwierzeniami, wspomnieniami o dawnych nauczycielach, szkolnych kolegach, doświadczeniach z Korczakiem odkrywanym przy okazji święta szkoły lub na co dzień, prosimy o kontakt. Bylibyśmy też ogromnie wdzięczni, gdyby zechcieli Państwo udostępnić nam szkolne zdjęcia ze swoich domowych archiwów. Nasi młodzi dziennikarze będą obchodzić się z nimi jak z największymi skarbami. Najciekawsze teksty i zdjęcia opublikujemy na szkolnej stronie internetowej, a jeśli wyrażą Państwo zgodę, zaprezentujemy także szerszej publiczności przy okazji wrześniowego święta szkoły. Niech to będzie nasz sposób na pokazanie młodemu pokoleniu,
że zapuściliśmy korzenie na tej ziemi, że tworzymy historię naszej „małej ojczyzny”. Liczymy na Państwa odzew i z całego serca dziękujemy za życzliwość.
Teksty prosimy przesyłać na adres korczakgimnazjum@wp.pl lub składać w szkolnym sekretariacie. O chęci wypożyczenia zdjęć do skanowania prosimy informować telefonicznie – tel. 914143955.
Uczniowie, którzy wypożyczyli książki w bibliotece szkolnej proszeni są o ich zwrot do dnia 22.06.2012
Konkurs Plastyczny „Świat Dziecka”
Rafał Kuchciak– został wyróżniony w IV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Młodych O Złotą, Srebrną i Brązową Paletę w Bielsku Podlaskim. Nagrody wręczono 28.05.2012 roku w Bielskim Domu Kultury. Rafał jest uczniem chojeńskiego gimnazjum.
Kinga Frontczak – uczennica chojeńskiego gimnazjum zdobyła nagrodę i wyróżnienie w 27 Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pn. „Świat dziecka”
w Kaliszu.
Serdecznie zapraszamy
Rodziców uczniów klas szóstych szkół podstawowych na zebranie organizacyjno- informacyjne, które odbędzie się 12 czerwca 2012 r. o godz. 17.00
w auli Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie przy ul. Szkolnej 15.
Zapraszamy na Dni Otwarte szóstoklasistów od 11-15 czerwca 2012 r.
Dnia 05.06.2012 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego.Tego dnia gościliśmy uczniów ze szkoły z Niemiec z Ehm Welk - Oberschule w Angermunde. Celem imprezy była integracja młodzieży gimnazjalnej, dobra zabawa i zdrowa rywalizacja. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, w których rozegali mecze między sobą. Po zaciętej rywalizacji udało się wyłonić dwóch najlepszych zawodników z Polski - Michała Grabczaka (IIIh) i Bartosza Sobasa (If) oraz z Niemiec - Philipa Gaedecke i Michaela Weise. Wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. W trakcie turnieju organizatorzy przygotowali poczęstunek, młodzież mogła się również podzielić wrażeniami i odświeżyć znajomości
Dnia 31 maja 2012 roku po raz kolejny w naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne z uczniami z Angermünde.
Tym razem rozegraliśmy towarzyską grę planszową : „Chińczyk – z matematyką i fizyką na wesoło”, która pozwoliła uczestnikom na przetestowanie swoich zdolności oraz podejmowania decyzji i nawiązywania współpracy. W grze uczestniczyły 2 mieszane drużyny polsko-niemieckich , a uczniowie posługiwali się językiem angielskim. Całą imprezę uświetniło wspólne wejście na wieżę widokową w Chojnie i zwiedzanie zabytków, oraz gra w piłkę nożną.
Wyjazdy organizowane są w ramach zajęć pozalekcyjnych „Edukacja teatralna”, które prowadzi Joanna Mieszko-Nita. W tym roku uczniowie mieli okazję zobaczyć wspaniałe spektakle – „Makbet”, „A komórka dzwoni”, „Ożenek”, ”Dzień świra”, „Mały rodzinny interes” i ostatnio- „Pan Tadeusz” w przekładzie i reżyserii Ireny Jun. Kolejne plany związane z teatrem to wywiady z aktorami, zwiedzanie kulis, mechanizmy sceny, garderoba, może warsztaty…