Najwyższą frekwencję w miesiącu Listopadzie uzyskała klasa:
2g - 92,42 %
Następne miejsca :
II miejsce - 3d - 92,6%
III miejsce - 3b i 1a - 92 %
Najniższą frekwencję miała klasa :
3h - 83,29 %
Następne miejsca :
II miejsce - 1f - 86 %
III miejsce - 2c - 87,1 %
Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich.Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.
Okres Bożego Narodzenia to czas szczególny w naszej polskiej tradycji i kulturze. Pamiątka przyjścia na ziemię Zbawiciela, okoliczności z tym wydarzeniem związane, znajdują szerokie odbicie w różnorodnych przedstawieniach, które ułatwiają ukazanie współcześnie żyjącym bożonarodzeniowych prawd.
W Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie 21 grudnia 2012 roku wystawiono jasełka, które wraz z uczniami przygotowały p. H. Grzegórzek i p. J. Lipińska. W humorystyczny sposób ukazały one głęboką prawdę o istocie świąt Bożego Narodzenia i współczesnym przeżywaniu tego czasu. Wszystkim ludziom dobrej woli przesyłamy jak najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia.
Niech te Święta będą dla każdego niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Życzymy, aby odbyły się w spokoju, radości wśród rodziny, przyjaciół oraz wszystkich bliskich osób.
A wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem 2013 życzymy również dużo zdrowia
i szczęścia. Niech nie opuszcza Was pomyślność i spełnią się te najskrytsze marzenia.
Chojeńscy gimnazjaliści znów rozsławiają „Korczaka”
W dniu 15 grudnia 2012r. ogłoszono wyniki konkursu „Inspiracje życiem i twórczością Janusza Korczaka”, zorganizowanego przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów Oddział w Szczecinie oraz Książnicę Pomorską im. Stanisława Staszica w Szczecinie. Celem konkursu była popularyzacja twórczości oraz biografii Janusza Korczaka, poprzez wykorzystanie jego dorobku dla rozwijania wrażliwości i wyobraźni młodzieży. To idee bardzo potrzebne w dzisiejszym świecie. Konkurs współfinansowany był przez Miasto Szczecin. Adresowany był do młodzieży szkół ponadpodstawowych w Szczecinie, ale grupka zapaleńców z chojeńskiego gimnazjum zaryzykowała i zgłosiła także swoją pracę plastyczną. Zdobyliśmy nagrodę specjalną, a jury wyraziło wielki podziw dla młodych twórców i żal, że nie mogli przyznać im pierwszego miejsca, ponieważ wykluczały to zasady organizacyjne - byliśmy „szkołą z terenu”. Prezentujemy zdjęcie wyróżnionej pracy, wykonanej na płótnie, autorstwa uczniów Gimnazjum im. J. Korczaka w Chojnie: Klaudii Wolskiej, Wiktorii Gil, Dominiki Josik i Patryka Werwińskiego, pod opieką Sylwii Janiak vel Kubiak i Agnieszki Nowak. Wręczenie nagród, poprzedzone koncertem muzyki żydowskiej, odbyło się w Książnicy Pomorskiej. Także w Książnicy, w sali kolumnowej, przez najbliższe kilka tygodni będzie można oglądać wyróżnione prace.
4 grudnia 2012 roku w naszej szkole odbyła się coroczna Cecyliada jako Przegląd Piosenki Religijnej, organizowany ku czci patronki muzyki kościelnej, św. Cecylii.
Idea i cel organizowania tego przeglądu wynika z przekonania, że najlepszą formą jednoczenia mniejszych i większych, młodszych i starszych, jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. Św. Paweł Apostoł pisał: Przemawiajcie do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach." Św. Augustyn ukazał wartość śpiewania pieśni chrześcijańskich i ich znaczenie dla wychowania religijnego człowieka stwierdzając: „Kto śpiewa, ten się wspólnemu wykonywaniu muzyki możemy bardziej wyrażać naszą wiarę i wielbić naszego Pana.
Laureatami tegorocznego konkursu zostali:
Konieczna Brygida i Jaros Pamela kl. Ie
Wyróżnienia:
„Jan Paweł II – Papież Rodziny”
Dzień 16 października, czyli rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża, z inicjatywy Biskupów polskich stał się dorocznym świętem. Od 12 lat obchodzony jest w niedzielę poprzedzającą go, tak zwany Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. Prasa, radio i telewizja prezentują w tym czasie postać Papieża – rodaka. W kościołach organizuje się specjalne nabożeństwa, zaś w szkołach i na uczelniach odbywają się specjalne akademie, mające na celu ukazanie tej wielkiej postaci, życia, mądrości, wielkości, które są godne naśladowania.
W Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie uczniowie pod kierunkiem p. Henryki Grzegórzek i Jadwigi Lipińskiej przygotowali montaż słowno – muzyczny z pokazem multimedialnym, przybliżając postać błogosławionego Jana Pawła II i tematykę tegorocznego XII Dnia Papieskiego.
Zapraszamy rodziców uczniów naszej szkoły na zebranie, które odbędzie się dnia 12.12.2012 r. o godz. 17.00. |
|
W dniach 30.11. – 02.12. 2012r. odbył się Międzynarodowy Festiwal im. Janusza Korczaka w Berlinie. Imprezę zorganizowano pod patronatem: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Bundesministerium für Bildung und Forschung, Rzecznika Praw Dziecka, Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej i Muzeum Historii Żydów Polskich.
Uroczystości odbywały się w przepięknym budynku Rathaus Charlottenburg.
W festiwalu uczestniczyła delegacja z chojeńskiego gimnazjum. Mieliśmy okazję wysłuchać ciekawych referatów, wygłaszanych przez przedstawicieli państw Unii Europejskiej podczas sympozjum „Dziecko w nowoczesnym świecie”. Z całej Polski wytypowano pięć szkół
i poproszono przedstawicieli społeczności uczniowskiej, by wystąpili z programem artystycznym, uświetniających to korczakowskie wydarzenie. W imieniu naszej placówki występowały trzy uczennice: Ewa Sokołowska, Emilia Hadrzyńska i Sylwia Chełstowska, śpiewając piosenki poświęcone Januszowi Korczakowi. Szkolne gwiazdy zebrały gromkie brawa. Autorką tekstów piosenek jest nauczycielka z chojeńskiego gimnazjum, p. Agnieszka Nowak, która wraz z inną nauczycielką, p. Sylwią Janiak vel Kubiak, podjęła się przygotowania dziewcząt do występu. Chojeńską szkołę w Berlinie, poza trzema uczennicami, reprezentowały: dyrektor szkoły, p. Wioletta Jesiołowska, p. Danuta Mikołajczyk
i p. Agnieszka Nowak.
Od dnia 6 grdnia w bibliotece szkolnej trwa "Gwiadkowy kiermasz książek". Kupując za niewielką kwotę nową książkę można sprawić przyjemność sobie lub najbliższym. Książka to też miły prezent od Mikołaja lub pod choinkę. Zaparszamy!!!
Do naszej szkolnej biblioteki trafiły książki z list bestselerów czytelniczych, zarówno dla chłopców jak i dla dziewcząt, są to min. "Gra o tron", "Igrzyska śmierci", "Enklawa", "Tunel", seria Magdy Fox. Recenzje nowości przeczytacie na zakładce biblioteki. Zapraszamy
Dnia 09.11.2012r. uczniowie klasy 3g pod opieką pani A. Zatorskiej uczestniczyli w warsztatach: „Młody przyrodnik poznaje drzewa naszych lasów” w ramach projektu „Skutecznie działamy na rzecz środowiska- uczniowie –uczniom” , zorganizowanych przez Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie. Gimnazjaliści obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną . Pracowali w grupach, mogli dokładnie przyjrzeć się liściom, gałązkom i owocom omawianych drzew. Uczyli się rozpoznawać podstawowe gatunki. Uzyskali wiele wskazówek i na pewno już nie pomylą sosny ze świerkiem czy jodłą . Trzecioklasiści usłyszeli również wiele ciekawostek na temat drzew np. dlaczego kasztanowiec nie ma „kolegów i koleżanek”.
Dziękujemy Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie za zorganizowanie warsztatów.
Najwyższą frekwencję w miesiącu październiku uzyskała klasa:
1e - 93,9 %
Następne miejsca klasy:
3c - 93,1%
1a - 93 %
Najniższą frekwencję uzyskała klasa:
1f - 85,4 %
Następne miejsca klasy :
2g - 87,72%
2 d, e, f - 88 %
W środę 21 listopada 2012 r. odbyła się IV edycja konkursu recytatorkiego o puchar burmistrza Morynia. W tym roku poświęcony był wybitnej postaci - Januszowi Korczakowi - w celu upamiętnienia 70 rocznicy jego śmierci oraz roku Korczaka.
I miejsce uzyskał uczeń naszego gimnazjum Kamil Stasiak który poprzez piękny utwór własnego autorstwa, wspaniałą recytację i ogólny wyraz artystyczny zwyciężył jednomyślnie. Wyróżnienie otrzymała Emilia Hadrzyńska. W ręce zwycięzcy przekazano upominek w postaci kiążki - opiekunce Kamila i Emili pani Bożennie Rusak (podziękowanie za trud włożony w przygotowanie uczestników).
W konkursie wzięło udział 27 uczestników.
Nasza Szkoła będzie realizowała projekt "Wiedza moim kapitałem" w terminie styczeń 2013- lipiec 2014
Cel projektu: jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie poprzez poprawę dostępności i wzbogacenia usług edukacyjnych.
Korzyści z udziału w projekcie:
Dodatkowo uczestnicy otrzymają:
Realizacja projektu pozwoli na wyposażenie: pracowni komputerowej (19 zestawów komputerowych), pracowni biologicznej (20 mikroskopów wraz z preparatami), pracowni chemicznej (sprzęt do prowadzenia eksperymentów wraz z odczynnikami chemicznymi ), pracowni fizycznej (sprzęt do prowadzenia eksperymentów wraz z materiałami zużywalnymi). Ponadto szkoła zakupi pomoce dydaktyczne (książki, zeszyty ćwiczeń, tablice matematyczne, audiobooki).
Dla uczestników projektu, jako niespodziankę przewidziano wyjazdy m.in. do kina, na basen i kręgle!
Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów naszej szkoły na zebranie, które odbędzie się dnia
14 listopada 2012r. o godz. 17.00. Dyżury nauczycieli od 18.00 - 19.00
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przynieśli przedmioty dla psów z Gryfińskiego Kojca.
Klasa 3c
Dnia 18.10.12 członkowie koła przyrodniczego wzięli udział w wycieczce do Mieszkowic. Celem wycieczki był Pszczeli Zakątek, czyli ścieżka dydaktyczna poświęcona pszczołom przy siedzibie Nadleśnictwa Mieszkowice.
W centrum edukacyjnym uczestniczyliśmy w zajęciach poświęconych tym pożytecznym stworzeniom. Obejrzeliśmy przedmioty związane z pszczelarstwem (pszczołoodporny strój pszczelarza, węzę, ekologiczny ul), wytwory pszczół (miód, pierzgę, chlebek pszczeli, wosk); zobaczyliśmy, w jaki sposób z wosku robi się świece.
Zwiedziliśmy ogród dendrologiczny w szacie jesiennej (z budką dla nietoperza!), po czym wkroczyliśmy do „ Pszczelego Zakątka”, strzeżonego przez drewniane pszczoły. W zakątku obejrzeliśmy tablice dydaktyczne, rekonstrukcję barci i ula współczesnego, a także… niedźwiedzia dobierającego się do miodu. Pogoda dopisała, także w obchodzie towarzyszyły nam prawdziwe pszczoły.
Wycieczkę zorganizowała p. Z. Olszewska. Opiekę na uczniami w czasie wycieczki sprawowali p. A. Porczyńska i p . J. Kafar.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Mieszkowice za możliwość uczestniczenia w zajęciach edukacyjnych.
Dnia 17 października podsumowana została akcja pod hasłem "Bezpieczna droga do szkoły". Uczniowie w poziomach klas wzięli udział w konkursach. Uczniowie klas I przygotowali plakaty na konkurs oraz uczestniczyli w pogadance, przeprowadzonej przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komisariatu Policji w Chojnie. Oto wyniki konkursu na plakat: pierwsze miejsce -kl. Ia; drugie - kl. Ig; trzecie -kl. If
3 osobowe drużyny przedstawicieli klas 2-gich wzięły udział w Turnieju Wiedzy z zakresu ruchu drogowego, który odbywał się w dwóch etapach. W pierwszym odpowiadali na pytania wybierane losowo, w drugiej zaś części turnieju określali kolejność przejazdu pojazdów przez skrzyżowanie z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Poprawność odpowiedzi oceniali policjanci. Pierwsze miejsce zajęła kl. IIg, zaś klasy IIb i IId otrzymały wyróżnienie.
Zadaniem klas trzecich było przygotowanie inscenizacji na temat: "Bezpieczna droga do szkoły". Do konkursu przystąpiły wszystkie klasy III. Pierwsze miejsce- kl.IIIc; drugie- kl.IIId; trzecie-kl.IIIe.
Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznej drogi do szkoły!
Zwycięzcom gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich uczniów do aktywnego włączenia się w pomoc zwierzętom.
W naszej szkole trwa zbiórka karmy, ryżu, makaronu, kocy, zabawek, obroży i smyczy dla psów z Gryfinskiego Kojca. Wymienione przedmioty prosimy przynosić do szkolnej szatni, do 18.10.12 r. Kojec w Gryfinie to miejsce, w którym znajdują się psy zanim trafią do schorniska.
Uczniowie klasy 3c
Korczakowcy na Międzynarodowym Kongresie „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy” w Krakowie
30-osobowa grupa uczniów z naszego gimnazjum wraz z opiekunkami: p. Sylwią Janiak i p. Beatą Junosz w dniach 20-23 września wzięła udział w międzynarodowym kongresie zorganizowanym w Krakowie przez Wspólnotę Sant’Egidio, na którym spotkało się ok. 2000 uczniów i studentów z 10 państw europejskich.
Przygotowywaliśmy się do tego wyjazdu od wiosny i naprawdę było warto. Przeżyliśmy fascynującą, choć niełatwą podróż, poszukując wraz z innymi młodymi Europejczykami odpowiedzi na pytanie: „Jak budować przyszłość bez przemocy?” Odwiedziliśmy wiele historycznych miejsc, w tym Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Spotkaliśmy się z żyjącymi jeszcze świadkami holokaustu.
„Płomienie krematoriów już zgasły, ale wy być może wciąż czujecie ich ogień. Zebraliśmy się w Krakowie i w Auschwitz, bo rasizm, zło i nienawiść wciąż płoną. Żydzi, Cyganie i inne mniejszości są zagrożone. Nie chcemy pozwolić na to, aby z tej iskry wybuchł kolejny pożar. Aby tego uniknąć prosimy Was, młodych, o pomoc. Pomóżcie!". To słowa Beli Vargi, węgierskiego Żyda, który przeżył niemiecką deportację w czasie II wojny światowej. Jego świadectwo oraz wstrząsająca wizyta w obozowym muzeum, którą wspólnie przeżyliśmy, sprawiły, że dziś lepiej rozumiemy wartość pokoju, cenimy czasy, w których żyjemy; a wraz z poznanymi na kongresie przyjaciółmi z całej Europy pragniemy uczyć się z pomocą konkretnych gestów pracować dla pokoju i mamy odwagę prosić o szacunek wobec każdego człowieka.
Uczestnicy Międzynarodowego Kongresu „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”