Nawigacja

  • Wiosna !!!

    Wiosna !!!

    Pierwszy dzień wiosny, obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczęściej przypada w dniu 21 marca lub dnia poprzedniego lub następnego, w zależności gdzie jest obserwowana. W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku - 19 albo 20 marca. Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102[1]. Przyczyną zjawiska jest ruch punktu Barana związany z precesją ziemskiej osi rotacji.

    Święto Wiosny obchodziło się kiedyś w nieco inny sposób jak dziś. Nadchodzącą wiosnę witano generalnymi porządkami. W pierwszą niedzielę maja odbywało się wypędzanie zimy. Przyozdabiano drzewko świerkowe kolorowymi wstęgami, papierkami i obrazkami świętych. Ten maik obnosili chłopcy i dziewczęta. Śpiewano przy tym pieśni o pożegnaniu zimy i powitaniu lata. Obecnie w całej Polsce wiosnę wita się 21 marca, a zimę wypędza poprzez topienie lub palenie Marzanny. 
    Czas przed wielkim postem nazywany jest ostatkami, zapustami, a ostatnie 3 dni przed Środą Popielcową zapustem lub mięsopustem. Był to czas zabaw i wesołych pochodów przebierańców. Chłopcy chodzili po wsiach przebierając się za konia, kominiarza, muzykanta, babę lub dziada. Podkoziołek. We wtorek zapustny, czyli przed Popielcem młodzież zbierała się w gospodzie, by wesoło zakończyć mięsopusty. Podczas zabawy tańcząca para stawała przed muzykantami, a jeden z chłopców przypominał wszystkim o konieczności złożenia pod koziołkiem pieniędzy. Tancerka rzucała pod figurę kozła stojącego na talerzu datek w podziękowaniu za zapustne tańce. W odróżnieniu od innych zabaw taniec ten opłacały dziewczęta. O godzinie dwunastej rozsypywano po gospodzie popiół - i tak zaczynał się post.
    Kolejnym obrządkiem jest Wielkanoc. Niegdyś na dwa tygodnie przed Wielkanocą młodzież śpiewając i grając udawała się do lasu. Zbierano gałązki brzóz i wierzb na palmy i miotły. Po poświęceniu palm w kościele zatykano je za obrazy i strojono nimi domy. Święta Wielkanocne obchodzono zawsze bardzo uroczyście. W pierwszy dzień kąpano się wcześnie rano. Idąc do rzeki lub jeziora nie należało rozmawiać ani obracać się. Zdrowie po takim zabiegu było zapewnione na cały rok. W drugie święto chłopcy poprzebierani za cyganów, chodzili z niedźwiedziem po wsi, zbierając dary. Na końcu niedźwiedzia wrzucano do wody i następowała zabawa. Najbardziej żywy ze zwyczajów wielkanocnych, do dnia dzisiejszego, to Śmigus - Dyngus stanowiący dalszy ciąg wielkopostnych praktyk magicznych. Na Kaszubach znany był dyngus polegający na oblewaniu się wodą, jednak znaczną przewagę miał dyngus zielony. "Dyngowano" przyniesionymi w poście, zazielenionymi już gałązkami brzozowymi, a częściej jałowcowymi. Chłopcy chodzili od domu do domu smagając nimi dziewczęta po nogach. Wykupić można się było malowanymi jajkami. Od północy z pierwszego na drugie święto wielkanocne zwyczaj pozwalał swatom (wrejorzom) wychodzić w rajby. Kawaler, swat, drużbowie i muzykanci szli prosić o rękę wybranej panny. 
    Zgodnie z dawnym zwyczajem prima aprilis, czyli pierwszy kwietnia, jest dniem wzajemnego wprowadzania się w błąd, nabierania i oszukiwania dla żartu: Na prima aprilis nie wierz, bo się omylisz. Ponoć w dawnych wiekach naszej "złotej wolności" panowie bracia potrafili w tym dniu poczęstować gościa pierogami nadziewanymi trocinami czy kawą przyrządzoną z gliny. Wysyłano również listy ze zmyślonymi wiadomościami, dziwaczne prezenty lub po prostu kartkę z napisem: Prima Aprilis. Tak też jest do dziś.
    Wianki na Wodzie -Rzucanie wianków na wodę nie zawsze musiało kończyć się utratą panieńskiego wianka, ale czasem i tak się zdarzyło w tę wyjątkową noc. Dziewczęta przywiązywały wianki z polnych i ogrodowych kwiatów do deseczek, zapalały ustawione w środku świece i rzucały je na rzekę. Jeśli wianek płynął bez przeszkód albo wyłowił go ukochany, oznaczało to szybki ślub i szczęśliwe życie. Niepomyślną wróżbą dla miłosnych planów było zaplątanie się wianka w przybrzeżnych zaroślach, jego zatonięcie lub zgaśnięcie świecy. 

  • Zapytanie ofertowe uwaga zmiana!

    Zapytanie ofertowe uwaga zmiana!
  • Turniej tenisa
    13.03.2014

    Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Turniej tenisa.

  • Regionalna Gimnazjada w tenisie stołowym

    Regionalna Gimnazjada w tenisie stołowym

    Dnia 05.03.2014r. odbyła się Regionalna Gimnazjada w Tenisie Stołowym Drużynowym Chłopców w Przelewicach gdzie nasza drużyna w składzie: Robert Bałachowski, Michał Olejnik i Karol Kłonowski , zajęła I miejsce wygrywając z czteroma drużynami między innymi z: Przelewic, Szczecina, Rynicy i Polic i tym samy reprezentować będzie nasze województwo . Gratulujemy i życzymy powodzenia. 

  • Międzynarodowe zawody w pływaniu

    Międzynarodowe zawody w pływaniu

    Dnia 11.03.2014r odbyły się Międzynarodowe Zawody Sportowe młodzieży polsko-niemieckiej w pływaniu na basenie Laguna w Gryfinie, organizowane przez Gimnazjum im. J. Korczaka w Chojnie. W zawodach wzięło udział 20 uczniów z Polski i z Niemiec , opiekunowie i pani tłumacz. Zawodnicy pomieszani zostali ze sobą i podzieleni na dwa zespoły .Każdy zespół miał swój tor i wspólnymi siłami starał się wygrać wszystkie konkurencje .Oba zespoły nazbierały jednakowa ilość punktów i zremisowały zajmując tym samym pierwsze miejsce. W nagrodę wszyscy uczestnicy zawodów udali się na część rekreacyjną basenu. Wszystkim uczestnikom dopisywał humor. Młodzież polska przygotowała również poczęstunek dla swoich kolegów i koleżanek z Niemiec. Rywalizacja związana ze sportem nie musi kończyć się wcale dla jednych wygraną a dla innych porażką.  

  • Sukces naszych uczniów

    Sukces naszych uczniów

    Wielki sukces osiagnęli nasi uczniowie w przedmiotowych konkursach na szczeblu wojewódzkim. Laureatami zostali: Katarzyna Konieczna z biologii, Aleksandra Leddin z języka niemieckiego i Mariusz Sobczak z fizyki.

  • Egzamin ECDL Start z projektu "Wiedza moim kapitałem"

    W dniach 7 i 9.03.2014 r. dwudziestu jeden uczniów z naszej szkoły przystąpiło do Egzaminu ECDL Start. Zdawali cztery dowolnie wybrane moduły spośród siedmiu:

    1 moduł - Podstawy technik informatycznych i komunikacyjnych 
    2 moduł - Użytkowanie komputerów
    3 moduł - Przetwarzanie tekstów
    4 moduł - Arkusze kalkulacyjne 
    5 moduł - Bazy danych 
    6 moduł - Grafika menadżerska i prezentacyjna 
    7 moduł - Przeglądanie stron internetowych i komunikacja

    Grupa była pod opieką pani Jadwigi Lipińskiej oraz pani Bernardy Pasek-Macyszyn, a egzaminatorem był pan Krzysztof Lorenz z Uniwersytetu Szczecińskiego.

  • Kilka słów o sekcji Judo

    Kilka słów o sekcji Judo

    Kilka słów o sekcji Judo Pana Leszka Żarkowskiego

    Została ona utworzona z kilku powodów, jednym z nich jest  usprawnienie ruchowe młodych ludzi, którzy obecnie spędzają dużo czasu przy komputerze oraz zainteresowanie młodzieży japońskim stylem walki, który jest typowo sportem obronnym.
    Na zajęcia uczęszcza 10 osób, pod okiem Pana Leszka trenują dwa razy w tygodniu po 1,5h. 
    W przyszłości trener ma zamiar zaopatrzyć swoją grupę w nowe maty do ćwiczeń, rozdbudowanie sekcji o młodsze dzieci naszej gminy oraz wzięcie udziału w zawodach sportowych.

    Pan Żarkowski swoją przygodę z wyczynowym Judo zaczął w wieku 19 lat, ma na koncie 4 i 5 miejsce na Mistrzostwach Polski Uniwersytetów oraz wiele tytułów mistrzowskich miasta Lublina i okręgu.

  • Próbny egzamin gimnazjalny

    Próbny egzamin gimnazjalny

    Próbny egzamin gimnazjalny klas III odbędzie się w dniach 11, 12, 13.03.2014 roku. 11 marca uczniowie zmagać się będą z językiem polskim, historią, wosem. W dniu 12 marca z matematyką i przedmiotami przyrodniczymi, 13 marca zaś z językiem obcym. W pierwszych dwóch dniach egazmin trwać bedzie na 1, 2 i 3 lekcji, w ostani tylko na 1 i 2 lekcji. Klasy I i II będą miały lekcje zgodnie z planem.

  • Koncert i dyskoteka

    Koncert i dyskoteka

    Samorząd Uczniowski organizuje na "ostatki" dyskotekę połączoną z koncertem zespołu "Fermata". Impreza odbędzie się 4 marca w godzinach 1800 - 2000. Wstęp wolny. W trakcie dyskoteki bedzie można dokonac zakupów w sklepiku szkolnym.

    Zapraszamy!!!

  • Frekwencja klas za miesiąc styczeń 2014 r.

    Frekwencja klas za miesiąc styczeń 2014 r.

    Najwyższą frekwencje uzyskała klasa

    2g – 93,5%

    II miejsce – 3d - 90,8 %

    III miejsce – 2b – 88,9%

     

     

    Najniższą frekwencje miała klasa

    2f – 74,4%

    II miejsce – 3c – 76,3%

    III miejsce – 3f – 76,5%

  • Sukces Karola Ciemiofinowicza
    03.03.2014

    Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Sukces Karola Ciemiofinowicza.

  • Sukces Karola Ciemiofinowicza

    Sukces Karola Ciemiofinowicza

    Tegoroczna XXXVI Schola Cantorum pobiła wszelkie rekordy. Nie tylko  w liczbie zespołów, które wystąpiły na festiwalu, ale także w liczbie uczestników, którzy wzięli udział w konkursie „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”, na który wpłynęły 543 prace!

    Wręczenie nagród zakupionych z funduszy Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach projektu „Ja i ty – jesteśmy bezpieczni, więc tworzymy” połączone z wernisażem nagrodzonych i wyróżnionych prac, odbyło się  w środę 12 lutego o godz. 10.30 w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

    Ogromnym sukcesem może pochwalić się Karol Ciemiofinowicz (opiekun artystyczny: Joanna Mieszko-Nita, Centrum Kultury w Chojnie)- uczeń Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie, który zajął I miejsce w wyżej wymienionym konkursie. Praca inspirowana twórczością Jacksona Pollocka oraz Edward Dwurnika. 

         

  • "Fermata" i "Śpiewające gwiazdki"

    "Fermata" i "Śpiewające gwiazdki"

                       Dnia 29.01.2014 r. w Przedszkolu Miejskim w Chojnie miejsce miało wielkie wydarzenie. Po raz pierwszy chór przedszkolny „Śpiewające gwiazdki”, którego opiekunem jest  Maria Lejman, zorganizował koncert noworoczny.

                            Dzieci zaprosiły do współpracy zespół muzyczno - wokalny „Fermata” ( M. Miler, A. Prętka, K. Kowal, R. Kowal, R. Bałachowski) z chojeńskiego Gimnazjum, pod kierunkiem S. Janiak vel Kubiak.  

                              Na koncert zostały zaproszone dzieci, ich rodzice oraz pracownicy przedszkola. Podczas koncertu przedszkolaki i młodzież zaprezentowali szereg kolęd oraz pastorałek bożonarodzeniowych. Salę koncertową bardzo szybko wypełnili licznie przybyli goście. Ten dzień dla małych chórzystów i starszych muzyków był wyjątkowy i przyniósł wszystkim wiele pozytywnych wrażeń i emocji.

                        Widzowie byli zachwyceni ciekawym połączeniem głosów przedszkolaków  i gimnazjalistów oraz doborem repertuaru. Mamy nadzieję, że tego typu przedsięwzięcie nie będzie ostatnim i jeszcze nie raz będziemy mogli zaprezentować swoje umiejętności.

  • Szkolny Konkurs "Ortograficzne potyczki"

    Szkolny Konkurs "Ortograficzne potyczki"

    W konkursie wzięło udział 27 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich, którzy sprawdzali swe umiejetności, pisząc trudne dyktando i test. Oto rezultaty:

    III miejsce zajęła Daria Zagórska z klasy IIg

    II miejsce zdobyła Aleksandra Prętka  z klasy IId

    Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii otrzymuje Aleksandra Janicka z klasy IIb

    Gratulujemy wysokich kompetencji językowych. Uczennice będą reprezentowały nasze gimnazjum w Miedzyszkolnym Konkursie Ortograficznym w Góralicach.

  • Sukces naszych siatkarzy
    31.01.2014

    Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Sukces naszych siatkarzy.

  • Sukces naszych siatkarzy

    Sukces naszych siatkarzy

    Dużym sukcesem dla zawodników  naszego  Gimnazjum zakończyły się rozgrywki w piłce siatkowej.
    Zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców  zwyciężyły w rozgrywkach rejonowych awansując do rozgrywek na szczeblu powiatowym. I tu również obydwie drużyny stanęły na wysokości zadania plasując się na pierwszych miejscach w powiecie i uzyskując możliwość reprezentowania naszego powiatu na szczeblu regionalnym.
    Duże uznanie należy się drużynie dziewcząt, które to na drodze pokonały odwiecznego renomowanego rywala drużynę "Libero" Banie. Drużynie życzymy dalszych sukcesów i czekamy na wieści z parkietów w rozgrywkach regionalnych.
    Zwycięskie drużyny występowały w następujących składach.
    Drużyna dziewcząt: Hanna Babiarz, Sylwia Borecka, Katarzyna Włodarczyk,Katarzyna Ochal, Hanna Głuch, Dominika Hreczyńska, Alicja Frąk - kapitan, Paulina Sawko, Paulina Jońca, Paula Klisowska.
    Drużyna chłopców: Bartosz Sobas- kapitan, Dawid Glubs, Michał Olejnik, Michał Miler, Konrad Miler, Adam Bułchak, Artur Galant, Jan Gil, Tomek Borczyński, Filip Barczyk

                                      

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Janusza Korczaka w Chojnie
    ul. Szkolna 15
  • 091 4143955

Galeria zdjęć