Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu XIX Zjazd Historyków Polskich.
Organizowany w Schwedt nad Odrą konkurs plastyczny nalezy do najważniejszych imprez tego typu w Niemczech. Co roku 3 - 4 tysiące dzieci i nastolatków przysyła swoje prace, by wziąć udzial w konkursie. Międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą artyści plastycy z różnych krajów, ocenia wszystkie nadesłane prace i wybiera z nich 800, które są prezentowane podczas otwarcia wystawy. Nagrodzone prace prezentowane są w ramach wystawy objazdowej w całej Brandenburgii. Kryteriami oceny prac są: indywidualność i oryginalność, świadome, odpowiednie dla wieku posługiwanie się technikami plastycznymi. Organizatorem Międzynarodowego Konkursu Plastycznego jest Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Wspierających Szkołę Muzyczną i Artystyczną im. J.A.P. Schulza w Schwedt nad Odrą. Dnia 18 września 2014 roku w Teatrze w Schedt miał miejsce finał tegoż konkursu, w tej edycji wzięło w nim udział 18 państw, nadesłano 2500 prac. Po 10 nagród przyznano w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii II nagrody otrzymali nasi uczniowie: Ewa Jabłonska z Id, dawid Depa z IIe i Szymon Warkowski z IIe. W kategorii III nagrodzeni zostali nasi absolwenci z ubiegłego roku szkolnego: Daria Jakubowska i Michalina Czubak. Prace tworzone były pod okiem naszej pani plastyk Joanny Mieszko-Nity i p. Krystyny Jędruszkiewicz. W wystawie brały udział także prace Ryszarda Kwatery, Gracjana Galanta i Agaty Kowalskiej. Serdecznie gratulujemy!
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Fotogaleria z 47 Międzynarodowego Konkursu Plastycznego w Schwedt.
Dnia 17 września odbędzie się zebranie ogólne z rodzicami:
17.00 (aula) - Zebranie ogólne rodziców uczniów gimnazjum:
-informacja o organizacji roku szkolnego 2014/2015,
-przedstawienie głównych zadań szkoły w roku szkolnym,
-organizacja dowozów i dożywiania w szkole,
-formy i sposoby udzielania pomocy wychowawczej uczniom,
-zasady organizacji pracy szkoły,
- organizacja egzaminu gimnazjalnego w roku szkolnym,
-ustalenie wysokości dobrowolnej składki na Radę Rodziców.
17.30 - 19.00 - Zebranie wychowawców z rodzicami:
-wybór "trójek" klasowych,
-przedstawienie wymagań programowych na ocey ze wszystkich przedmiotów nauczania w klasie (za potwierdzeniem zapoznania się)
-przedstawienie szkolnego systemu oceniania, programu wychowawczego szkoły i programu profilaktycznego (za potwierdzeniem zapoznania się),
-zapoznanie rodziców z klasowymi (przedmiotowymi) systemami oceniania (kontrakty),
-wspólne tworzenie planu pracy wychowawcy klasy,
-przedstawienie nauczycieli uczących w klasach,
-poznanie oczekiwań rodziców wobec szkoły, nauczycieli, wychowawców, dyrekcji ( ankieta )
18.00 - Zebranie przedstawicieli rad klasowych
- wybór Rady Rodziców
Jak co roku we wrześniu organizowana jest globalna akcja "Sprzątanie Świata". Fundacja Nasza Ziemia przypomina, że o czyste środowisko trzeba dbać nie tylko przy okazji tego typu wydarzeń, ale przez cały rok. Tegoroczna polska edycja "Sprzątanie Świata" oficjalnie rozpoczęła się wiosną pod hasłem Turysto! Szanuj Środowisko. To odpowiedź na zachowanie wielu wczasowiczów, którzy podczas wakacji zapominają o tym, że urlop nie zwalnia nas z obowiązku dbania o otoczenie. Bardzo często bywa tak, że gdy wyjeżdżamy na urlop, to na bok odkładamy troskę o otoczenie, w którym chcemy wypoczywać. Chcielibyśmy zwolnić się ze wszystkich zakazów i nakazów. Jeśli chcemy za kilka lat wrócić w to samo miejsce, czyste i niezniszczone, to musimy o nie zadbać. My również jak co roku wexmiemy udział w akcji. W piatek 19 września klasy I sprzątać będą tereny w okolicach szkoły, natomiast klasy II wyjadą porzadkować tereny leśne przy Jeziorze Barnkowskim.
Szkolne koło Caritas współpracuje z Opieką Społeczną, Środowiskowym Domem Samopomocy w Chojnie, Caritas przy parafii św. Trójcy w Chojnie, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Samorządem Uczniowskim i wszystkimi tymi, którzy potrzebują naszego wsparcia.
Sztandarowe akcje koła Caritas to: w okresie Adwentu - akcja stroik (przygotowanie lub zebranie od uczniów świątecznych ozdób i stroików, zorganizowanie kiermaszu i przekazanie zgromadzonych środków na konto potrzebujących, objętych w danym momencie opieką Caritasu). W okresie Wielkiego Postu - akcja palemka (analogicznie jak przy poprzedniej akcji).
W okresie Adwentu wolontariusze przygotowują zaproszenia dla szczecińskiego Caritasu i paczki [w tym roku 4o] na obiad bożonarodzeniowy dla chorych, samotnych i bezdomnych. Przekazują stroiki świąteczne dla pensjonariuszy
w Ośrodku Opieki w Trzcińsku Zdroju. Przez cały rok szkolny wraz z Samorządem Uczniowskim SKC prowadzi akcję pod nazwą „Nakrętka”. Akcja ma na celu uzbieranie jak największej ilości plastykowych nakrętek na wózek inwalidzki. Przedstawiciele szkolnego Caritasu wzięli udział w I i II Forum szkolnych kół wolontariatu w Szczecinie. Szkolni ideowcy biorą czynny udział w życiu szkoły: przygotowują gazetki okolicznościowe, przedstawienia i montaże słowno-muzyczne. Opiekunem Szkolnego koła Caritasu jest pani Henryka Grzegórzek.
Samorząd w naszej szkole w roku szkolnym 2013/2014 inicjował i organizował wiele akcji, imprez szkolnych i lokalnych, które wynikały z przygotowanego planu pracy samorządu.
Swoją działalność rozpoczął już 1 września od przywitania nowych pierwszoklasistów. W październiku odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego,
w którego skład weszło 9 nowych uczniów.
Również w październiku samorząd uczniowski zorganizował zbiórkę zniczy w ramach ,,Akcji Znicz”, w której uczniowie odwiedzili i porządkowali zapomniane groby. W listopadzie odbyła się dyskoteka andrzejkowa. W grudniu zastępca przewodniczącej samorządu uczniowskiego przebrał się za świętego Mikołaja i wraz z koleżankami rozdawał wszystkim słodkie prezenty. 14 lutego w szkole działała Poczta Walentynkowa, a 21 marca odbyła się Wiosenna Parada. W marcu zorganizowano także dyskotekę szkolną, podczas której wystąpił zespół Fermata.
1 maja 2014 r. samorząd uczniowski wraz z opiekunem wyjechał do Szczecina w celu uatrakcyjnienia Majówki Europejskiej. Wszyscy jej uczestnicy miło spędzili dzień na Jasnych Błoniach, przy okazji poznając, co udało się zrealizować dzięki funduszom unijnym.
7 maja 2014 r. odbył się Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną na który samorząd uczniowski udał się wraz z opiekunem.
8 maja 2014 r. w naszej szkole została zorganizowana debata na temat funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej z okazji 10-lecia członkostwa Polski w UE, której celem
było przedstawienie uczniom wad i zalet przynależności do Polski do Unii.
24 czerwca 2014 r. odbył się Gimnazjalny Dzień Sportu Szkolnego.
Samorząd uczniowski w czerwcu 2014 r. przystąpił wraz z opiekunem i Panią Agnieszką Nowak do Projektu Edukacyjnego UNICEF ,,Szkoła z Prawami Dziecka”, której celem było zapoznanie młodzieży z zagadnieniami z zakresu praw dziecka.
Uczniowie aktywnie włączali się w promocję wolontariatu szkoły. Brali udział
w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, gromadzili kasztany i żołędzie na dokarmianie zwierząt w czasie zimy. Cyklicznie zbierali karmę i potrzebny sprzęt dla schroniska ,,Kojec” w Gryfinie. Brali udział w różnych akcjach charytatywnych, w akcji ,,Góra Grosza”, pozyskiwali środki finansowe ze sprzedaży ciasteczek z wróżbą, palem wielkanocnych
i stroików bożonarodzeniowych, zbierali plastikowe nakrętki. Aktywnie współpracowali z Domem Samopomocy w Chojnie, z Domem Dziecka w Chojnie, Domem Pomocy Społecznej w Trzcińsku Zdroju.
Samorząd uczniowski systematycznie przygotowywał gazetki okolicznościowe, dbając przy tym o wystrój korytarza.
Efektem działań samorządu uczniowskiego w roku szkolnym 2013/2014 była mobilizacja młodzieży do aktywności na rzecz społeczności szkolnej.
W roku szkolnym 2014/2015 szkolna grupa teatralna "Fanaberia" przygotowała przedstawienie kabaretowe „Uczyć czy nie uczyć – oto jest pytanie” z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz spektakl bożonarodzeniowy „Dary Świętego Mikołaja”. Ponadto koło teatralne przygotowało imprezę okolicznościową z okazji Święta Niepodległości „Jak tu prawdę o Polsce powiedzieć” i Międzynarodowego Dnia Kobiet.
Recytatorzy: Karol Janulewicz i Kamil Stasiak uczestniczyli w V Turnieju Recytatorskim im. K.I. Gałczyńskiego o Puchar Burmistrza Morynia, poświęcony Julianowi Tuwimowi. Kamil Stasiak - uczeń klasy 3c zdobył nagrodę grand prix i Puchar Burmistrza Morynia. Chętni uczniowie doskonalili swój warsztat recytatorski przed kolejnymi etapami eliminacji Małego Konkursu Recytatorskiego. Byli to: Julia Sawicka, Maria Wojtaś, Kamil Stasiak. Julia Sawicka i Kamil Stasiak zostali finalistami Wojewódzkiego Przeglądu Małego Konkursu Recytatorskiego na Zamku Książąt Pomorskich. Koło teatralne uczestniczyło w przygotowaniu XII Powiatowego Konkursu recytatorskiego dla gimnazjalistów „W drodze ku wielkiej scenie”, która miała miejsce w naszej szkole dn. 29.05.2014 roku. Laureatami zostali: Kamil Stasiak - I miejsce, Julia Sawicka – II miejsce, Maria Wojtaś – III miejsce.
Obecnie uczniowie doskonalą swoje umiejętności inscenizując przedstawienie dramatyczne „Pajęczyna” i spektakl kabaretowy „W poszukiwaniu Kopciuszka”. Praca przebiegała etapami: adaptacja scenariusza, przydział ról, opracowanie ruchu scenicznego, choreografii, dobór muzyki, próby na scenie. Premiera przedstawienia „W poszukiwaniu Kopciuszka” przewidziana jest na początek nowego roku szkolnego.
Uwaga! Konkurs historyczny dla uczniów gimnazjum o II wojnie światowej "Polski wrzesień 1939". W związku z przypadająca w tym roku 75 rocznicą wybuchu II wojny światowej zapraszamy uczniów gimnazjum do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o polskim wrześniu 1939 roku. Bliższe informacje uczniowie uzyskają u pań: Katarzyny Wieder, Justyny Gały i Urszuli Rados.
16 września 2014 r. (środa) na 4. godzinie lekcyjnej w sali nr 5 odbędą się uzupełniające wybory do samorządu uczmniowskiego.
Do zarządu SU kandydują uczniowie klas pierwszych wytypowani wcześniej przez gospodarzy swoich klas.
Kolejność głosowania:
10.35 - 10.45 - klasa 1a
10.45 - 10.55 - klasa 2a
10.55 - 11.05 - klasa 1c
11.05 - 11.15 - klasa 1d
11.15 - 11.25 - klasa 1e
Klasy są pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015.
W dniach 18 i 21 czerwca 29 uczniów naszej szkoły przystąpiło do państwowego egzaminu z języka angielskiego PET. Egzamin Preliminary English Test jest jednym z najpopularniejszych egzaminów Cambridge , jest uznawany przez pracodawców oraz instytucje edukacyjne na świecie. Uczniowie otrzymali już certyfikaty przyznawane przez University of Cambridge . Koszty egzaminu zostały pokryte w ramach projektu „ Wiedza moim kapitałem”. Uczniowie uczęszczali na roczny kurs przygotowujący do egzaminu prowadzony na dodatkowych zajęciach w szkole. Trzy uczennice: Aleksandra Janicka , Ida Rumbuć oraz była uczennica gimnazjum Katarzyna Konieczna za wysoki wynik otrzymały wyróżnienia.
Jak rozumiesz myśl Janusza Korczaka „Nie wolno zostawiać świata takim, jaki jest” – konkurs na pracę plastyczno-literacką
Cele konkursu:
Przybliżenie dzieciom i młodzieży wiedzy o życiu, twórczości Janusza Korczaka. Zapoznanie z najważniejszymi metodami wychowawczymi patrona chojeńskiego gimnazjum. Rozwijanie wrażliwości i wyobraźni, a także wzmacnianie pozytywnej wizji świata wśród młodego pokolenia.
Regulamin konkursu:
1. Konkurs przeprowadzony zostanie wśród trzech kategorii wiekowych:
Kategoria 1 - klasy I-III szkoły podstawowej
-praca plastyczna ( w formacie A4 - technika prac dowolna, ale z zastrzeżeniem, że każdy uczestnik może złożyć tylko jedną pracę)
Kategoria 2 –klasy IV-VI szkoły podstawowej
-praca literacka – (forma wypowiedzi dowolna, max. 3 strony A4; każdy uczestnik może złożyć tylko jedną pracę)
Kategoria 3-klasy I-III gimnazjum
-prezentacja multimedialna (długość prezentacji – max. 25 slajdów, praca przekazana na płycie CD, wymagane zastosowanie bibliografii; każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pracę)
2.Ilość prac z placówki: dowolna
3. Kryteria oceny: wykorzystanie idei przewodniej zamieszczonej w użytej myśli Janusza Korczaka, oryginalność, samodzielność wykonania, walory artystyczne, estetyka.
4. Każda praca powinna zawierać metryczkę: na odwrocie imię i nazwisko autora, wiek, nazwa i dokładny adres placówki, telefon, e-mail, imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego.
5. Oceny prac dokona komisja konkursowa.
6. Prace przechodzą na własność organizatora i nie podlegają zwrotowi.
7. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe, a opiekunowie podziękowania. Wszyscy uczestnicy otrzymają podziękowania za udział w konkursie.
8. Nagrody przyznawane będą za miejsca 1 – 3 w każdej kategorii. Zostaną również przyznane wyróżnienia. Jury ma prawo nie przyznać nagród w określonych kategoriach.
9. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych nagrodzonych osób i opiekunów.
10. Termin nadsyłania prac 23 września 2014r.
11. Wyniki konkursu będą opublikowane na stronie internetowej Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie korczakchojna.edupage.org do 30 września 2014r.
12. Odpowiedzi na pytania dotyczące konkursu udzieli jego koordynator, Agnieszka Nowak, e-mail: agnohakletka@gmail.com
13. Prace należy dostarczyć osobiście lub przesłać na adres:
Gimnazjum im. Janusza Korczaka
Szkolna 15
74-500 Chojna
z dopiskiem „Konkurs z Korczakiem’’
Zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy miłej zabawy oraz twórczej pracy
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014.
22-25 czerwca 2014 roku odbyło się II Forum Kół Wolontariatu pod hasłem „Razem możemy więcej”. 90 wolontariuszy z Centrum Wolontariatu Caritas oraz szkolnych i akademickich kół wolontariatu naszego województwa mogło wymienić się doświadczeniami, nabyć nowych umiejętności i wiedzy na temat pracy wolontaryjnej. Głównym celem spotkania było podniesienie kwalifikacji
i motywacji do dalszego działania oraz wymiana doświadczeń, integracja i rekreacja. Dzięki sprzyjającym warunkom (spotkanie odbyło się w malowniczym miejscu: w Brzózkach k.Nowego Warpna) wolontariusze również mogli wypocząć po całorocznej pracy. Uczestnicy pracowali w grupach, pogłębiali wiedzę dotyczącą pracy z dziećmi oraz osobami starszymi, niepełnosprawnymi
i chorymi. Zaoferowano nam atrakcyjny program (warsztaty, prelekcje, pokaz filmu, zajęcia integracyjne, rekreacja, warsztaty aktorskie, wizyta w stadninie koni) który, zmotywował i zaktywizował młodzież do dalszej pracy wolontaryjnej.
24 czerwca 2014 r. w czasie obrad Kapituły Orderu „Przyjaciel Szkoły” to znakomite wyróżninie przyznano:
- Zdzisław Iwanicki, Dyrektor DPS w Trzcińsku-Zdroju (placówki, z którą szkoła współpracuje od 2000 r.) – aktywna współpraca ze szkołą, życzliwość dyr. Zdzisława Iwanickiego i jego otwartość na wszelkie inicjatywy organizowane przez szkołę dla mieszkańców DPS pozwalają wprowadzać uczniów gimnazjum w problematykę społeczną, uwrażliwiać na zagadnienia związane ze starością i niepełnosprawnością, zwalczać szkodliwe stereotypy oraz uczyć zaangażowania w życie społeczności lokalnej;
- Izabela Lechowska, Prezes firmy „Progres” – aktywnie włączała się w życie szkoły, wielokrotnie pomagając w organizacji różnorodnych imprez i uroczystości (np. balu charytatywnego, zawodów sportowych, imprez klasowych) oraz wpierając je finansowo;
-Agata Caban, sekretarz Rady Rodziców – w latach 2011/2014 aktywnie pracowała na rzecz gimnazjum, z zaangażowaniem wypełniając zadania powierzone jej przez Radę Rodziców;
- Jacek Kłonowski – koordynator Projektu „Wiedza moim kapitałem” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego;
- Andrzej Krucewicz – wieloletni nauczyciel fizyki, wychował kilka pokoleń uczniów, którzy przynosili szkole zaszczyt, osiągając wysokie wyniki w nauce i zdobywając liczne nagrody na różnorodnych konkursach przedmiotowych.
Serdecznie gratulujemy!
Informację o tym ważnym wyróżnieniu wraz z linkiem do relacji z wydarzenia dostępne na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej: http://www.ceo.org.pl/pl/sus/news/najlepsze-samorzady-uhonorowane-0
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Gala wręczenia tytułu dla Samorzadu Przyjaznego Szkole.