Nawigacja

  • Absolwenci naszej szkoły
    06.04.2016

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Absolwenci naszej szkoły.

  • II Ogólnopolski Konkurs Fotograficzno-Literacki „Zamknij w kadrze, opowiedz piórem” 

    II Ogólnopolski Konkurs Fotograficzno-Literacki „Zamknij w kadrze, opowiedz piórem” 

    Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Romanowskiego zaprasza do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Fotograficzno-Literackim „Zamknij w kadrze, opowiedz piórem”. Aby wziąć udział w konkursie trzeba przesłać jedno zdjęcie wraz z opisem w formie poetyckiej lub prozatorskiej. Nagrodzeni otrzymają pamiątkowe statuetki oraz nagrody. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Regulamin i szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.spjozefow.hekko.pl. Prace należy składać w świetlicy do 6 maja br.
    Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

  • Historia szkoły - fotografie
    05.04.2016

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Historia szkoły - fotografie.

  • Pierwszy dzień wiosny
    05.04.2016

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pierwszy dzień wiosny.

  • Dzień Wiosny – 21.03.2016 r.

    Dzień Wiosny – 21.03.2016 r.

                 Obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości szkolnych naszego gimnazjum. 

                 Głównym celem tego dnia była integracja uczniów oraz zniechęcenie uczniów do wagarów, by Pierwszy Dzień Wiosny nie był postrzegany jako Dzień Wagarowicza. Dlatego też Samorząd Uczniowski zaproponował, by ten dzień był dla gimnazjalistów wyjątkowy i mogli założyć na siebie niecodzienny strój, zrobić makijaż i wykonać nietypową fryzurę. Dodatkowo osoby przebrane zwolnione były z odpowiedzi ustnych.                                                                                                                                                                                     Ten dzień upłynął młodzieży, jako dzień pełen radości z nadchodzącej wiosny, zwłaszca gdy wszyscy mogli zatańczyć i zregenerować swoje siły fizyczne pod kierunkiem Pani S. Janiak Vel Kubiak.

  • Basen
    04.04.2016

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Basen.

  • Basen – 14.03.2016 r.

    Basen – 14.03.2016 r.

                      W ramach współpracy polsko – niemieckiej odbył się wyjazd na basen do Centrum Wodnego ,,Laguna". Młodzież wzięła udział w zawodach pływackich, doskonaląc różne style pływackie. Po wyczerpujących konkurencjach był czas na przyjemności takie jak: zjeżdżalnie, jacuzzi itp. 

    Było dużo zabaw integracyjnych, które ułatwiły młodzieży pobyt na basenie i sprawiły, że był on jak najbardziej przyjemny i bezpieczny.

     

  • Lodogryf
    04.04.2016

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Lodogryf.

  • Lodogryf – 04.02.2016 r.

    Lodogryf – 04.02.2016 r.

                    W czasie ferii zimowych klasa 1b i 1e wyjechała do Gorzowa, by aktywnie spędzić wolny czas. Szczególnie, iż ferie to najlepszy czas, by wykorzystać możliwości zimy.

    Zabawy na szklanej tafli cieszyły się dużym powodzeniem, zwłaszcza przy dobrej muzyce i doborowym towarzystwie.

     

  • Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych

    Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych

    31 marca 2016 roku w naszym gimnazjum odbyła się Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych, w czasie której swoje oferty edukacyjne zaprezentowało 10 zespołów szkół

    • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie
    • Zespół Szkół Nr 2 centrum Kształcenia Ustawicznego w Pyrzycach
    • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie
    • Technikum Leśne w Starościnie
    • Zespół Szkół w Policach
    • Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie
    • Zespół Szkół Rzemieślniczych
    • Zespół Szkół Nr 3 im. prof. Oskara Langego w Szczecinie
    • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieszkowicach
    • Centrum Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Rowie
       

    Dzięki prezentacjom i indywidualnym rozmowom z przedstawicielami szkół nasi uczniowie zapoznali się z szeroką ofertą edukacyjną, mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat możliwości kształcenia się po ukończeniu gimnazjum oraz podjęcia pracy zawodowej.

    Szczegółowe informacje, między innymi zasady rekrutacji dostępne są na stronach internetowych szkół.

    W spotkaniu udział wzięli wszyscy uczniowie klas III gimnazjum. Giełdę Szkół zorganizowała pani Danuta Bil- pedagog szkolny i doradca zawodowy wraz z grupą uczniów z klas: III e, III c, III d i II d.

  • Giełda szkół w naszej szkole
    01.04.2016

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Giełda szkół w naszej szkole.

  • 70 lat szkoły

    70 lat szkoły

    18 marca 2016r. w Gimnazjum im. Janusza Korczaka hucznie świętowało 70-lecie szkoły w Chojnie. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Św. Trójcy w Chojnie, po której orszak gości i uczniów przeszedł pod budynek szkoły na podniosły apel.  Po przemówieniach Dyrektora Szkoły oraz znakomitych gości sztandar gimnazjum został odznaczony Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym przyznanym przez Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Następnie odsłonięto kamień upamiętniający obchodzoną rocznicę.

    Druga część uroczystości odbyła się w auli. Otrzymaliśmy wiele ciepłych słów i życzeń od gości. Nasz absolwent, a obecnie dr hab. Prof. US Radosław Skrycki wygłosił wykład Uczniowie, terminatorzy i studenci, czyli rzut oka na historię szkolnictwa w Chojnie , który barwnie ukazał dzieje  chojeńskich szkół od czasów średniowiecza. Akademię uświetnił recital sopranistki Aleksandry Bałachowskiej, również absolwentki naszej szkoły. Część artystyczną zakończył brawurowy popis obecnych uczniów z zespołu teatralnego Fanaberia.

    Goście mogli zwiedzać szkolne mury, obejrzeć wystawę kronik i pamiątek szkolnych, a po przyjemnościach dla duszy czekały również przyjemności dla ciała – smakowity poczęstunek przygotowany przez kuchnię szkolną i nauczycieli. Był czas na spotkania po latach i wspomnienia.

  • 70-lecie szkoły
    23.03.2016

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 70-lecie szkoły.

  • Mały konkurs recytatorski w CK Chojna

    Mały konkurs recytatorski w CK Chojna

    Dnia 10 marca w Centrum Kultury w Chojnie odbyły się eliminacje gminne  Małego Konkursu Recytatorskiego. Komisja konkursowa w składzie: Piotr Bogusław (przewodniczący) Krystyna Leddin (członek) i Barbara Andrzejczyk (członek) wysłuchało ponad dwudziestu prezentacji.

    Główne cele konkursów to przede wszystkim popularyzacja literatury pięknej, rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci, poszukiwanie nowatorskich interpretacji znanych utworów literacko – poetyckich. integracja środowiska nauczycieli wszystkich szkół poprzez wspólne inspirowanie dzieci i młodzieży do poznawania i prezentacji twórczości poetyckiej.
    Nagrodzono następujących recytatorów w kategorii gimnazjum: Amelia Kasperek i Julia Sawicka - obie reprezentantki naszego gimnazjum.

  • Ogólnopolski Konkurs z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GALILEO

    Ogólnopolski Konkurs  z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GALILEO

    Dnia  4 marca w naszej szkole po raz drugi odbył się Ogólnopolski Konkurs  z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GALILEO.  W  konkursie wzięło udział  czterdziestu uczniów  z różnych kategorii wiekowych. Termin przekazania wyników konkursów:  27-04-2016 r.

    Nagrody dla zwycięzców i uczestników każdej serii konkursu:

    Miejsce 1: Grawerowany dyplom laureata oraz nagroda książkowa;

    • Miejsca od 2 do 5: Dyplomy laureatów oraz nagrody książkowe;
    • Miejsca od 6 do 10: Dyplomy laureatów;
    • Miejsca od 11 do 15: Dyplomy wyróżnienia;
    • Miejsca powyżej 16: Dyplomy uznania.

    Każdy uczestnik konkursu niezależnie od otrzymanego wyniku otrzyma dyplom!!!

         

  • 18. III. 2016r. - 70. rocznica utworzenia Naszej Szkoły

    "Lata dziecięce są górami, z których rzeka życia
    bierze swój początek, rozpęd i kierunek..."
                                         Janusz Korczak

    Te słowa Starego Doktora będą przyświecały Naszemu świętowaniu. Zaplanowaliśmy kilka ciekawych wydarzeń, a prace nad organizacją już trwają. Uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na logo pieczątki korczakowskiej (regulamin konkursu w załączniku). Juz dziś serdecznie zapraszamy na uroczystość...

     

    REGULAMIN_KONKURSU_NA_PROJEKT__PIECZaTKI_KORCZAKOWSKIEJ.docx

  • Z kart historii naszej szkoły ciąg dalszy

    Z kart historii naszej szkoły ciąg dalszy

    W roku szkolnym 1960/1961 kierownik szkoły podjął się wprowadzenia do niej czegoś, co nazywa się eksperymentem pedagogicznym. Jego celem było wykorzystanie dyżurów samorządu szkolnego do wprowadzenia porządku w szkole. Samorząd szkolny wydawał nawet swoją gazetka o nazwie ,,Nasz głos’’. Począwszy od tego roku szkolnego w szkole stosowano niektóre metody wychowawcze wielkiego pedagoga i znawcy dziecięcych dusz, Janusza Korczaka. W roku 1961 w chojeńskiej szkole podstawowej nabywało wiedzę już 489 uczniów, a dokonywali tego dzięki pracującym tam 5 nauczycielom. Szkolnictwo średnie zawodowe i ogólnokształcące należało zacząć budować od podstaw.  1958r. utworzono w Chojnie szkołę typu średniego ogólnokształcącego. Powołano ją w miejsce Państwowego Liceum Pedagogicznego. W 1965 roku otwarto w Chojnie wielozawodowe technikum z zasadniczą szkołą zawodową o profilu budowlanym. Na jego otwarcie zaproszeni zostali także uczniowie chojeńskiej podstawówki. Jak nietrudno zauważyć, losy szkolnictwa Ziemi Chojeńskiej obracają się niezmienne wokół jednej szkoły, znanej wszystkim jako szkoła podstawowa im. Janusz Korczaka. Jak to się stało, że szkoła przyjęła imię tego wielkiego człowieka?

    Historyczną datą w dziejach szkoły jest 28 II 1963 roku. Jest to dzień uroczystości nadania szkole imienia Janusza Korczaka. Był to człowiek, który nade wszystko umiłował dzieci.

    Przygotowania do uroczystości nadania szkole imienia trały dwa lata. Zdecydowano się na wybór tego właśnie patrona, ponieważ, jak można przeczytać w wiekowych już kronikach szkoły, ,,poszukując ciekawych form pracy zainteresowaliśmy się metodami wychowawczymi tego wielkiego pedagoga” . W związku z tym postanowiliśmy zastosować niektóre metody wychowawcze w naszej szkole. Prace opieraliśmy na samorządzie uczniowskim. Wprowadziliśmy sąd koleżeński, bardzo szeroko rozwinięty system dyżurów szkolnych , samoobsługę w jadalni, gazetkę szkolną, skrzynkę pytań i szafę znalezionych rzeczy. System sprawdził się i Korczak w swoich ideach wciąż jest żywy, wciąż jest wśród uczniów i pracowników szkoły. Niemałą role odegrał ówczesny kierownik szkoły Marian Spławski. Był wielkim orędownikiem Starego Doktora. Musimy zdawać sobie sprawę, że w owych czasach postać Korczaka nie była popularna. To był człowiek wykształcony, a do tego apolityczny. Korczak napisał kiedyś „dziecko to brzmi obelżywie” – wtedy żydowskie pochodzenie było czymś, co było w stanie przysłonić prawdziwą wartość człowieka. Wybór tego właśnie patrona świadczył o wielkiej odwadze i dalekowzroczności kierownika oraz pracowników szkoły. W roku szkolnym 1964/1965 kontynuowana była praca wychowawcza oparta na niektórych metodach Janusza Korczaka. W tymże roku ukazują się nawet artykuły o szkole w dwóch poważnych pismach pedagogicznych: w „Problemach Opiekuńczo-Wychowawczych” nr 8/64 i w „Rodzinie i Szkole” nr 12/64.W latach 1964 - 1965 Komitet Rodzicielski prowadził dożywianie dzieci szkolnych.W roku szkolnym 1969/70 w szkole pracowało już 33 nauczycieli i swoją wiedzą dzielił się z 874 wychowankami. W 1970 roku uczniowie i nauczyciele mogli się cieszyć oddanymi do użytku boiskiem szkolnym. W ciągu kolejnych dwóch lat boisko było rozbudowywane i utwardzane. Dnia 31 maja 1973 roku szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski. Wysiłki osób pracujących na rzecz szkoły zostały docenione, gdy 16 czerwca 1974 roku szkoła została odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej. Odbyło się to w czasie wojewódzkiej uroczystości zakończenia roku szkolnego w Policach. W roku 1974 szkoła przekształcona została w Zbiorczą Szkołę Gminną w Chojnie. Podlegały jej szkoły w: Mętnie, Brwicach, Godkowie, Krajniku, Krzymowie, Nawodnej oraz przedszkole w Chojnie. Do roku szkolnego 1995/96 w Mętnie funkcjonował Punkt Filialny.

      

     

  • Z kart historii naszej szkoły ciąg dalszy

    Z kart historii naszej szkoły ciąg dalszy

    Rodzice wspierali szkołę jak tylko mogli, np.: zorganizowali zabawę taneczną i loterię, z których dochód przeznaczyli na radiofonizację szkoły. To właśnie Komitet Rodzicielski upowszechniał nauczanie, zachęcając opornych rodziców do posyłania dzieci do szkoły. Coraz większe rzesze ludzi rozumiały wagę edukacji. Może o tym świadczyć choćby to, że w roku szkolnym 1953/1954 spośród 18 absolwentów klasy VII aż 9 wstąpiło do Państwowego Liceum Pedagogicznego w Chojnie. Od 1 września 1954. Funkcjonować zaczęło w Chojnie wspomniane już Państwowe Liceum Pedagogiczne, które raz z internatem mieściło się w budynku szkoły podstawowej. Rok później zaczęła działać także szkoła ćwiczeń, co doprowadziło o wyłączenia ze szkoły podstawowej pojedynczych oddziałów klas I – VII. Dzięki temu nauczyciele nie tylko z książek przygotowywali się jak uczyć dzieci. Niezastąpiony kierownik szkoły, Marian Spławski, od tego roku pełnił swoje obowiązki jednocześnie w szkole ćwiczeń, szkole podstawowej oraz w  liceum pedagogicznym. Wspólnie dla obu szkół działał jeden Komitet Rodzicielski, w którym aktywnie działali jego przewodniczący: najpierw Józef Abramczyk, a po nim Wiktor Czuba. Rodzice ofiarnie wspierali pracę nauczycieli. Organizowali loterie fantowe, z których dochód przeznaczali na zakup książek do biblioteki. Ale nie były to potrzeby szkoły. Stare okna nie chroniły przed zimnem. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak mroźny wicher wciskał się w każdą szczelinę i hulał po klasach. Rodzice i na to zwrócili uwagę. Każdy w miarę swoich możliwości wpłacił jakąś kwotę pieniędzy, za które zakupiono podwójne okna. Dnia 14 stycznia 1957r. ponownie wprowadzono do szkoły nauczanie religii. Zadanie o przypadło w udziale ks. Henrykowi Guzowskiemu. 0d 1958 roku rozpoczęto nadawanie ze szkolnego radiowęzła pięciominutowych audycji. Emitowane były codziennie po trzeciej lekcji. W tym samym roku otworzono w szkole sklepik Spółdzielni Uczniowskiej  „Promień”. Pieczę nad nim sprawowała Stanisława Stranc. Jak można przeczytać w kronice spisanej ręką pana Spławskiego, działający wówczas Komitet Rodzicielski był jednym z najaktywniejszych komitetów na przestrzeni kilku ostatnich lat. Wiele troski i wysiłku w zdobywaniu funduszy na rzecz szkoły wykazał przewodniczący komitetu Stanisław Szyszka. Od grudnia 1958 roku utworzone zostało w szkole stanowisko zastępcy kierownika szkoły. Misji tej podjął się człowiek, który myślał o dzieciach, a nie za dzieci. Był to Kazimierz Stranc. Już wtedy w szkole działały dwa kółka artystyczne: taneczne i chóralne. Opiekowali się nimi: Janina Szczęsna i Kazimierz Stranc. Do dyspozycji uczniów oddano trzy klasopracownie: fizyczną, biologiczną i robót ręcznych. W szkole uczyło się wtedy 402 uczniów. Grono pedagogiczne liczyło 13 nauczycieli. Od 1958 roku w szkole podstawowej w Chojnie istniało Szkolne Schronisko Wycieczkowe. Początkowo jego jedynym wyposażeniem były sienniki na podłodze. W 1960 roku przydzielono do schroniska łóżka, a rok później materace, koce i bieliznę pościelową. Schroniskiem opiekował się Marian Spławski, a z dokumentów wynika, że istniało ono jeszcze w 1978r. Zachowała się księga z zapisami podziękowań od uczestników wędrownych obozów, którzy skorzystali z gościnności chojeńskiej szkoły.

  • Próbny egzamin gimnazjalny

    Próbny egzamin gimnazjalny

    W dniach 22, 23 i 24 lutego odbędzie się próbny egzamin gimnazjalny.

    Poniedziałek - część humanistyczna (j.polski, wos, historia)

    Wtorek - część matematyczna i przyrodnicza (chemia, fizyka, biologia)

    Środa - część językowa (j.angielski i j.niemiecki)

  • Walentynki

    Walentynki

    W dniu 15 lutego 2016 r. w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki. Uczniowie naszego gimnazjum wykorzystując dzień patrona zakochanych, obdarowywali się kartkami, zarówno tymi własnoręcznie zrobionymi jak i tymi nabytymi w sklepiku. Najwięcej walentynek otrzymała klasa 3b. Akcja sprawiła uczniom wiele radości, zwłaszcza że mogli oni pozostać anonimowi i reakcje nastolatków były przeróżne. Obdarowanych czeka wiele przemyśleń, kto jest ich tajemniczym wielbicielem lub wielbicielką.

    Życzymy owocnych poszukiwań

                                                                                                                       Samorząd Uczniowski

                                         

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Janusza Korczaka w Chojnie
    ul. Szkolna 15
  • 091 4143955

Galeria zdjęć