Walentynki - coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego zawitało również do naszej szkoły i zaczerwieniło jej korytarze. Samorząd Uczniowski przy wsparciu szkolnej biblioteki przygotował dla wszystkich mnóstwo atrakcji. Zaczynając od poczty walentynkowej, poprzez zagadki i zadania z sercem w tle, książki z miłosnymi historiami, a kończąc na dekoracjach wprowadzających nas w świąteczny nastrój.
Warto pamiętać, że nazwa święta pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Najbardziej rozpowszechniona teoria głosi, że był on rzymskim księdzem, który pomimo zakazu nałożonego przez cesarza Klaudiusza II udzielał chrześcijańskich ślubów. Za swoje uczynki, które kierowane były miłością do bliźnich, musiał zapłacić własnym życiem. Od tego czasu święty Walenty jest patronem zakochanych. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne.
Dziś walentynki to święto nie tylko dla zakochanych par. Świętują je również najmłodsi, obdarowując swoich rodziców, dziadków, często ulubionego kolegę czy koleżankę drobnymi upominkami. Walentynki jeszcze trwają, wykorzystajcie tę okazję żeby pokazać najważniejszym dla was osobom, że o nich myślicie
Karnawał, czyli okres zimowych balów, maskarad i zabaw rozpoczyna dzień święta Trzech Króli, a kończy wtorek poprzedzający Środę Popielcową. To czas zabawy i świetna okazja do przebierania się i wcielania w przeróżne postacie. Zgodnie z tradycją uczniowie klas 0-3 wzięli dzisiaj udział w karnawałowych balach i zabawach, które prowadziła dla nas pani Milena Mikołajczyk - rozśpiewany animator zabaw dla dzieci. Wszyscy bawili się wybornie, co widać na załączonych zdjęciach. Serdecznie dziękujemy pani Milenie za wspaniałą zabawę.
Nowa galeria Bal Karnawałowy została dodana do albumu fotograficznego
7 lutego w naszej szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z panią Mariolą Szydlik. W czasie spotkania młodzież mogła posłuchać ciekawych i inspirujących opowieści naszego gościa i zapoznać się z jej twórczością. Dowiedzieć się, że do tego, aby żyć według własnego planu i nie oglądać się na innych, wystarczy jeden maleńki krok. Krok, który zazwyczaj bardzo trudno jest postawić, gdyż boimy się nieznanego. Ale gdy go już zrobimy okazuje się, że warto. Jeżeli jednak nie wiemy jak go zrobić to najlepiej zainspirować się tymi, którzy mają go już za sobą. Takimi osobami są bohaterowie książki "Pod niebem Kenii" napisanej przez panią Mariolę.
Poniżej znajdą Państwo Zarządzenia w których przedstawiono harmonogramy czynności w postępowaniu rekrutacyjnym do oddziałów przedszkolnych i klasy I szkoły podstawowej w roku szkolnym 2024/2025:
7 lutego 2024r. godz. 17.00 - 18.00 Zebrania wychowawców z rodzicami
17.00 - 19.00 - Dyżur nauczycieli w szkole
17.00 - 19.00 - Dyżur pedagogów szkolnych
17.00 - 19.00 - Dyżur dyrekcji szkoły
17.00 - 19.00 - Dyżur kierownika świetlicy i wychowawców
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Prosimy o zapoznanie się Planem lekcji - nastąpiły zmiany. Dane w zakładce Plan Lecji zostały zaktualizowane.
Laboratoria Przyszłości #Laboratoria Przyszłości to program realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM # STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach programu nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 109 200 zł. Pozyskane fundusze pozwoliły na doposażenie pracowni
w nowoczesne pomoce dydaktyczne # pomoce dydaktyczne. Więcej informacji o programie można znaleźć https://www.gov.pl/web/laboratoria/o-programie2.20171121121256.pdf.
Pozyskane w ramach programu zasoby cieszą cię dużym zainteresowaniem wśród uczniów
i są chętnie wykorzystywane na zajęciach lekcyjnych, rozwijających zainteresowania oraz terapeutycznych. W ostatnim czasie wykorzystaliśmy #długopisy 3D Banach School# Banach School https://banach3d.pl/dlugopisy-3d/, https://banach3d.pl/. Praca z w/w sprzętem służy coraz szerszemu rozwijaniu wyobraźni i kreatywności wśród młodzieży, sprzyja kształtowaniu umiejętności pracy zespołowej, pozwala podążać za nowymi technologiami. Z długopisów 3D można korzystać na wszystkich lekcjach, na zajęciach rozwijających zainteresowania oraz prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W naszej pracy użyliśmy szablony załączone do zestawu długopisów 3D. Nie brakowało również pomysłów uczniowskich.
Zestawy szkolne GeniBot #Genibot wykorzystane zostały na lekcjach informatyki oraz na zajęciach terapeutycznych. Genibot - robot do nauki kodowania offline i online. Wyposażony w wiele funkcji robot edukacyjny do nauki programowania otwiera dzieciom drzwi do świata nowoczesnych technologii i edukacji w nurcie STEAM (science, technology, engineering, art, maths). Zachęca do eksperymentowania i poszukiwania kreatywnych rozwiązań. GeniBot mówi w dwóch językach - polskim oraz angielskim, co ułatwia naukę młodszym dzieciom, ale także daje dodatkowe możliwości nauki języka angielskiego. Karty do kodowania #kodowanie oraz instrukcja są również przygotowane w języku polskim i angielskim. W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia wykorzystaliśmy sprzęt fotograficzny pozyskany w ramach programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości. Pamiątkowe zdjęcia wykonane zostały Aparatem Cyfrowym Canon Power Shot SX430 SI https://www.bing.com/search?q=canon+powershot. Dla uzyskania lepszego efektu wykorzystaliśmy https://www.bing.com/search?q=%23Greenscreen&cvidtło fotograficzne zielone Greenscreen #Greenscreen oraz zestaw Lampa Mini Boom Żuraw Oświetleniowy Sofibox #sofibox. Uczniowie klas 0-3 rozwijali kompetencje matematyczne wykorzystując zestaw klcków Jeżyki # klocki. Na lekcjach wychowania fizycznego wykorzystywana została mobilna kolumna Ibiza PORT8VHF-BT Ibiza PORT8VHF-BT - Search Images (bing.com). W rytm rozbrzmiewającej muzyki uczniowie doskonalili swoje umiejętności taneczne, ćwiczyli poczucie rytmu oraz kondycję fizyczną.
https://www.gov.pl/web/laboratoria
@LaboratoriaPrzyszlosci
Przed nami dwa tygodnie ferii zimowych. To czas odpoczynku i dobrej zabawy. Dni, które możecie wykorzystać na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, na które w okresie nauki wszystkim brakuje czasu. Mamy nadzieję, że zasady, o których wam przypomnimy będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne ich spędzenie.
Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” – publikacją MEN, która zawiera aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku. Informacje zawarte w publikacji ułatwią rodzicom odpowiednie przygotowanie swoich dzieci do wypoczynku zimowego oraz umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa. „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”
https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2
Planując zimowy odpoczynek, warto zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez różne służby i instytucje publiczne. Zachęcamy do odwiedzenia następujących stron i serwisów internetowych:
WARTO RÓWNIEŻ ZAPOZNAC SIĘ Z NASTĘPUJACYMI STRONAMI INTERNETOWYMI:
Definicja altruizmu brzmi następująco: to postępowanie, którego celem jest niesienie pomocy innym, bezinteresowna gotowość do poświęceń. Altruista to osoba, która za swoje działanie na rzecz innych nie oczekuje uwagi i poklasku. I z takim właśnie człowiekiem spotkali się dzisiaj uczniowie naszej szkoły.
Pan Ireneusz Markowski, bo o nim mowa, pomaga tu i teraz nie zastanawiając się nad ty czy warto. Karmi dzieci dlatego, że są głodne, buduje studnie dlatego, że woda to życie, zwłaszcza gdy dostęp do niej jest ograniczony, opiekuje się sierotami z ulicy dlatego, że nikt tego nie zrobi. Robi to bo kocha dzieci i nie może być obojętnym na ich krzywdę.
Nasz gość odpowiedział na wiele pytań. W czasie spotkania wyjaśnił nam, jak wygląda życie dzieci w Afryce. Gdzie się uczą , jak spożywają posiłki, co jedzą, jak spędzają czas. Pokazał jak wdzięczne są za każdą rzecz, którą dostają, ubranie, książkę, ołówek, lizaka, możliwość chodzenia do szkoły, zjedzenia posiłku. Wdzięczne za to, że pan Ireneusz i wszyscy ci którzy go wspierają zmienili ich życie, dali nadzieję.
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” to słowa naszego patrona, które wspaniale pasują do działań naszego gościa. Podczas spotkania uczniowie klas 1-3 mieli okazję wziąć udział w krótkim łączeniu z dziećmi mieszkającymi w sierocińcu stworzonym przez pana Ireneusza. Dzieci, które zobaczyliśmy były radosne, szczęśliwe, głośne - były dziećmi.
Spotkanie z panem Ireneuszem było dla nas cennym doświadczeniem, utwierdziło nas wszystkich w tym, że warto pomagać.
Naszemu gościowi życzymy dużo sił i zdrowia w realizacji swoich przyszłych projektów, oraz mnóstwa życzliwych osób wokół siebie, które wesprą go w pomaganiu i Kapną dla Afryki.
W ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Chojnie kolejni uczniowie naszej szkoły, tym razem z klasy 3c uczestniczyli w przesiewowych badaniach słuchu. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem chłonęli wiedzę na temat budowy i działania naszego ucha i chętnie poddali się badaniom.
Absolwent naszej szkoły, Cezary Kujawski z pomocą fotografii analogowej zaprezentował plac i okolice szkoły w zimowej aurze. "Szkolny Zgiełk" to wyjątkowy projekt, którego celem jest zatrzymanie w czarno-białym kadrze wyjątkowych obrazów. Zdjęcia powstały dzięki technice podświetlenia negatywu i odwrócenia kolorów.
Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat.
Już 5 stycznia w piątek o godz. 17:00 w kościele św. Trójcy w Chojnie odbędzie się koncert charytatywny NA BIS - na rehabilitację dla Szymona i Wiktorii Jakubiak.
„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”
Papież Franciszek
Szanowni Państwo, Rodzice i uczniowie. Po przerwie świątecznej w naszej szkole rozpoczęła się zbiórka elektrośmieci w ramach akcji Dzieci zbierają elektrośmieci. Jest to dobra okazja, by pozbyć się niesprawnego lub niepotrzebnego sprzętu elektronicznego. Akcja potrwa od 2 do 11 stycznia 2024 r. Zużyty i niesprawny sprzęt należy składować na terenie szkoły na placu przy pojemnikach na śmieci. W załączniku znajdziecie listę sprzętu elektronicznego, który podlega zbiórce:
RODZAJE_SPRZE__TU_ELEKTRYCZNEGO_I_ELEKTRONICZNEGO_(1).pdf
Z świątecznymi życzeniami przesyłamy List skierowany do uczniów, rodziców i nauczycieli od Minister Edukacji Pani Barbary Nowackiej: List_Minister_Edukacji_Narodowej.pdf
Jedną z tradycji najczęściej kojarzonych z okresem świąt Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd i pastorałek, dlatego w świąteczny klimat wprowadziło nas dzisiaj wspólne kolędowanie. Po śpiewach przyszedł czas na składanie sobie życzeń. Zgodnie z tradycją wychowawcy każdej z klas ze swoimi uczniami zasiedli do stołu, na którym czekały tradycyjne potrawy wigilijne bądź owoce, pierniki i inne słodkości. Ale najważniejszy był wspólnie spędzony czas.
Nowa galeria Hej kolęda, kolęda została dodana do albumu fotograficznego
Biblioteka szkolna zachęca do wypożyczania książek na święta. W wolnych chwilach można zrelaksować się z książką lub nadrobić zaległości lekturowe. Nowości czekają! ZAPRASZAMY!!!
Uczniowie klas młodszych wykonali bardzo ważne zadanie, pomogli Mikołajowi w odnalezieniu, a właściwie wytworzeniu magicznego pyłu. Bez tego pyłu Mikołaj nie byłby w stanie wykonać swojej pracy, tak ważnej w ten świąteczny czas. Brawo dzieciaki - święta uratowane.
A wszystko to działo się podczas spektaklu w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły w Centrum Kultury w Chojnie - zabawa była przednia.
Kolejni uczniowie Korczaka bajali i czytali uczestnicząc w "Świątecznym bajaniu - głośnym czytaniu". Nasi najmłodsi uczniowie odwiedzają Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnie, gdzie słuchają fragmentów "Choinkowych wierszyków", zagłębiają się w biblioteczne zbiory. Tym razem czekała na nich jeszcze niespodzianka. Smakowitą atrakcją spotkań było dekorowanie i kosztowanie świątecznych pierników.