Uczniowie naszej szkoły zdobyli 3 WYRÓŻNIENIA w Międzynarodowym Konkursie KANGUR MATEMATYCZNY 2024:
ALEKSANDER C. z kl. 3C w kategorii MALUCH
LENA M. z kl. 6B w kategorii BENIAMIN
KAROL K. z kl. 7B w kategorii KADET.
Gratulacje dla MATEMATYCZNYCH GENIUSZY
Według definicji - mistrz to: człowiek przewyższający innych umiejętnością czegoś, biegłością w czymś, niedościgniony w jakiejś dziedzinie; człowiek godny naśladowania, uznany przez innych za wzór. A jak nazwać kogoś, kto pięknie czyta, posiadł umiejętność interpretacji tekstu i doskonale posługuje się żywym słowem?Oczywiście, że: Mistrz Pięknego Czytania.
O ten wspaniały tytuł w swoich kategoriach wiekowych walczyło wczoraj 16 uczniów klas I-III. Konkurs odbył się w szkolnej bibliotece i trzem uczniom udało się wyczytać tytuły mistrzów. Gratulujemy Oskarowi Ogrodnikowi z klasy 1c, Aleksandrowi Józefackiemu z klasy 2b i Aleksandrowi Peli z klasy 3b.
Mamy nadzieję, że staną się oni doścignionymi wzorami do naśladowania dla innych.
„Usuń pszczołę z powierzchni Ziemi, a za jednym zamachem usuniesz przynajmniej sto tysięcy roślin, które nie przeżyją” Albert Einstein.
Światowy Dzień Pszczół, obchodzony od 2018 r., został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Co roku, 20 maja, mamy zatem okazję do podkreślenia znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych niezwykłych owadów, których niechlubnym inicjatorem jest człowiek. Te niezwykłe stworzenia pracują w zgodzie na swój sukces, dzielą się wszystkim, śnią, tańczą, mają pięć oczu, a to, co powie ich mama-królowa jest rzeczą świętą. To jedyny owad, którego wytwarzaną dla siebie żywność podjada mu człowiek. Pszczoła miodna, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza także cenne produkty pszczele, tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.
O tych i innych tajnikach z życia pszczół dowiedzieliśmy się od naszego gościa, pszczelarza, pana Dariusza Karwana, który podzielił się z nami swoją wiedzą. Wspólnie zbadaliśmy zawartość cukru w miodzie i zgłębiliśmy tajniki ula. Lekcja ta dała nam pretekst do zastanowienia się, co możemy zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów, ale też dostarczyła mnóstwo doznań smakowych – miodki były pyszne, zwłaszcza z owoców granatu przypadł wszystkim do gustu.
Aby uczcić pokój i jedność w Europie oraz upamiętnić rocznicę podpisania deklaracji Schumana co roku 9 maja obchodzony jest Dzień Europy. W tym roku 1 maja Polska dodatkowo obchodzi 20 rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej i z tych okazji wszystkie klasy chojeńskiego Korczaka wzięły udziału w Szkolnym Dniu Europy.
Zadaniem klas było przygotowanie stoisk na których zalazły się najważniejsze i najciekawsze informacje na temat przedstawianego państwa UE - były to między innymi kulinaria ciekawostki geograficzne, językowe czy historyczne. Oprócz tego klasy wybrały i zaprezentowały kilka postaci - przedstawicieli swojego państwa oraz wybrany utwór muzyczny również związany z wylosowanym i prezentowanym państwem.
Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania wspaniale prezentując swoje państwa. Dzień Europy w Korczaku był kolorowy, wesoły, emocjonujący i niezmiernie pouczający, za co bardzo Wam dziękujemy.
Nad tym pytaniem głowił się niejeden uczeń. Bez ortografii każdy pisałby tak, jak chce, nie byłoby dyktand i złych ocen z polskiego. Życie byłoby mniej stresujące, a każdy i tak odczytałby to, co jest napisane, ale czy aby na pewno? Dlatego drodzy uczniowie wygląda na to, że język polski nie może obyć się bez ortografii. Okazuje się, że dowolność i brak reguł w pisowni sprawiłyby nam wszystkim więcej problemów i trudności z odczytaniem, co autor miał na myśli, niż nauczenie się zasad ortograficznych. Zatem uczmy się tej ortografii, wierzę, że każdy znajdzie na nią swój sposób.
Na pewno znaleźli go uczniowie klas II i III, którzy 4 kwietnia 2024 r. w naszej szkole zmagali się w Szkolnym Konkursie Ortograficznym. Organizatorami konkursu były panie Anna Panas i Ewa Wysocka- Pawłowska. Konkurs miał na celu promowanie umiejętności ortograficznych i posługiwania się w piśmie poprawną polszczyzną.
Najlepszymi okazali się: Aleksander J. z klasy 2b, Remigiusz N. z klasy 2a, Kira A. z klasay 2a, Julia B. z klasy 3a, Zuzanna Werszychora z klasy 3c i Aniela Pikuła z klasy 3b. I to oni właśnie 11 kwietnia 2024 r. reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Ortograficznym Mały Mistrz Ortografii zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 2 w Chojnie. W kategorii klas drugich I miejsce zajął Aleksander J. a w kategorii klas trzecich II miejsce zajęła Aniela P. Wielkie brawa dla naszych mistrzów ortografii.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci zapisanych na rok szkolny 2024/2025
do oddziałów przedszkolnych i klas I w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka
w Chojnie.
Spotkanie odbędzie się 8 maja 2024 r. o godz. 17.00 w auli szkoły.
Pozostałe zebrania z rodzicami uczniów klas I-VIII odbędą się według planu:
8 maja 2024 r. godz.17.00 - 18.00 - Zebrania wychowawców z rodzicami
17.00 - 19.00 - Dyżur nauczycieli w szkole
17.00 - 19.00 - Dyżur pedagogów szkolnych
17.00 - 19.00 - Dyżur dyrekcji szkoły
17.00 - 19.00 - Dyżur kierownika świetlicy i wychowawców
Przed nami majowe święta, aby je uczcić oraz sprawdzić wiedzę naszych najmłodszych uczniów zaprosiliśmy klasy I - III do udziału w błyskawicznym turnieju wiedzy o Polsce.
Zasady turnieju były bardzo proste, każda klasa musiała w czasie 15 minut odpowiedzieć na 30 pytań dotyczących ważnych wydarzeń historycznych, wiedzy geograficznej i znajomości symboli narodowych. Liczyła się szybkość ale przede wszystkim współpraca. Klasy podzielone były na grupy, które odpowiadały na swoje pytania, w razie trudności z samodzielną odpowiedzią można było skorzystać z podpowiedzi, które znajdowały się na korytarzu szkolnym. Taka forma powtórki, rywalizacji ale również nauki bardzo przypadłą do gustu najmłodszym. Wszystkie klasy ukończyły zadania w wyznaczonym czasie i zasłużyły na pamiątkowe dyplomy.
Mamy nadzieję, że spędzając długi majowy weekend w gronie rodziny nasi uczniowie będą wiedzieli z okazji jakich świąt mają tą krótką przerwę w nauce
29 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Święto mające na celu podkreślenie znaczenia solidarności i współpracy pomiędzy różnymi pokoleniami.
Dzień ten przypomina nam o konieczności wzajemnego szacunku, zrozumienia i wsparcia między młodszymi i starszymi osobami. Zwraca uwagę na możliwości wzajemnego dzielenia się wiedzą, umiejętnościami i pasjami.
Dzisiaj uczniowie naszej szkoły mieli okazję doświadczyć tej wiedzy i pasji od dużo starszego pokolenia, goszcząc przedstawicieli Chojeńskiej Grupy Motocyklowej Trefl. Wszyscy byli oszołomieni zaprezentowanymi motorami, klasą i życzliwością naszych gości, którzy chętnie rozmawiali z dziećmi, dzielili się wiedzą i pozwalali dosiadać swoich jednośladów.
Bardzo dziękujemy za odwiedziny i przypomnienie nam, że warto korzystać z wiedzy i doświadczenia starszych pokoleń.
Dnia 22.04.2024 r. odbyły się Rejonowe Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej Chłopców. Celem turnieju było propagowanie gry w piłkę nożną wśród dzieci i integracjauczniów. Ideą turnieju było również krzewienie sportowej rywalizacji w duchu zasad „fair play”. Do rywalizacji przystąpiło osiem zespołów. Reprezentacja naszej szkoły wyszła z grupy i miała możliwość zagrania w finale. Ostatecznie po bardzo wyrównanym pojedynku przesądziły rzuty karne. Rozgrywki odbywały się zgodnie z zasadami zdrowej i sportowej rywalizacji a zawodnicy bez zastrzeżeń przestrzegali zasad „fair play”. Poszczególnym meczom towarzyszyły wielkie sportowe emocje i mnóstwo wrażeń. Po ostatecznej klasyfikacji reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce w rejonie. Wszystkim zawodnikom gratulujemy sportowej postawy i wielkiego ducha walki.
Czy życzenia się spełniają? Nasze spełniło się w stu procentach. W marcu, po wspaniałym występie w etapie powiatowym życzyliśmy Marysi sukcesów w etapie wojewódzkim. Nasza mała ciałem ale jak się okazało wielka duchem zdolna, pracowita i przeurocza pierwszoklasistka i tym razem nie zawiodła oczekiwań. Gratulujemy Marysi zdobytego tytułu i niebywałego talentu.
To, że śniadanie daje moc i warto je jeść ustaliliśmy wczoraj. Wtedy też zgłębiliśmy teorię dotyczącą wagi tego posiłku i zasad zdrowego odżywiania. Dzisiaj zdobytą wiedzę wykorzystaliśmy w praktyce. Przygotowane w domach lub na zajęciach zdrowe i pełnowartościowe śniadania zostały zjedzone na wspólnych kocach i przy wspólnych stołach.
Ze względów na niekorzystane warunki pogodowe piknik śniadaniowy klas 0-III odbył się w auli szkolnej. I chociaż nie taki był plan, to i tak wszystkim forma wspólnego posiłku bardzo przypadła do gustu. Było smacznie gwarno i przede wszystkim zdrowo.
Klasy starsze również włączyły się do akcji spędzając ten czas przy wspólnych stołach ze zdrowym śniadaniem, zacieśniając swoje więzi.
Bo dzisiejsze śniadanie to nie tylko lekcja zdrowego stylu życia ale przede wszystkim wspaniała okazja na budowanie szkolnej wspólnoty.
Kwiecień jest miesiącem Świadomości autyzmu, dlatego 24 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Chojnie marszu "Autyzm - Poznaj zanim ocenisz". Inicjatywa ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz okazania wsparcia dla osób z tą diagnozą. Zaburzenia ze spektrum autyzmu to zaburzenia neurorozwojowe. Objawy zaburzeń widoczne są w trzech sferach: komunikacja, interakcje społeczne oraz powtarzalne, stereotypowe wzorce zachowania. Każda osoba w spektrum autyzmu ma charakterystyczne zachowania i cechy, które w dużym stopniu wpływają na jej życie. W ciągu ostatnich lat zwiększyła się świadomości na temat tego zaburzenia. Mimo to osoby ze spektrum autyzmu nadal spotykają się z nierozumieniem ze strony społeczeństwa, dlatego bardzo ważne jest zwiększania świadomości na ten temat i kształtowanie w dzieciach postawy akceptacji, szacunku i tolerancji dla innych.
Uczniowie klas 0-III spotkali się dzisiaj, żeby ustalić czy rzeczywiście śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Po przeanalizowaniu przyniesionych produktów z pomocą zaprzyjaźnionych pań kucharek - Kasi i Karoliny, bezbłędnie rozdzielili je na wersje śniadania mistrzów i opcje poprawną. Obejrzany film edukacyjny potwierdził ogólnie znaną prawdę, że bez siadania ani rusz. Ale też uświadomił, że ważna jest również jego jakość.
Nasze dzisiejsze spotkanie utwierdziło nas w pewności, że jutrzejszy Europejski Dzień Śniadania będziemy świętować jego zdrową wersją.
W poniedziałkowe popołudnie, 22 kwietnia br. dziesięcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły (kl. 5 i 6) przystąpiła do egzaminu praktycznego z zakresu karty rowerowej, który odbył się na boisku szkolnym. Zadaniem uczniów było przejechanie rowerem po mobilnym miasteczku ruchu drogowego. Ocenie podlegały następujące umiejętności:
Umiejętności zdających oceniali zaproszeni Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komisariatu Policji w Chojnie.
Wszyscy zdający uzyskali pozytywny wynik z egzaminu.
Gratulujemy uzyskania pierwszego „prawa jazdy”!
W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Forsowania Odry, na których nie zabrakło przedstawicieli naszej szkoły. W czasie obchodów można było uczestniczyć w uroczystości forsowania Odry, po raz pierwszy zobaczyć żywe dioramy historyczne wszystkich stron walczących o Odrę, zwiedzić Cmentarz Wojenny w Starych Łysogórkach z przewodnikiem, obejrzeć wystawę militariów z II w. ś. i pojazdy pancerne lub delektować się żołnierską wałówką. Dla wielu udział w tej żywej lekcji historii był nie tylko podróżą w czasie uświadamiająca wagę tego wydarzenia, ale przede wszystkim wspaniałą lekcją wychowania patriotycznego.
O tym, że warto mieć marzenia i pasję żeby je spełniać przekonali się dzisiaj uczniowie Korczaka. Dziękujemy panu Norbertowi za poświęconym czas i zarażanie pozytywną energią. Po spotkaniu z Panem Norbertem wyzbyliśmy się arachnofobii i awiofobii, co więcej złapaliśmy bakcyla pasji i aktywności, poznając niezwykłą pasję niezwykłego człowieka.
10 kwietnia 2024r. nasi uczniowie wzięli udział w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE POETYCKIM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-IV zorganizowanym przez SP 2 w Chojnie. Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich uczniów, upowszechnianie poezji krajów anglojęzycznych oraz doskonalenie znajomości języka angielskiego. Przedstawiciele chojeńskiego Korczaka wspaniale zaprezentowali się podczas english recitation contest zdobywając wysokie miejsca oraz udowodnili, że angielski, nawet literacki to dla nich żaden problem.
Gratulujemy Marii M. z klasy 1b zajęcia I miejsca, Aleksandrowi C. z klasy 3c zajęcia I miejsca oraz Hannie G. z klasy 4b zajęcia II miejsca w swoich kategoriach wiekowych.