Już po raz dziesiąty szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprosił uczniów klas drugich i trzecich do udziału w konkursie „Wokół symboli narodowych”. Jak co roku, również w tej edycji, nasi uczniowie z zaangażowaniem wzięli w nim udział.
Celem konkursu jest rozbudzanie w młodym pokoleniu zainteresowania historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem naszych symboli narodowych. Tematyka jubileuszowej edycji nawiązywała do ważnych rocznic, takich jak:
Hasłem przewodnim były inspirujące słowa generała Władysława Andersa:„Odrzućmy wszystko, co nas dzieli, i bierzmy wszystko, co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski.”
W naszej szkole do konkursu przystąpiło aż 20 uczniów, którzy z pasją i determinacją sprawdzali swoją wiedzę o historii Polski. Odpowiadali na pytania dotyczące symboli narodowych oraz kluczowych wydarzeń w dziejach naszego kraju.
Po emocjonujących zmaganiach nadszedł długo wyczekiwany moment wręczenia nagród. Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a najlepszy wynik – 40 punktów na 40 możliwych – zdobył Aleksander Józefacki, uczeń klasy 3b.
Serdecznie gratulujemy Aleksandrowi oraz wszystkim uczestnikom konkursu! Jesteśmy dumni z Waszej wiedzy i zaangażowania!
Poniżej przedstawiamy listę uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego Konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2024/2025 organizowanych przez Kuratorium Oswiaty w Szczecinie:
Śpiewać każdy może, a kolędy i pastorałki w ten świąteczny czas to wręcz powinien. Wczoraj starsi, a dzisiaj młodsi uczniowie naszej szkoły swoim śpiewem budowali uroczysty nastrój przed zbliżającą się Gwiazdką. I oczywiście okazji do wzruszeń było co niemiara.
Piękny zwyczaj kolędowania wraz z innymi symbolami Świąt, tworzy niesamowity magiczny klimat i wprowadza niepowtarzalną atmosferę w naszą codzienność. Już dzisiaj mogliśmy ją poczuć dzięki uczniom klas IV - VIII. A tworzące się dzięki wspólnemu śpiewaniu poczucie wspólnoty i jedności było źródłem mnóstwa pozytywnych emocji.
Uwaga uczniowie, zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu organizowanego przez Nadleśnictwo Chojna.
W konkursie brały udział dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz ośrodka szkolno-wychowawczego
z terenu Nadleśnictwa Chojna i oczywiście nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły. Zbieracze we wszystkich szkołach i placówkach wykazali się ogromnym zaangażowaniem i konkurencja była ogromna - z korzyścią dla zwierząt.
Wszystkie klasy z naszej szkoły biorące udział w konkursie zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami oraz talonami w łącznej kwocie 3030 zł.
Największą ilość nasion w naszej szkole zebrał odział 0b - 400 kg oraz klasa 1a - 589 kg. W sumie zebraliśmy - 2417 kg kasztanów i 202 kg żołędzi.
Laboratoria Przyszłości #Laboratoria Przyszłości to program realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM # STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach programu nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 109 200 zł. Pozyskane fundusze pozwoliły na doposażenie pracowni
w nowoczesne pomoce dydaktyczne # pomoce dydaktyczne. Więcej informacji o programie można znaleźć https://www.gov.pl/web/laboratoria/o-programie2.20171121121256.pdf.
Pozyskane w ramach programu zasoby wykorzystywane są na zajęciach lekcyjnych, rozwijających zainteresowania oraz terapeutycznych. W ostatnim czasie użyliśmy #długopisy 3D Banach School# Banach School https://banach3d.pl/dlugopisy-3d/, https://banach3d.pl/ oraz drukarkę Banach School #drukarka 3D Banach School, zestawy szkolne GeniBot #Genibot to roboty do nauki kodowania offline i online, Gogle VR ClassVR nowoczesne urządzenie VR, które zapewnia fascynujące doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości. Sprzęt fotograficzny pozyskany w ramach programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości służy do uwieczniania naszych działań i przedsięwzięć. Pamiątkowe zdjęcia wykonane są Aparatem Cyfrowym Canon Power Shot SX430 SI https://www.bing.com/search?q=canon+powershot. Dla uzyskania lepszego efektu wykorzystaliśmy https://www.bing.com/search?q=%23Greenscreen&cvidtło fotograficzne zielone Greenscreen #Greenscreen oraz zestaw Lampa Mini Boom Żuraw Oświetleniowy Sofibox #sofibox. Uczniowie klas 0-3 rozwijali kompetencje matematyczne wykorzystując zestaw klcków Jeżyki # klocki. Na lekcjach wychowania fizycznego wykorzystywana została mobilna kolumna Ibiza PORT8VHF-BT Ibiza PORT8VHF-BT - Search Images (bing.com). W rytm rozbrzmiewającej muzyki uczniowie doskonalili swoje umiejętności taneczne, ćwiczyli poczucie rytmu oraz kondycję fizyczną. W naszej szkole stawiamy na bezpieczeństwo. W ramach lekcji uczniowie poznawali znaki bezpieczeństwa, które każdego dnia spotykają w szkole oraz w innych budynkach oraz #znaki drogowe. W tym celu zostały wykorzystane plansze edukacyjne #Instrukcje BHP w szkole i poza nią.
https://www.gov.pl/web/laboratoria
@LaboratoriaPrzyszlosci
#ClassVr
11 grudnia 2024 r. godzina 17.00 - 19.00 - Zebrania wychowawców z rodzicami
17.00 - 19.00 - Dyżur nauczycieli w szkole
17.00 - 19.00 - Dyżur pedagogów szkolnych
17.00 - 19.00 - Dyżur dyrekcji szkoły
17.00 - 19.00 - Dyżur kierownika świetlicy i wychowawców
5 grudnia 2024 r. odbył się wyjazd na łyżwy, zorganizowany w ramach współpracy polsko-niemieckiej. Celem wydarzenia była integracja młodzieży z obu krajów, a także wspólna aktywność sportowa w przyjaznej atmosferze. Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników na lodowisku w Eisarenie w Schwedt/Oder, gdzie organizatorzy przedstawili plan dnia i przypomnieli zasady bezpieczeństwa. Wszyscy uczestnicy – zarówno ci zaawansowani, jak i początkujący – mogli spróbować swoich sił na lodzie. Pod okiem instruktorów zorganizowano krótkie warsztaty jazdy na łyżwach, które okazały się szczególnie pomocne dla osób stawiających pierwsze kroki na lodzie. Po wspólnej zabawie na lodowisku uczestnicy mieli czas na rozmowy, wymianę doświadczeń i budowanie relacji międzykulturowych przy ciepłej herbacie i poczęstunku. Atmosfera była niezwykle serdeczna, a bariery językowe szybko zniknęły dzięki wspólnemu zaangażowaniu i dobrej zabawie. Wyjazd zakończył się pamiątkowym zdjęciem oraz podziękowaniami skierowanymi do organizatorów i uczestników za aktywny udział i pozytywną energię. Wydarzenie udowodniło, że sport i wspólne pasje mogą być doskonałą okazją do zacieśniania międzynarodowej współpracy i budowania przyjaźni.
Nowa galeria II Jarmark Mikołajkowy w Korczaku została dodana do albumu fotograficznego
26 listopada 2024 r. w ramach akcji „Zdrowy kręgosłup” uczestniczyliśmy w spotkaniu z mgr fizjoterapii i terapeutą manualnym panem Danielem Tołłoczką. Pan Daniel w sposób profesjonalny przedstawił budowę kręgosłupa oraz jego funkcje w naszym organizmie. Na prezentacji multimedialnej zobaczyliśmy również jak wygląda nieprawidłowy układ sylwetki. Widok zniekształconego kręgosłupa z założonym plecakiem na jedno ramię robi przerażające wrażenie!
Usłyszeliśmy wiele cennych wskazówek, jak dbać o nasze kręgosłupy. Po przeanalizowaniu tych zaleceń można śmiało powiedzieć, że łatwo wcielić je w życie, ale niestety, często o nich zapominamy lub je bagatelizujemy. A tak wiele zależy od nas samych!
Pan Daniel chętnie odpowiadał na zadawane pytania. Niektórzy z nas zdziwili się, że w ciągu dnia możemy „zgubić” kilka milimetrów z naszego wzrostu, a rano znowu jesteśmy wyżsi! Ach, te dyski między kręgami!
Pan fizykoterapeuta zaprezentował nam kilka prostych ćwiczeń, które wykonywane systematycznie wpłyną na zdrowie naszego kręgosłupa.
W ramach akcji „Zdrowy kręgosłup” rozwiesiliśmy w szkole gazetki, plakaty dotyczące głównie profilaktyki. Uczniowie z Samorządu uczniowskiego sprawdzili w każdej klasie, czy prawidłowo nosimy plecaki szkolne. Wyniki przedstawiliśmy na wykresie – są zadawalające! Uczniowie uzyskali dokładne wskazówki dotyczące prawidłowego noszenia plecaków - więc tych 53 uczniów już wie, jak nie szkodzić swojemu kręgosłupowi.
Małe radości
i drobne gesty życzliwości,
są najpiękniejszymi iskierkami
naszej codzienności...
Szkoła Podstawowa nr 1 im Janusza Korczaka w Chojnie, brała udział w Kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”. Akcja miała na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwały od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Kampania koncentrowała się na:
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Inauguracja kampanii odbyła się 8 października br. w Sejmie RP. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono.
Kampania pomyślana jest jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują w czasie trwania kampanii różne inicjatywy edukacyjne nt. ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy została objęta patronatami przez Marszałka Sejmu RP Szymona Hołownię, Marszałkinię Senatu RP Małgorzatę Kidawę-Błońską i Ministrę ds. Równości Katarzynę Kotulę.
Poniżej przedstawiamy listę uczniów, którzy zakwalifikowali się do Konkursów rejonowych w roku szkolnym 2024/2025 organizowanych przez Kuratorium Oswiaty w Szczecinie.
Drodzy Rodzice i Uczniowie, informujemy, że od dnia 18.11.2024 do 28.02.2025 po raz kolejny odbywa się ogólnopolska akcja GÓRA GROSZA. Jak co roku nasza szkoła bierze w niej udział. Zapraszamy więc wszystkich uczniów, rodziców do udziału w tym szczytnym przedsięwzięciu i zbiórce drobniaków.
„Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd dziś cała Polska składa…”
Ludwik Wiszniewski „11 listopada”
Zapraszamy wszystkich do udziału w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
W tym roku już po raz dziewiąty szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprosił uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich do udziału w konkursie „Wokół symboli narodowych”. Tak jak w ubiegłych latach również teraz wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły. Celem tego konkursu jest upowszechnianie i popularyzacja wśród uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej znajomości historii Polski, smutnych czasów rozbiorów, trudnej drogi do niepodległości, ważnych dat i wydarzeń naszej historii oraz szczegółowa znajomość polskich symboli narodowych: flagi, godła i hymnu.
W naszej szkole do konkursu przystąpiło 22 uczniów. Sprawdzili oni swą wiedzę o historii Polski odpowiadając na wiele pytań związanych z symbolami narodowymi i ważnymi momentami historii naszego kraju. Życzymy wszystkim uczestnikom jak najlepszych wyników.