Nawigacja

Rok Janusza Korczaka

Mały Przegląd - reaktywacja

Ogólnopolski sukces chojeńskich gimnazjalistów

 

Dnia 29 września 2012r. pięcioro uczniów naszej szkoły, pod opieką dwóch nauczycieli, przebywało w Białymstoku. Pojechaliśmy tam na konferencję Rzecznika Praw Dziecka, p. Marka Michalaka i na prapremierę musicalu „Korczak” - w nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca w ogólnopolskim konkursie interdyscyplinarnym: Mały Przegląd – reaktywacja”, zorganizowanym przez Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki, pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Gazety Wyborczej i UNESCO. Konkurs - ogłoszony w ramach obchodów Roku Korczakowskiego - był skierowany do wszystkich placówek oświatowych i opiekuńczych w Polsce. Idea konkursu nawiązywała do niezwykłej inicjatywy Janusza Korczaka - "Małego Przeglądu", wyjątkowego pisma dla dzieci i młodzieży, którego pierwsze wydanie ukazało się
dnia 9 października 1926 roku, jako piątkowy dodatek do warszawskiej gazety "Nasz Przegląd". "Mały Przegląd" nie był tradycyjnym pismem dla dzieci, ale gazetą przygotowywaną przez dzieci i młodzież pod opieką dorosłych. Publikowano w niej teksty pisane przez młodych redaktorów. Naszą gazetkę, pod okiem p. Agnieszki Nowak, przygotowało sześcioro gimnazjalistów: Klaudia Zielinkiewicz, Paulina Jaz, Zuzanna Podbereska, Kamila Zińko, Bartosz Nowak i Krzysztof Janicki. Mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji Rzecznika Praw Dziecka „Ku dorosłości”, podczas której głos zabrali ludzie znani w świecie nauki i w mediach. Wprowadzenia dokonał prof. Jerzy Halicki, Prorektor ds. Dydaktycznych i Studenckich Uniwersytetu w Białymstoku. Po nim głos zabrał Marek Michalak , Rzecznik Praw Dziecka, z krótką prelekcją „Prawa dziecka – prawa człowieka”. Na ten temat wypowiadała się też Henryka Krzywonos-Strycharska, solidarnościowa bohaterka, opiekunka dzieci i wspaniała matka zastępcza dwanaściorga dzieci. „Korczakowska wizja rozwoju – od dzieciństwa do dorosłości” to temat przemowy znanej obrończyni praw dzieci, prof. Barbary Smolińskiej-Theiss. O prawie dziecka do odpowiedzialności w wyjątkowo ciekawy sposób opowiedziała sędzia Anna Maria Wesołowska, członek Rady do Spraw Pokrzywdzonych przy Ministrze Sprawiedliwości. Wysłuchaliśmy też wystąpienia Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO, prof. Sławomira Ratajskiego.
         Po konferencji miejsce miała uroczystość odznaczenia Orderem Uśmiechu Henryki Krzywonos-Strycharskiej. W tym roku minęło 45 lat od ustanowienia tego orderu, który na wniosek dzieci przyznaje Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu. To wielkie przeżycie uczestniczyć w takim wydarzeniu: dużo śmiechu, ale też wzruszeń.
           Całość imprez zwieńczyła prapremiera musicalu „Korczak” Ch.Wiliamsa, przygotowana przez zespół Opery i Filharmonii Podlaskiej, w reżyserii Roberta Skolmowskiego. Wyobraźcie sobie Państwo: ponad setka dzieci - rozśpiewanych, roztańczonych, w roli Korczaka Damian Aleksander, genialna scenografia, dopracowane libretta - ostatnie lata życia Korczaka pokazane w arcyciekawy sposób, w supernowoczesnym gmachu opery. Uczta dla zmysłów… Warto było pokonać ponad 700 km w jedną stronę! A możliwe to było m. in. dzięki wsparciu Rady Rodziców, za co składamy im wielkie podziękowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Janusza Korczaka w Chojnie
    ul. Szkolna 15
  • 091 4143955

Galeria zdjęć