Narodowe Czytanie 2024
Narodowe Czytanie to akcja, która łączy Polaków w całej Polsce i na świecie wokół kanonu polskiej literatury. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest dramat Kordian Juliusza Słowackiego. Nasza szkoła, jak co roku, wzięła udział w wydarzeniu. Tym razem Narodowe Czytanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Uczniowie klas VII wysłuchali fragmentów dzieła Juliusza Słowackiego w wykonaniu aktorów z Teatru Fajne Babki z Centrum Kultury w Chojnie. Młodzi słuchacze byli pod wrażeniem interpretacji i lekkości w przedstawieniu tego trudnego tekstu. Dziękujemy i byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Może następnym razem panie odwiedzą naszą szkołę.
List do rodziców - NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Szanowni Rodzice i Uczniowie,
w bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 9 przystąpiła do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 358 egzemplarzy książek o różnej tematyce. Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań w ramach tego programu jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Zadaniem szkoły jest wytworzenie silnej motywacji do lektury, uczynienie lektury książki zajęciem atrakcyjnym i przyciągającym w taki sposób, aby książka zaspokajała różnorodne potrzeby i pragnienia dziecka, zarówno intelektualne jak i emocjonalne. Wychowanie do lektury nie należy jednak wyłącznie do zadań szkoły. Wymaga ono również zaangażowania rodziców i różnych pozaszkolnych instytucji oświatowych. Aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi, czytajmy dzieciom!
W dzisiejszym świecie, pełnym technologii i szybkiego dostępu do informacji, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad rolą, jaką odgrywa dla dziecka czytanie książek.
Warto czytać książki, ponieważ:
Co zrobić, aby Wasze dzieci czytały?
Drodzy Rodzice, zachęcamy Was do codziennego czytania z dziećmi. Wspólnie spędzony czas nad książką to inwestycja w przyszłość Waszych pociech. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, bardziej odporne na niekorzystne wpływy środowiska i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.
„Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość…” (Irena Koźmińska-Prezes fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom).
Czytanie_-_poradnik_dla_rodzicow(2).pdf
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy 29 września, w dniu urodzin Janiny Porazińskiej – autorki uwielbianych książek dla dzieci i młodzieży. Dlaczego głośne czytanie jest tak ważne? Wartościowe książki pomagają kształtować właściwe postawy moralne, rozwijają wyobraźnię, poprawiają pamięć i koncentrację oraz wzbogacają słownictwo. Co więcej, wspólne czytanie buduje zaufanie między dzieckiem a dorosłym, sprzyja lepszemu rozwiązywaniu problemów i procentuje na przyszłość. W ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” zorganizowaliśmy wyjątkowe wydarzenie. W piątek, 27 września 2024 r., najmłodsi uczniowie z oddziałów przedszkolnych odwiedzili szkolną bibliotekę. Uczennice z klasy 7b wprowadziły ich w świat dziecięcej poezji, czytając utwory Danuty Wawiłow. To był dzień pełen radości i inspiracji! Młodsze dzieci z zainteresowaniem słuchały, a starsze mogły poczuć, jak ważną rolę odgrywają w tworzeniu tej wyjątkowej atmosfery wspólnego czytania. Warto pamiętać, że takie chwile nie tylko umilają czas, ale również zostawiają trwały ślad w sercach dzieci. Głośne czytanie to nie tylko edukacja, ale także wspólne budowanie więzi, które pozostaną na lata. Mamy nadzieję, że takich spotkań będzie w naszej szkole coraz więcej. Każde z nich to nie tylko wspaniała zabawa, ale i cenna lekcja, jaką niesie ze sobą literatura.
Magia czytania w szkolnej bibliotece – „Wypożyczalnia skrzydeł”
Dzień Głośnego Czytania w naszej szkolnej bibliotece trwa w najlepsze! Tym razem w literacką podróż wyruszyli uczniowie klas I i II, którzy dali się porwać magii opowieści. Wysłuchali pięknego tekstu Iwony Pietrzak-Płachty pt. „Wypożyczalnia skrzydeł” – historii o niezwykłej mocy książek.
Ta wyjątkowa opowieść przypomniała dzieciom, że literatura otwiera drzwi do niesamowitych światów. Dzięki książkom możemy:
Spotkanie było pełne emocji i inspiracji, a dzieci z ciekawością i zachwytem śledziły każdą stronę tej niezwykłej historii. „Wypożyczalnia skrzydeł” pokazała im, że dzięki książkom możemy być, kim tylko zechcemy, i podróżować bez ograniczeń.
To kolejne dowody na to, że czytanie nie tylko uczy, ale i rozbudza wyobraźnię, zabierając nas w magiczne podróże. Mamy nadzieję, że jeszcze wiele takich spotkań przed nami, bo każda książka to nowe, fascynujące skrzydła, które unoszą nas ponad codzienność.
Zachęcamy do udziału w takich akcjach, ponieważ czytelnictwo rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo i stymuluje myślenie. Książki to nie tylko źródło wiedzy, ale także cenne wsparcie w rozwoju emocjonalnym oraz społecznym. Uczą nas empatii, pomagając lepiej zrozumieć innych.
Koło Przyjaciół Biblioteki
Uczennice klasy 4c należące od tego roku szkolnego do Koła Przyjaciół Szkolnej Biblioteki rozpoczynają swoją działalność. Były już zagadki literackie ukryte w balonach, były prace techniczne - wypisywanie kart do nowych książek zakupionych w ramach NPRCz. Ostatnio gościłyśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie. Pani Justyna Maksymiuk-Bednarz, kierownik biblioteki oprowadziła uczennice po tajnych miejscach w bibliotece, do których nie mają wstępu "zwykli czytelnicy", a także przyłaczyły się do Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania czytając fragmenty ulubionych utworów literackich.
Światowy Dzień Drzewa
Po co nam te drzewa? Spotkanie uczniów klas I - III z ekspertami w dziedzinie drzew i nie tylko - leśniczym Panem Bartłomiejem Charęzą i podleśniczym Panem Patrykiem Maczyńskim.
Najpierw poznaliśmy "Sekretne życie Drzew", bo to właśnie fragmenty tej książki z zasobów szkolnej biblioteki przedstawili nam nasi goście.
Jesienne drzewo czytelnicze
11 października na poszukiwanie przygody wyruszyli uczniowie klasy 4c należący do Szkolnego Koła Bibliotecznego. Korzystając z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnie wzięli udział w przygotowanej w ramach Nocy Bibliotek Grze Miejskiej - Poznajemy Chojeńskie Ciekawostki. Podzieleni na trzy zespoły uczniowie wyruszyli w miasto aby poznawać Chojnę z całkiem innej strony. Każdy zespół miał do wykonania kilkanaście nietuzinkowych zadań. Czasem trzeba było coś zmierzyć, narysować, policzyć czy wytłumaczyć. Ale przede wszystkim trzeba było przemierzyć Chojnę i to nie zawsze utartymi szlakami. Zabawy było co niemiara, a wiedzy o naszym mieście przybywało z każdym krokiem. Oczywiście jak to w grze bywa ktoś musiał zwyciężyć i udało się to drużynie Marysi, Oliwiera i Maksymiliana, za co zostali nagrodzeni ciekawymi książkami. Wszystkim podobała się taka forma poznawania naszego miasta i na pewno nie była to ostatnia gra miejska w której wzięli udział.
Tydzień Książki Detektywistycznej
24 października uczniowie klas 1 uczestniczyli w spotkaniu autorskim z dwójką aktorów Teatru Lalek Pleciuga, panią Mariolą Fajak - Słomińską i panem Januszem Słomińskim. Pani Mariola jest też pisarką i podczas spotkania, zorganizowanego w Miejskiej Bibliotece w Chojnie, prezentowała swoje dzieła. Wysłuchali różnych wierszyków - najbardziej podobały się te pochodzące z tomiku Las w sieci. Uczniowie mieliśmy też okazję zostać animatorami lalek. Świetnie się przy tym bawili i uczyli.
Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jest to czas, aby pokazać wszystkim zalety płynące z czytania, jest to czas, aby organizować różnego rodzaju wydarzenia czytelnicze. Jednym z nich było uczestniczenie w dniu 25 października już po raz czwarty w naszej szkole w biciu rekordu w liczbie czytajacych uczniów podczas przerwy -V MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VIII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Celem akcji jest m.in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Bo czytanie to same plusy i okazuje się też, że świetna zabawa. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły codziennie znajdą sobie taką przerwę na czytanie.
Podsumowanie Miesiąca Bibliotek Szkolnych
Październik 2024 roku przyniósł wiele ciekawych wydarzeń i aktywności w bibliotece, które miały na celu promowanie czytelnictwa. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Poznajmy się w bibliotece”. Przede wszystkim uczniowie mieli możliwość wypożyczenia nowości, które trafiły na półki biblioteczne – zakup z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jesienne drzewo czytelnicze zapełniło się kolorowymi liśćmi, na których uczniowie zapisywali autorów i tytuły książek, które według nich są godne polecenia. Powstała piękna jesienna dekoracja, w tworzeniu której każdy czytelnik miał swój udział.
Dużym powodzeniem cieszył się Tydzień książki detektywistycznej. Uczniowie codziennie rozszyfrowywali tytuły zakodowanych książek, a były to klasyki literatury dziecięcej, jak i również nowości ze szkolnej biblioteki.
Październik to także „Przerwa na czytanie”, która na stałe wpisała się do szkolnego kalendarza.
Uczniowie klasy 2b poznali budowę książki, a także sami wykonali swoje egzemplarze szkolnej lektury „Asiunia” Joanny Papuzińskiej.
Miesiąc Bibliotek Szkolnych był pełen radości, kreatywności i zaangażowania. Uczniowie mieli szansę nie tylko na rozwijanie swoich pasji czytelniczych, ale także na integracje z rówieśnikami.
Zapraszamy do dalszej aktywności w bibliotece i czytelni szkolnej!
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział we wspólnym świętowaniu!
Nowości w szkolnej bibliotece
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem tego projektu jest rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym głównie zakup nowości wydawniczych. Szkoła podstawowa znalazła się w gronie placówek, które otrzymały wsparcie finansowe na zakup nowości książkowych i realizację działań promujących czytelnictwo. Dzięki temu szkolny księgozbiór wzbogacił się o 460 pozycji wydawniczych z kręgu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Zakupiono również książki o tematyce historycznej oraz pozycje terapeutyczne wprowadzające dzieci i młodzież w świat emocji oraz wiele innych wskazanych przez czytelników.
Podziękowanie od Księgarni i Hurtowni Taniej Ksiązki Tuliszków za współpracę i kiermasze w szkolnej bibliotece.
Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia przypadający 25 listopada to jedno z ważniejszych świąt obchodzonych w bibliotece szkolnej. Pluszowy miś od ponad 100 lat towarzyszy dzieciom na całym świecie, stał się symbolem ciepła, beztroski przyjaźni. Z tej okazji przygotowano wystawę książek o misiach oraz gazetkę, a także prezentację o historii tego pluszowego towarzysza nie tylko najmłodszych. Uczniowie klas II na zajęcia przybyli ze swoimi misiami. Dzieci wysłuchały również ulubioną bajeczkę nieco starszego pokolenia pt. „Miś Uszatek”.
Książkowy kalendarz adwentowy z nowościami w szkolnej bibliotece
Biblioteka szkolna zaprasza do odkrywania literatury w magicznym czasie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Z naszych nowości przygotowaliśmy książki, które mają na celu umilenie adwentowych dni, oferując nie tylko ciekawe lektury, ale także inspiracje do refleksji oraz wspólnego spędzania czasu z bliskimi.
Zachęcamy do odwiedzania naszej Biblioteki i odkrywania cudownych chwil z książką. Codziennie nowa propozycja. Wszystkie ksiażki zakupione w ramach #NPRCz.
Świąteczne spotkania w bibliotece
W świątecznym klimacie uczniowie klas pierwszych wzięli udział w wyjątkowych spotkaniach w szkolnej bibliotece, gdzie mieli okazję zanurzyć się w magię książki Katarzyny Pruszkowskiej-Sokalli "Niezwykłe drzewko – świąteczna opowieść w 24 rozdziałach" - ksiażki zakupionej w ramach NPRCz. Każda strona tej historii wprowadzała ich w tajemnice Świąt Bożego Narodzenia i odkrywała kolejne rozdziały opowieści o Świętym Mikołaju.
Ale to nie wszystko! Uczniowie nie tylko słuchali historii – czekały na nich także tematyczne zagadki, rebusy i uzupełnianki, które sprawdzały ich bystrość i kreatywność. Zabawa była przednia, a świąteczny nastrój – gwarantowany.
To były wyjątkowe chwile, pełne uśmiechu, świątecznych inspiracji i niezapomnianej atmosfery.
Książkowy Kalendarz Adwentowy – literacka podróż przez 24 dni!
Zakończył się Adwent, a wraz z nim nasz wyjątkowy Książkowy Kalendarz Adwentowy, który wprowadził uczniów w świąteczny nastrój pełen literackich inspiracji. Uczniowie zarówno klas I-III, jak i IV-VIII mieli okazję poznać aż 24 nowości biblioteczne, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz).
Każdego dnia prezentowaliśmy nowe tytuły – dostosowane do dwóch grup wiekowych – które pomogą młodym czytelnikom rozwijać swoje pasje, poszerzać zainteresowania i odkrywać fascynujący świat literatury.
Wierzymy, że zaproponowane książki przypadły do gustu naszym uczniom i staną się dla nich początkiem wielu niezapomnianych przygód czytelniczych. Zachęcamy do odwiedzin w bibliotece, by bliżej poznać te wyjątkowe tytuły!
Czytamy zimą – dlaczego warto sięgnąć po dobrą lekturę w chłodniejsze miesiące?
Zima to idealny czas, aby zanurzyć się w świecie książek. Oto kilka powodów, dla których warto wybrać lekturę na długie, zimowe wieczory:
Czas na odpoczynek i ucieczkę od codzienności
Czytanie to doskonały sposób na relaks i oderwanie się od zimowej melancholii. Książka pozwala przenieść się w inne światy i zapomnieć o chłodzie za oknem.
Tworzenie rodzinnych tradycji
Zima to świetna okazja, by wprowadzić nowy zwyczaj, np. wspólne czytanie jednej książki przez całą rodzinę. Wyobraź sobie wieczory przy kominku lub choince, gdy każdy wsłuchuje się w kolejne rozdziały ulubionej opowieści.
Poprawa humoru i redukcja stresu
Wciągająca fabuła poprawia nastrój i pomaga zapomnieć o codziennych troskach. To prosty sposób na złagodzenie stresu po ciężkim dniu.
Lepszy sen
Zamiast scrollować telefon przed snem, warto sięgnąć po książkę. Czytanie pomaga się wyciszyć i ułatwia zasypianie, co szczególnie zimą ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.
Kolorowy świat w środku szarości
Gdy za oknem brak słońca, a dni są krótkie, książki przenoszą nas do miejsc pełnych barw i emocji. Już od pierwszych stron możesz znaleźć się w słonecznych, ciepłych krainach i oderwać od szarej codzienności.
Zima to idealny czas, by sięgnąć po książkę i pozwolić sobie na chwilę wytchnienia. Znajdź swoją lekturę na te wyjątkowe miesiące i ciesz się jej magią!
Nasza biblioteka zaprasza wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli po nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Wypożycz książkę na ferie zimowe!
Drodzy Uczniowie!
Ferie zimowe to idealny czas, by odpocząć i odkryć nowe światy ukryte w książkach! Nasza biblioteka szkolna zaprasza Was serdecznie po wyjątkowe tytuły, w tym nowości zakupione dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa.
Czekają na Was:
Przyjdź przed feriami, wybierz coś dla siebie i spędź zimowy czas w towarzystwie książkowych bohaterów.
Kiedy? W godzinach otwarcia biblioteki szkolnej.
Gdzie? W naszej szkolnej bibliotece!
Nie zwlekaj – książki czekają na Ciebie!
Ps. Sprawdź nowości – na pewno znajdziesz coś, co Cię zaciekawi!
Czytelnicze Walentynki – Zakochaliśmy się w książkach!
Walentynki w naszej bibliotece były pełne literackich emocji i świetnej zabawy! Przygotowaliśmy dla uczniów mnóstwo atrakcji, które sprawiły, że ten dzień stał się wyjątkowy.
Krzyżówka Walentynkowa – Uczniowie zmierzyli się z krzyżówką pełną książkowych miłosnych historii. Wszyscy wykazali się świetną znajomością literatury i z łatwością odgadli hasła!
Połącz w pary! – Zadanie polegało na dopasowaniu znanych postaci literackich. Romeo i…? Kopciuszek i…? Niektórzy tworzyli nawet własne, zaskakujące pary!
Wystawka książek o miłości – Na specjalnie przygotowanej wystawce można było znaleźć książki pełne ciepłych uczuć i niezwykłych przygód. Wielu uczniów chętnie sięgnęło po lektury o miłości – zarówno tej bajkowej, jak i całkiem rzeczywistej.
Randka z książką w ciemno – Dużym zainteresowaniem cieszyły się tajemnicze seduszka. Pod każdym sercem kryła się książka, uczeń losując nie wiedział, jaka historia kryje się w środku. Niespodzianka okazała się strzałem w dziesiątkę!
Czytelnicze Walentynki upłynęły w radosnej atmosferze, a uczniowie z uśmiechami na twarzach odkrywali nowe książkowe historie. Kto wie – może niektórzy znaleźli swoją nową ulubioną książkę?
21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
,,A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają ‘’.
Mikołaj Rej
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie klas II i III naszej szkoły wzięli udział w specjalnych zajęciach, których celem było pogłębienie wiedzy na temat języka polskiego i jego poprawności. Uczniowie zapoznali się z Ilustrowanym Słownikiem Ortograficznym, który jest doskonałym narzędziem w nauce poprawnej pisowni. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać budowę słownika ortograficznego, a także nabyć umiejętność skutecznego korzystania z tego cennego źródła wiedzy.
Zajęcia były prowadzone w formie ćwiczeń, które pomogły uczniom zrozumieć, jak ważna jest znajomość alfabetu w kontekście wyszukiwania odpowiednich słów w słowniku. Dzieci nauczyły się, jak właściwie poruszać się po słowniku, aby szybko znaleźć potrzebne informacje i rozwiązywać wątpliwości ortograficzne.
Dzięki tym ćwiczeniom uczniowie zyskali nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności, które będą pomocne w ich codziennej nauce i poprawnym pisaniu. Uczestnictwo w tego typu zajęciach pozwoliło dzieciom zrozumieć, jak ważna jest staranność w posługiwaniu się językiem ojczystym oraz dlaczego każdy z nas powinien dbać o poprawność ortograficzną w mowie i piśmie.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego to doskonała okazja, by przypomnieć uczniom, jak istotna jest znajomość i pielęgnowanie naszego języka, a także jak istotną rolę odgrywa w naszym codziennym życiu. Uczniowie klas II i III z pewnością zapamiętają te lekcje na długo, a umiejętność korzystania z Ilustrowanego Słownika Ortograficznego stanie się dla nich nieocenionym narzędziem w dalszej edukacji.
Święto szkoły i korczakomania w szkolej bibliotece
W dniach 24–28 lutego z dumą obchodziliśmy w naszej szkole kolejna rocznicę nadania imienia Janusza Korczaka. Był to czas pełen refleksji, wspomnień i wspólnego odkrywania niezwykłej historii naszego patrona – człowieka o wielkim sercu, oddanego dzieciom i ich sprawom.
Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyły się wyjątkowe spotkania, podczas których uczennice klas VIII czytały młodszym kolegom i koleżankom fragmenty książek:
„Jest taka historia – opowieść o Januszu Korczaku” Beaty Ostrowickiej
„Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej
Dzięki tym pięknym opowieściom nasi uczniowie poznali bliżej nie tylko życie Janusza Korczaka, ale także realia, w jakich przyszło mu działać, oraz historię prowadzonego przez niego Domu Sierot.
To były dni pełne wzruszeń i inspirujących rozmów – piękne przypomnienie, że ideały Janusza Korczaka wciąż są dla nas ważne i aktualne.
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”
Spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek
4 marca 2025 r. uczniowie klasy 3b odwiedzili Bibliotekę Miejską w Chojnie, gdzie czekało na nich wyjątkowe spotkanie z panią Agnieszką Frączek – autorką wielu książek dla dzieci, w tym znanej lektury „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”.
Podczas spotkania pani Agnieszka opowiadała o swojej pracy, o tym, skąd czerpie pomysły i dlaczego tak bardzo lubi bawić się językiem. Uczniowie mieli okazję poznać także inne książki autorki, takie jak:
„Kanapka i innych wierszy kapka”
„Zielony, Nikt i coś jeszcze”
„Kaczka dziwaczka i inne wiersze”
„Kot ty jesteś?”
Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści pisarki, a także zadawały wiele pytań.
Dzień Pisarzy i Pisarek w naszej szkole
3 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek – święto ludzi pióra, którzy swoją twórczością wzbogacają naszą wyobraźnię, wiedzę i wrażliwość. To doskonała okazja, by docenić ich dorobek oraz zachęcić do częstszego sięgania po książki.
Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów i nauczycieli kilka atrakcji:
Czytanie książek to nie tylko świetna forma spędzania wolnego czasu, ale także sposób na rozwijanie wyobraźni, poszerzanie wiedzy i wzbogacanie słownictwa. Książki pozwalają przenieść się w zupełnie inne światy, poznać losy fascynujących bohaterów i spojrzeć na rzeczywistość z nowej perspektywy.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do odwiedzenia biblioteki i wspólnego świętowania!
Dzień Kobiet w szkolnej bibliotece
Z okazji Dnia Kobiet serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do szkolnej biblioteki, gdzie przygotowaliśmy wyjątkową wystawkę książek autorstwa kobiet. Prezentowane tytuły to nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz), które wzbogaciły nasz księgozbiór o inspirujące historie, fascynujące biografie i wartościowe powieści.
Dodatkowo w bibliotece można obejrzeć gazetkę tematyczną poświęconą roli kobiet w literaturze. To doskonała okazja, by poznać sylwetki wybitnych pisarek oraz dowiedzieć się, jak ich twórczość kształtowała świat literacki na przestrzeni lat.
Zapraszamy do odwiedzin i odkrywania literatury tworzonej przez kobiety!
Światowy Dzień Poezji – magia słowa w szkolnej bibliotece
21 marca nasza szkoła świętowała Światowy Dzień Poezji, a biblioteka zamieniła się w prawdziwą krainę słów, rymów i wyobraźni. Uczniowie klasy 2b z niezwykłą ekspresją recytowali wiersze największych mistrzów polskiej poezji dziecięcej – Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
W powietrzu unosiła się magia literatury! Wesołe „Lokomotywa” i „Samochwała” wywoływały uśmiechy na twarzach słuchaczy, a pełne humoru interpretacje młodych artystów porwały wszystkich w świat poetyckich opowieści. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wcielały się w role bohaterów wierszy, udowadniając, że poezja nie tylko uczy, ale i bawi!
To wyjątkowe wydarzenie pokazało, jak piękne i ponadczasowe mogą być słowa, które łączą pokolenia. Dziękujemy wszystkim recytatorom za ich talent i entuzjazm! Już teraz czekamy na kolejne literackie spotkania w naszej bibliotece!
#NPRCz
Wiosenny konkurs w bibliotece
20 marca korzystając z zaproszenia Biblioteki Miejskiej uczniowie klasy 2 b wzięli udział w wiosennym konkursie. Podzieleni na grupy rywalizowali w kilku konkurencjach: wyszukiwali nazwy wiosennych kwiatów, układali puzzle, odgadywali zagadki i wykonywali zadania dotyczące oznak wiosny. Po emocjonującej dogrywce pomiędzy dwiema najlepszymi drużynami wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali nagrody książkowe.
#NPRCz
Dziękujemy Bibliotece Miejskiej za zaproszenie i ciekawe zajęcia.
Szkolny Konkurs Recytatorski
Dnia 27.03.2025 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski skierowany do uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III. Było to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko rozwijało umiejętności recytatorskie uczestników, ale także promowało piękno literatury dziecięcej oraz bogactwo języka polskiego.
Tegoroczny konkurs miał szczególny charakter, ponieważ wpisywał się w obchody Światowego Dnia Poezji, który przypadał 21 marca. To doskonała okazja, by docenić wartość poezji oraz jej rolę w kształtowaniu wrażliwości i wyobraźni młodych czytelników.
Młodzi artyści z ogromnym zaangażowaniem prezentowali wiersze znanych polskich poetów, takich jak Julian Tuwim, Jan Brzechwa i wielu innych. Ich interpretacje pełne emocji, ekspresji i niezwykłej kreatywności zachwyciły zarówno jury, jak i zgromadzoną publiczność. Występy były nie tylko dowodem talentu uczniów, ale również ich pracy i odwagi, by stanąć przed widownią i zaprezentować swoje umiejętności.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy za piękne chwile spędzone z poezją.
#NPRCz
Wiosenne wagary z poezją – klasa 7b świętuje Międzynarodowy Dzień Poezji
W klasie 7b poezja rozgościła się na dobre! Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji uczniowie wzięli udział w wyjątkowych zajęciach języka polskiego pod hasłem „Wiosenne wagary z poezją”. Choć zostały w klasie, atmosfera była lekka, twórcza i bardzo wiosenna.
Na uczniów czekało 9 różnorodnych, kreatywnych zadań poetyckich – od pracy z tekstem, przez rozpoznawanie środków stylistycznych, aż po tworzenie własnych wersów. W programie znalazły się wiersze o wiośnie, interpretacje, mądre sentencje i sporo miejsca na wyobraźnię.
Zajęcia były dynamiczne, angażujące i zupełnie inne niż zwykle. Trochę jak wagary… tylko w szkolnej ławce – z poezją w roli głównej.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w naszej szkole!
2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. To wyjątkowe święto ma na celu promowanie literatury i rozbudzanie pasji czytelniczej wśród najmłodszych.
Z tej okazji nasi uczniowie wzięli udział w różnorodnych aktywnościach związanych z ulubionymi bohaterami bajek i baśni. Rozwiązywali krzyżówki, wykreślanki oraz rebusy, które nie tylko dostarczyły im wiele radości, ale także sprawdziły ich wiedzę o literaturze dziecięcej.
Wizyta w szkolnej bibliotece skłoniła młodych czytelników do wypożyczenia nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz). Cieszymy się, że nowe pozycje książkowe wzbudziły tak duże zainteresowanie!
Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, a przy tym świetnie się bawili! To była doskonała okazja, by przypomnieć sobie klasyczne opowieści oraz poznać nowe historie, które inspirują i uczą. O wartości i zaletach czytania przypomniała uczniom gazetka.
Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział i zapraszamy do dalszego odkrywania magicznego świata książek!
Mała podróż do świata książek – drugoklasiści w szkolnej bibliotece
W ostatnich dniach uczniowie klasy drugiej wybrali się w wyjątkową podróż – do krainy literatury i wyobraźni. Odwiedzili naszą szkolną bibliotekę, by zapoznać się z nowościami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kolorowe okładki, ciekawe tytuły i pachnące nowością strony zachęcały do przeglądania, czytania i... marzeń.
To jednak nie wszystko! Drugoklasiści przygotowali dla bibliotekarki i siebie nawzajem nie lada niespodziankę – własne wydanie książki Joanny Papuzińskiej „Asiunia”. Uczniowie stworzyli autorską interpretację tej poruszającej historii – uczniowie opowiadali o bohaterach, omawiali najważniejsze wydarzenia, a także z dumą prezentowali wykonane przez siebie ilustracje, które dopełniały opowieść o małej dziewczynce w czasie wojny.
Były to chwile pełne skupienia, wzruszeń i zachwytu nad dziecięcą wrażliwością oraz kreatywnością. Spotkanie nie tylko pogłębiło zainteresowanie literaturą, ale też pozwoliło uczniom rozwinąć umiejętności opowiadania, pracy w grupie i artystycznego wyrażania siebie.
Projekt czytelniczy w klasie 4 – „Mikołajek”
W klasie 4 realizowany jest projekt czytelniczy, którego głównym celem jest rozwijanie nawyków czytelniczych, doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz zachęcanie uczniów do odkrywania świata literatury.
W ramach projektu uczniowie poznają lekturę pt. „Mikołajek” autorstwa René Goscinnego i Jean-Jacques’a Sempégo. Ta pełna humoru opowieść o codziennym życiu małego chłopca i jego przyjaciół cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i jest doskonałą okazją do rozmów o wartościach, przyjaźni oraz szkolnych przygodach.
Podczas zajęć uczniowie nie tylko czytają fragmenty książki, ale również wykonują różnorodne zadania: tworzą ilustracje, odgrywają scenki, piszą własne zakończenia wybranych historii oraz dzielą się swoimi przemyśleniami w formie krótkich wypowiedzi pisemnych.
Dodatkowo projekt wzbogacony został o ćwiczenia ortograficzne, krzyżówki i wykreślanki związane z treścią książki, które pomagają uczniom utrwalać pisownię trudnych wyrazów, rozwijać spostrzegawczość oraz doskonalić koncentrację. Taka forma nauki łączy przyjemne z pożytecznym i wzbudza duże zainteresowanie wśród uczniów.
Projekt cieszy się dużym zaangażowaniem, a „Mikołajek” stał się inspiracją do wielu kreatywnych i językowych działań. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom uczniowie jeszcze chętniej sięgać będą po kolejne książki!
#NPRCz
Literacki świat Katarzyny Ryrych w naszej bibliotece!
W szkolnej bibliotece powstała wyjątkowa wystawka oraz gazetka tematyczna poświęcona twórczości Katarzyny Ryrych – cenionej autorki książek dla dzieci i młodzieży, której historie poruszają serca, inspirują do myślenia
i zachęcają do rozmów o sprawach ważnych i bliskich każdemu młodemu czytelnikowi.
Na naszej wystawie znajdziecie:
wybrane książki autorki, dostępne w bibliotece,
kolorową gazetkę z ciekawostkami z życia pisarki,
inspirujące cytaty z jej utworów,
opisy najciekawszych tytułów, takich jak Wyspa mojej siostry, Król, Łopianowe pole czy List do Ronaldo,
To doskonała okazja, by lepiej poznać twórczość Katarzyny Ryrych – autorki, która nie boi się podejmować trudnych tematów i robi to z niezwykłą wrażliwością i wyczuciem.
Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do odwiedzenia biblioteki i zanurzenia się w świat literatury, który bawi, wzrusza i skłania do refleksji.
Niech to spotkanie z literaturą będzie początkiem nowej czytelniczej przygody!
#NPRCz