Z okazji Tygodnia Bibliotek, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie zorganizowała już po raz piętnasty Sztafetę Literacką. W tym roku hasłem sztafety jest temat "Strofy o książce i bibliotece". Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do wspólnego, głośnego czytania wierszy związanych z tym tematem. Wcześniej obejrzeli prezentację o historii książki i zapoznali się z książkami o książkach właśnie. Do Sztafety Literackiej przyłączyli się również uczniowie w szkolnej bibliotece. Czytelnicy z klas 5a, 5b i 7a czytali strofy o ksiąźce i bibliotece. Nie zabrakło również życzeń dla pań bibliotekarek, które 8 maja obchodziły swoje święto.
10 maja 2023 godz.17.00 - 18.00 - Zebrania wychowawców z rodzicami
17.00 - 19.00 - Dyżur nauczycieli w szkole
17.00 - 19.00 - Dyżur pedagogów szkolnych
17.00 - 19.00 - Dyżur dyrekcji szkoły
17.00 - 19.00 - Dyżur kierownika świetlicy i wychowawców
Święta majowe:
1 maja - Święto pracy
2 maja - Dzień Flagi
3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
Kwiecień jest ósmym miesiącem korzystania z zasobów pozyskanych w ramach programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).#MEiN@ministerstwo.edukacjiinauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów #CentrumGovTech, #LaboratoriaPrzyszłości, @LaboratoriaPrzyszłości.
W ramach utrwalania widomości z zakresu bezpieczeństwa na drodze #bezpieczenstwona drodze, na lekcjach techniki #technika w klasie IV zostały wykorzystane plansze z serii „Kompetencje techniczne i praktyczne” #kompetencjetechniczne z programu Laboratorium Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci. Nie zabrakło informacji dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej #pierwszapomoc w wybranych sytuacjach.
https://www.dzwonek.pl/doc/wymagania-techniczne.
Po raz kolejny wykorzystaliśmy drukarkę 3D Banach Shool #Banach3D otrzymaną w ramach programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci. Swoją wyobraźnię i umiejętności uczniowie rozwijali na zajęciach dodatkowych, rewalidacyjnych oraz przedmiotowych. Z okazji nadchodzących świąt majowych, Święta Pracy #swietopracy, Dnia Flagi RP #dzienflagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja #konstytucja
wykorzystaliśmy gotowy projekt 3d godła polskiego #godłopolskie.
https://projekty.banach3d.pl/.
Dla uświetnienia przedstawienia z okazji 60 rocznicy nadania naszej szkole imienia Janusza Korczaka zostały wykorzystane zestawy przenośnych mikrofonów nagłownych #mikrofony nagłowne Professional Wireless Microphone UHF Profesjonalny mikrofon bezprzewodowy UHF - Szukaj (bing.com) otrzymane w ramach Laboratoriów Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci.
Wykorzystaliśmy także mBoty #mBot. Są to roboty, dzięki który możemy doskonalić umiejętności z zakresu robotyki #robotyka i programowania #programowanie.
27 kwietnia w naszej szkole odbyły się Targi Szkół. Odwiedzili nas przedstawiciele czterech szkół: Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gryfinie, Technikum Leśnego w Starościnie i Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie. Uczniowie klas ósmych mieli możliwość zapoznania się z ofertami edukacyjno – zawodowymi podczas prezentacji, otrzymania materiałów promocyjnych oraz uzyskania dodatkowych informacji podczas rozmów indywidualnych. Zainteresowani nauką w klasie liceum o profilu przygotowanie wojskowe mieli okazję „przymierzyć się” do broni – wchodzącej w skład wyposażenia ucznia. Spotkanie przebiegło w przyjemnej atmosferze, na koniec grupa uczennic wspólnie z gośćmi zatańczyła „belgijkę”. Ósmoklasistom życzymy trafnych wyborów edukacyjno – zawodowych, przecież za 10 dni rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
18 kwietnia świętowaliśmy sześćdziesiątą rocznicę nadania naszej placówce imienia Janusza Korczaka. W murach szkoły gościliśmy wielu znamienitych gości. Odwiedzili nas: Burmistrz Gminy Chojna pani Barbara Rawecka wraz ze swoim zastępcą oraz radnymi, poseł na Sejm RP pan Leszek Dobrzyński, Wojewoda Zachodniopomorski pan Zbigniew Bogucki, Starosta Gryfiński pan Wojciech Konarski, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i placówek oświatowych, nauczyciele-emeryci, absolwenci, przyjaciele szkoły, rodzice naszych podopiecznych. Przygotowania do tego święta trwały kilka tygodni. Święto Szkoły połączono z radosnym otwarciem placówki po remoncie. Mszę św. w kościele pw. Świętej Trójcy celebrował arcybiskup Andrzej Dzięga. Po Eucharystii barwnym pochodem przeszliśmy ulicami Chojny na Szkolną 15, gdzie podziwiać można było koralowy kolor odnowionego z zewnątrz budynku SP nr 1. Na pięknym placu odbył się uroczysty apel, podczas którego przemawiali nasi znamienici goście. Prym wiedli uczniowie w korczakowskich strojach, piękna Klu-Klu i uroczy Król Maciuś Pierwszy, którzy wyróżniali się w tłumie jak barwne motyle. Przy dźwiękach piosenki o Korczaku przedstawiciele społeczności szkolnej – uczniowie, Przewodnicząca Rady Rodziców p. Teresa Kołodyńska oraz szkolna krzewicielka myśli Starego Doktora p. Agnieszka Nowak złożyli kwiaty przed pamiątkowym kamieniem. Wiązankę złożyli też przedstawiciele władz.
Pięknie spisali się nasi uczniowie, śpiewając podczas części oficjalnej hymny – narodowy i szkolny, pełniąc dyżury uczniowskie, występując w spektaklu. A spektakl ów, zaprezentowany na scenie auli szkolnej, był ciekawym wydarzeniem: blisko osiemdziesięciu aktorów, w przedziale wiekowym od zerówki po ósmą klasę, elementy humorystyczne przeplatane z mądrymi, wnikliwymi przemyśleniami Korczaka...Każdy znalazł coś dla siebie. O nagłośnienie zadbał p. Andrzej Mikołajczyk. Po części artystycznej spotkaliśmy się na parterze, gdzie w sali numer siedem na naszych gości czekał poczęstunek, po królewsku podany przez panie kucharki. Gwoździem programu był tort wykonany przez p. Milenę Pożyczkę. Na parterze sale lekcyjne zamieniono na ten dzień w kawiarenki, gdzie można było przycupnąć i oddać się wspomnieniom. Do zwiedzania zachęcały lśniące czystością korytarze, piękna biblioteka z czytelnią i atrakcje: wystawa kronik i pamiątek, Fotobudka z Korczakiem, Korczakowska Mapa Myśli, Kapsuła Wspomnień Korczakowskich. Na tronie zasiadał jeszcze jeden Maciuś obecny w tym dniu w szkole – wielka i urokliwa maskotka, autorstwa p. Hanny Gałuszki, która odtąd będzie z nami już zawsze. Na gości czekały drobne upominki: korczakowskie kotyliony, niezapominajki, okolicznościowy numer gazetki „Pinezka”.
Święto upływało pod hasłem „Nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie takim, jakim Ty chcesz, żeby było. Pomóż Mu stać się sobą, a nie Tobą.” To słowa naszego mądrego patrona, Janusza Korczaka, który o dzieciach wiedział prawie wszystko. Z okazji uroczystości wszyscy uczniowie otrzymali upominki: paczkę słodkości i grawerowane ołówki, na zakup których środki pozyskaliśmy od Rady Rodziców i z kiermaszu. Nasze święto było tak niezwykłe i udane dzięki temu, że wszyscy włączyli się w jego organizację – rodzice, uczniowie, obsługa, nauczyciele i dyrekcja. Wielu spośród nas pozyskało sponsorów, wielu zakasało rękawy, by samodzielnie wykonać ozdoby, rekwizyty i uświetnić ten niezwykły dzień. Bo szkoła, choć dzisiaj to piękny budynek, to jednak nie tylko budowla, ale przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą. A tych w Korczaku nie brakuje. Dziękujemy wszystkim za wsparcie, dobre słowo, obecność. To dla Was jesteśmy na tej ziemi i dla Was tworzymy małą ojczyznę.
Nowa galeria 60-lecie nadania szkole imienia Janusza Korczaka została dodana do albumu fotograficznego
Nasza szkoła wzięła udział w III edycji największego, sportowego konkursu dla szkół podstawowych w Polsce - Pho3nix Active School.
Celem przedsięwzięcia były inicjatywy promujące w szkole aktywność fizyczną oraz ćwiczenia sportowe uczniów – zabawy ruchowe, taneczne, gry zespołowe, ćwiczenia indywidualne. Uczniowie wykonywali różnorodne inicjatywy sportowe m.in. aktywne przerwy, sportowy plakat składający się z cech motorycznych takich jak: siła, skoczność, wytrzymałość i zwinność.
Od 15 do 23 kwietnia 2023 r. sportowcy z naszej szkoły uczestniczyli w Wielkim Finale biorąc aktywny udział w różnorodnych aktywnościach sportowych.
Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej (370 osób) ustanowiliśmy rekord w wykonywaniu przez 2 minuty pajacyków.
W sobotę, w ramach rozgrywek "Pierwsza Piłka" na naszym Orliku odbył się turniej piłkarski kategorii Żak w którym udział wzięły zespoły:
UKS DEBNO
UKS SP MORZYCKO MORYN
GKS BLEKIT PNIEWO
UKS AP M-GOL CHOJNA
Mecze rozgrywane były w systemie każdy z każdym 1x20 min.
Projekt #PierwszaPiłka to unormowane rozgrywki w całym województwie zachodniopomorskim. Obejmują one dzieci w wieku od 5 do 11/12 lat. W okręgu szczecińskim obejmuje on kategorie Skrzat, Żak Młodszy, Żak, Orlik Młodszy oraz Orlik.
Młodym piłkarzom gratulujemy zaangażowania.
Wkrótce rozpocznie się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Przypominamy, że uczeń może złożyć wniosek do trzech szkół, a ramach każdej z nich może wybrać kilka preferencji. Rekrutacja do szkół szczecińskich możliwe jest jedynie w formie elektronicznej https://liblink.pl/B9qJNwbxmE
Do pozostałych szkół wnioski składa się w wersji papierowej - każda ze szkół ma własny wzór wniosku dostępny na stronie internetowej szkoły. Warto śledzić strony szkół, do których zamierza się złożyć wniosek, gdyż znajdują się tam szczegółowe informacje o przebiegu rekrutacji a także o Dniach otwartych. Poniżej przedstawiamy terminy rekrutacji, których bezwzględnie należy przestrzegać:
1. od 09.05.2023 r. do 31.05.2023 r. do godz. 15.00
Złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, klasy wstępnej, oddziału
przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołachponadpodstawowych.
2. od 09.05.2023 r. do 16.06.2023 r. do godz. 15.00
Złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) z wyłączeniem szkół
i oddziałów wskazanych powyżej w punkcie 1.
3. Przeprowadzenie sprawdzianu:
Przeprowadzenie prób sprawności fizycznej.
od 01.06.2023 r. do 14.06.2023 r.
II termin do 04.07.2023 r.
4. Sporządzenie przez komisję rekrutacyjną i podanie do publicznej wiadomości informacji o uzyskanych przez poszczególnych kandydatów wynikach sprawdzianu kompetencji językowych, sprawdzianu predyspozycji językowych i prób sprawności fizycznej.
I termin do 15.06.2023 r.,
II termin do 04.07.2023 r.
5.od 23.06.2023 r. do 10.07.2023 r. do godz. 15.00
Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty wraz z możliwością przeniesienie wniosku o przyjęcie do innej szkoły ponadpodstawowej lub zmiana kolejności wybranych szkół.
6. 17.07.2023 r. godz. 15.00
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
7. od 9.05.2023 r. do 19.07.2023 r.
Wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie.
8. od 17.07.2023 r. do 21.07.2023 r. do godz. 10.00
Potwierdzenie przez rodzica kandydata albo kandydata pełnoletniego woli przyjęcia
w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, o ile nie zostały one złożone
w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
9. 21.07.2023 r. godz. 15.00
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
„Jest na świecie taki rodzaj smutku,
którego nie można wyrazić łzami.
Nie można go nikomu wytłumaczyć.
Nie mogąc przybrać żadnego kształtu,
osiada cicho na dnie serca
jak śnieg podczas bezwietrznej nocy.”
Haruki Murakami
Odeszła z naszej społeczności szkolnej wspaniała koleżanka, uczennica klasy, 2c Waneska Truong. Jesteśmy bardzo poruszeni tym smutnym wydarzeniem. To wielka strata dla całej społeczności szkolnej. Waneskę pamiętać będziemy jako wspaniałą Przyjaciółkę i dobrą Koleżankę. Była życzliwą, pełną energii, zawsze uśmiechniętą młodą osobą.
Wobec ciosu, który spadł na najbliższą Rodzinę, niełatwo znaleźć słowa otuchy. Łącząc się w żałobie i smutku, przekazujemy wyrazy najszczerszego współczucia.
Pogrążeni w smutku Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1
im. Janusza Korczaka w Chojnie.
Pogrzeb naszej uczennicy Wanesy Truong odbędzie się w sobotę 22 kwietnia 2023 r. o godz. 12.00 w Kościele pw. Świętej Trójcy w Chojnie.
Kwiecień jest miesiącem Świadomości autyzmu, dlatego 19 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Chojnie marszu "Autyzm - Poznaj zanim ocenisz". Inicjatywa ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz okazania wsparcia dla osób z tą diagnozą. Zaburzenia ze spektrum autyzmu to zaburzenia neurorozwojowe. Objawy zaburzeń widoczne są w trzech sferach: komunikacja, interakcje społeczne oraz powtarzalne, stereotypowe wzorce zachowania. Każda osoba w spektrum autyzmu ma charakterystyczne zachowania i cechy, które w dużym stopniu wpływają na jej życie. W ciągu ostatnich lat zwiększyła się świadomości na temat tego zaburzenia. Mimo to osoby ze spektrum autyzmu nadal spotykają się z nierozumieniem ze strony społeczeństwa, dlatego bardzo ważne jest zwiększania świadomości na ten temat i kształtowanie w dzieciach postawy akceptacji, szacunku i tolerancji dla innych.
Drodzy Rodzice!
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie będzie pełniła dyżur wakacyjny od 17 do 31 lipca 2023 r. Prosimy o zapoznanie się z zasadami funkcjonowania dyżuru wakacyjnego, informacjami oraz harmonogramem. Wnioski można składać do 31 maja 2023 r.
Dyzur_wakacyjny_wniosek_2023.pdf
Program obchodów 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie:
Zakończono I etap rekrutacji.
Przypominamy, że od 6.04.2023 r. do 14.04.2023 r. należy złożyć pisemne oświadczenie woli przyjęcia dziecka do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych.
Oswiadczenie_woli_przyjecia_do_oddz.przedszkolnego_2023-24.pdf
Oswiadczenie_woli_przyjecia_do_klasy_I_spoza_obwodu_szkoly_rok_szkolny_2023-2024.pdf
Marzec upływał nam w świątecznej atmosferze. Na lekcjach plastyki uczniowie wykonywali dekoracje i wielkanocne, które zostały przekazane na kiermasz świąteczny #kiermasz wielkanocny w naszej szkole #korczakchojna.
Wykorzystując sprzęt pozyskany w ramach programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, inicjatywie edukacyjnej realizowanej przez i Nauki #MEiN@ministerstwo.edukacjiinauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów #CentrumGovTech, #LaboratoriaPrzyszłości, której misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły i wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka) uczniowie naszej szkoły pop raz kolejny mogli realizować swoje pomysły oraz poznawać nowe technologie. Dzięki wykorzystaniu Okularów Class VR #ClassVR w ramach lekcji informatyki oraz na innych zajęciach uczniowie mieli okazję wyruszyć w wirtualne podróże po świecie. Największym zainteresowaniem cieszyła się wyprawa do Dubaju Dubaj – Wikipedia, wolna encyklopedia oraz Egiptu piramidy egipskie - Bing images . Samodzielny zestaw VR ClassVR jest wyposażony w unikalny interfejs przyjazny dla uczniów, wbudowane edukacyjne zasoby VR i AR oraz proste w użyciu sterowanie dla nauczyciela. Polska Szkolna Rzeczywistość Wirtualna - ClassVR.
Wykorzystanie zasobów w ramach Laboratoriów Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci to niesamowita atrakcja dla uczniów oraz szansa na poznawanie nowości technologicznych.
http://www.gov.pl/laboratoria
@LaboratoriaPrzyszlosci
29 marca 2023 r. godzina 17.00 - 18.00 - Zebrania wychowawców z rodzicami
17.00 - 19.00 - Dyżur nauczycieli w szkole
17.00 - 19.00 - Dyżur pedagogów szkolnych
17.00 - 19.00 - Dyżur dyrekcji szkoły
17.00 - 19.00 - Dyżur kierownika świetlicy i wychowawców
Rekrutacja trwa do 24 marca 2023 r.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rekrutacji do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych znajdującymi się w zakładce Rekrutacja 2023/2024.
Od wielu już lat, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się zbiórka monet, pt. „Góra Grosza”.
Celem akcji jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych, poprzez zbieranie drobnych monety. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.
Uczniowie nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”
Uczniowie naszej szkoły zebrali łącznie 1219,26 zł. Najlepsza w zbieraniu monet była klasa 5a, która zebrała 231,37 zł, następnie klasa 8a - 147,36zł. Na III miejscu uplasowała się klasa 3b - 112,94 zł.