„Jan Paweł II – Papież Rodziny”
Dzień 16 października, czyli rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża, z inicjatywy Biskupów polskich stał się dorocznym świętem. Od 12 lat obchodzony jest w niedzielę poprzedzającą go, tak zwany Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. Prasa, radio i telewizja prezentują w tym czasie postać Papieża – rodaka. W kościołach organizuje się specjalne nabożeństwa, zaś w szkołach i na uczelniach odbywają się specjalne akademie, mające na celu ukazanie tej wielkiej postaci, życia, mądrości, wielkości, które są godne naśladowania.
W Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie uczniowie pod kierunkiem p. Henryki Grzegórzek i Jadwigi Lipińskiej przygotowali montaż słowno – muzyczny z pokazem multimedialnym, przybliżając postać błogosławionego Jana Pawła II i tematykę tegorocznego XII Dnia Papieskiego.
Zapraszamy rodziców uczniów naszej szkoły na zebranie, które odbędzie się dnia 12.12.2012 r. o godz. 17.00. |
|
W dniach 30.11. – 02.12. 2012r. odbył się Międzynarodowy Festiwal im. Janusza Korczaka w Berlinie. Imprezę zorganizowano pod patronatem: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Bundesministerium für Bildung und Forschung, Rzecznika Praw Dziecka, Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej i Muzeum Historii Żydów Polskich.
Uroczystości odbywały się w przepięknym budynku Rathaus Charlottenburg.
W festiwalu uczestniczyła delegacja z chojeńskiego gimnazjum. Mieliśmy okazję wysłuchać ciekawych referatów, wygłaszanych przez przedstawicieli państw Unii Europejskiej podczas sympozjum „Dziecko w nowoczesnym świecie”. Z całej Polski wytypowano pięć szkół
i poproszono przedstawicieli społeczności uczniowskiej, by wystąpili z programem artystycznym, uświetniających to korczakowskie wydarzenie. W imieniu naszej placówki występowały trzy uczennice: Ewa Sokołowska, Emilia Hadrzyńska i Sylwia Chełstowska, śpiewając piosenki poświęcone Januszowi Korczakowi. Szkolne gwiazdy zebrały gromkie brawa. Autorką tekstów piosenek jest nauczycielka z chojeńskiego gimnazjum, p. Agnieszka Nowak, która wraz z inną nauczycielką, p. Sylwią Janiak vel Kubiak, podjęła się przygotowania dziewcząt do występu. Chojeńską szkołę w Berlinie, poza trzema uczennicami, reprezentowały: dyrektor szkoły, p. Wioletta Jesiołowska, p. Danuta Mikołajczyk
i p. Agnieszka Nowak.
Od dnia 6 grdnia w bibliotece szkolnej trwa "Gwiadkowy kiermasz książek". Kupując za niewielką kwotę nową książkę można sprawić przyjemność sobie lub najbliższym. Książka to też miły prezent od Mikołaja lub pod choinkę. Zaparszamy!!!
Do naszej szkolnej biblioteki trafiły książki z list bestselerów czytelniczych, zarówno dla chłopców jak i dla dziewcząt, są to min. "Gra o tron", "Igrzyska śmierci", "Enklawa", "Tunel", seria Magdy Fox. Recenzje nowości przeczytacie na zakładce biblioteki. Zapraszamy
Dnia 09.11.2012r. uczniowie klasy 3g pod opieką pani A. Zatorskiej uczestniczyli w warsztatach: „Młody przyrodnik poznaje drzewa naszych lasów” w ramach projektu „Skutecznie działamy na rzecz środowiska- uczniowie –uczniom” , zorganizowanych przez Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie. Gimnazjaliści obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną . Pracowali w grupach, mogli dokładnie przyjrzeć się liściom, gałązkom i owocom omawianych drzew. Uczyli się rozpoznawać podstawowe gatunki. Uzyskali wiele wskazówek i na pewno już nie pomylą sosny ze świerkiem czy jodłą . Trzecioklasiści usłyszeli również wiele ciekawostek na temat drzew np. dlaczego kasztanowiec nie ma „kolegów i koleżanek”.
Dziękujemy Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie za zorganizowanie warsztatów.
Najwyższą frekwencję w miesiącu październiku uzyskała klasa:
1e - 93,9 %
Następne miejsca klasy:
3c - 93,1%
1a - 93 %
Najniższą frekwencję uzyskała klasa:
1f - 85,4 %
Następne miejsca klasy :
2g - 87,72%
2 d, e, f - 88 %
W środę 21 listopada 2012 r. odbyła się IV edycja konkursu recytatorkiego o puchar burmistrza Morynia. W tym roku poświęcony był wybitnej postaci - Januszowi Korczakowi - w celu upamiętnienia 70 rocznicy jego śmierci oraz roku Korczaka.
I miejsce uzyskał uczeń naszego gimnazjum Kamil Stasiak który poprzez piękny utwór własnego autorstwa, wspaniałą recytację i ogólny wyraz artystyczny zwyciężył jednomyślnie. Wyróżnienie otrzymała Emilia Hadrzyńska. W ręce zwycięzcy przekazano upominek w postaci kiążki - opiekunce Kamila i Emili pani Bożennie Rusak (podziękowanie za trud włożony w przygotowanie uczestników).
W konkursie wzięło udział 27 uczestników.
Nasza Szkoła będzie realizowała projekt "Wiedza moim kapitałem" w terminie styczeń 2013- lipiec 2014
Cel projektu: jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie poprzez poprawę dostępności i wzbogacenia usług edukacyjnych.
Korzyści z udziału w projekcie:
Dodatkowo uczestnicy otrzymają:
Realizacja projektu pozwoli na wyposażenie: pracowni komputerowej (19 zestawów komputerowych), pracowni biologicznej (20 mikroskopów wraz z preparatami), pracowni chemicznej (sprzęt do prowadzenia eksperymentów wraz z odczynnikami chemicznymi ), pracowni fizycznej (sprzęt do prowadzenia eksperymentów wraz z materiałami zużywalnymi). Ponadto szkoła zakupi pomoce dydaktyczne (książki, zeszyty ćwiczeń, tablice matematyczne, audiobooki).
Dla uczestników projektu, jako niespodziankę przewidziano wyjazdy m.in. do kina, na basen i kręgle!
Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów naszej szkoły na zebranie, które odbędzie się dnia
14 listopada 2012r. o godz. 17.00. Dyżury nauczycieli od 18.00 - 19.00
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przynieśli przedmioty dla psów z Gryfińskiego Kojca.
Klasa 3c
Dnia 18.10.12 członkowie koła przyrodniczego wzięli udział w wycieczce do Mieszkowic. Celem wycieczki był Pszczeli Zakątek, czyli ścieżka dydaktyczna poświęcona pszczołom przy siedzibie Nadleśnictwa Mieszkowice.
W centrum edukacyjnym uczestniczyliśmy w zajęciach poświęconych tym pożytecznym stworzeniom. Obejrzeliśmy przedmioty związane z pszczelarstwem (pszczołoodporny strój pszczelarza, węzę, ekologiczny ul), wytwory pszczół (miód, pierzgę, chlebek pszczeli, wosk); zobaczyliśmy, w jaki sposób z wosku robi się świece.
Zwiedziliśmy ogród dendrologiczny w szacie jesiennej (z budką dla nietoperza!), po czym wkroczyliśmy do „ Pszczelego Zakątka”, strzeżonego przez drewniane pszczoły. W zakątku obejrzeliśmy tablice dydaktyczne, rekonstrukcję barci i ula współczesnego, a także… niedźwiedzia dobierającego się do miodu. Pogoda dopisała, także w obchodzie towarzyszyły nam prawdziwe pszczoły.
Wycieczkę zorganizowała p. Z. Olszewska. Opiekę na uczniami w czasie wycieczki sprawowali p. A. Porczyńska i p . J. Kafar.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Mieszkowice za możliwość uczestniczenia w zajęciach edukacyjnych.
Dnia 17 października podsumowana została akcja pod hasłem "Bezpieczna droga do szkoły". Uczniowie w poziomach klas wzięli udział w konkursach. Uczniowie klas I przygotowali plakaty na konkurs oraz uczestniczyli w pogadance, przeprowadzonej przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komisariatu Policji w Chojnie. Oto wyniki konkursu na plakat: pierwsze miejsce -kl. Ia; drugie - kl. Ig; trzecie -kl. If
3 osobowe drużyny przedstawicieli klas 2-gich wzięły udział w Turnieju Wiedzy z zakresu ruchu drogowego, który odbywał się w dwóch etapach. W pierwszym odpowiadali na pytania wybierane losowo, w drugiej zaś części turnieju określali kolejność przejazdu pojazdów przez skrzyżowanie z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Poprawność odpowiedzi oceniali policjanci. Pierwsze miejsce zajęła kl. IIg, zaś klasy IIb i IId otrzymały wyróżnienie.
Zadaniem klas trzecich było przygotowanie inscenizacji na temat: "Bezpieczna droga do szkoły". Do konkursu przystąpiły wszystkie klasy III. Pierwsze miejsce- kl.IIIc; drugie- kl.IIId; trzecie-kl.IIIe.
Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznej drogi do szkoły!
Zwycięzcom gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich uczniów do aktywnego włączenia się w pomoc zwierzętom.
W naszej szkole trwa zbiórka karmy, ryżu, makaronu, kocy, zabawek, obroży i smyczy dla psów z Gryfinskiego Kojca. Wymienione przedmioty prosimy przynosić do szkolnej szatni, do 18.10.12 r. Kojec w Gryfinie to miejsce, w którym znajdują się psy zanim trafią do schorniska.
Uczniowie klasy 3c
Korczakowcy na Międzynarodowym Kongresie „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy” w Krakowie
30-osobowa grupa uczniów z naszego gimnazjum wraz z opiekunkami: p. Sylwią Janiak i p. Beatą Junosz w dniach 20-23 września wzięła udział w międzynarodowym kongresie zorganizowanym w Krakowie przez Wspólnotę Sant’Egidio, na którym spotkało się ok. 2000 uczniów i studentów z 10 państw europejskich.
Przygotowywaliśmy się do tego wyjazdu od wiosny i naprawdę było warto. Przeżyliśmy fascynującą, choć niełatwą podróż, poszukując wraz z innymi młodymi Europejczykami odpowiedzi na pytanie: „Jak budować przyszłość bez przemocy?” Odwiedziliśmy wiele historycznych miejsc, w tym Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Spotkaliśmy się z żyjącymi jeszcze świadkami holokaustu.
„Płomienie krematoriów już zgasły, ale wy być może wciąż czujecie ich ogień. Zebraliśmy się w Krakowie i w Auschwitz, bo rasizm, zło i nienawiść wciąż płoną. Żydzi, Cyganie i inne mniejszości są zagrożone. Nie chcemy pozwolić na to, aby z tej iskry wybuchł kolejny pożar. Aby tego uniknąć prosimy Was, młodych, o pomoc. Pomóżcie!". To słowa Beli Vargi, węgierskiego Żyda, który przeżył niemiecką deportację w czasie II wojny światowej. Jego świadectwo oraz wstrząsająca wizyta w obozowym muzeum, którą wspólnie przeżyliśmy, sprawiły, że dziś lepiej rozumiemy wartość pokoju, cenimy czasy, w których żyjemy; a wraz z poznanymi na kongresie przyjaciółmi z całej Europy pragniemy uczyć się z pomocą konkretnych gestów pracować dla pokoju i mamy odwagę prosić o szacunek wobec każdego człowieka.
Uczestnicy Międzynarodowego Kongresu „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”
W dniach 25-26 września obchodziliśmy święto szkoły - VIII rocznicę przeniesienia na Nasze Gimnazjum im. Janusza Korczaka. W Roku Korczaka to wyjątkowo ważne wydarzenie dla całej szkolnej społeczności. Przez cały rok kalendarzowy w szkole odbywają się różne konkursy, informacje o patronie pojawiają się na gazetkach ściennych, na szkolnej stronie internetowej, przez radiowęzeł nadawane są Gadaninki Starego Doktora, bierzemy też udział w rozmaitych konkursach o charakterze wojewódzkim i ogólnopolskim.
Pierwszego dnia święta szkoły uczniowie klas pierwszych wzięli
udział w projekcji filmu Andrzeja Wajdy „Korczak”. Przed filmem mieli
przyjemność uczestniczyć w lekcji żywej historii, przeprowadzonej z udziałem
wieloletniego pracownika szkoły i zasłużonego korczakowca, p. Ewy Szeremety.
Następnego dnia pierwszaków czekały otrzęsiny, a uczniowie starszych klas wzięli udział w przygotowanych dla nich sesjach.
Klasy drugie zaprezentowały w szkolnej auli przepiękne listy, adresowane do Korczaka. Lektura dwóch tekstów porwała publiczność i jury. Wyróżniono wzruszający list Kamila Stasiaka z klasy IIc, a pierwsze miejsce przyznano Karolinie Liput z klasy IIg - „za ironiczny humor i lekkie pióro”.
Na kolejnych lekcjach klasy trzecie próbowały zachwycić jury i widownię swoimi prezentacjami multimedialnymi, wykonanymi do myśli naszego patrona: „Dziecko chce być dobre, jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może - pomóż." Laur zwycięzcy zdobył kwartet z klasy IIIh: Justyna Matunin, Agata Jasnos, Anna Kłapouch i Marta Wojewoda. Wyróżnienie przypadło w udziale uczniom z klasy IIIg.
O godzinie 11.40. rozpoczął się uroczysty apel, podczas którego dyrektor gimnazjum, p. Wioletta Jesiołowska, przy dzielnej asyście burmistrza, p. Adama Fedorowicza, dokonała pasowania na gimnazjalistę zastępu pierwszaków. W tym roku to grupa 162 beanów!
Po apelu zaproszeni goście i delegacje klas wzięli udział w przedstawieniu teatralnym „Jedna tylko babcia wierzyła w moją gwiazdę…”, czyli wspomnienie o Januszu Korczaku, przygotowanym przez koło teatralne Fanaberia prowadzone przez p. Bożenę Rusak, przy wsparciu p. Agnieszki Nowak i zespołu muzycznego, prowadzonego przez p. Sylwię Janiak vel Kubiak. Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że są niezwykle zdolni i w bardzo sugestywny sposób przybliżyli nam postać Janusza Korczaka.
Chcąc zachować ciągłość w pracy z patronem, zaplanowaliśmy wprowadzenie fragmentów tekstów Korczaka jako lektury uzupełniającej (kl. II i III); zwłaszcza: „Dzieci ulicy”, „Prawidła życia”, „Jak kochać dziecko”, „Pamiętnik” – przez cały rok szkolny,
a w październiku i grudniu 2012 - udział w czytaniu fragmentów tekstów Korczaka (klasami – wszystkie kl. pierwsze). Zaś w lutym … z ogromną przyjemnością obchodzić będziemy pięćdziesięciolecie nadania naszej placówce imienia Janusza Korczaka. Oj, będzie się działo…
Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Chojeńskiego Centrum Kultury za udostępnienie nam Sali widowiskowej i niezbędnego do projekcji filmu sprzętu.
Dnia 28 września członkowie koła przyrodniczego wzięli udział
w Nocy Naukowców zorganizowanej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Szczeciński i wkroczyli na kilka godzin w krainę cudów.
W Planetarium 3D nasze gwiazdozbiory widziane z drugiego końca galaktyki traciły sens. W gąbczastym laboratorium rosły gąbki z tworzywa sztucznego. Tajemnicza maszyna z wrzuconej do niej granulek wytwarzała plastykową taśmę. Ciecz ferromagnetyczna
w naczyniu ustawionym na magnesach ‘układała się” w sposób pozwalający śledzić linie pola magnetycznego. Róża zanurzona
w termosie z ciekłym azotem potłukła się jak szkło. Fale elektromagnetyczne emitowane przez nasze mózgi unosiły nad podłoże niebieską piłeczkę. Wielki rohatyniec stał na straży namiotu, w którym przyczajona modliszka i ukryty patyczak wyglądali zza szkła, a rośliny owadożerne z nadzieją na łup nastawiały pułapki.
Na szczycie budynku ZUT odkryliśmy obserwatorium astronomiczne i teleskop do obserwacji Słońca.
Wyjazd zorganizowali p. Z. Olszewska i p. J. Kafar
UWAGA!!!
KLASY PIERWSZE – DIAGNOZA WSTĘPNA :
· 27 września 2012- czwartek na 2l.- język angielski, na 4l.- język polski,
· 28 września- piątek- 2l.- przyroda, na 4l. – historia,
· 1 października – poniedziałek – 2l. – matematyka.
KONKURSY PRZEDMIOTOWE:
· Konkurs Historyczny z Elementami Wiedzy o Społeczeństwie – 1 października (pon.) godz. 1000 ,
· Konkurs Polonistyczny - 1 października (pon.) godz. 1200,
· Konkurs Matematyczny - 2 października (wt.)godz. 1000,
· Konkurs Biologiczny - 2 października (wt.) godz. 1200 ,
· Konkurs Geograficzny - 3 października (śr.) godz. 1000,
· Konkurs Chemiczny - 3 października (śr.) godz. 1200,
· Konkurs Języka Angielskiego - 4 października (czw.) godz. 1000,
· Konkurs Języka Niemieckiego - 4 października (czw.) godz. 1200,
· Konkurs Fizyczny z Elementami Astronomii - 5 października (pt.) godz. 1000.
W dniach 17-18 września w Kielcach odbył się Ogólnopolski Zlot Szkół im. Janusza Korczaka. Na spotkanie przyjechało blisko dwieście pięćdziesięcioro uczniów i nauczycieli z całej Polski. Uczestnicy zlotu zwiedzali województwo świętokrzyskie, brali udział w konferencji, w marszu jedności Korczakowców, w zajęciach plastycznych i warsztatach muzycznych – impreza była jedną z wielu inicjatyw organizowanych z okazji Roku Janusza Korczaka. Organizatorami Zlotu byli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Podbereska i Klaudia Zielinkiewicz, pod opieką p. Jolanty Mazur
Dnia 14 września br. nasza szkoła wzięła udział w akcji Sprzątanie Świata.
Uczniowie klas drugich pod czujnym okiem wychowawców sprzątali las w miejscowości Stoki (klasy 2a i 2e) oraz teren nad Jeziorem Barnkowskim (klasa 2b i 2d). Po pracach porządkowych uczniowie pokrzepili się kiełbaskami upieczonymi nad ogniskiem oraz pieczywem sponsorowanym przez Nadleśnictwo Chojna.
Uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawców sprzątali ulice
w sąsiedztwie terenu szkoły.
Akcję zorganizowały p. A. Zatorska i p. Z. Olszewska.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Chojna za pomoc
w organizacji akcji.