Frekwencja jest czynnikiem wpływającym na wyniki nauczania oraz jakość pracy szkoły. Niska frekwencja to przyczyna wielu niepowodzeń szkolnych i narastających trudności w nauce, które w efekcie mogą prowadzić do braku promocji uczniów do następnej klasy. Zbyt częsta nieobecność na zajęciach lekcyjnych, nagminne opuszczanie pojedynczych godzin i powtarzające się spóźnienia uczniów naszej szkoły w ubiegłych latach skłaniają do stwierdzenia, że jest to problem wymagający podjęcia zdecydowanych kroków przeciwdziałających tym zjawiskom i wynikającym z tego konsekwencjom. Dlatego w szkole prowadzony jest miesięczny i semestralny ranking frekwencji klas, który ma na celu zmotywowanie uczniów do systematycznego uczęszczania na zajęcia lekcyjne.
W każdym miesiącu klasa, która uzyska najlepszą frekwencję ma prawo do tzw. szczęśliwej karty, tj. dnia wolnego od pytania i niezapowiedzianych sprawdzianów. Na koniec roku szkolnego klasa o najwyższej frekwencji - otrzymuje na apelu kończącym rok szkolny puchar oraz wycieczkę dofinansowaną przez Radę Rodziców;
Na wycieczkę mogą pojechać również osoby z najwyższą frekwencją ze wszystkich pozostałych klas.
Ww wrześniu bieżącego roku szkolnego najwyższą frekwencję miała klasa 2d i to ona wygrała „szczęśliwą kartę” – dniem bez sprawdzianów i pytania jest dla 2d dzień 21 listopada 2015r.
Zachęcamy wszystkie klasy do poprawy frekwencji i rywalizacji o wycieczkę.
4 listopada 2015 godzina 17.00 - 18.00 - Zebrania wychowawców z rodzicami
17.00 - 19.00 - Dyżur nauczycieli w szkole
17.00 - 19.00 - Dyżur pedagogów szkolnych
17.00 - 19.00 - Dyżur dyrekcji szkoły
17.00 - 19.00 - Dyżur kierownika świetlicy i wychowawców
Od 19 do 26 października w naszej szkole Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję, która polegała na zbieraniu zniczy. Celem akcji było sprzątanie grobów, oraz zapalenie zniczy na grobach zmarłych nauczycieli, pracowników oświaty, na grobach tych, których nie ma już wśród nas, a którzy wpłynęli na wygląd naszego współczesnego życia.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony gimnazjalistów i nauczycieli. Młodzież gimnazjum z niezwykłym zapałem i zaangażowaniem włączyła się w tę akcję i zebrała łącznie 435 zniczy. Najwięcej zniczy zebrała klasa 1B – 152, klasa 1C – 131 i klasa 2D – 103. Klasa 2E zebrała 30 zniczy, a klasa 2A – 19.
Samorząd Uczniowski porządkował groby na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Słowiańskiej i miał niezwykły zaszczyt wysłuchać wzruszającej historii opowiedzianej przez Wiceprzewodniczącego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Pana Czesława Kołodziejczyka, a historia dotyczyła nieżyjącego już ojca Pana Czesława.
Samorząd Uczniowski pragnie serdecznie podziękować Panu Czesławowi za przekazane znicze, oraz za wspólnie spędzony czas.
Wszystkim zaangażowany w zbiórkę zniczy – dziękujemy!
Samorząd Uczniowski
Uczniowie Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie 1 września 2015 r. rozpoczęli realizację programu Erasmus+ 2015-2018, uczestnicząc w projekcie „Natura jest naszą siłą . Natur eis our strength (NIOS)” . Projekt jest finansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach współpracy na rzecz innowacji i dobrych praktyk. Został zaplanowany na lata 2015-2018. Nad planem projektu pracowali nauczyciele ze szkół we Francji (Granville), Grenlandii ( Saattut - Uummannaq) oraz Polski (Chojna).
Projekty w ramach programu Erasmus+ umożliwiają integrację i wymianę młodzieży oraz kadry nauczycielskiej z krajów członkowskich, stawiają przede wszystkim na naukę poprzez bezpośrednie działanie, rozwijają twórcze myślenie oraz zachęcają do komunikowania się w językach obcych, których uczniowie uczą się w szkole. W dn. 11- 17 października 2015 r. dwunastu uczniów naszego gimnazjum pod opieką czworga nauczycieli wyjechało na tydzień do Francji, aby zainicjować pracę nad projektem. W Granville gimnazjaliści mieli możliwość zaprezentowania naszej szkoły, miasta, gminy oraz regionu, w którym żyjemy. Uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych razem z francuskimi i grenlandzkimi rówieśnikami oraz w wycieczkach edukacyjnych do ekologicznej farmy, pawilonu energii oraz na wyspę Mont Saint – Michel, gdzie znajduje się sanktuarium Michała Archanioła, jednego z ciekawszych miejsc w Europie.
W czasie realizacji projektu zaplanowane zostały spotkania we Francji, na Grenlandii i w Polsce, podczas których uczniowie poszerzą swoją wiedzę z zakresu środowiska naturalnego oraz będą doskonalili umiejętność komunikowania się w języku angielskim. Zadaniem uczestników projektu będzie zaprezentowanie swoich szkół, kultur, regionów, naturalnego otoczenia, a przez to poznanie siebie nawzajem oraz wymiana doświadczeń miedzy partnerami projektu.
Dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły udział w tym projekcie jest kolejnym wyzwaniem i ciekawym doświadczeniem. Będziemy mieli możliwość poznania innych kultur, porozumiewania się w języku obcym, odwiedzenia ciekawych miejsc, poszerzenia własnych horyzontów, zainteresowań oraz wiadomości .
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wspomnienia z Francji.
Idea tak zwanego „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, a więc dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówi do nas nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za jego osobę. Tegoroczne hasło: Jan Paweł II – patron Rodziny przypomina nam następcę św. Piotra jako wielkiego przyjaciela wszystkich rodzin.
Społeczność naszej szkoły uczciła ten dzień poprzez montaż słowno-muzyczny połączony z pokazem multimedialnym. Uczniowie przygotowani przez p. S. Janiak vel Kubiak i p. J. Lipińską przypomnieli wspaniałą postać naszego Rodaka oraz Jego ponadczasowe przesłanie.
20 października pasjonaci historii z naszego gimnazjum udali się na uhonorowanie rosyjskim orderem byłego, 89-letniego żołnierza Pawła Faluty, naszego rodaka. Podczas przyznawania orderu przez burmistrza, pana Adama Federowicza, uczniowie naszej szkoły pomagali we wręczaniu odznaczenia.
Uczestnicy uroczystości mogli się także bliżej zapoznać z życiorysem pana Faluty, czytanym podczas spotkania. W wydarzeniu brali m. In. Członkowie Związku Sybiraków. Po „oficjalnej” części spotkania, uczniowie naszej szkoły mogli zdawać pytania panu Pawłowi, pomagały im w tym nauczycielki historii, pani Justyna Gała wraz z panią Katarzyną Wieder. Pan Faluta z chęcią opowiadał o swojej przeszłości, przeżyciach związanych z wojną. Pokazywał przy tym, pomimo wieku, niezawodną pamięć.
Wydarzenie było szczególnie udane, ponieważ uczniowie z naszej szkoły mogli się dowiedzieć o realiach z, wcale nie tak odległej przeszłości.
Najlepszą frekwencję w miesiącu wrześniu 2015 uzyskała klasa: klasa 2d – 98,7%.
Na następnym miejscu uplasowały się klasy: 1c - 96% i 1b - 95%.
Najsłabiej zaś wypadła klasa 3c, która uzyskała wynik 82%. Lepszy wynik miały klasy: 3a - 82,4% i 2b - 85,14%
Wśrodę w gimnazjum odbyły się zawody w piłce nożnej dziewcząt. Mimo że nasza drużyna w pierwszym meczu przegrala, a w drugim zremisowała dziewczęta dzielnie walczyły całe zawody.
W pierwszym starciu z Góralicami przegraliśmy 2:0. Gra od pierwszych minut była bardzo niespójna; obie drużyny ciężko walczyły, aby zdobyć bramkę. Nasze dziewczyny parę razy doprowadzały do przewagi nad piłką, jednak ostatecznie ją traciły przy samej bramce przeciwnika. W oststnich minutach pierwszej połowy po błędzie naszej drużyny, przeciwniczki strzelają nam pierwszego gola z rzutu karnego. Zaraz po rozpoczęciu drugiej połowy nie mija długa chwila i Góralice strzelają nam kolejną bramkę. Mimo że przez resztę meczu ciężko walczyłyśmy aby odegrać się na rywalach niestety wynik pozostał niekorzystny dla nas 2:0.
Kolejny mecz odbył się z drużyną z Bań. Rywalizacja z naszej strony była bardziej agresywna niż w poprzednim meczu i już na początku naszej piłkarce Kai. Udało się strzelić zdecydowanego gola rywalowi. Dziewczyny po przegranej zmotywowały się do naprawdę dobrej gry i doprowadzały parokrotnie do akcji podbramkowych. Niestety pod koniec I połowy Banie strzeliły nam gola i tak skończyliśmy I połowę remisem. W drugiej połowie rywalki póbowały nas atakować, ale nasza obrona była znakomita i wkrótce udało nam się uzyskać przewagę dzięki celnemu strzałowi Kai. Wszystko zapowiadało wygraną waszej drużyny, ale przed samym gwizdkiem przeciwniczki strzeiły nam gola. Mecz skończył się remisem 2:2.
Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Zapobiegamy Pożarom" zorganizowanym przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Tematyka konkusu obejmuje udział jednostek straży pożarnych w akcjach ratowniczo - gaśniczych, zwalczaniu klęsk żywiołowych, ekologicznych oraz w szkoleniu, zawodach, działalności prewencyjnej, kulturalnej i historię pożarnictwa.
Przedmiotem konkursu są prace w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki, tkactwa, rzeźby, metaloplastyki, itp.
Podpisane prace należy składać w terminie do 3 listopada 2015 roku w świetlicy szkolnej.
W czerwcu 2015 r. rozpoczął się pierwszy etap remontu wraz z przebudową i rozbudową budynku Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie – montaż windy przyściennej. Przedmiotem prac było przebudowanie fragmentu budynku i budowa wewnętrznego szybu windowego w obiekcie, a następnie wykonanie i zamontowanie dźwigu osobowego. Prace trwały trzy miesiące, zostały zakończone zgodnie z przyjętym harmonogramem i od nowego roku szkolnego mogą już korzystać z windy osoby niepełnosprawne.
Montaż dźwigu osobowego został przeprowadzony dzięki staraniom władz gminy Chojna poprzez pozyskanie środków finansowych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Od dnia 20 d 26 październkia SU organizuje AKCJĘ ZNICZ. Uczniowie gromadzą znicze w swoich klasach i 27 października na 4. godzinie lekcyjnej gospodarze klas znoszą zebrane i zliczone znicze do sali gimnastycznej do p. A. Szpilskiej.
Klasa, która zbierze największą liczbę zniczy, uda się 28 października na Chojeńskie Cmentarze, aby zapalić znicze na grobach zmarłych koleżanek, kolegów i nauczycieli.
Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej akcji.
Samorząd Uczniowski
Zgłoszenia zawierające tytuł wykonywanej pieśni oraz grupę (klasę) przyjmujemy do 6 listopada 2015 (późniejsze nie będą brane pod uwagę). Zgłoszenia przyjmują: p. U. Rados i p. S. Janiak.
Wszelkie informacje na temat konkursu udzielają nauczyciele historii, p. J.Gała i p. K.Wieder
Kryteria oceniania:
Konkurs odbędzie się 12 listopada 2015 roku w Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie. Godzina rozpoczęcia - 10.35 (może ulec zmianie).
Przygotuj niepodległościowy kotylion i noś go 12 listopada, czeka cię nagroda w postaci pochwały.
Dnia 9 października 2015r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. W głosowaniu wzięło udział 281 osób, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 14 kandydatów. Wśród wszystkich głosów 24 były nieważne.
Komisja wyborcza w składzie: Paulina Jońca, Justyna Zygmunt, Klaudia Perczyńska, Zuzanna Młynarczyk, Maja Zielinkiewicz czuwała nad prawidłowym przebiegim głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów. Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowkego p. A. Szpilska.
Zgodnie z Regulaminem Samorządu uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszły osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności:
1.Klaudia Szczerek kl.2e - 46 głosów - Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
2. Ewa Jabłońska kl.2d - 36 głosów - Zastępca Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego
3. Roksana Czuchrowska kl.1a - 23 głosy - Sekretarz
4. Kaja Nowak kl.2a - 22 głosy - Skarbnik
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
Dnia 22 października, w czwartek w naszej szkole odbędzie się akcja "Bezpieczna droga do i ze szkoły", w związku z tym uczniowie wszystkich klas proszeni są o przygotowanie się do następujacych konkursów:
- klasy I wykonują plakaty "Bezpieczeństwo na drodze"
- klasy II - wykonują plakaty "Bezpieczeństwo na terenie szkoły i jej okolicy"
- klasy III - wykonują prezentacje multimedialne ( max 10 slajdów )
Ponadto klasy II proszone są o wytypowanie 3 osób na konkurs wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego. Udział w akcji jest obowiązkowy.
Chętne osoby zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najciekawszy wiersz pt. "Bezpieczna droga do szkoły". Plakaty, prezentacje, skład drużyn oraz wiersze proszę złożyć do 20 października do p. Skarżyńskiej.
Na zwycięzców czekają nagrody!
9 października 2015r. odbędą się WYBORY DO SAMORĄDU UCZNIOWSKIEGO. W wyborach biorą udział wszyscy uczniowie gimnazjum. Każdy uczeń dysponuje jednym głosem. Wybory odbędą się w auli szkolnej.
Kolejność głosowania:
Klasa 1a – 10.40
Klasa 1b – 10.50
Klasa 1c – 11.00
Klasa 1d – 11.10
Klasa 1e – 11.30
Klasa 1f – 11.40
Klasa 2a – 11.50
Klasa 2b – 12.00
Klasa 2c – 12.30
Klasa 2d – 12.40
Klasa 2e – 12.50
Klasa 3a – 13.00
Klasa 3b – 13.30
Klasa 3c – 13.40
Klasa 3d – 13.50
Klasa 3e – 14.00
Klasy udają się na wybory pod opieką nauczyciela z którym mają lekcję.
Samorząd Uczniowski
Od 28 września do 7 pażdziernika trwa kampania wyborcza.
Bardzo prosimy chętnych uczniów o przygotowanie swojego programu. Powinien on zawierać wasze zdjęcie, krótki opis swojej osoby, hasło wyborcze, pomysły na działalność we władzach samorządu uczniowskiego i przekazanie go p. A. Szpilskiej.
Wszystkich chętnych uczniów, którym leży na sercu dobro społeczności szkolnej zapraszamy do startowania w szkolnych wyborach (9.10.2015r.)
Samorząd Uczniowski
W dniu 23.09.2015 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych dotyczących przeciwdziałania uzależnieniom pod nazwą: „Środki psychoaktywne w środowisku szkolnym”. Zajęcia zorganizowane były w ramach działań w zakresie profilaktyki w szkole w związku z istniejącym realnym zagrożeniem stosowania środków psychotropowych przez młodzież na terenie naszego kraju.
Nasi uczniowie w trakcie warsztatów z p. Aldoną Bartosik - terapeutą z Ośrodka Psychoprofilaktyki „Nowa Perspektywa” z Krakowa, analizowali sytuacje w jakich młodzi ludzie sięgają po używki (papierosy, dopalacze) i poznali zgubne konsekwencje stosowania środków uzależniających.
Nauczyciele, w trakcie prelekcji, zostali zapoznani ze sposobami rozpoznawania problemu stosowania środków o działaniu psychoaktywnym przez młodzież.
Informujemy, że dla rodziców przewidziana jest prelekcja poświęcona tej tematyce w listopadzie w trakcie spotkania z rodzicami. Serdecznie zapraszamy !