Nawigacja

STATUT EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2023 OBOWIĄZKI UCZNIA NASZEJ SZKOŁY SZKOLNY PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY ARCHIWUM SZKOLNY REGULAMIN KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW PROCEDURA UDZIELANIA POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ WEWNĄTRZSZKOLNY SYTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO PROCEDURA WYDAWANIA OPINII O UCZNIU PROCEDURA ORGANIZACJI ZAJĘĆ WSPOMAGAJĄCYCH DLA UCZNIÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. JANUSZA KORCZAKA W CHOJNIE HARMONOGRAM DOSTĘPNOŚCI NAUCZYCIELI STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Dokumenty szkolne

ARCHIWUM

STATUT

 

GIMNAZJUM  IM. JANUSZA KORCZAKA

W CHOJNIE

 

 

POSTANOWIENIA WSTĘPNE

§1

Regulaminy działalności Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz inne uchwalone przez te organy nie mogą być sprzeczne ze Statutem.

§2

Dyrektor Gimnazjum im. Janusza Korczaka zapewnia możliwość zapoznania się ze Statutem wszystkim członkom społeczności szkolnej.

§3

Ilekroć w Statucie jest mowa bez bliższego określenia o:

  1. szkole- należy przez to rozumieć Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie;
  2. statucie- należy przez to rozumieć niniejszy dokument;
  3. dyrektorze- rozumie się przez to dyrektora Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie;
  4. wicedyrektorze- rozumie się przez to wicedyrektora Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie;
  5. nauczycielach- należy przez to rozumieć Radę Pedagogiczną, w skład której wchodzą nauczyciele zatrudnieni w Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie;
  6. wychowawcach- należy przez to rozumieć nauczycieli, których szczególnej opiece wychowawczej powierzono jeden z oddziałów w szkole;
  7. uczniach i rodzicach- należy przez to rozumieć uczniów Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie oraz ich rodziców lub prawnych opiekunów;
  8. ustawie- należy przez to rozumieć ustawę z dnia 07 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r. Nr 67 poz. 329 z późniejszymi zmianami);
  9. ministrze- należy przez to rozumieć Ministra Edukacji Narodowej;
  10. organie prowadzącym szkołę-należy przez to rozumieć Gminę Chojna.

 

 

NAZWA SZKOŁY

 §4

Pełna nazwa szkoły brzmi Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie, ul. Szkolna 15,               74-500 Chojna. Ustalona nazwa jest używana przez szkołę w pełnym brzmieniu zarówno na pieczęciach jak i stemplach.

                                                                        §5

 

Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie stosuje pieczątkę podłużną o treści:

 

 G I M N A Z J U M

                                                        im. Janusza Korczaka

      ul. Szkolna 15

    74-500 CHOJNA

   tel. (091) 414 39 55

  tel./fax (091) 414 34 50

 

                §6

Kierunek pracy wychowawczej i dydaktycznej szkoły jest związany z Januszem Korczakiem- patronem Gimnazjum.

 

                                                                         §7

Imię szkoły może być zmienione na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców               i Samorządu Uczniowskiego.

 

                                                                         §8

Imię gimnazjum nadaje organ prowadzący na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

 

INNE INFORMACJE O SZKOLE

                                                                        §9

  1. Organem prowadzącym szkołę jest Gmina Chojna.
  2. Cykl kształcenia w gimnazjum trwa 3 lata .
  3. Szkoła posiada sztandar używany w uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych, hymn oraz ceremoniał szkolny.
  4. W szkole funkcjonuje świetlica, za prowadzenie której odpowiedzialny jest kierownik świetlicy.
  5. Przy szkole działa stołówka.
  6. Przy szkole działa kompleks boisk ORLIK z programu rządowego „Moje Boisko -  ORLIK 2012”. Zasady działania obiektu określa odrębny regulamin.
  7. W szkole działa koordynator ds. BHP. Jego zadania zawarte są w Uchwale Rady Ministrów Nr 186/2006 z dn. 07 listopada 2006 r. w sprawie działania administracji rządowej przeciwko przemocy w szkołach i placówkach z późniejszymi zmianami z dn. 22 listopada 2006 r.
  8. Szkoła wydaje gazetę „Pinezka”. Zasady działania i rekrutacji zespołu redakcyjnego zawarte są w odrębnych dokumentach.
  9. Zajęcia dydaktyczne mogą odbywać się na dwie zmiany.
  10. Zajęcia dydaktyczne mogą odbywać się w innych miejscach niż szkoła, np. w kościele, w bibliotece miejskiej, w domu ucznia, na basenie itp.
  11. W szkole prowadzony jest dziennik lekcyjny oraz elektroniczny, który stanowi integralną część dziennika lekcyjnego.
  12. W dzienniku lekcyjnym zamieszczony jest zeszyt uwag i pochwał, i stanowi on całość z wyżej wymienionym dokumentem.
  13. W przypadku zaginięcia dziennika lekcyjnego należy postępować zgodnie                          z odpowiednią procedurą. Procedura postępowania w przypadku zaginięcia dziennika lekcyjnego stanowi załącznik do statutu.
  14. Protokoły z posiedzeń Rady Pedagogicznej prowadzone są w postaci elektronicznej.
  15. Szkoła objęta jest systemem monitoringu. Zasady wykorzystania zapisów monitoringu i osoby do tego uprawnione zawarte są w odrębnym dokumencie.

 

CELE I ZADANIA GIMNAZJUM

                                                                   §10

  1. Szkoła realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające Program Wychowawczy w gimnazjum oraz Program Profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb środowiska, a w szczególności:

a) umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia gimnazjum;

b) umożliwia uczniom podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etycznej i kultu-      rowej, językowej i religijnej;

c) absolwentom gimnazjum umożliwia dokonanie świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia;

d) kształtuje środowisko wychowawcze sprzyjające realizowaniu celów określonych w ustawie, stosownie do warunków szkoły i wieku uczniów;

e) sprawuje opiekę nad uczniami odpowiednio do ich potrzeb i możliwości.

  1. Do realizacji zadań statutowych dyrektor może powołać zespoły wychowawcze, przedmiotowe, samokształceniowe oraz problemowo- zadaniowe.
  2. Pracą zespołu kieruje przewodniczący – lider, powołany przez dyrektora gimnazjum na wniosek zespołu.
  3. Szczegółowe zasady Szkolnego Systemu Oceniania – SSO, zgodnie z odrębnymi przepisami w sprawie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów uchwala Rada Pedagogiczna po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.
  4. Szkolny System Oceniania jest odrębnym dokumentem i stanowi załącznik do statutu.
  5. W zakresie udzielania uczniom pomocy psychologicznej i pedagogicznej szkoła współpracuje z poradniami psychologiczno- pedagogicznymi, a także z ośrodkami poradnictwa i specjalistycznej pomocy dla dzieci i rodziców/ prawnych opiekunów. Zadania pedagoga szkolnego oraz zasady udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej określa szczegółowo minister w drodze rozporządzenia.
  6. W celu wspierania możliwości rozwojowych i wyrównywania szans oraz uwzględniając potrzeby rozwojowe i zainteresowania młodzieży w szkole mogą działać stowarzyszenia, organizacje młodzieżowe i uczniowskie kluby sportowe. Warunki działalności tych organizacji określają odrębne przepisy.
  7. W ramach posiadanych środków i w porozumieniu z organem prowadzącym w szkole mogą być organizowane zajęcia pozalekcyjne uwzględniające potrzeby rozwojowe      i zainteresowania dzieci i młodzieży.
  8. Statut szkoły, szkolne programy nauczania i wychowania, wewnętrzne regulaminy organów szkoły, statuty i regulaminy organizacji, podstawowe przepisy prawa oświatowego są dostępne dla rodziców/ prawnych opiekunów w bibliotece szkolnej.
  9. Szkoła organizuje opiekę i pomoc uczniom, którym z przyczyn rozwojowych, rodzinnych i losowych potrzebne jest wsparcie w tym również pomoc materialna poprzez:

a) indywidualne nauczanie, zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno- kompensacyjne i inne;

b) zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze;

c) indywidualny program i tok nauki;

d) organizację dożywiania w szkole, wypożyczania podręczników.

      11. Szkoła realizuje Program Wychowawczy i Program Profilaktyki uchwalony przez          Radę Pedagogiczną po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

     12. Szkoła sprawuje opiekę nad uczniami przebywającymi na jej terenie podczas trwania obowiązkowych zajęć lekcyjnych ustalonych tygodniowym planem nauczania, w czasie trwania zajęć nieobowiązkowych, wycieczek i zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez szkołę  od momentu przybycia na zajęcia do momentu ich ukończenia.

     13. Szkoła organizuje opiekę świetlicową dla uczniów przed zajęciami lekcyjnymi i pozalekcyjnymi oraz dla uczniów oczekujących na dowóz. Szczegółowe zasady korzystania z zajęć świetlicowych lub zwalniania się z nich określa regulamin świetlicy szkolnej.

      14. Szczegółowe zasady przebywania i zachowania osób na terenie szkoły, korzystania    z pomieszczeń i urządzeń szkolnych, a także bezpieczeństwa w czasie zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych i pozaszkolnych zawarte są w Regulaminie Organizacyjnym Gimnazjum w Chojnie, który uchwala Rada Pedagogiczna.

      15. W celu umożliwienia uczniom podtrzymania tożsamości religijnej w szkole odbywają się lekcje religii. W zajęciach tych biorą udział uczniowie, których rodzice/ prawni opiekunowie w formie oświadczenia wyrażają takie życzenie. Szczegółowe zasady ich organizowania i zwalniania z nich określają odrębne procedury.

      16. W szkole organizowane są lekcje wychowania do życia w rodzinie. W zajęciach tych biorą udział uczniowie, których rodzice/ prawni opiekunowie w formie oświadczenia wyrażają takie życzenie. Szczegółowe zasady ich organizowania i zwalniania z nich określają odrębne procedury.

 

ZASADY UDZIELANIA I ORGANIZACJI POMOCY PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNEJ W SZKOLE

 

§11

  1. Pomoc psychologiczno - pedagogiczna udzielana w szkole polega na rozpoznawaniu              i zaspakajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych  i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia, wynikających               w szczególności:

a)z niepełnosprawności,

b)z niedostosowania społecznego,

c)z zagrożenia niedostosowaniem,

d)ze szczególnych uzdolnień,

e)ze specyficznych trudności w uczeniu się,

f)z zaburzeń komunikacji językowej,

g)z choroby przewlekłej,

h)z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych,

i)z niepowodzeń edukacyjnych,

j)z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego, kontaktami środowiskowymi,

k)z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.

  1. Pomoc psychologiczno- pedagogiczną organizuje dyrektor szkoły.
  2. Pomocy psychologiczno- pedagogicznej w szkole udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy oraz psycholog szkolny.
  3. Pomoc psychologiczno- pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:

a)rodzicami uczniów,

b)poradniami psychologiczno- pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi,

c)placówkami doskonalenia nauczycieli,

d)innymi szkołami i placówkami,

e)organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

  1. Pomoc psychologiczno- pedagogiczna w szkole jest udzielana z inicjatywy:

a)ucznia,

b)rodziców ucznia,

c)nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty prowadzącego zajęcia z uczniem,

d)poradni psychologiczno- pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.

  1. W szkole pomoc psychologiczno - pedagogiczna jest udzielana uczniom w formie:

a)zajęć rozwijających uzdolnienia,

b)zajęć dydaktyczno – wyrównawczych ,

c)zajęć specjalistycznych: korekcyjno – kompensacyjnych, socjoterapeutycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym (za zgodą organu prowadzącego)

d)zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej,

e)porad i konsultacji.

  1. Nauczyciele, wychowawcy klas oraz specjaliści prowadzą działania pedagogiczne mające na celu:

a)rozpoznanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów, w tym uczniów szczególnie uzdolnionych, oraz zaplanowanie sposobów ich zaspokojenia, w tym doradztwo edukacyjno- zawodowe,

b)rozpoznawanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, w tym szczególnie uzdolnionych oraz zaplanowanie wsparcia związanego z rozwijaniem zainteresowań i uzdolnień uczniów.

  1. W przypadku stwierdzenia, że uczeń ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne wymaga objęcia pomocą psychologiczno- pedagogiczną, nauczyciel, wychowawca klasy, pedagog, psycholog informuje o tym niezwłocznie dyrektora szkoły.
  2. Planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej uczniowi jest zadaniem zespołu składającego się z nauczycieli, wychowawców klas oraz specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem, zwanego dalej „ zespołem”.
  3. Zespól tworzy dyrektor szkoły:

a)dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie  o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinię poradni psychologiczno- pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej – niezwłocznie po otrzymaniu orzeczenia lub opinii,

b)dla ucznia, o którym mowa w pkt.8, który nie posiada orzeczenia lub opinii- niezwłocznie po przekazaniu przez nauczyciela, wychowawcę lub specjalistę informacji o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno- pedagogiczną.

  1. Dyrektor szkoły wzywa osobę koordynującą pracą danego zespołu.
  2. Do zadań zespołu należy:

a)ustalenie zakresu, w którym uczeń wymaga pomocy psychologiczno- pedagogicznej  z uwagi na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne, w tym szczególne uzdolnienia,

b)określenie zalecanych form, sposobów i okresu udzielania uczniowi pomocy psychologiczno- pedagogicznej, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia, a w przypadku ucznia posiadającego orzeczenie lub opinię – także z uwzględnieniem zaleceń zawartych w orzeczeniu lub opinii,

c)zaplanowanie działań z zakresu doradztwa edukacyjno- zawodowego i sposobu ich realizacji.

  1. Do zadań koordynatora zespołu należy:

a)proponowanie składu zespołu,

b)zwoływanie spotkań zespołu,

c)kierowanie pracami zespołu,

d)przedstawienie dyrektorowi zalecanych przez zespół form, sposobów i okresu udzielania uczniowi pomocy psychologiczno- pedagogicznej do zatwierdzenia,

e)dbanie wraz z członkami zespołu o wypełnianie kart indywidualnych potrzeb uczniów,  w tym po spotkaniu o podpisy osób, które wzięły w nich udział,

f)gromadzenie i archiwizowanie dokumentacji,

g)nawiązywanie kontaktów z PPP, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży – ustalenie rozwiązań organizacyjnych, jeśli wynika to z planu działań wspierających dla ucznia ( ustala czas, miejsce zajęć, ilość osób w grupie itp.).

  1. O ustalonych dla ucznia formach, sposobach i okresie udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej oraz wymiarze godzin wychowawca niezwłocznie informuje  rodziców.
  2. Zespół opracowuje dla ucznia, z wyjątkiem ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, plan działań wspierających.
  3. Zespół podejmuje działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych.
  4. Spotkania zespołu odbywają się w miarę potrzeb.
  5. Spotkania zespołu zwołuje osoba koordynująca pracę zespołu.
  6. W spotkaniach zespołu mogą uczestniczyć:

a)rodzice/ prawni opiekunowie,

b)na wniosek dyrektora – przedstawiciel poradni psychologiczno- pedagogicznej, w tym specjalistycznej,

c)na wniosek rodzica/ prawnego opiekuna – inne osoby, w szczególności lekarz, psycholog, logopeda lub inny specjalista.

  1. O terminie spotkania zespołu wychowawca informuje rodziców/ prawnych opiekunów ucznia.
  2. Zespół zakłada i prowadzi kartę indywidualnych potrzeb ucznia, za wyjątkiem ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, dla którego tworzy indywidualny program edukacyjno- terapeutyczny.
  3. Każdy uczeń objęty pomocą zobowiązany jest do systematycznego uczęszczania na ustalone zajęcia.

 

WSPÓŁDZIAŁANIE Z PORADNIAMI PEDAGOGICZNO-  PSYCHOLOGICZNYMI I INNYMI INSTYTUSJAMI ŚWIADCZĄCYMI PORADNICTWO  I SPECJALISTYCZNĄ  POMOC DZIECIOM                        I RODZICOM/ PRAWNYM OPIEKUNOM

 

§12

 

  1. Celem dostosowania treści, metod i organizacji nauczania do możliwości rozwojowych ucznia, szkoła zapewnia pomoc udzielaną przez psychologa szkolnego oraz Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną w formie:

a)kierowania na badania uczniów z dysfunkcjami, mającymi trudności w nauce,

b)wydawania orzeczeń nauczania indywidualnego i o nauczaniu indywidualnym tokiem,

c)wskazywania form i metod pracy z uczniami mającymi różnorakie trudności,

d)spotkań terapeutycznych.

  1. Szkoła może organizować zajęcia warsztatowe, wykłady, prelekcje dla nauczycieli, uczniów, rodziców/ prawnych opiekunów prowadzone przez pracownika Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej oraz innych instytucji świadczących poradnictwo i pomoc rodzicom/ prawnym opiekunom i dzieciom.

 

 

WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI/ PRAWNYMI OPIEKUNAMI

 

§13

  1. Szkoła współdziała z rodzicami/ prawnymi opiekunami ucznia we wszystkich sferach działalności, a w szczególności w zakresie nauczania, wychowania i profilaktyki oraz udzielania informacji dotyczących zadań szkoły i przepisów prawa oświatowego. Rodzice mogą brać udział w pracach Rady Rodziców bezpośrednio lub poprzez wybranych przedstawicieli.
  2. Rodzice/ prawni opiekunowie mogą uzyskać szczegółowe i bieżące informacje na temat dziecka od wychowawcy, nauczyciela przedmiotu, pedagoga szkolnego i dyrektora szkoły poprzez:

            a) zebrania ogólne i klasowe;

            b) spotkania indywidualne w uzgodnionym terminie;

            c) formy określone w SSO.

      3.  Szkoła organizuje spotkania z rodzicami/ prawnymi opiekunami uczniów wg ustalonego i podanego na początku roku szkolnego harmonogramu. Celem spotkań klaso-  wych jest wymiana informacji na tematy wychowawcze i edukacyjne. Ponadto szkoła zapewnia każdemu rodzicowi/ prawnemu opiekunowi możliwość uzyskania informacji na temat zachowania i postępów lub trudności w nauce jego dziecka, informacji      i porad w sprawach wychowania i dalszego kształcenia jego dziecka.

      4.  Rodzice/ prawni opiekunowie mają prawo do znajomości zadań i zamierzeń dydaktyczno- wychowawczych w danej klasie i szkole, znajomości regulaminu oceniania     i klasyfikowania uczniów gimnazjum.

      5.  Rodzice/ prawni opiekunowie mają obowiązek do pełnienia czynności związanych      z realizacją obowiązku szkolnego przez ich dziecko poprzez zapewnienie regularnego uczęszczania ucznia na zajęcia szkolne, zapewnić dziecku warunki umożliwiające przygotowanie się do zajęć szkolnych, współpracy z wychowawcą klasy w zakresie osiągania przez dziecko jak najlepszych wyników w nauce, wychowaniu i rozwoju psychofizycznym.

      6.  W przypadku niewypełnienia przez rodziców/ prawnych opiekunów zadań wychowawczych i opiekuńczych dyrektor szkoły ma prawo do wezwania  rodziców/ prawnych opiekunów i pouczenia ich o konsekwencjach braku opieki nad dzieckiem, a także podjęcia działań przy współpracy z Wydziałem Sądu Rodzinnego.

      7.  Dla rodziców/ prawnych opiekunów uczniów rozpoczynających naukę szkoła organizuje wstępne spotkanie w celu ich zaznajomienia z podstawowymi zadaniami obowiązującymi w szkole, a przede wszystkim edukacyjno- wychowawczymi zadaniami        i wymogami szkoły, zasadami oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów.

 

ORGANY SZKOŁY

 

§14

Organami szkoły są:

  1. Dyrektor Gimnazjum;
  2. Rada Pedagogiczna;
  3. Rada Rodziców;
  4. Samorząd Uczniowski.

 

DYREKTOR SZKOŁY

 

§15

Szkołą kieruje dyrektor powołany na to stanowisko przez organ prowadzący szkołę. Dyrektor gimnazjum kieruje bieżącą działalnością dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą szkoły oraz reprezentuje ją na zewnątrz, a przede wszystkim:

  1. jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami;
  2. odpowiada za realizację uchwał podjętych przez organy szkoły i czuwa nad ich zgodnością z ustawą, wewnętrznymi regulaminami i innymi przepisami prawa;
  3. jest odpowiedzialny za realizację projektów edukacyjnych w gimnazjum;
  4. w porozumieniu z Radą Pedagogiczną określa szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego zapisane w Regulaminie realizacji projektów edukacyjnych, zwanym dalej Regulaminem, który jest załącznikiem do Statutu;
  5. wprowadza Zarządzeniem zapisy Regulaminu;
  6. powołuje koordynatora projektów w porozumieniu z Radą Pedagogiczną;
  7. może w szczególnie uzasadnionych przypadkach, uniemożliwiających udział ucznia     w realizacji projektu edukacyjnego zwolnić go z realizacji projektu;
  8. decyduje o możliwości realizowania projektu edukacyjnego uczniowi w sytuacjach uniemożliwiających jego obecność w szkole ( np. nauczanie indywidualne, inne sytuacje zdrowotne lub losowe);
  9. rozstrzyga sytuacje problemowe mogące pojawić się podczas realizacji projektów edukacyjnych;
  10. w porozumieniu a Radą Pedagogiczną może zmienić zapisy Regulaminu, dostosowując je do realiów i możliwości organizacyjnych szkoły;
  11. dysponuje środkami finansowymi określonymi w budżecie zatwierdzonym przez organ prowadzący i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie a także może organizować finansową i gospodarczą obsługę szkoły;
  12. zatrudnia i zwalnia nauczycieli oraz innych pracowników szkoły;
  13. może, za zgodą organu prowadzącego gimnazjum tworzyć dodatkowe stanowiska wicedyrektorów lub inne stanowiska kierownicze;
  14. powierza funkcje wicedyrektorów i innych stanowisk kierowniczych w szkole;
  15. ustala zakres czynności i kompetencji wicedyrektorów i nauczycieli pełniących funkcje kierownicze w szkole;
  16. podaje corocznie w arkuszu organizacyjnym szkoły liczbę nauczycieli w podziale na stopnie awansu zawodowego, przystępujących do postępowań kwalifikacyjnych lub egzaminacyjnych w roku szkolnym, którego dotyczy arkusz organizacyjny oraz wskazuje terminy złożenia przez nauczycieli wniosków o podjęcie tych postępowań;
  17. powierza corocznie nauczycielom sprawowanie opieki wychowawczej nad oddziałem;
  18. może tworzyć zespoły wychowawcze, przedmiotowe, samokształceniowe lub inne zespoły problemowo- zadaniowe;
  19. przyznaje nagrody oraz wymierza kary porządkowe nauczycielom i innym pracownikom szkoły;
  20. występuje z wnioskami po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły;
  21. współpracuje z Radą Pedagogiczną, rodzicami/ opiekunami prawnymi i Samorządem Uczniowskim;
  22. przedstawia Radzie Pedagogicznej przynajmniej dwa razy w roku szkolnym ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje         o działalności szkoły;
  23. wstrzymuje wykonanie uchwał niezgodnych z przepisami prawa i niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący szkołę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

 

WICEDYREKTORZY I KIEROWNICY

 

§16

  1. W celu sprawnego kierowania szkołą dyrektor szkoły, zasięgając opinii organu prowadzącego szkołę i Rady Pedagogicznej, tworzy stanowiska wicedyrektorów, kierownika świetlicy szkolnej i inne kierownicze stanowiska w szkole.
  2. Zasady tworzenia stanowisk, o których mowa w pkt.1, określa ustawa lub/i organ prowadzący. Liczba i rodzaje stanowisk muszą być zgodne z aktualnymi potrzebami szkoły.
  3. W szkole tworzy się stanowisko wicedyrektora, jeżeli liczba oddziałów wynosi co najmniej 12.
  4. Do każdego utworzonego stanowiska dyrektor szkoły sporządza zakres kompetencji     i obowiązków.
  5. Obsada stanowisk należy wyłącznie do kompetencji dyrektora szkoły.

 

RADA PEDAGOGICZNA

 

§17

Rada Pedagogiczna jest organem szkoły realizującym zadania wynikające ze statutu oraz innych regulaminów wewnętrznych szkoły. Na plenarnych i nadzwyczajnych posiedzeniach Rada Pedagogiczna w formie uchwał zatwierdza, opiniuje w sprawach związanych z działalnością dydaktyczną, wychowawczą, opiekuńczą i organizacyjną szkoły. W skład Rady Pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele, wychowawcy świetlicy szkolnej, bibliotekarz oraz pedagodzy zatrudnieni w szkole.

  1. Pracą Rady Pedagogicznej kieruje dyrektor szkoły, Przewodniczący Rady Pedagogicznej, lub przekazuje zadanie kierowania jej pracami wicedyrektorom szkoły.
  2. Informuje o terminie i porządku obrad zgodnie z regulaminem Rady.
  3. W zebraniach mogą brać udział z głosem doradczym osoby zaproszone przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek Rady Pedagogicznej.
  4. Zebrania plenarne Rady Pedagogicznej organizowane są przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym semestrze w związku z zatwierdzeniem wyników klasyfikowania i promowania uczniów, po zakończeniu rocznych zajęć szkolnych oraz w miarę bieżących potrzeb.
  5. Zebrania  Rady Pedagogicznej mogą być organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego szkołę, co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej.
  6. Zatwierdza plan pracy szkoły, wyniki klasyfikacji i promocji uczniów, podejmuje uchwały w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych, ustala plan doskonalenia zawodowego nauczycieli, podejmuje uchwały w sprawach skreślenia z listy uczniów.
  7. Opiniuje organizację pracy szkoły, w tym tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, projekt planu finansowego szkoły, wnioski dyrektora o przyznaniu nauczycielom odznaczeń i innych nagród i wyróżnień, propozycje dyrektora w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
  8. Przygotowuje projekt statutu szkoły a jego modyfikację przedstawia do zaopiniowania Radzie Rodziców.
  9. Uchwala Regulamin Organizacyjny Gimnazjum w Chojnie, który określa zasady zachowania uczniów przebywających na terenie obiektów szkolnych w czasie trwania zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu, zasady korzystania z pomieszczeń, urządzeń     i sprzętu szkolnego podczas zajęć dydaktycznych, zasady zachowania podczas dojazdu do szkoły, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz postępowania na wypadek pożaru   i akcji ewakuacyjnej.
  10. Może wystąpić z wnioskiem o odwołanie dyrektora lub innego nauczyciela pełniącego funkcję kierowniczą.
  11. Uchwały podejmuje zwykłą większością głosów w obecności najmniej połowy jej członków.
  12. Ustala regulamin swojej działalności.

 

 

 

RADA RODZICÓW

 

§18

  1. Rada Rodziców stanowi demokratycznie wybraną reprezentację rodziców/ prawnych opiekunów wszystkich uczniów szkoły.
  2. Zasady powołania rady uchwala ogół rodziców/ prawnych opiekunów uczniów szkoły.
  3. Szczegółowe zasady  działania Rady Rodziców określa  regulamin, który ustala jej  kadencję i tryb powołania/ odwołania, organy rady, sposób  wyłaniania i zakres  kompetencji, sposób podejmowania uchwał, zasady wydatkowania funduszy.
  4. Rada Rodziców występuje do Rady Pedagogicznej i dyrektora gimnazjum z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw oświatowych.
  5. Udziela pomocy Samorządowi Uczniowskiemu.
  6. Działa na rzecz stałej poprawy bazy materialnej szkoły.
  7. Pozyskuje środki finansowe w celu wsparcia działalności szkoły.
  8. Współdecyduje o formach pomocy dzieciom.
  9. Współuczestniczy w opracowaniu Programu Wychowawczego szkoły.
  10. Deleguje dwóch przedstawicieli do składu komisji konkursowej na dyrektora szkoły.

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 

§19

  1. Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły.
  2. Zasady wybierania i działania organów Samorządu Uczniowskiego określa regulamin uchwalony przez uczniów w głosowaniu równym, tajnym i bezpośrednim.
  3. Organy Samorządu Uczniowskiego są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.
  4. Samorząd Uczniowski może przedstawić Radzie Rodziców, Radzie Pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących realizacji praw uczniów.

 

ZASADY WSPÓŁDZIAŁANIA ORGANÓW GIMNAZJUM

 

§20

  1. Dyrektor gimnazjum współpracuje bezpośrednio z przewodniczącymi organów gimnazjum, którzy działają niezależnie w ich imieniu oraz reprezentują je na zewnątrz.
  2. Wszelkie wnioski, uwagi, opinie formułowane przez organy szkoły w ramach ich kompetencji i kierowane pod adresem dyrektora gimnazjum, organów szkoły, organu prowadzącego i sprawującego nadzór pedagogiczny i innych instytucji, wymagają formy pisemnej.
  3. Przedstawiciele organów szkoły mogą być zapraszani do wzięcia udziału w posiedzeniach innych organów szkoły, jeśli regulaminy i procedury tych organów dopuszczają taką możliwość.

 

RODZAJE SPORÓW I KONFLIKTÓW,  I TRYB ICH ROZTRZYGANIA

 

§21

  1. Sytuacje konfliktowe pomiędzy organami reprezentującymi nauczycieli, rodziców/ prawnych opiekunów i uczniów rozstrzyga dyrektor gimnazjum z możliwością odwołania się stron do organu prowadzącego szkołę.
  2. Sytuacje konfliktowe między uczniami w klasie, uczniami różnych klas oraz między uczniem a nauczycielem rozstrzygają wychowawcy z z możliwością odwołania się stron do dyrektora szkoły.
  3. Sytuacje konfliktowe między nauczycielami lub pracownikami szkoły, a także między nauczycielem/ wychowawcą, a rodzicami/ prawnymi opiekunami rozstrzyga dyrektor gimnazjum z możliwością odwołania się stron do organu prowadzącego szkołę lub sądu
  4. Sytuacje konfliktowe między uczniami lub ich rodzicami/ prawnymi opiekunami,       a gimnazjum oraz konflikty między nauczycielami i  pracownikami szkoły a dyrektorem gimnazjum rozwiązuje organ prowadzący z możliwością odwołania się stron     do sądu.
  5. Rozwiązanie konfliktów wymaga stworzenia warunków sprzyjających swobodnej       i pełnej wypowiedzi stron konfliktu w zamkniętym pomieszczeniu bez obecności osób trzecich.
  6. Osoba lub organ rozstrzygający konflikt powinien poznać i wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji racje obu stron, przyczyny konfliktu, stopień zaangażowania stron , dotychczasowe i perspektywiczne skutki kontrowersji, przepisy prawne dotyczące sprawy.
  7. Osoba rozstrzygająca konflikt ma prawo do zasięgnięcia opinii znawców przedmiotu, czternastodniowego terminu zbadania sprawy, przekazania sprawy innemu organowi w szkole lub organowi prowadzącemu gimnazjum.
  8. Decyzję w sprawie rozstrzygnięcia konfliktu należy podjąć jak najszybciej, najpóźniej w ciągu 14 dni, a w przypadkach uzasadnionych ( spory zbiorowe, odwołanie się do innej instytucji, konieczność zbadania sprawy lub zebrania informacji) w ciągu miesiąca.
  9. Decyzja w sprawie rozstrzygnięcia konfliktu powinna być umotywowana, obiektywna, sprawiedliwa dla stron i zgodna z przepisami prawa i statutem.
  10. Od decyzji organów szkoły przysługuje prawo odwołania się stron do organu prowadzącego szkołę, a w przypadku drastycznego naruszenia prawa do sądu.
  11. Organy szkoły mogą powoływać własne komisje rozjemcze działające na podstawie wewnętrznych regulaminów zgodnych ze statutem.

 

SPOSOBY ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW

 

§22

1.Polubowne zakończenie sporu przy wzajemnej aprobacie stron konfliktu z zaprzestaniem pretensji i roszczeń formalnoprawnych.

2.Wzajemne przeproszenie się stron w obecności świadków konfliktu.

3.Przeproszenie osoby poszkodowanej w konflikcie.

4.Zastosowanie kary dyscyplinarno-porządkowej wobec: ucznia orzeka organ uprawniony zgodnie ze statutem, nauczyciela lub innego pracownika szkoły orzeka dyrektor gimnazjum na podstawie odrębnych przepisów, dyrektora orzeka organ prowadzący szkołę, rodzica/ prawnego opiekuna dyrektor może wystąpić do organu prowadzącego szkołę o nałożenie grzywny celem przymuszenia do spełniania obowiązku szkolnego, inne kary orzeka sąd.

 

 

 

 

 

ORGANIZACJA GIMNAZJUM

 

§23

  1. Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny szkoły opracowany przez dyrektora do 30 kwietnia każdego roku. Arkusz organizacyjny szkoły zatwierdza organ prowadzący szkołę do dnia 30 maja danego roku.
  2. W arkuszu organizacyjnym szkoły zamieszcza się w szczególności liczbę pracowników szkoły łącznie z liczbą stanowisk kierowniczych, ogólną liczbę zajęć edukacyjnych finansowanych przez organ prowadzący szkołę.
  3. Na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego szkoły, dyrektor, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy, ustala organizację stałych obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć edukacyjnych i określa ich tygodniowy rozkład.
  4. Podstawową jednostką organizacyjną szkoły jest oddział, w którym liczba uczniów powinna wynosić nie więcej niż 24 uczniów.
  5. Podział na grupy jest obowiązkowy na zajęciach z języków obcych, informatyki        w oddziałach, a w przypadku języków obcych także w zespołach międzyoddziałowych liczących więcej niż 24 uczniów.
  6. Podział na grupy jest obowiązkowy na nie więcej niż połowie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, dla których z treści programu nauczania wynika konieczność prowadzenia ćwiczeń, w tym laboratoryjnych w oddziałach liczących więcej niż 30 uczniów. W oddziałach liczących mniej niż 24 uczniów można dokonać podziału na grupy po zapewnieniu środków finansowych przez organ prowadzący szkołę.
  7. Zajęci wychowania fizycznego w szkole prowadzone są w grupach liczących nie mniej niż 12  i nie więcej niż 26 uczniów.
  8. W szkole funkcjonuje system zastępstw koleżeńskich. Przez zastępstwo koleżeńskie rozumie się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze sprawowane przez nauczycieli w ramach czterdziestogodzinnego tygodnia pracy oraz ustalonego wynagrodzenia zgodnie z potrzebami i zadaniami szkoły.
  9. Chęć zastępstwa koleżeńskiego za nieobecnego nauczyciela, nauczyciele zgłaszają dyrekcji przynajmniej na jeden dzień przed realizacją.
  10. W uzasadnionych przypadkach dyrekcja szkoły może zlecić, nauczycielowi oczekującemu na zajęcia bądź będącego po zajęciach, prowadzenie zastępstw koleżeńskich      z uczniami lub wychowankami.
  11. Godzina lekcyjna trwa 45 minut.
  12. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych          w czasie od 30 do 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas pracy obliczony    na podstawie ramowego planu nauczania.
  13. Podczas zajęć lekcyjnych, świetlicowych i innych obowiązuje zakaz wnoszenia i konsumpcji wszelkich produktów spożywczych.
  14. W trakcie zajęć obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych, za wyjątkiem kalkulatorów, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  15. Każdy uczeń zajmuje stałe miejsce w sali, które może opuścić tylko za zgodą nauczyciela.
  16. Na terenie szkoły obowiązuje stosowny wygląd i strój ucznia gimnazjum.
  17. Obowiązkowym elementem stroju jest identyfikator.
  18. Chłopców i dziewcząt obowiązuje zakaz farbowania włosów oraz noszenia kontrowersyjnego uczesania, stosowania makijażu, malowania paznokci kolorowym lakierem, noszenia kolczyków w innych częściach ciała niż uszy. Zakazuje się noszenia biżuterii zagrażającej bezpieczeństwu ucznia.
  19. Uczeń na lekcjach oraz w budynku szkoły nie może posiadać nakrycia głowy tj. czapki, chustki, daszka itp. z pominięciem sytuacji wyjątkowych.
  20. Zakazuje się  manifestowania fryzurą i ubiorem przynależności do subkultur młodzieżowych oraz używania symboli faszystowskich, komunistycznych, satanistycznych itp.
  21. Uczeń zobowiązany jest przestrzegać zasad higieny osobistej, dbać o czystość i estetykę ubioru szkolnego.
  22. W szkole obowiązuje strój galowy, na który składa się biała koszula oraz granatowe lub czarne spodnie/ spódnica. Obowiązuje on w czasie rozpoczęcia roku szkolnego, Święta Szkoły, wszelkie rodzaje egzaminów gimnazjalnych i zakończenia roku szkolnego.

 

 

ZASADY TWORZENIA ODDZIAŁÓW PRZYSPOSABIAJĄCYCH DO PRACY

 

§24

  1. Dla uczniów, którzy po rocznym uczęszczaniu do gimnazjum i ukończeniu 15 roku życia nie rokują ukończenia szkoły w normalnym trybie, mogą być tworzone oddziały przysposabiające do pracy.
  2. Dyrektor gimnazjum po zapoznaniu się z sytuacją i możliwościami ucznia, na podstawie uchwały  Rady Pedagogicznej, za zgodą rodziców/ prawnych opiekunów, przyjmuje ucznia do oddziału przysposabiającego do pracy uwzględniając opinię wydaną przez lekarza oraz opinię poradni psychologiczno- pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.
  3. W oddziałach przysposabiających do pracy kształcenie ogólne realizuje się zgodnie    z podstawą programową kształcenia ogólnego w formach dostosowanych do potrzeb   i możliwości uczniów.
  4. Program  przysposobienia do pracy opracowuje nauczyciel z uwzględnieniem wybranych treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia w określonym zawodzie.
  5. Przysposobienie do pracy może być organizowane w gimnazjum albo poza nim na podstawie umowy zawartej przez dyrektora gimnazjum, w szczególności ze szkołą prowadzącą kształcenie zawodowe, placówką kształcenia ustawicznego oraz pracodawcą.

BIBLIOTEKA SZKOLNA

 

§25

  1. Biblioteka szkolna jest pracownią służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno- wychowawczych szkoły i doskonaleniu warsztatu pracy nauczycieli, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz w miarę możliwości wiedzy o regionie.
  2. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły, rodzice/ prawni opiekunowie, a także inne osoby.
  3. Pomieszczenia biblioteki powinny umożliwiać gromadzenie i opracowanie zbiorów, korzystanie z jej zasobów w czytelni lub świetlicy szkolnej, wypożyczanie ich poza bibliotekę, prowadzenie przysposobienia czytelniczo- informacyjnego uczniów.
  4. Bezpośredni nadzór nad pracą biblioteki sprawuje dyrektor gimnazjum.
  5. Godziny pracy biblioteki ustala dyrektor gimnazjum.
  6. Dostęp do zbiorów powinien być możliwy podczas zajęć, jak również po ich zakończeniu.
  7. Biblioteka może nawiązać współpracę z innymi bibliotekami zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  8. Wydatki biblioteki mogą być finansowane ze środków budżetu szkoły oraz ze środków Rady Rodziców.
  9. Zadania nauczyciela bibliotekarza:

a)udostępnianie książek i innych źródeł informacji;

b)tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną;

c)rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianie       i pogłębianie u gimnazjalistów nawyku czytania i uczenia się;

d)organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną.

 

 

 

 

ŚWIETLICA SZKOLNA

 

§26

  1. Dla uczniów, którzy muszą przed zajęciami albo/i po nich dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców/ prawnych opiekunów lub dojazd do szkoły, organizowane są zajęcia świetlicowe.
  2. W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych. Liczba uczniów       w grupie nie powinna przekraczać 24.
  3. Pracę świetlicy szkolnej nadzoruje i koordynuje kierownik świetlicy.
  4. Godziny pracy świetlicy szkolnej ustala dyrektor gimnazjum.
  5. Zasady korzystania i zwalniania się z zajęć świetlicowych określa regulamin świetlicy szkolnej.

 

NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY SZKOŁY

 

§27

1.W szkole zatrudnia się nauczycieli i pedagogów szkolnych. Można także zatrudnić logopedę, psychologa, pracowników ekonomicznych, inżynieryjno- technicznych, administracyjnych oraz pracowników obsługi.

2.Zasady zatrudniania nauczycieli i innych pracowników szkoły określają odrębne przepisy.

3.Nauczyciel prowadzi pracę dydaktyczną i opiekuńczą oraz jest odpowiedzialny za jakość tej pracy i bezpieczeństwo powierzonych jej opiece uczniów/ wychowanków.

4.Zadania nauczyciela. Nauczyciel odpowiada za:

a)życie, zdrowie i bezpieczeństwo uczniów;

b)prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego;

c)pomoce dydaktyczne i sprzęt szkolny;

d)wspieranie rozwoju psychicznego, emocjonalnego i fizycznego uczniów;

e)rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów ;

f)bezstronną i obiektywną ocenę uczniów oraz sprawiedliwe ich traktowanie;

g)udzielenie pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznanie potrzeb uczniów;

h)doskonalenie umiejętności dydaktycznych i podnoszenie poziomu wiedzy merytorycznej;

i)systematyczne uzupełnianie dokumentacji szkolnej ( dziennika lekcyjnego, elektronicznego, różnego rodzaju zajęć dydaktycznych, arkuszy ucznia itp.) informującej      o postępach ucznia w nauce, frekwencji, zachowaniu itd.

5.Zadania nauczyciela – wychowawcy:

a)sprawowanie opieki wychowawczej nad uczniami;

b)tworzenie warunków wspomagających rozwój ucznia, proces jego uczenia się oraz przygotowania do życia w rodzinie i w społeczeństwie;

c)inspirowanie i wspomaganie działań zespołowych uczniów;

d)podejmowanie działań umożliwiających rozwiązywanie konfliktów w zespole uczniów oraz pomiędzy uczniami i innymi członkami społeczności szkolnej.

6.Wychowawca:

a)otacza indywidualną opieką każdego wychowanka;

b)planuje i organizuje wspólnie z uczniami i ich rodzicami/prawnymi opiekunami różne formy życia zespołowego, rozwijające jednostki i integrujące zespół uczniowski oraz ustala treść i formę zajęć tematycznych na godzinach do dyspozycji wychowawcy;

c)współdziała z nauczycielami uczącymi w jego klasie, uzgadniając i koordynując ich działania wychowawcze wobec ogółu uczniów, a także wobec tych, którym potrzebna jest indywidualna opieka;

d)utrzymuje kontakt z  rodzicami/prawnymi opiekunami ucznia w celu poznania potrzeb opiekuńczo-wychowawczych ich dzieci, okazywania im pomocy w działaniach wychowawczych i otrzymywania od nich pomocy w swoich działaniach;

e)współpracuje z pedagogiem i innymi specjalistami świadczącymi kwalifikowaną pomoc w rozpoznawaniu potrzeb i trudności, także zdrowotnych oraz zainteresowań       i szczególnych zdolności uczniów. Organizację i formy udzielania pomocy psychologicznej i pedagogicznej określają odrębne przepisy i procedury.

7.Formy spełniania zadań wychowawcy:

a)poznanie osobowości, zainteresowań i pozycji ucznia w zespole klasowym;

b)otoczenie ucznia indywidualną opieką i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa;

c)systematyczne kontrolowanie i analizowanie frekwencji oraz uzyskiwanych przez ucznia ocen z poszczególnych przedmiotów i zachowania;

d)propagowanie działań mających na celu zapewnienie pomocy specjalistycznej i materialnej;

e)tworzenie właściwych stosunków interpersonalnych w zespole klasowym oraz kształtowanie postaw tolerancji, aktywności, samodzielności i odpowiedzialności;

f)w relacji z  rodzicami/prawnymi opiekunami wychowawca organizuje współpracę poprzez: zaznajomienie się ze środowiskiem rodzinnym ucznia i stopniem zaspakajania potrzeb rozwojowych dziecka, organizowanie spotkań ze wszystkimi rodzicami/prawnymi opiekunami oraz indywidualnie;

g)prowadzenie pedagogizacji rodziców/prawnych opiekunów;

h)udzielanie pomocy rodzicom/prawnym opiekunom w rozwiązywaniu konkretnych problemów;

8.W relacjach z innymi nauczycielami i organami szkoły wychowawca jest rzecznikiem praw uczniów swojej klasy, dba o przestrzeganie praw ucznia zawartych w Statucie, pomaga w rozwiązywaniu konfliktów, w których strona jest uczeń jego klasy, współpracuje z pedagogiem i poradnią psychologiczno- pedagogiczną, w przypadkach pojawienia się szczególnych trudności wychowawczych i dydaktycznych, reprezentuje klasę na posiedzeniach Rady Pedagogicznej.

9.Wychowawca prowadzi starannie i sumiennie dokumentację pracy wychowawczej: dziennik lekcyjny, elektroniczny, zajęć pozalekcyjnych, zajęć  wynikających z art.42 ust.2 pkt 2 lit. a i b ustawy z dn.26 stycznia 1982 r. KN ( Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz.674 z późn. zm.) - tzw. godzin karcianych, kół zainteresowań, różnego rodzaju zajęć sportowych itp., roczny plan pracy wychowawczej, arkusz obserwacji ucznia, zeszyt uwag i pochwał, zeszyt wychowawcy.

10.Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale tworzą zespół, którego zadaniem jest w szczególności ustalenie zestawu programów nauczania dla danego oddziału oraz jego modyfikowanie w miarę potrzeb.

11.Pracą zespołu kieruje przewodniczący, lider powołany przez dyrektora gimnazjum na jego wniosek.

12.Do zadań zespołów należy:

a)udział w opracowaniu propozycji szczegółowych zasad wewnątrzszkolnego systemu oceniania zgodnie z odrębnymi przepisami;

b)udział w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych i profilaktycznych szkoły

c)organizowanie doskonalenia zawodowego oraz doradztwa metodycznego;

d)udział w organizowaniu pracowni przedmiotowych, a także w uzupełnianiu ich wyposażenia;

e)opiniowanie przygotowanych w szkole autorskich, innowacyjnych i eksperymentalnych programów nauczania;

f)przygotowanie i opracowanie dla potrzeb szkoły analizy wyników  sprawdzianu po klasie szóstej szkoły podstawowej oraz egzaminu gimnazjalnego;

g)określenie wniosków do pracy dydaktycznej wynikających z realizacji podstawy programowej.

13.Dla zapewnienia ciągłości pracy wychowawczej i jej skuteczności wskazane jest, aby wychowawca opiekował się oddziałem przez cały etap edukacyjny.

14.Zadania szkolnego koordynatora projektów edukacyjnych:

a)udziela nauczycielom pomocy merytorycznej na temat metody projektów;

b)zbiera od opiekunów tematów projektów, sporządza ich wykaz oraz przekazuje dyrektorowi szkoły nie później niż do 30 września danego roku szkolnego;

c)koordynuje pracę opiekunów projektów;

d)monitoruje stan realizacji projektów;

e)upowszechnia informacje o realizowanych projektach;

f)koordynuje organizację publicznej prezentacji projektów w ramach Tygodnia Projektów;

g)sprasowuje nadzór nad prowadzeniem dokumentacji projektów;

h)przedstawia Radzie Pedagogicznej sprawozdanie podsumowujące realizację projektów w roku szkolnym.

15.Opiekunami projektów są nauczyciele gimnazjum.

16.Zadania opiekuna projektów:

a)określa ogólną tematykę realizowanych projektów;

b)przedstawia uczniom warunki, zasady i metody realizacji projektu oraz form jego dokumentowania i kryteria oceniania;

c)określa i wyjaśniania główne cele projektu oraz jego zakres merytoryczny                    i problemowy;

d)koordynuje i zatwierdza podział uczniów na poszczególne zespoły zadaniowe;

e)przygotowuje do podpisu przez uczniów kontrakt na wykonanie projektu;

f)koordynuje wypełnianie  przez uczniów Kart Projektu;

g)prowadzi dziennik zajęć projektu edukacyjnego;

h)prowadzi konsultacje dla uczniów realizujących projekt w różnych formach ( np. elektronicznej );

i)pomaga uczniom na każdym etapie realizacji projektu;

j)monitoruje przebieg realizacji projektu;

k)ocenia uczniów wykonujących projekt uwzględniając ich samoocenę oraz opinie nauczycieli i innych osób wspomagających jego realizację;

l)przekazuje wychowawcom opinie o zaangażowaniu i wynikach pracy uczniów;

m)koordynuje pracę nauczycieli współpracujących przy realizacji projektów międzyprzedmiotowych.

17.Zadania nauczyciela współpracującego z opiekunem przy realizacji projektów międzyprzedmiotowych:

a)udziela konsultacji zgodnie z harmonogramem;

b)czuwa nad prawidłowym przebiegiem projektu;

c)sprawuje opiekę nad uczniami podczas działań projektowych, zgodnie z ustalonym zakresem merytorycznym;

d)prowadzi dokumentację uzgodnioną z opiekunem projektu;

e)ustala ocenę przedmiotową projektu;

f)przedstawia wnioski  w sprawie oceny zachowania ucznia.

18.Nauczyciele gimnazjum niebędący opiekunami projektów są zobowiązani, w zakresie swoich kompetencji, do wspierania zespołów, które za pośrednictwem opiekuna zwrócą się o pomoc.

19.Zadania wychowawcy klasy związane z realizacją projektu:

a)informuje na początku roku szkolnego uczniów, rodziców/prawnych opiekunów                         o warunkach realizacji projektu edukacyjnego okręconych w Regulaminie;

b)monitoruje udział uczniów w pracach zespołu poprzez kontakt z opiekunem zespołu;

c)przekazuje informacje o wynikach monitorowania rodzicom/prawnym opiekunom;

d)komunikuje się z opiekunami projektów w sprawie oceniania zachowania;

e)dokonuje zapisów w dokumentacji szkolnej dotyczących realizacji przez uczniów projektów edukacyjnych (dziennik lekcyjny, elektroniczny, arkusze ocen, świadectwa                  i inne obowiązujące w szkole).

20 . W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz lepszej komunikacji w szkole,   w czasie zajęć lekcyjnych i przerw  nauczyciele oraz pracownicy administracji zobowiązani są do noszenia identyfikatorów.

 

      

 

ZASADY PEŁNIENIA DYŻURÓW NAUCZYCIELSKICH NA TERENIE GIMNAZJUM

 

§28

  1. Nauczyciele pełnią dyżury wg wywieszonego grafiku i regulaminu.
  2. Dyżury pełnione są zgodnie z regulaminem przyjętym przez Radę Pedagogiczną.
  3. Dyżur musi być pełniony aktywnie, nauczyciela dyżurni mają obowiązek zapobiegać niebezpiecznym zabawom i zachowaniom na korytarzu, placu szkolnym, w szatniach  i sanitariatach.
  4. W razie nieobecności nauczyciela w danym dniu, wicedyrektor wyznacza w zastępstwie innego nauczyciela do pełnienia dyżuru.
  5. W razie zaistnienia wypadku nauczyciel, który jest świadkiem zdarzenia po udzieleniu pierwszej pomocy, zawiadamia pielęgniarza szkolnego, a następnie dyrektora.
  6. Dyrektor gimnazjum, a w razie jego nieobecności nauczyciel dyżurny, powiadamia    o zaistniałym wypadku rodziców/prawnych opiekunów ucznia oraz pogotowie ratunkowe.

 

ZASADY SPRAWOWANIA OPIEKI NAD UCZNIAMI PRZEBYWAJĄCYMI

 W SZKOLE PODCZAS ZAJĘĆ OBOWIĄZKOWYCH I NADOBOWIĄZKOWYCH

 

§29

  1. Na terenie szkoły oraz na zajęciach organizowanych przez szkołę wszyscy uczniowie znajdują się pod opieką pracowników pedagogicznych, a w szczególności nauczyciela prowadzącego zajęcia.
  2. Pracownicy, o których mowa wyżej są zobowiązani do:

a)przestrzegania zasad bezpieczeństwa uczniów na każdych prowadzonych przez siebie zajęciach- uczniów nie wolno pozostawić bez opieki;

b)pełnienia dyżurów na przerwach w wyznaczonych miejscach wg harmonogramu opracowanego przez wicedyrektora;

c)wprowadzania uczniów do sal oraz pracowni i przestrzegania regulaminów obowiązujących w tych pomieszczeniach.

  1. W pracowniach o zwiększonym ryzyku wypadku ( chemia, fizyka, technika, informatyka, plastyka) oraz w sali gimnastycznej opiekun opracowuje regulamin pracowni (sali) i na początku roku szkolnego zapoznaje z nimi uczniów.
  2. W sali gimnastycznej i na boisku nauczyciel prowadzący zajęcia sprawdza sprawność sprzętu sportowego przed rozpoczęciem zajęć, dba o dobrą organizację i zdyscyplinowanie uczniów, asekuruje ich podczas ćwiczeń na przyrządach i podczas zadań           o podwyższonym stopniu trudności.
  3. Nauczyciel wychowania fizycznego może wpisywać oceny i uwagi w oddzielnym zeszycie, ale zobowiązany jest systematycznie dokonywać aktualizacji w dzienniku lekcyjnym i elektronicznym.
  4. Uczeń może być zwolniony z zajęć wychowania fizycznego na zasadach określonych przez nauczycieli uczących. Procedury zwalniania i opieki nad uczniem niećwiczącym zawarte są w odrębnym dokumencie.

 

ZASADY SPRAWOWANIA OPIEKI PODCZAS ZAJĘĆ POZA TERENEM SZKOŁY, W TRAKCIE WYCIECZEK ORGANIZOWANYCH PRZEZ NAUCZYCIELI GIMNAZJUM

 

§30

  1. Każdy nauczyciel organizujący jednostkę lekcyjną w terenie, zgłasza wyjście w sekretariacie szkoły, podając ilość uczestników wycieczki i czas jej trwania oraz zamieszcza stosowny wpis w księdze wyjść.
  2. Jeden nauczyciel sprawuje opiekę nad 30 uczniami, jeżeli grupa nie korzysta z publicznych środków lokomocji.
  3. Przy wyjeździe autobusem opiekę nad grupą 24 osobową sprawuje jeden nauczyciel.
  4. Przy wyjeździe pociągiem opiekę nad 24 uczniami sprawuje dwóch nauczycieli.
  5. W przypadku uczestnictwa w imprezie turystyki kwalifikowanej jeden nauczyciel sprawuje opiekę nad 10 uczniami.
  6. Na wycieczce rowerowej jeden nauczyciel może mieć pod opieką 15 uczniów.
  7. Na udział w wycieczce organizowanej poza terenem szkoły nauczyciel musi uzyskać pisemną zgodę rodzica/prawnego opiekuna ucznia. W przypadku powrotu grupy po godz.21 rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest do odebrania ucznia.
  8. Wszystkie wycieczki zamiejscowe wymagają wypełnienie przez organizatorów „Karty wycieczki” i poinformowania uczestników o szczegółowych zasadach obowiązujących w czasie podróży i pobytu uczniów poza szkołą.

 

UCZNIOWIE SZKOŁY

 

§31

  1. Do Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie uczęszczają uczniowie podlegający obowiązkowi szkolnemu i pozostający w obwodzie tej szkoły.
  2.  Dyrektor przyjmuje wszystkich uczniów zamieszkujących ustalony dla gimnazjum obwód.
  3. Rekrutacja uczniów do klas pierwszych z obwodu szkoły i spoza obwodu odbywa wg Szkolnej procedury rekrutacji uczniów, która stanowi odrębny dokument i jest załącznikiem do statutu.
  4. Uczniowie dojeżdżający z danego kierunku przydzielani są do tej samej klasy.
  5. Uczeń może się przenieść do innej klasy tylko w uzasadnionych przypadkach, gdy uzyska zgodę obu wychowawców i dyrektora oraz, gdy znajdzie innego ucznia na wymianę.
  6. Przeniesienie do innej klasy możliwe jest tylko w pierwszym tygodniu nauki,                    w szczególnych przypadkach po upływie wyznaczonego terminu ( np. zmiana miejsca zamieszkania, poważny konflikt).
  7. Uczeń, który ukończył 18 rok życia ma prawo złożyć podanie z prośbą o umożliwienie dalszej nauki w gimnazjum. Jeżeli uzyska pozytywną opinię Rady Pedagogicznej   i Dyrektora, może kontynuować edukację.
  8. Na wniosek rodziców/ prawnych opiekunów ucznia oraz po zasięgnięciu opinii psychologiczno- pedagogicznej dyrektor może zezwolić na pozaszkolną formę realizacji obowiązku szkolnego.
  9. Dyrektor na wniosek rodziców/ prawnych opiekunów może przyjąć ucznia z innego obwodu, jeśli warunki organizacyjne na to pozwalają oraz jeśli uczeń ma ocenę zachowania wzorową, bardzo dobrą lub dobrą.

 

PRAWA UCZNIA

 

§32

  1. Uczeń ma prawo:

a)poznać historię i tradycje szkoły;

b)być zwolnionym z religii oraz wychowania do życia w rodzinie za pisemną zgodą rodziców/ prawnych opiekunów;

c)do pełnej wiedzy na temat kryteriów ocen zachowania;

d)do informacji na temat wymagań z poszczególnych przedmiotów oraz metod nauczania;

e)do tygodniowego planu zajęć, zgodnego z zasadami higieny pracy umysłowej;

f)do życzliwego, podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno- wychowawczym;

g)do rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów;

h)do dwukrotnego nieprzygotowania się do lekcji z danego przedmiotu bez podania przyczyny, o ile nie reguluje tego przedmiotowy system oceniania;

i)do swobody wyrażania myśli i przekonań, jeśli nie naruszają one dobra osobistego innych ludzi;

j)do poszanowania swej godności;

k)do nietykalności osobistej;

l)do bezpiecznych warunków pobytu w szkole;

m)do korzystania ze wszystkich pomieszczeń i urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem     i w myśl obowiązujących regulaminów;

n) do korzystania z pomocy pielęgniarskiej;

o)do reprezentowania szkoły w konkursach, turniejach, zawodach, przeglądach itp.

 

OBOWIĄZKI UCZNIA

 

§33

  1. Uczeń ma obowiązek:

a)szanować symbole szkoły i kultywować jej tradycje;

b)dbać o wspólne dobro, ład i porządek w szkole i wokół niej;

c)wystrzegać się wszelkich szkodliwych nałogów: palenia papierosów, picia alkoholu, używania narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających;

d)dbać o mienie i sprzęt szkolny;

e)naprawiać wyrządzone szkody materialne;

f)przestrzegać zasad kultury współżycia;

g)przestrzegać zasad higieny osobistej, dbać o estetykę ubioru i wygląd zewnętrzny;

h)dbać o honor szkoły, szanować jej tradycje i godnie ją reprezentować;

i)podporządkować się zaleceniom i zarządzeniom Dyrektora gimnazjum, Rady Pedagogicznej oraz ustaleniom Samorządu Uczniowskiego;

j)odnosić się z szacunkiem do nauczycieli, wychowawców, pracowników szkoły i ludzi starszych;

k)stosować się do poleceń wydawanych zarówno przez nauczycieli, jak i pozostałych pracowników szkoły, dbających o ład i porządek;

l)zawiadomić wychowawcę lub dyrektora o zagrożeniach życia lub zdrowia;

m)nosić na terenie szkoły identyfikator;

n)uczestniczyć w zajęciach przewidzianych w tygodniowym planie lekcji, przygotowując się do nich oraz właściwie zachowując się w ich trakcie;

o)przychodzić na zajęcia punktualnie, a przypadku spóźnienia zobowiązany jest udać się do sali, w której one się odbywają;

p)usprawiedliwiać nieobecności lub spóźnienia zgodnie z ustalonymi w SSO zasadami;

q)maksymalnie wykorzystywać czas przeznaczony na naukę podczas lekcji, rzetelnie pracować nad poszerzeniem wiedzy i kształceniem umiejętności;

r)przygotowywać się do zajęć, posiadać niezbędne materiały i narzędzia pracy;

s)samodzielnie odrabiać zadania domowe i utrwalać materiał z poprzednich lekcji;

t)wykonywać polecenia nauczycieli mające na celu przyswajanie wiadomości i umiejętności programowych;

u)nie rozmawiać, a zabierać głos jedynie po przyzwoleniu nauczyciela;

v)uczestniczyć w zajęciach zastępczych w przypadku nieobecności nauczyciela przedmiotu;

w)dotrzymywać warunków kontraktu zawartego między uczniem i nauczycielem.

 

ZAKAZY OBOWIĄZUJĄCE NA TERENIE SZKOŁY

 

§34

  1. Na terenie szkoły zabrania się:

a)wnoszenia i używania broni oraz narzędzi i środków służących do obezwładniania oraz środków pirotechnicznych;

b)wnoszenia i udostępniania innym uczniom alkoholu, papierosów, narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających;

c)wychodzenia poza teren szkoły w czasie lekcji oraz przerw;

d)używania podczas lekcji telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.

 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

 

§35

  1. Uczeń może otrzymać nagrody i wyróżnienia za:

a)rzetelną naukę i pracę na rzecz szkoły;

b)wysoką frekwencję;

c)wzorową postawę;

d)wybitne osiągnięcia.

  1. Nagrody przyznaje dyrektor szkoły na wniosek wychowawcy klasy, Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej.
  2. Szczegółowe kryteria przyznawania nagród i wyróżnień zawarte są w SSO.
  3. Ustala się następujące rodzaje nagród i wyróżnień:

a)pochwała wychowawcy wobec klasy;

b)pochwała wychowawcy wobec rodziców/ prawnych opiekunów;

c)pochwała dyrektora;

d)dyplom uznania;

e)świadectwo z wyróżnieniem;

f)list pochwalny;

g)nagroda rzeczowa;

h)tytuł „Prymus szkoły”;

i)odznaka „Złota tarcza”;

j)stypendium Burmistrza Gminy Chojna i innych instytucji oraz fundacji.

 

 

 

ŚRODKI DYSCYPLINUJĄCE I KARY

 

§36

  1. Wykroczenia ucznia przeciwko regulaminowi szkolnemu mają wpływ na jego ocenę zachowania.
  2. W stosunku do ucznia, który zachowuje się niewłaściwie wobec pracowników szkoły lub innych uczniów, wychowawca może zastosować następujące środki dyscyplinujące:

a)rozmowa wychowawcza;

b)informacja do pedagoga szkolnego;

c)powiadomienie rodziców/ prawnych opiekunów o zaistniałym zdarzeniu;

d)pozbawienie na czas określony, w zależności od wagi zdarzenia, przywilejów uczniowskich tj. możliwości korzystania z tzw. kropek i „Szczęśliwego numerka”;

e)zakaz wstępu na dyskoteki szkolne;

f)zakaz udziału w wycieczce klasowej lub szkolnej;

g)wezwanie do szkoły  rodziców/ prawnych opiekunów i przeprowadzenie rozmowy     w obecności pedagoga, wspólne ustalenie dalszego postępowania wobec winnego ucznia;

h)zawarcie kontraktu, określającego zasady poprawy zachowania;

i)przeniesienie do innej klasy.

  1. W przypadku, gdy uczeń rzuca groźby pod adresem nauczyciela lub pracownika szkoły, stwarza sytuacje stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa szkoły i osób w niej przebywających, wychowawca przekazuje informację pedagogowi szkolnemu, który zawiadamia o zaistniałej sytuacji rodziców/ prawnych opiekunów ucznia oraz organy ścigania.
  2. Uczeń może być ukarany za:

a)ucieczki z lekcji;

b)notoryczne spóźnianie się na zajęcia;

c)nieodpowiednie zachowanie na lekcjach;

d)niestosowny strój, makijaż, fryzurę;

e)brak stroju apelowego;

f)umyślne spowodowanie krzywdy drugiej osobie;

g)kradzież oraz niszczenie mienia szkolnego i prywatnego uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły;

h)demoralizowanie uczniów;

i)używanie wulgarnych słów;

j)lekceważenie i poniżanie innych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły;

k)przebywanie w szkole pod wpływem alkoholu, środków odurzających, dopalaczy  lub ich posiadanie;

l)palenie papierosów.

  1. Ustala się następujące kary:

a)przeproszenie osoby skrzywdzonej w obecności pedagoga, wychowawcy klasy bądź rodziców/ prawnych opiekunów ucznia;

b)zwrot zniszczonego mienia, w razie, gdy nie jest to możliwe, uczeń ma obowiązek odkupienia lub zwrócenia kosztów zagarniętego lub zniszczonego przedmiotu, o sytuacji tej muszą być natychmiast poinformowani rodzice/ prawni opiekunowie obu stron;

c)zakaz udziału w uroczystościach klasowych, szkolnych i innych;

d)przeproszenie skrzywdzonych w obecności dyrektora i wychowawcy.

  1. Od każdej wymierzonej kary uczeń może się odwołać za pośrednictwem Samorządu Uczniowskiego, wychowawcy lub rodziców/ prawnych opiekunów do dyrektora szkoły w terminie dwóch dni. Wykonanie kary może zostać zawieszone na czas kontraktu, nie dłużej niż na pół roku, jeżeli uczeń uzyska poręczenie Samorządu Uczniowskiego lub Klasowego, Rady Rodziców, Rady Pedagogicznej.
  2. Na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej dyrektor szkoły może skierować wniosek do Kuratorium Oświaty o przeniesienie ucznia do innej szkoły.
  3. Uczeń może być skreślony z listy uczniów po ukończeniu 18 roku życia.

 

 

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

§37

  1. Regulaminy określające działalność organów szkoły, wynikające z celów i zadań nie mogą być sprzeczne z zapisami niniejszego Statutu, jak również z przepisami wykonawczymi do Ustawy o Systemie Oświaty.
  2. Szkoła prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
  3. Zasady prowadzenia przez szkołę gospodarki finansowej i materiałowej określa organ prowadzący na mocy odrębnych przepisów.
  4. Organem kompetentnym do uchwalania zmian w Statucie Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie jest Rada Pedagogiczna.
  5. Nowelizacja Statutu następuje w drodze uchwały.

 

 

 

 

 

 

 

Wprowadzono zmiany Uchwałą  nr 2/2010/2011 Rady Pedagogicznej Gimnazjum                 im. Janusza Korczaka w Chojnie z dnia 30 listopada 2010 r.

 

Wprowadzono zmiany Uchwałą  nr 5/2013/2014 Rady Pedagogicznej Gimnazjum                 im. Janusza Korczaka w Chojnie z dnia 23 października 2013 r.

 

Wprowadzono zmiany Uchwałą  nr /2013/2014 Rady Pedagogicznej Gimnazjum                 im. Janusza Korczaka w Chojnie z dnia 02 kwietnia 2014 r..

 
 

Szkolny System Oceniania

w Gimnazjum im. J. Korczaka w Chojnie

 

Załącznik nr 1 do statutu szkoły
Regulamin kar i nagród


Załącznik nr 2 do statutu szkoły

aktualizacja 30 listopada 2010 r.

Załącznik nr 1 do Statutu Szkoły


                                                                                            POSTANOWIENIA WSTĘPNE

                                                                                                                   § 1

1. Szkolny System Oceniania jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004r.
( Dz. U. Nr 199 z 2004r., poz. 2046 )
2. Szkolny System Oceniania reguluje zasady oceniania, klasyfikowania i promo-wania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów w Gimnazjum
im. J. Korczaka w Chojnie.
3. Zasady oceniania z religii są zgodne ze szkolnym systemem oceniania.

                                                                                                                  § 2

1. Ocenianie wewnątrzszkolne osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpo-znawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów
w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanych
w szkole programów nauczania uwzględniających tę podstawę oraz formułowania oceny.
2. Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu:
1) poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego za-chowaniu oraz o postępach w tym zakresie,
2) udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju,
3) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu ,
4) dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu
oraz specjalnych uzdolnie-niach ucznia,
5) umożliwienie i stworzenie uczniom możliwości uzupełniania braków,
6) umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydak-tyczno – wychowawczej.

                                                                                                                 § 3

Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
1. Formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych,
2. Ustalanie kryteriów oceniania zachowania,
3. Ocenianie bieżące i ustalanie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiąz-kowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych
oraz śródrocznej oceny klasyfika-cyjnej zachowania,
4. Przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych,
5. Ustalanie rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania,
6. Ustalanie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych
i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania,
7. Ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom informacji o postę-pach i trudnościach ucznia w nauce.

                             SPOSÓB INFORMOWANIA O WYMAGANIACH EDUKACYJNYCH I SPOSOBACH SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ

                                                                                                                § 4

1. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz rodziców (prawnych opiekunów) w formie pisemnej za potwierdzeniem zapoznania się o :
1) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śród-roczny i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu na-uczania
2) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów,
3) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasy-fikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych,
2. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców ( prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oraz kryte-riach oceniania zachowania warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewi-dywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

                                                                                                    JAWNOŚĆ OCEN

                                                                                                               § 5

1. Oceny są jawne zarówno dla uczniów, jak ich rodziców (prawnych opiekunów).
2. Sprawdzone i ocenione prace kontrolne uczeń i, na prośbę, jego rodzice (prawni opiekunowie) otrzymują do wglądu na comiesięcznych spotkaniach w każdą ostatnią środę miesiąca na zasadach określonych przez poszczególnych nauczy-cieli.
3. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel uzasad-nia ustaloną ocenę.
4. Na wniosek ucznia lub jego rodziców ( prawnych opiekunów ) sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia są udostępniane uczniowi lub jego rodzicom ( prawnym opiekunom)

                                                                                         DOSTOSOWANIE WYMAGAŃ

                                                                                                                § 6

1. Uczeń może być skierowany do poradni psychologiczno - pedagogicznej lub innej publicznej poradni specjalistycznej na wniosek nauczyciela za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów.
2. Nauczyciel jest zobowiązany, na podstawie opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej publicznej oraz niepublicznej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się uniemożliwiające sprostanie tym
wymaganiom i opracować indywidualny program nauczania do końca września.
3. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia może nastąpić na podstawie tego orzeczenia
4. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, muzyki, plastyki, zajęć technicznych i artystycznych należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków, wynikających ze specyfiki
tych zajęć.
5. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego i informatyki na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia uczniów w tych zajęciach, wydanej przez lekarza oraz na czas określony w tej opinii.
6. Dyrektor szkoły na wniosek rodziców ( prawnych opiekunów ) oraz na podstawie opinii publicznej poradni psychologicznej,
w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej zwalnia ucznia z wadą słuchu lub z głęboką dysleksją rozwojową z nauki drugiego języka obcego. Zwolnienie może dotyczyć części lub całego okresu kształcenia.
7. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć, w dokumentacji przebiegu nauczania, zamiast oceny klasyfikacyjnej, wpisuje się „zwolniony”. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub informatyki umożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej należy taka ocenę wystawić.

 

                                                                                              KLASYFIKOWANIE I OCENY BIEŻĄCE

                                                                                                                    § 7

1. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięćedukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie
nauczania i zachowania ucznia oraz ustaleniu wg skali określonej w szkolnym systemie oceniania- śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej za zachowania.
1a. Klasyfikacja śródroczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym polega na okresowym podsumowaniu jego
osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego
i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z 
zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania,
1b. Oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu
umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
2. Klasyfikowanie śródroczne przeprowadza się raz w ciągu roku szkolnego,do dnia 20 stycznia .
3. Oceny bieżące, klasyfikacyjne śródroczne i klasyfikacyjne roczne ustala się w stopniach według następującej skali:
1) stopień celujący – 6
2) stopień bardzo dobry – 5
3) stopień dobry – 4
4) stopień dostateczny – 3
5) stopień dopuszczający – 2
6) stopień niedostateczny – 1
4. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfi-kacyjną zachowania
5. Ustala się następujące ogólne kryteria ocen:
1) stopień celujący otrzymuje uczeń, który posiadł wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania przedmiotu w danej klasie, wykonał dodatkowe zadania przygotowane przez nauczyciela przedmiotu, samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia, osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i innych, kwalifikując
się do finałów na szczeblu powiatowym, wojewódzkim lub krajowym, lub posiada inne porównywalne osiągnięcia,
2) stopień bardzo dobry otrzymuje uczeń, który opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania przedmiotu w danej klasie, sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami i umie je wykorzystać w różnych sytuacjach,
3) stopień dobry otrzymuje uczeń, który nie opanował w pełni wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania w danej klasie, ale opanował je na poziomie przekraczającym wymagania podstawowe, samodzielnie i poprawnie stosuje zdobytą wiedzę
w praktyce,
4) stopień dostateczny otrzymuje uczeń, który opanował wiadomości i umiejętności określone programem nauczania w danej klasie jako podstawowe (konieczne),
5) stopień dopuszczający otrzymuje uczeń, który ma braki w opanowaniu podstawowych (koniecznych) wiadomości i umiejętności, ale braki te nie przekreślają możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy z danego przedmiotu w ciągu dalszej nauki,
6) stopień niedostateczny otrzymuje uczeń, który nie opanował podstawowych wiadomości i umiejętności z przedmiotów nauczania w danej klasie, a braki uniemożliwiają mu dalsze zdobywanie wiedzy z tego przedmiotu, oraz nie jest w stanie, nawet przy pomocy nauczyciela, wykonać zadań o niewielkim stopniu trudności.
6. Wymagania edukacyjne podstawowe (na stopień dopuszczający i dostateczny) i ponadpodstawowe (na stopień dobry i bardzo dobry) na poziomach klas ustalają nauczyciele w zespołach przedmiotowych.
7. Ustalając stopień według podanych w pkt. 1 kryteriów, każdorazowo należy wziąć pod uwagę postęp w rozwoju ucznia,
tzn. jak daleko jest uczeń względem własnych możliwości i jakie dokonują się w nim zmiany oraz uczniowską samoocenę spełnionych wymagań.
8. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów mogą przy ocenianiu prac klasowych, sprawdzianów, testów posługiwać się punktową metodą, przeliczając punkty na sześciostopniową skalę ocen według następujących wskaźników procentowych:

100% + dodatkowe zadanie 6
100 – 86% 5
85 – 70% 4
69 – 50% 3
49 – 31% 2
30 – 0% 1


9. Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się według następującej skali:
1) wzorowe,
2) bardzo dobre,
3) dobre,
4) poprawne,
5) nieodpowiednie,
6) naganne.
9a. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania dla uczniów z upośledze-niem umysłowym w stopniu umiarkowanym
lub znacznym są ocenami opisowymi.

9b. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania lub opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.

10. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:
1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia,
2) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej,
3) dbałość o honor i tradycje szkoły,
4) dbałość o piękno mowy ojczystej,
5) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,
6) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią,
7) okazywanie szacunku innym osobom,
8) zaangażowanie w realizację projektu edukacyjnego zgodnie z nową podstawą programową

11. Ustala się następujące kryteria oceniania zachowania:

Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:

• postrzegany jest przez ogół nauczycieli jako wzór godny naśladowania,
• wyróżnia się uczciwością we wszystkich dziedzinach życia, zarówno w szkole, jak i poza szkołą,
• w szczególny sposób pomaga innym ludziom (rodzicom, rówieśnikom, star-szym osobom),
• reprezentuje klasę lub szkołę w konkursach, olimpiadach, zawodach spor-towych (poza szkołą oraz na jej terenie),
• punktualnie przychodzi na lekcje,
• czynnie uczestniczy w pracach zespołów i organizacji uczniowskich oraz w życiu kulturalnym szkoły,
• wykazuje szczególną dbałość o przyrodę i środowisko naturalne,
• jest inicjatorem i propagatorem imprez klasowych i szkolnych i poza szkołą.
• nie opuszcza lekcji bez ważnego powodu (brak godzin nieusprawiedliwionych),
• dba o wzorową frekwencję i usprawiedliwienie nieobecności w trybie usta-lonym przez wychowawcę klasy,
• wykazuje szczególną sumienność w wypełnianiu obowiązków szkolnych,
• aktywnie przeciwdziała postawom negatywnym,

• wykazuje się dużą samodzielnością i pomysłowością we wszystkich etapach realizacji projektu edukacyjnego, wspomaga członków zespołu w realizacji poszczególnych zadań i wykazuje się umiejętnością dokonania krytycznej samooceny i wyciągania wniosków,
• spełnia wszystkie kryteria oceny zachowanie bardzo dobre.
UWAGA. Uczeń otrzymujący ocenę wzorową nie może mieć uwag pisemnych, w dzienniku lekcyjnym.

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

• Systematycznie i punktualnie uczęszcza na zajęcia lekcyjne, jego nieobecności są usprawiedliwiane w wyznaczonym przez wychowawcę terminie (dopuszcza się 4 spóźnień w semestrze).
• Opuścił 0-15 godzin bez usprawiedliwienia.
• Nosi zawsze identyfikator na lekcjach i na przerwach.(dopuszcza się 4-krotnego braku identyfikatora).
• Wykazuje dużą inicjatywę w pracy na rzecz społeczności klasy, szkoły.
Jest sumienny w pełnieniu obowiązków.
• Osiąga wyniki stosownie do swoich możliwości intelektualnych i zdrowotnych (Jest obowiązkowy, nosi potrzebne przybory, odrabia zadania domowe, jest przygotowany do lekcji).
• Dba o czystość i porządek na terenie szkoły.
• Dba o zdrowie i higienę swoją, a także kolegów, nie sięga po papierosy, alkohol, środki odurzające i szkodliwe dla zdrowia
(nie namawia rówieśników).
• Reaguje na agresje,
• Nie używa wulgarnych słów, wyrażeń, gestów.
• Wyróżnia się kulturą osobistą w stosunkach z rówieśnikami, młodszymi od siebie i dorosłymi.
• Na wszystkie uroczystości szkolne nosi strój apelowy.
• Dba o schludny wygląd, tj. brak makijażu, nie farbuje włosów, nie maluje paznokci, nie nosi butów na obcasach, wydekoltowanych i zbyt krótkich bluzek)
• Jego zachowania cechuje koleżeńskość.
• Jego zachowania cechuje uczciwość.
• Pełnił aktywną rolę podczas realizacji projektu edukacyjnego, wspomagając członków zespołu.


Ocenę dobrą otrzymuje uczeń który:

• Regularnie uczęszcza na zajęcia lekcyjne.
• Opuścił 16-25 godzin lekcyjnych bez usprawiedliwienia.
• Zdarzają mu się nieliczne spóźnienia (5-8 w semestrze), nie wagaruje.
• Nie miał identyfikatora do 9 razy w semestrze.
• Wykonuje powierzone mu zadania, ale sam nie wykazuje inicjatywy.
• Dba o czystość i porządek na terenie szkoły
• Stara się zachowywać kulturalnie wobec dorosłych i rówieśników.
• Nie niszczy celowo sprzętu szkolnego.
• Osiąga wyniki stosownie do swoich możliwości intelektualnych i zdrowotnych. (Jest obowiązkowy, odrabia zadania domowe, najczęściej jest przygotowany do lekcji).
• Dba o zdrowie i higienę swoją, a także kolegów, nie sięga po papierosy, alkohol, środki odurzające i szkodliwe dla zdrowia
(nie namawia rówieśników).
• Nie używa wulgarnych słów, wyrażeń, gestów.
• Wyróżnia się kulturą osobistą w stosunkach z rówieśnikami, młodszymi od siebie i dorosłymi.
• Jego zachowania cechuje koleżeńskość.
• Jego zachowania cechuje uczciwość.
• Prawidłowo wypełnia swoje zadania w okresie realizacji projektu edukacyjnego, reagując pozytywnie na uwagi zespołu i opiekuna projektu.

Ocenę poprawną otrzymuje uczeń który:

• Opuszcza 26-32 godzin nieusprawiedliwionych w semestrze,
• Spóźnia się na lekcje od 9 do 14 razy.
• Nie miał identyfikatora do 14 razy w semestrze.
• Nie przeszkadza w prowadzeniu zajęć, wykonuje polecenia nauczyciela. Jest to osoba rzetelna lecz bierna.
• Szanuje mienie szkolne i pracę innych.
• Uchyla się od obowiązków
• Dba o czystość osobistą, klasy, szkoły. Zdarza mu się zapomnieć stój ape-lowy.
• Jego strój i wygląd (tj. nieodpowiednie ubranie, makijaż , niebezpieczne obuwie) jest niezgodny z panującymi w szkole normami
• Stara się przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ale kilkakrotnie trzeba mu było zwracać uwagę, że stanowi swoim zachowaniem zagrożenie dla innych.
• Odnosi się z szacunkiem do nauczycieli, rówieśników, pracowników szkoły, gości i innych osób dorosłych.
• Nie stosuje żadnych używek i substancji zagrażających jego zdrowiu.
• Wypełnia swoje obowiązki w trakcie realizacji projektu edukacyjnego, lecz zdarzało mu się nie wywiązać z przyjętych zadań,
co było przyczyną opóźnień lub konfliktów w zespole.

Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:

• Opuszcza zajęcia szkolne bez usprawiedliwienia (powyżej 33-50 godzin w półroczu).
• Często spóźnia się na lekcje (od 15 do 20 razy).
• Często zapomina identyfikatora (do 19 razy).
• Nie przygotowuje się do zajęć lekcyjnych, (nie nosi zeszytów, podręczni-ków, nie wykonuje ćwiczeń domowych itp.)
• Niewłaściwie zachowuje się na lekcjach i podczas przerw (przeszkadza, nie reaguje na polecenia nauczyciela i innych pracowników szkoły).
• Niszczy sprzęt szkolny i będący własnością kolegów.
• Stosuje szantaż, wyłudzenie, zastraszenie.
• Prezentuje zachowania agresywne, aroganckie, pozbawione kultury osobistej.
• Ma niewłaściwy stosunek do nauczycieli i innych pracowników szkoły.
• Sięga po papierosy, alkohol, środki szkodliwe dla zdrowia i namawia do tego kolegów.
• Używa wulgarnych słów, wyrażeń, gestów.
• Wywiera negatywny wpływ na kolegów.
• Często zaniedbuje swoje obowiązki podczas realizacji projektu edukacyjnego, co miało wpływ na przebieg przyjętego przez zespół harmonogramu pracy.

Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który:

• Nie przestrzega żadnych regulaminów i norm.
• Stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa; życia i zdrowia własnego i innych.
• Świadomie i ze złą wolą łamie normy obowiązujące w środowisku szkolnym (np. jest agresywny, wulgarny).
• Wchodzi w konflikt z prawem (np. dokonuje kradzieży, wymuszeń. zastraszeń, pali papierosy, pije alkohol, narkotyzuje się).
• Niszczy mienie własne i innych.
• Opuści powyżej 50 godzin lekcyjnych nieusprawiedliwionych.
• Bardzo często się spóźnia na lekcje (powyżej 16 spóźnień w semestrze)
• Notorycznie nie nosi identyfikatora (powyżej 20razy).
• Dokona innych wykroczeń nie wymienionych w regulaminie a stanowiących naruszenie ogólnie przyjętych norm moralnych.
• Notorycznie nie wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków, mimo rozmów z członkami zespołu i opiekuna projektu, a jego postawa była lek-ceważąca.
11a. Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
11b. Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
12. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na :
1) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych,
2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenia szkoły, z zastrzeżeniem ust. 11a i 11b.

 


                                         SPOSÓB, TERMINY PRZEPROWADZANIA I OCENIANIA PRAC KLA-SOWYCH I SPRAWDZIANÓW

                                                                                                                    § 8

1. Nauczyciel zobowiązany jest na początku roku szkolnego poinformować uczniów o ilości prac klasowych z danego przedmiotu.
2. Praca klasowa obejmuje swoim zakresem większą partię materiału (np. dział) i trwa 1 lub 2 godziny lekcyjne.
3. Pracę klasową poprzedza lekcja powtórzeniowa z określeniem zakresu materiału.
4. Data pracy klasowej musi być ustalona na tydzień wcześniej i wpisana do dziennika.
5. Ilość prac klasowych nie może być większa niż dwie w tygodniu i jedna w danym dniu.
6. Uczeń może być zwolniony z pisania pracy klasowej, jeżeli jego nieobecność w szkole była dłuższa niż jeden tydzień i może mieć ustalony inny termin oraz formę zaliczenia sprawdzanego materiału.
7. Nauczyciel może zakwestionować przyjęcie pracy klasowej, jeżeli jest ona nieczytelna, a uczeń nie posiada orzeczenia z poradni psychologiczno – pedagogicznej.
8. Poprawa ocenionej pracy klasowej powinna nastąpić w terminie dwóch tygodni od dnia napisania.
9. Nauczyciel może przeprowadzać bez zapowiadania bieżące sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów w formie kilkunastominutowych sprawdzianów (testów) ustnych lub pisemnych obejmujących materiał trzech ostatnich jednostek lekcyjnych.
10. Poprawa sprawdzianu (testu) powinna nastąpić w ciągu tygodnia od dnia napisania.

 

                                                                         KLASYFIKACJA I TRYB ODWOŁYWANIA SIĘ OD USTALONYCH OCEN

                                                                                                                  § 9

1. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne,
2. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zachowania ustala wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia.
3. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne.
4. Roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć dodatkowych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej.
5. Na miesiąc przed śródrocznym i rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców ( prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej ocenie klasyfikacyjnej
z zachowania
6. Informowanie rodziców o przewidywanych dla ucznia ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i ocenie z zachowania powinno odbywać się na zebraniach, spotkaniach z nauczycielami lub w formie pisemnej za potwierdzeniem zapoznania się.
7. Informowanie uczniów odbywa się na lekcjach. Nauczyciel przekazuje uczniom informacje o planowanych dla nich ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz możliwościach ich poprawy.
8. Wychowawca przedstawia uczniom na zajęciach wychowawczych planowane oceny klasyfikacyjne zachowania oraz możliwości ich poprawy.
9. Uczniowie zgłaszają nauczycielowi i wychowawcy na lekcjach chęć poprawy przewidywanej oceny z zajęć edukacyjnych lub zachowania w ciągu tygodnia od otrzymania informacji.
10. Nauczyciele odnotowują w dokumentacji nauczyciela przedmiotu a wychowawcy w dokumentacji wychowawcy klasy powyższe działania.
11. Dokumentacja nauczyciela przedmiotu powinna zawierać:
a) Wymagania na poszczególne oceny z nauczanych przedmiotów,
b) Przedmiotowy system oceniania,
c) Informacje potwierdzające zapoznanie rodziców i uczniów z wymaganiami na poszczególne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ,
d) Przewidywane dla uczniów oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych na półrocze i koniec roku szkolnego
e) Informacje rodziców i uczniów potwierdzające zapoznanie się z propozycjami ocen z zajęć edukacyjnych,
f) Wykazy uczniów deklarujących chęć poprawy ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, zakres materiału do opanowania oraz termin zaliczania,
g) Dokumentacja potwierdzająca poprawę ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych,
h) Zakres materiału do egzaminu poprawkowego wraz z potwierdzeniem odbioru przez ucznia lub jego rodziców.
i) Inna dokumentacja przebiegu nauczania.

12. Dokumentacja wychowawcy klasy powinna zawierać:
a) Kryteria ocen zachowania,
b) Informacje potwierdzające zapoznanie rodziców i uczniów z wymaganiami na poszczególne oceny zachowania,
c) Przewidywane dla uczniów oceny klasyfikacyjne zachowania na półrocze i koniec roku szkolnego,
d) Informacje rodziców i uczniów potwierdzające zapoznanie się z propozycjami ocen zachowania,
e) Wykazy uczniów deklarujących chęć poprawy ocen klasyfikacyjnych zachowania, zadania do wykonania,
f) Dokumentacja potwierdzająca poprawę ocen klasyfikacyjnych zachowania,
g) Inna dokumentacja wychowawcy klasy,

13. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
14. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły po wołuje komisję, która:
1) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych – przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych;
2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.

15. Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami) najpóźniej w ciągu pięciu dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń.
16. W skład komisji wchodzą:
1) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
• dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji,
• nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
• dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzący takie same zajęcia edukacyjne;
2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
• dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko
kierownicze – jako przewodniczący komisji,
• wychowawca klasy,
• wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,
• pedagog,
• psycholog,
• przedstawiciel samorządu uczniowskiego,
• przedstawiciel rady rodziców.
17. Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
18. Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania
nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
19. Z prac komisji sporządza się protokół zawierający w szczególności:
1) w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
a) skład komisji,
b) termin sprawdzianu,
c) zadania (pytania) sprawdzające,
d) wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę;
2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
a) skład komisji,
b) termin posiedzenia komisji,
c) wynik głosowania,
d) ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem.
20. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
21. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
22. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
23. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
24. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
25. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń:
1) realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny program lub tok nauki;
2) spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.
26. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o którym mowa w ust. 25 pkt 2, nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: technika, plastyka, muzyka i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.
27. Uczniowi, o którym mowa w ust. 25 pkt 2, zdającemu egzamin klasyfikacyjny nie ustala się oceny zachowania.
28. Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z zastrzeżeniem ust. 29
29. Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, techniki, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
30. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami) najpóźniej w ciągu pięciu dni od dnia zgłoszenia za-strzeżeń
31. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności, wskazanego przez dyrektora szkoły, nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.
32. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia spełniającego obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą przeprowadza komisja, powołana przez Dyrektora szkoły, który zezwolił na spełnianie przez ucznia odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą.

W skład komisji wchodzą:
a) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji,
b) nauczyciele zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania dla odpowiedniej klasy
33. Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem oraz jego rodzicami (prawnymi opiekunami), liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia.
34. W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni – w charakterze obserwatorów – rodzice (prawni opiekunowie) ucznia.
35. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający w szczególności:
1) imiona i nazwiska nauczycieli, przeprowadzających egzamin, a w przypadku egzaminu klasyfikacyjnego przeprowadzanego dla ucznia spełniającego obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą - skład komisji;
2) termin egzaminu klasyfikacyjnego;
3) zadania (ćwiczenia) egzaminacyjne;
4) wyniki egzaminu klasyfikacyjnego oraz uzyskane oceny.
Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocenucznia.
36. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”.
37. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna, z zastrzeżeniem ust. 13 -21 oraz ust.39
38. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna ocena klasyfikacyjna
z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
39. Ustalona przez wychowawcę klasy roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna, z zastrzeżeniem ust.13-21.
40. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej. Szkoła w miarę możliwości stwarza uczniowi szansę uzupełniania braków.
41. Uczeń nieklasyfikowany z danego przedmiotu w pierwszym semestrze musi zdać egzamin klasyfikacyjny do następnej klasyfikacji.
42. Uczeń nie klasyfikowany nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej.

 

 

                                                                             PROMOWANIE UCZNIÓW I EGZAMINY POPRAWKOWE

                                                                                                                  § 10

1. Uczeń gimnazjum otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania uzy-skał oceny klasyfikacyjne roczne wyższe od stopnia niedostatecznego.
2. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym są zwolnieni z odpo-wiedniej części egzaminu gimnazjalnego na podstawie zaświadczenia stwierdza-jącego uzyskanie tytułu laureata .Zaświadczenie przedkłada się przewodniczą-cemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego.
3. Zwolnienie z części egzaminu gimnazjalnego jest równoznaczne z uzyskaniem z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego najwyższego wyniku.
4. Laureat etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych otrzymuje z danego przedmiotu celującą ocenę klasyfikacyjną roczną.
5. Na miesiąc przed rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej poszczególni nauczyciele są zobowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych O ocenach niedostatecznych informuje rodziców (prawnych opiekunów) wy-chowawca z potwierdzeniem na piśmie.
6. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust.1 nie otrzymuje promocji i powtarza klasę, z zastrzeżeniem w ust. 7.
7. Uczeń gimnazjum, który w wyniku rocznej klasyfikacji uzyskał ocenę niedosta-teczną z jednych lub dwóch zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin popraw-kowy. (W wyjątkowych przypadkach, po złożeniu podania do dyrektora szkoły przed posiedzeniem rady klasyfikacyjnej, rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch zajęć edukacyjnych.) zapis skreślony
8. Zgłoszenie ucznia na egzamin poprawkowy następuje na końcoworocznej radzie klasyfikacyjnej przez nauczyciela przedmiotu.
9. Przed dniem zakończenia roku szkolnego nauczyciel wyznacza zakres materiału objętego egzaminem poprawkowym i informuje o nim ucznia i rodziców (praw-nych opiekunów). Tryb postępowania zgodny z klasyfikacją śródroczną. Egza-min poprawkowy składa się z części pisemnej i ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, zajęć technicznych i artystycznych, informatyki oraz wycho-wania fizycznego, z których egzamin powinien mieć formę ćwiczeń praktycz-nych.
10. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich i informuje o nim ucznia oraz jego rodziców (prawnych opie-kunów).
11. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:
1) Dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący,
2) Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – jako egzaminujący,
3) Nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne - jako członek komisji.
12. Nauczyciel wystawiający niedostateczną oceną klasyfikacyjną może być zwol-niony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. Wówczas dyrektor szkoły powołuje, jako osobę eg-zaminującą, innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne w szkole lub nauczyciela zatrudnionego w innej szkole w porozumieniu z dyrekto-rem tej szkoły.
13. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający w szczególności:
1) skład komisji,
2) termin egzaminu poprawkowego,
3) pytania egzaminacyjne,
4) wynik egzaminu oraz uzyskaną ocenę.
Do protokołu załącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia
14. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatko-wym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.
15. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji i powtarza klasę, z zastrzeżeniem ust.16
16. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.
17. Od negatywnego wyniku egzaminu poprawkowego nie przysługuje odwołanie z zastrzeżeniem § 9 ust 13. Termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi
5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.


                                                                                                    UKOŃCZENIE SZKOŁY

                                                                                                                  § 11

1. Uczeń kończy gimnazjum, jeżeli na zakończenia klasy programowo najwyższej uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od niedostatecznej, jeżeli ponadto przystąpił odpowiednio do sprawdzianu poziomu opanowania umiejętności określonych
w standardach wymagań ustalonych odrębnymi przepisami w klasie szóstej lub egzaminu gimnazjalnego.
2. Egzamin gimnazjalny ma charakter powszechny i obowiązkowy.
3. Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu gimnazjalnego w wyznaczonym terminie albo przerwał egzamin gimnazjalny, przystępuje do niego
w dodatkowym terminie określonym przez dyrektora komisji okręgowej.
4. Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu gimnazjalnego w terminie do 31 sierpnia danego roku powtarza ostatnią klasę gimnazjum oraz przystępuje do egzaminu w następnym roku.

 

I. Wprowadzono zmiany Uchwałą nr 1/04/05 Rady Pedagogicznej Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie z dnia 07 października 2004 roku .
II. Wprowadzono zmiany Uchwałą nr 2/06/07 Rady Pedagogicznej Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie z dnia 24 października 2006 roku
III. Wprowadzono zmiany Uchwałą nr 2/2010/2011 Rady Pedagogicznej Gimna-zjum im. Janusza Korczaka w Chojnie z dnia 30 listopada 2010 r.

 

REGULAMIN NAGRÓD I KAR
w Gimnazjum im. J.Korczaka w Chojnie

 

                                                                                                                  
                                                                                                          
 §1

                                                                       UCZEŃ MA PRAWO DO NASTĘPUJĄCYCH NAGRÓD:


1. Pochwały wychowawcy, wobec zespołu klasowego oraz na wywiadówce wobec rodziców, za aktywną działalność na rzecz klasy, szkoły i środowiska.
2. Pochwały dyrektora, za każdy semestr roku szkolnego, podanej przez radiowęzeł lub na apelu z informacją na tablicy SU, za:
a) uzyskanie ze wszystkich przedmiotów wysokich ocen ( celujące, bardzo dobre, dobre ) oraz wzorowej lub dobrej oceny
z zachowania,
b) osiągnięcia w pracy społecznej,
c) udział w konkursach, olimpiadach przedmiotowych na różnych szczeblach,
( w/w pochwała może być udzielona na wniosek wychowawcy, nauczyciela przedmiotu lub opiekuna kół i organizacji z odnotowaniem w dzienniku lekcyjnym w rubryce: „ Ważne wydarzenia ’’ ).
3. Dyplomu uznania, za:
a) wzorową frekwencję ( 100 %)- po każdym semestrze,
b) aktywną pracę w SU i aktywie bibliotecznym – na koniec roku szkolnego,
c) systematyczne oszczędzanie w SKO wg ustalonych przez opiekuna kryteriów – na koniec roku szkolnego.
4. Świadectwa z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał średnią ocen co najmniej 4,75 ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych, również z religii, jeżeli uczeń na początku etapu edukacyjnego zadeklarował uczestnictwo w tych zajęciach oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania.
5. Listu pochwalnego za osiągnięcie na koniec roku szkolnego ze wszystkich przedmiotów średniej 4,75 i dobrej lub wzorowej oceny zachowania,
6. Nagród rzeczowych, na koniec roku szkolnego, za:
a) osiągnięcie w nauce ze wszystkich przedmiotów średniej ocen 4,75 ( bez ocen niższych niż dobre ) oraz wzorowej oceny zachowania,
b) inne osiągnięcia, np. za uzyskanie wyróżniającego wyniku w olimpiadach przedmiotowych, konkursach, zawodach sportowych
na szczeblu rejonowym i wojewódzkim. oraz za aktywny udział w życiu szkoły.
7. Przyznania tytułu: „ Prymus szkoły ’’ .
8. Przyznania odznaki: „ Złota Tarcza ’’ .
9. Wpisu na świadectwie, ( w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia ) za:
a) udział w olimpiadach przedmiotowych, konkursach, igrzyskach sportowych na szczeblu rejonowym i wojewódzkim,
b) otrzymanie tytułu „ Złota Tarcza”.
c) otrzymanie odznaki „ Złota Tarcza’’.
10. Stypendium Zarządu Miejskiego w Chojnie - wg odrębnego regulaminu.

                                                                                                            
                                                                                                         § 2

                                                                        ZASADY PRZYZNAWANIA TYTUŁU „ PRYMUS SZKOŁY ’’

1. Tytuł ten może być przyznany uczniowi kończącemu szkołę podstawową lub gimnazjum.
2. Uczeń z w/w tytułem otrzymuje dyplom i nagrodę rzeczową z rąk dyrektora podczas apelu z okazji zakończenia roku szkolnego.
3. Jego nazwisko zostaje podane do wiadomości wszystkich uczniów przez radiowęzeł szkolny i umieszczenie na tablicy SU,
gdzie będzie figurowało przez cały następny rok szkolny.
4. Nazwisko ucznia oraz jego wychowawcy i klasa, do której uczęszczał, zostają zapisane w kronice szkolnej.

                                                                                                                    
                                                                                                        § 3

                                                                          ZASADY PRZYZNAWANIA ODZNAKI „ ZŁOTA TARCZA”

1. „ Złotą Tarczę” otrzymuje:
a) uczeń kończący szkołę podstawową,
b) uczeń kończący gimnazjum.
2. „ Złota Tarcza’’ przyznawana jest uczniowi, który uzyskał na świadectwie średnią ocen co najmniej 5,0, wzorową ocenę zachowania oraz przynajmniej raz w latach poprzednich otrzymał promocję z wyróżnieniem.
3. Nazwisko absolwenta z odznaką zostaje zapisane w kronice szkolnej.
4. Odznakę uczeń otrzymuje z rąk dyrektora na apelu.

 

                                                                                                         § 4

                                                                                 PRZYZNANIE TYTUŁU „WZOROWY UCZEŃ ’’.

1. Tytuł ten może ubiegać się uczeń, który angażuje się w życie klasy i wkłada maksimum wysiłku w zdobywanie wiedzy,
jest aktywny.
2. Tytuł ten przyznawany jest na wniosek wychowawcy skierowany do Rady pedagogicznej.

 


                                                                                                          § 5

                                                                               LIST GRATULACYJNY DLA RODZICÓW.

Otrzymują rodzice tych uczniów, którzy na świadectwie otrzymali ze wszystkich przedmiotów średnią ocen 5,0 oraz dobrą
lub wzorową ocenę zachowania.

                                                                                                          § 6

                                                KARY STOSOWANE W SZKOLE NIE MOGĄ NARUSZAĆ GODNOŚCI OSOBISTEJ UCZNIA.

Uczeń w szkole może być karany za:
1. Ucieczki z lekcji.
2. Notoryczne spóźnianie się na zajęcia.
3. Nieodpowiednie zachowanie na lekcjach.
4. Umyślne spowodowanie krzywdy drugiej osobie.
5. Kradzież oraz niszczenie mienia szkolnego i prywatnego uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły.
6. Demoralizowanie innych uczniów.
7. Używanie wulgarnych słów.
8. Lekceważenie i poniżanie innych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
9. Przebywanie w szkole pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub ich posiadanie.
10. Palenie papierosów.
11. Niestosowny strój, makijaż, fryzurę.
a) brak stroju apelowego
12. Nieusprawiedliwione godziny.
13. Brak identyfikatora.

                                                                                                         § 7

                                                                     ODPOWIEDNIO USTALA SIĘ NASTEPUJĄCE KARY:


W następujących sytuacjach nauczyciel może:

1. Za ucieczki z lekcji- nie pozwolić korzystać z przywileju nie przygotowania się raz w semestrze do lekcji, zgłosić fakt wychowawcy.
2. Za notoryczne spóźnianie się na lekcje- anulować możliwość wykorzystania „kropki”, dodatkowe zadania domowe.
3. Za nieodpowiednie zachowanie na lekcjach-nauczyciel może anulować możliwość wykorzystania „kropki”; wezwać rodziców, poprosić ich o pozostanie na lekcji.
4. Za umyślne spowodowanie krzywdy drugiej osobie, uczeń zobowiązany jest do przeproszenie osoby skrzywdzonej w obecności wychowawców klas, pedagoga bądź rodziców.
5. Za kradzież oraz niszczenie mienia szkolnego i prywatnego uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły uczeń zobowiązany jest do zwrotu skradzionego lub zniszczonego mienia, w razie, gdy nie jest to możliwe, ukarany uczeń ma obowiązek odkupienia tego albo zwrócenia kosztów zagarniętego ( zniszczonego ) mienia, o sytuacji tej muszą być natychmiast poinformowani, przez wychowawców lub pedagoga, rodzice obu stron; zgłoszenie tego faktu na policję.
6. Za demoralizowanie innych uczniów wymagane jest przeproszenie skrzywdzonych, rozmowa w obecności rodziców
z pedagogiem szkolnym, wspólne ustalenie dalszego postępowania wobec winnego ucznia.
7. Za używanie wulgarnych słów wymagane jest przeproszenie za swoje zachowanie, zgłoszenie tego faktu wychowawcy klasy
i zawieszenie przywileju „ szczęśliwego numerka ’’ przez miesiąc.
8. Za lekceważenie i poniżanie innych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły wymagane jest przeproszenie skrzywdzonych
w obecności dyrektora szkoły i wychowawcy.
9. Za przebywanie w szkole pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub ich posiadanie- natychmiastowe wezwanie rodziców, obniżenie sprawowania, wpis do dziennika, wykonanie prac na rzecz szkoły, zawiadomić policję
10. Za palenie papierosów- powiadomić rodziców, obniżyć sprawowanie, zakazać korzystania z przywileju wykorzystywania „kropki”, prace na rzecz szkoły.
11. Na terenie szkoły obowiązuje schludny i skromny strój, zakaz malowania paznokci, brak makijażu, w przypadku nieprzestrzegania powyższego przepisu nauczyciel może wpisać uwagę do dziennika oraz poinformować rodziców.

12. W dniach, kiedy w szkole obchodzone są uroczystości, uczeń ma obowiązek przybyć na nie w stroju apelowym.

a) na strój apelowy składa się: biała koszula i ciemne spodnie ( chłopcy ) ; biała bluzka i ciemna spódnica ( spodnie ) – dziewczęta,
b) w przypadku braku w/w stroju nauczyciel może wpisać uwagę do dziennika, poinformować rodzica o niestosownym wyglądzie syna/córki.
13. Nieusprawiedliwione godziny lekcyjne – uwzględniając przy wystawianiu ocen z zachowania odpowiednio do ilości opuszczonych godzin, przy czym nie sumuje się nieusprawiedliwionych godzin w I i II semestrze przy wystawianiu oceny rocznej.

Limity godzin na poszczególne:

Zachowanie Limity godzin nieusprawiedliwionych
wzorowe 0 – 7 godz.
dobre 8 – 15 godz.
Poprawne 16 – 25 godz.
Nieodpowiednie powyżej 25 godz.

14. Za brak identyfikatora przez cały dzień – 1 uwaga do dziennika.
Każde 5 uwag powoduje obniżenie zachowania o jedną notę.



                                                                                                           § 8

1. W każdym przypadku wychowawca ma obowiązek osobiście ( pisemnie bądź ustnie ) poinformować rodziców o przyznanej uczniowi karze i zanotować ten fakt w dzienniku lekcyjnym w rubryce: Indywidualne kontakty z rodzicami.
2. Uczeń, który popełnia wykroczenie może być pouczony i ukarany przez dyrektora.

                                                                                                           § 9

1. W przypadku powtarzających się wykroczeń i nie dostosowywania się do wymierzonych kar uczeń, na prośbę wychowawcy, skierowaną do Rady Pedagogicznej, może być przeniesiony do równoległej klasy.
2. W w/w przypadku oraz gdy uczeń ma konflikt z prawem może być przeniesiony do innej szkoły, za zgodą dyrektora tamtejszej placówki.

                                                                                                          § 10

Obowiązkiem wychowawcy jest uwzględnienie informacji o uczniu przy ustalaniu oceny zachowania.

 

Wprowadzono zmiany Uchwałą nr 2/2010/2011 Rady Pedagogicznej Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie z dnia 30 listopada 2010 r.

 
 
 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Janusza Korczaka w Chojnie
    ul. Szkolna 15
  • 091 4143955

Galeria zdjęć