Nawigacja

PEDAGOG

Gazetka Pedagoga

   

Drodzy Uczniowie,

Dobrze jest w tym trudnym czasie myśleć  pozytywnie. Gdy pojawiają się w naszej głowie myśli przytłaczające

np. irytacja, smutek, zniechęcenie, a nawet złość stosujmy zamienniki myśli.

Przykłady myśli negatywnych i ich pozytywne zamienniki :

Myśli negatywne:             

1.Muszę zostawać w domu.

2.Nie mogę spotykać się z koleżankami/ z kolegami.

3.Brakuje mi swobody i tęsknię za zabawą, za szkołą, grą w piłkę z kolegami,  jazdą na rowerze, na deskorolce,     ploteczkami z koleżankami itp.

4.Jest mi smutno z powodu tego, czego nie mogę robić.  Złoszczą mnie ograniczenia i ta niekończąca się sytuacja.

Myśli pozytywne (zamienniki):

Ad.1.W domu jestem bezpieczny.

Ad.2.Chronię siebie i moich znajomych przed potencjalnym zakażeniem.

Ad.3.Uświadamiam sobie co sprawiało mi przyjemność. Doceniam to teraz.

Ad.4.Myślę o tym, co będę  robić po zakończeniu epidemii. Zapisz pierwsze skojarzenie, a uświadomisz sobie na czym Ci najbardziej zależy .

    Drogi  Uczniu, może być też tak, że Twoja sytuacja jest bardzo trudna dla Ciebie i nie poradzisz sobie z nią sam. Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się o pomoc, wsparcie do osób dorosłych: rodziców, opiekunów, psychologa, pedagoga, nauczycieli, itp. Na stronie naszej szkoły są udostępnione kontakty.

Jeżeli jednak chcesz skorzystać z porady lub wsparcia innych specjalistów, nie zastanawiaj się i skorzystaj z ogólnodostępnych, bezpłatnych  połączeń.  Pamiętaj, że każdy telefon jest ważny!

Podaję link do strony internetowej na której są wszystkie potrzebne numery pomocowe:  https://116111.pl/polecamy/telefony-zaufania-,aid,8

W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, odpowiednim kontaktem w takich sprawach jest

Numer alarmowy - 112 

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 (Telefon jest aktywny całą dobę, przez 7 dni w tygodniu);

Ogólnopolski Telefon Pogotowia Niebieska Linia -800-120-002 ( czynny całą dobę) lub

adres e-mail niebieskalinia@niebieskalinia.info

Przypominam, że nie można wykorzystywać tych numerów dla zabawy. Blokując połączenie możesz uniemożliwić komuś kontakt w pilnej i ważnej sprawie. Bądź tego świadomy, bo może nawet chodzić o ludzkie życie.   

                                                                                                                        Irena Tołłoczko – pedagog szkolny

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 POZDROWIENIA Z DOMU (POCZTÓWKA)

    Cyt.: „-A co, jeżeli kiedyś przyjdzie takie jutro, że będziemy osobno?
   - Osobność jest całkiem miła, kiedy jesteśmy razem!” /Alan Alexander Milne "Kubuś Puchatek"/

           Drodzy Uczniowie, proponuję Wam wykonanie widokówki pt.: POCZTÓWKA Z DOMU Kilkoro z Was                   już podjęło to wyzwanie, za co DZIĘKUJĘ J 

   Treść  pracy będzie  związana ze skojarzeniami z sytuacją w której aktualnie się znajdujemy. Pocztówka może być       dedykowana osobie, która jest dla Was bliska emocjonalnie, którą lubicie lub za którą tęsknicie, bo nie możecie      się teraz z nią spotkać. Waszym odbiorcą może być również nasza społeczność szkolna. Widokówek może być kilka, według Waszego uznania :) Celem jest pozytywny przekaz i gest w stronę drugiej osoby. Kubuś Puchatek powiedział, że: „- Osobność jest całkiem miła, kiedy jesteśmy razem”.

Dlatego, Drogi Uczniu zrób ten gest, żeby nikt w tym trudnym czasie nie czuł, że jest sam!  

Album Waszych prac z czasu pandemii opublikujemy na stronie internetowej szkoły.  Myślę, że może on wzbudzić w nas dużo pozytywnych emocji i refleksji zarówno teraz, jak również po powrocie do szkoły. (Pracę należy zachować do czasu powrotu na zajęcia szkolne).

Proponuję, format  pracy A5 (kartka zeszytu) lub A4. Technika dowolna. Proszę, zrób zdjęcie swojej pracy i prześlij  na mój e-mail: irenatolloczko.pedagog.sp1@gmail.com

Zapraszam Wychowawców klas i Rodziców do współpracy.

INNE PROPOZYCJE DO REALIZACJI W OKRESIE:  20.04.- 26.04.2020r.

Uczniów klas IV – VIII zachęcam do przeczytania książek lub posłuchania audiobooków: 

1. „Cudowny chłopak” – /autor R.J. Palacio/ to wzruszająca, a zarazem zabawna opowieść o chłopcu, który musi się mierzyć z przeciwnościami losu. August jest inteligentnym i dowcipnym chłopcem o niezwykłym wyglądzie, który przykuwa uwagę innych osób. Chłopiec w związku z licznymi operacjami przebywał w szpitalu. Rodzice zdecydowali, że August pójdzie do szkoły , do piątej klasy. W szkole, musi się  zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów. Kontakt z nimi odmieni chłopca, ale czy tylko jego ? O tym dowiecie się sami J

 https://www.youtube.com/watch?v=eLkO0-c0Nco 

2. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” – /Praca zbiorowa/.

To zbiór 15 opowiadań dla Was, o tym co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, odwadze, sprawiedliwości itp. Zapewne niejeden nastolatek będzie mógł się zidentyfikować z bohaterami opowiadań. Przekonajcie się o tym.   https://www.youtube.com/watch?v=P0aN-teQd-Q

                                                                                                                         Irena Tołłoczko - szkolny pedagog

..................................................................................................................................................................

         Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań      w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz. 493).

Szanowni Dorośli,

zwracamy się do Was Rodziców naszych uczniów i Grona Nauczycieli obecna sytuacja jest bardzo trudna zarówno dla nas dorosłych jak i dzieci. My dorośli jesteśmy w stanie jakoś to sobie w głowie poukładać, wytłumaczyć. Dzieci niestety nie. Ich dotychczasowy harmonogram dnia uległ diametralnej zmianie, a potrzeba  niespożytej energii definitywnie ograniczona. Uczniowie przestali  chodzić do przedszkola/szkoły, widywać się z koleżankami i kolegami. Za oknem widać już zwiastuny wiosennej  pogody, a nasze dzieci nie mogą wychodzić i korzystać ze swobody, jaką daje naturalna przestrzeń.
Na dzień dzisiejszy wszyscy mamy świadomość co kryje się pod pojęciem zagrożenia epidemiologicznego.

Kierując się dobrem dzieci postanowiłyśmy zwrócić się do Państwa z prośbą,a zarazem zaleceniami, które należy wziąć pod uwagę w sytuacji, kiedy zaczynają obowiązywać nowe zasady zdalnego nauczania. Musimy mieć na uwadze, że organizacja kształcenia na odległość nie jest porównywalna do  specyfiki szkolnych zajęć, na to, że   praca w grupie rówieśniczej wpływa na efektywność nauki. Dzięki pracy w zespole, uczniowie mogą uczyć się wzajemnie od siebie, współpracować i pokonywać wspólnie trudności.

Należy brać pod uwagę czas, który  uczeń musi poświęcić na realizację zleconych  zadań. W takiej sytuacji wskazany jest właściwy dobór treści i metod pracy atrakcyjnych dla dziecka. Zalecane jest, żeby  uwzględniać  stopień trudności  umożliwiający i motywujący ucznia do samodzielnej pracy oraz dostosowany do jego możliwości psychofizycznych. Uwaga, nie wszyscy uczniowie potrafią uczyć się samodzielnie.

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi powinni mieć dostosowane wymagania także podczas nauki zdalnej.

Ważne jest, żeby stawiać jasne cele oraz określać kryteria oceniania.

Pamiętać trzeba, o uwzględnieniu zasad bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną (komputer, telewizor, telefon). Planując naukę zdalną uczniów należy uwzględnić ograniczenia dotyczące pracy z monitorami ekranowymi. Najbezpieczniejszą i zarazem najefektywniejszą formą nauki zdalnej jest przestrzeganie zasad pracy z komputerem:

w klasach 1-3 do 20 minut nieprzerwanej pracy z monitorem na jednostkę lekcyjną, w klasach 4-8 do 30 minut nieprzerwanej pracy na jednostkę lekcyjną. Dzieci, często nie potrafią poradzić sobiez zadaniem, spędzają przed monitorami komputerów 2x więcej czasu, dlatego należy uwzględniać zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń elektronicznych, wiek i etap rozwoju dzieci.

Bardzo istoty jest także wgląd w aktualną sytuację rodzinną uczniów: (np. liczebność dzieci w rodzinie, warunki socjalne, dostęp do mediów, komputera, drukarki, możliwość wsparcia ze strony osób dorosłych, ich dyspozycyjność  itp.)   

Wykazujemy gotowość by rozmawiać z uczniami, rodzicami i nauczycielami o tym, co jest teraz trudne. Jeśli pojawią się pytania, sygnały ze strony dzieci bardzo prosimy o kontakt przez e-dziennik lub inne kanały komunikacji np. e-mail (udostępnimy wkrótce). Trzeba mieć na uwadze, że  wszystko, co jest przed nami uda się zrealizować, ale  potrzebujemy wspólnego działania, wzajemnego wsparcia i dobrej komunikacji.

Wszyscy znajdujemy się w nowej sytuacji, nie tylko  „technicznej”  z jaką wiąże się organizacja nauczania na odległość, a przede wszystkim emocjonalnej, kiedy musimy funkcjonować ze świadomością zagrożenia epidemiologicznego.

Dzisiaj my dorośli, a przez nasze postawy także dzieci,  dostajemy bardzo trudną i może najważniejszą lekcję w życiu.  Bądźmy uważni na sygnały płynące od dzieci, wspierajmy je, wspierajmy siebie wzajemnie, bo to jest teraz najważniejsze.

                                                               Pozdrawiamy, 

                                                              Kamila Leśniak ( szkolny psycholog) i Irena Tołłoczko (szkolny pedagog)

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Szanowni Rodzice,

ostatnie wydarzenia i sytuacja ogólnokrajowa może stawiać Was w trudnym położeniu przekazywania informacji dzieciom, o tym co się dzieje aktualnie wokół nas.

Mamy świadomość, że Wasze dzieci, a nasi uczniowie  zadają Wam wiele pytań, np.:

- Dlaczego nie chodzę do szkoły?; - Czym jest koronawirus o którym mówią  w mediach  i czym grozi „spotkanie” z nim?

Dorosłym, czasem  wydaje się, że dzieci są zbyt niedojrzałe, by rozumieć powagę sytuacji. Chcąc je chronić przed strachem, udajemy, że nic się nie dzieje, że wszystko jest pod kontrolą i unikamy rozmów na ten temat. Ale dzieci są bardzo spostrzegawcze. Szybko wyczuwają nasze emocje i przejmują je. Kiedy zapewniamy  je o braku zagrożenia, a sami odczuwamy lęk, który zdradza nasza mowa ciała, dzieci  boją się jeszcze bardziej, zaczynają snuć domysły tzw. „katastroficzne wizje przyszłości”.

W związku z tym, postanowiliśmy przekazać Wam krótką podpowiedź jak postępować  i rozmawiać z dziećmi na temat zagrożenia:

  1. Ograniczcie dostęp dzieci do informacji płynących ze środków masowego przekazu.
  2. Przyjmujcie z akceptacją lęk dziecka, jeżeli go zgłosi lub sami zauważycie. Wtedy okażcie mu swoje zainteresowanie i rozmawiajcie, albowiem ważna dla  dziecka będzie Wasza otwartość na rozmowy o tym, co ma związek z koronawirusem. Powiedz o swoim wsparciu,o tym, że ZAWSZE może liczyć na rozmowę z Tobą, kiedy tego potrzebuje. Zwróć uwagę na emocję, podkreśl, że strach jest naturalny i kiedy się w nas pojawia.
  3. Skupcie uwagę na pozytywnych aspektach epidemii, m.in. na tym,  że  mamy większą świadomość  jak wirusy się przenoszą.
  4. Powiedz dziecku, co może zrobić i jak  należy  chronić się przed zakażeniem ( np.dokładnie myć ręce, pozostać w domu). 
  5. Tłumaczcie dzieciom, że działania podejmowane odgórnie przez poszczególne instytucje i rządy są uzasadnione.                                                                                                                                                                                                              Nie ma uniwersalnej recepty, na to jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach, ale  ważne jest to, że dzięki rozmowie,  tłumaczeniu o zagrożeniu, dziecięcy strach przed nieznanym może zostać zminimalizowany (oswojony).

Poniżej,  link do internetowej publikacji, To opowiadanie napisane  przez psycholog M.M.Cruz dla dzieci, które ma wesprzeć rodziców w rozmowach z dziećmi o „podróżującym po świecie wirusie”:

https://www.medexpress.pl/uploads/files/20200315-121750-dzieci-koronawirus-poradnik.pdf

                                                                                                                                     Irena Tołłoczko - szkolny pedagog

                                                                                                                         

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Janusza Korczaka w Chojnie
    ul. Szkolna 15
  • 091 4143955

Galeria zdjęć