HISTORIA SZKOŁY W PIGUŁCE

Po zakończeniu wojny, zaczęto organizować w Chojnie pierwszą polską szkołę. Rozpoczęła ona swą działalność już 1 września 1945 roku i znajdowała się  w zastępczym budynku przy ulicy Mieszka I. Liczyła 150 uczniów - cztery oddziały, które prowadziło trzech nauczycieli.

15 marca 1946 roku przeniesiono szkołę do budynku przy ulicy Szkolnej 15, gdzie funkcjonuje po dzień dzisiejszy.

Historyczną datą w dziejach szkoły jest dzień 28 lutego 1963 roku.
Jest to termin nadania szkole imienia. Patronem szkoły został Janusz Korczak, człowiek, który nade wszystko pokochał dzieci.

W 1973 roku szkoła otrzymała sztandar, który ufundował Komitet Rodzicielski.

W następnych latach szkoła wielokrotnie przekształcała się. W 1999 roku, w ramach reformy szkolnej, zostało utworzone Gimnazjum. Uchwałą Rady Gminy Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka i Gimnazjum zostały połączone w Zespół Szkół w Chojnie.

W 2004 roku szkolne mury opuścili ostatni uczniowie Szkoły Podstawowej  i pozostały tylko klasy gimnazjalne. Decyzją uczniów, nauczycieli i rodziców osoba patrona szkoły nie zmieniła się.  Placówka  nadal nosi imię Janusza Korczaka.

W wyniku reformy oświaty od roku szkolnego 2017/2018 ponownie do budynku na ulicy Szkolnej 15 powróciła szkoła podstawowa, która uchwałą Rady Miejskiej otrzymała nazwę: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie. Klasy gimnazjalne zostaną naturalnie wygaszane. W pierwszym roku wprowadzenia oświaty w naszym budynku naukę rozpoczęli uczniowie klas "0", 1, 4, 7 szkoły podstawowej oraz uczniowie klas II i III gimnazjum. Stopniowo uzupełnione zostaną wszystkie poziomy szkoły podstawowej, a klasy gimnazjalne ulegną wygaszeniu.