Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - o programie Realizacja NPRCz - klasy I-VIII Realizacja NPRCz - Oddziały przedszkolne

NPRCz

Realizacja NPRCz - Oddziały przedszkolne

SPOTKANIE Z PISARKĄ

Uczniowie z klas 0"a" i 0"b" gościli dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie, gdzie z wizytą przybyła pani Mariola Fajak-Słomińska w towarzystwie pana Janusza Słomińskiego. Spotkanie autorskie z aktorką szczecińskiego teatru lalek "Pleciuga" i autorką książek dla dzieci ("Król naszego lasu", "Atolka", "Wiersze w kadrze") było naprawdę wyjątkowe. Uczniowie mogli poczuć się jak w teatrze, aktywnie uczestniczyli w krótkich scenkach teatralnych, słuchali czytanych wierszy, śmiali się na cały głos i oklaskiwali aktorów.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) Zostało ono ustanowione w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966), jednego z najpopularniejszych twórców bajek dla dzieci. W naszej szkole świętowaliśmy już wczoraj - uczniowie przebrani za superbohaterów, księżniczki, królewny i inne bajkowe postaci, odwiedzili wszystkich, którzy wiedzą czym jest dobra zabawa.

PRZERWA NA CZYTANIE

Nasza szkoła dołączyła do akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Nasze czytanie odbyło się 28 października 2022 r. i polegało na czytaniu książek przez uczniów, nauczycieli, (każdy czytał swoją) na przerwie po 2 lekcji i tym samym  mamy nadzieję, że wspólnie ustanowiliśmy kolejny rekord w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie". Akcja odbyła się w ramach ogólnopolskiego projektu "Cała Polska czyta dzieciom". Czytać można wszędzie i my także czytaliśmy na korytarzach szkolnych (nawet leżąc na podłodze :) ) szkolnym boisku, w klasach. Naszym najmłodszym czytały uczennice ze starszych klas.

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głosnego Czytania. Patronką tego dnia jest pisarka Joanna Porazińska, która tego dnia obchodzi swoje urodziny. Ten dzień to propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Czytanie na głos ma wiele zalet min: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Dzięki temu dorosły buduje silną więź  z dzieckiem. Grupy "0" gościły w swoich progach panie bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnie, które wprowadziły naszych najmłodszych w krainę baśni. Bardzo dziękujemy!

ZAKŁADKI DO KSIĄŻEK

Tworzenie zakładek to świetna zabawa. Teraz nasze książeczki będą miały kolorowe zakładeczki.

Kiedy przerwać musisz książki swej czytanie,
włóż ją do środka, niech w książce zostanie.
Ona Ci przypomni, dokąd trzeba wrócić,
kiedy na czytanie chęć tobie powróci

Tym razem zaproszenie do oddziałów przedszkolnych przyjął  mł. kpt. mgr. inż. Daniel Kałużniak z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Gryfinie. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa czytając  książeczkę pt. "Ciekawe zawody moich przyjaciół" przybliżał naszym najmłodszym zawód strażaka. Każdy mógł zadać gościowi pytanie i dowiedzieć się, jak wygląda jego praca, jaką odpowiedzialnością jest obarczona akcja, w jakiej uczestniczą strażacy i jak wygląda dzień pracy w służbach mundurowych. Bardzo dziękujemy p. Danielowi za wizytę, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dnia 9 listopada 2022 r.  oddziały przedszkolne odwiedził kolejny niezwykły gość, pani leśnicza Daria, która to  z wielką ochotą włączyła się do naszego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na początku spotkania pani leśnicza przeczytała opowiadanie „Co rośnie w parku”, czyli poetycką opowieść o poszukiwaniu tożsamości, a jednocześnie książkę przyrodniczą, dzięki której dzieci mogą poznać drzewa rosnące w parku. Pani Daria opowiedziała również dzieciom o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań i ochoczo z tej możliwości skorzystały. Pytania były przeróżne, ale gość na wszystkie bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Na zakończenie spotkań pani Daria wręczyła dzieciom breloczki z wizerunkiem lisa i sarenki.

Oddziały przedszkolne w naszej szkole odwiedziła pani Naczelnik Wydziału Prewencji asp. szt. Anna Przybylska, która przyłączyła się do akcji czytania książek najmłodszym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci z zainteresowaniem słuchały czytanej  książki pt. "Ciekawe zawody moich przyjaciół". Pamiętajmy, że czytanie książek pomaga w relacjach międzyludzkich, uczy i wspomaga rozwój dziecka. To także doskonała forma spędzania wolnego czasu. Poza rozmowami na temat książki, policjantka opowiadała dzieciom o swojej pracy i odpowiadała na zadawane przez nich pytania. Bardzo dziękujemy p. Annie Przybylskiej za odwiedziny w naszej szkole i spotkanie z naszymi najmłodszymi.

Nasza szkoła dołączyła do akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Nasze czytanie odbyło się 28 października 2022 r. i polegało na czytaniu książek przez uczniów, nauczycieli, (każdy czytał swoją) na przerwie po 2 lekcji i tym samym  mamy nadzieję, że wspólnie ustanowiliśmy kolejny rekord w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie". Czytać można wszędzie i my także czytaliśmy na korytarzach szkolnych (nawet leżąc na podłodze :) ) szkolnym boisku, w klasach. Naszym najmłodszym czytały uczennice ze starszych klas. #Przerwanaczytanie